Jump to content

Prezoane Roti


LaurentiuD
 Share

Postare recomandată

Salut, vreau sa-mi schimb si eu prezoanele de la toate rotile deoarece au ruginit si arata naspa.

Am intrebat pe la mai multe magazine dar nimic.

Pls, daca aveti info. unde gasesc, sau macar ce lungime au, diametru...

Un magazin , ceva...as vrea sa fie argintii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cod: 8D0 601 139 D

Dimensiuni: M14X1.5X27

Astea-s de la motor AJM dar nu cred ca are vreo importanta.

Dan

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta la dezmembrari - am cautat si eu pentru ca ma gandeam ca prezoanele ce le am o sa fie prea lungi pentru jantele de otel la cauciucurile de iara - si un prezon costa in brasov la dezmembrari 1,5 lei. Si chiar nu are nici un sens sa cumperi prezoane noi - la dezmembrari ti le poti selecta daca sunt unele mai urate contra unei beri persoanei ce se ocupa cu vanzarea partilor dezmembrate :lol:

LE : Acum am citit tot post-ul - dupa ce le iei de la dezmembrari te duci si ti le nichelezi numai la capete, sau le dai cu vosea argintie - desi e cam urata solutia asta. Oricum ai proceda tot acolo ajungi - sa fie un pic ruginite si urate din cauza vremii.

Modificat de Bogdan.B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la reprezentanta se pot gasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gasesti la augsburg.set complet inclusiv antifurt.pretul nu-l stiu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu uita de volksman!

eu de la el am luat unele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un prezon conic pt passat e in jur de 8 lei => 8 X 20 = 160 lei ..

eu zic ca nu merita investitia daca sunt doar ruginite ..

da-le jos i-ale cu o perie de sarma ,apoi degreseaza-le si sterge-le de

praf si sufla-le cu vopsea argintie pt etrieri si v-or fi ca noi .. bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc la toata lumea pt. detalii.

@Red, nu credeam ca sunt asa scumpe, 160 ron!!! :lol: - nu cred ca merita investitia

Varianta cu vopsirea lor cred ca este cea mai simpla si buna, insa... daca le desfaci de 1-2 ori se duce dracu' toata vopseaua de pe ele si revin de unde am plecat.

Cred ca m-ar "coafa" vorianta lui @sky_vw, insa, vad ca nu prea esti din Buc. Ai cumva drum pe aici?

Modificat de LaurentiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[

@Red, nu credeam ca sunt asa scumpe, 160 ron!!! :D - nu cred ca merita investitia

Varianta cu vopsirea lor cred ca este cea mai simpla si buna, insa... daca le desfaci de 1-2 ori se duce dracu' toata vopseaua de pe ele si revin de unde am plecat.

Fi linistit nu se sterg dupa 2 utilizari .. oricum ... nu schimbi rotile in fiecare zi !

si plus daca cumperi spraiul .. poti sa le retusezi de fiecare data cand

le dai jos ca oricum iti ramane spray :D

:D :D

si eu am fost foarte dezamagit cand am auzit pretul ! si daca mai vrei si

antifurt .. ala mai e 100 de roni

avantajul e daca iti cumperi jante de aluminiu noi din magazin ..

vin cu prezoane ! cel putin bbs, alessio si borbet!

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

man, poti sa le vopsesti si tu pe ale tale si daca ai iti recomand sa scapi de eventualele antifurturi pe care le ai la roti daca le ai.. eu am avut originale de vw si a trebuit 2 din ele sa le sparg cu o masina de gaurit pt ca erau duse.. si inca ceva.. prezoanele la masina se strang la mana... nu cu chei dinamometrice ca la service sau cu pistol pneumatic...

am muncit 2 ore la o roata sa sparg prezonu ala cu antifurt pe el..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand vreau sa va salut pe toti!

In al doilea... sunt nou pe aici si sper sa nu ma ''luati tare'' din prima pt ca nu prea le am cu masinile...:offtopic:

Pun si eu o intrebare aici ca sa nu mai deschid alt thread: unde pot gasi o cheie anti-furt, sau mai precis unde pot merge ca sa-mi scot suruburile cu anti-furt si sa-mi pot monta unele noi la care sa am si cheie?

Mc anticipat,

Norok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La firma de unde le-ai cumparat. Din cate stiu eu, poate ma insel, nu se fac 2 seturi de antifurturi cu aceeasi cheie, cel putin la firmele care se respecta. Sau daca se fac, slabe sanse sa gasesti la cineva o cheie. Se poate insa lua mulaj dupa prezonul antifurt, exista un material special care are la baza rasini sintetice si realiza mai apoi o matrita in care se va turna o noua cheie pentru prezoanele tale antifurt. Treaba asta te scuteste de cumparat altele, insa cheia va trebui si ea turnata dintr-un otel de calitate si supusa mai apoi unui tratament termic.

A doua solutie ar fi, daca ai jante de tabla, sa sudezi in capul prezonului o tija care sa te ajute mai apoi sa le desfaci. Nu recomand asa ceva decat ca o ultima solutie. Inutil sa mai spun ca poate fi daunatoare. Mai poti incerca sa le spargi, ele fiind tratate termic au o duritate foarte mare dar sunt si casante si se rup relativ usor.

Incearca totusi prima solutie.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@e_spidi

Cele noi le poti lua de la orice magazin de piese. Eu am gasit in Arad, cu 80 ron 4 bucati+cheie+capacele(FEbi)

Pentru cele vechi e cam complicat daca nu ai cheia. Nu cred ca poti sa le scoti, decat daca le spargi si asta poate fi chiar nasol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@e_spidi

Cele noi le poti lua de la orice magazin de piese. Eu am gasit in Arad, cu 80 ron 4 bucati+cheie+capacele(FEbi)

Pentru cele vechi e cam complicat daca nu ai cheia. Nu cred ca poti sa le scoti, decat daca le spargi si asta poate fi chiar nasol.

De suruburi chiar nu mi pasa...

sa nu strice jantele sau alte treburi :angry:

@Inginerul

m am gandit si eu la treaba cu sudatul, dar posibil sa mi distruga jantele (sunt din aliaj)...

Modificat de e_spidi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@e_spidi

Am avut si eu aceeasi problema (jante aliaj, prezon antifurt, lipsa keie). Am rezolvat problema la reprezentanta in Ploiesti, am dat unui mecanic 5 lei si a venit ci o trusa de vreo 40 de capete de keie si unul s-a potrivit, le-am desfacut, le-am aruncat si am cumparat set de antifurturi noi cu keie din germania 17 E.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@e_spidi

Am avut si eu aceeasi problema (jante aliaj, prezon antifurt, lipsa keie). Am rezolvat problema la reprezentanta in Ploiesti, am dat unui mecanic 5 lei si a venit ci o trusa de vreo 40 de capete de keie si unul s-a potrivit, le-am desfacut, le-am aruncat si am cumparat set de antifurturi noi cu keie din germania 17 E.

Bafta

aha...

o sa incerc la o reprezentanta prin bucuresti, sper sa aibe.

Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca antifurturile sunt originale, ai sansa (esti un om norocos?) sa se potriveasca cheia de la alta masina VAG. In mod normal pe cheie scrie codul dupa care se poate comanda la reprezentanta alta cheie. Chiar si la vreun mecanic, daca gasesti cheie poti lua codul de pe cheia antifurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa arata capul surubului anti-furt, in caz ca are cineva unul la fel :)

post-12687-1178903700_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa arata capul surubului anti-furt, in caz ca are cineva unul la fel :)

Am la fel si eu dar mi se pare ca al meu are mai multe caneluri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La firma de unde le-ai cumparat. Din cate stiu eu, poate ma insel, nu se fac 2 seturi de antifurturi cu aceeasi cheie, cel putin la firmele care se respecta. Sau daca se fac, slabe sanse sa gasesti la cineva o cheie. Se poate insa lua mulaj dupa prezonul antifurt, exista un material special care are la baza rasini sintetice si realiza mai apoi o matrita in care se va turna o noua cheie pentru prezoanele tale antifurt. Treaba asta te scuteste de cumparat altele, insa cheia va trebui si ea turnata dintr-un otel de calitate si supusa mai apoi unui tratament termic.

A doua solutie ar fi, daca ai jante de tabla, sa sudezi in capul prezonului o tija care sa te ajute mai apoi sa le desfaci. Nu recomand asa ceva decat ca o ultima solutie. Inutil sa mai spun ca poate fi daunatoare. Mai poti incerca sa le spargi, ele fiind tratate termic au o duritate foarte mare dar sunt si casante si se rup relativ usor.

Incearca totusi prima solutie.

Foarta multa teorie. parca suntem la "How it's made" cu faza de turnare. Subiectul asta a msi fost tratat si aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand vreau sa va salut pe toti!

In al doilea... sunt nou pe aici si sper sa nu ma ''luati tare'' din prima pt ca nu prea le am cu masinile...:))

Pun si eu o intrebare aici ca sa nu mai deschid alt thread: unde pot gasi o cheie anti-furt, sau mai precis unde pot merge ca sa-mi scot suruburile cu anti-furt si sa-mi pot monta unele noi la care sa am si cheie?

Mc anticipat,

Norok!

am rezolvat problema la porsche :))

multumesc tuturor pt raspunsuri!

norok!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Cod: 8D0 601 139 D

Dimensiuni: M14X1.5X27

Astea-s de la motor AJM dar nu cred ca are vreo importanta.

Dan

Cum pot afla dimensiunile din fabrica ale prezoanelor pt motorul meu (AVF)?

Problema e ca masina a venit din fabrica cu jante tabla, dar eu am cumparat masina cu jante aliaj. Proprietarul anterior nu mi-a dat prezoanele asa ca am fost surprins cand am vrut sa le pun pe cele de iarna ca ating.

Am luat de la vulcanizare 10 (aparent numai pe fata atinge) dar sunt de mai multe tipuri si nu-mi place ideea...

Help :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu codul motorului face diferenta intre prezoane!

Din cate stiu eu dimensiunile prezoanelor sunt :

- pentru jante de tabla : M14 X 1.5 X 27.5.

- pentru jante de aliaj : M14 X 1.5 X 38.5.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

\Salut!

M-am uitat acum pe factura cand mi-am luat jantele de aliaj si am vazut urmatorul cod la prezoane

14x1.5x28....

Deci ori au gresit aia pe factura.. ori mie-mi trebuie mai mici pentru tabla :|

28 e lungimea filetului pur si simplu? Sau se aduna si portiunea conica.

Anyway in poza e prezonul "lung"

post-8852-1220082459_thumb.jpg

Modificat de Executron
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalin_neagu

salut, citind si eu c ati scris mai sus, am concluzionat ca teoretic ar trebi sa avem prezoane mai lungi pentu aliaj.

eu am luat masina cu jante de aliaj-cauciucuri vara si jante de tabla-cele standard cu cauciucuri iarna, din cate am vazut prin masina nu am prezoane de rezerva, banuiesc deci ca cele folosite sunt cele venite cu masina pentru tabla si deci mai scurte!

intrebare: cat de necesar este sa imi cumpar prezoane mai lungi pentu aliaj?

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!