Jump to content

Probleme mici si enervante - Octavia 2


dany
 Share

Postare recomandată

Salut, mai degraba se aseamana cu senzatia de discuri ovalizate dar nu exista nici urma de ovalizare, uzare neuniforma etc pe discurile fata, cele spate repet, nu au decat o saptamana. Am pus diagnoza aseara, nici o eroare pe abs, nimic. Masina a inceput sa franeze asa de ceva timp, nu mai stiu exact cat. Am schimbat acum 1 luna, un burduf la planetara stanga, sa nu fi fost ceva strans cum trebuie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as inlocui lichidul de frana si as face aerisire plus curatare/gresare culise etrieri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, posibil sa fi gasit problema. Acum o luna am schimbat burduf planetara stanga dinspre roata. Ieri am dat roata jos si am gasit vaselina imprastiata pe interiorul rotii si pe altele. Am folosit burduf pe original dar am mai citit ca mai da vaselina pe la colier desi a fost strans cu clestele special. Asta s-a imtamplat si in cazul meu. Am schimbat colierul. Mai pe seara am sa  curat si placute + discuri, poate scap de problema ( cine stie ce vaselina a ajuns pe disc interior ). 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti incerca cu un spray de frine.Pe moment zici ca ai frine noi/mari,dupa ceva km se estompeaza efectul dar curata cred.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut

Am revenit de la service, am schimbat rulment stanga fata, si zgomotul persista.

La viraj stanga chiar si foarte putin se aude un huruit. Asta doar cand accelerez, parca vibreaza/huruie ceva.

Aveti ceva pareri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba service-ul daca au avut masina ridicata si nu pot depista ce huruie-rulment,planetare,tobe desprinse,etc. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cikyu Pentru ca zic ca e rulmentul de pe dreapta :)...dar nah...daca mecanicii aia nu si-au dat seama atunci shimba mecanicii.

La viraj pe loc stanga-dreapta huruie/se simt vibratii? 

Ce anvelope ai pe masina, de iarna sau vara?

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La viraj loc stanga dreapta nu se aude nimic.

Cand sunt in mers si accelerez pana la 3000 sa schimb treapta de ex.  si iau usor stanga se aude ca si cand trec cu masina peste o banda rezonatoare.

Daca merg drept sau iau dreapta nu se aude.

Vara

Modificat de cikyu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci raman la ideea mea initiala ca ar fi trebuit sa schimbi ambii rulmenti. Succes la diagnosticare in continuare.

Acum mi-a picat fisa si poate parea o tampenie: ti-au verificat toate 4 rotile? sau doar cele de pe fata?

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate 4 . Ce ciudat ca pe fata au fost lasati liberi rulmentii, scoase planetare tot, si doar cel din stanga avea uzura/zgomot, chiar si zgomotul se  aude din stanga, cel din dreapta e ok. Ma gandeam sa nu fie planetara ceva, pentru ca pe liber nu face asa rau , sau plastice ceva care vibreaza.

 

Modificat de cikyu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 15.07.2016 at 9:49 AM, rayn said:

Eu as inlocui lichidul de frana si as face aerisire plus curatare/gresare culise etrieri.

Asta este urmatorul pas. Am descoperit cum ca in franare, in linie dreapta, masina trage dreapta. Eu problema asta o simt din pozitia la volan doar pe stanga. Mi-a tras teapa service-ul cu programarea acum, ramane sa revin la ei pe sfarsitul saptamanii.

Multumesc pentru sugestii Rayn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Lokoman De curand am observat si eu un comportament asemanator si e foarte ciudat. Am schimbat discurile pe fata pt ca erau ovalizate acum ~1 an parca, si 25k km. Pe spate sunt discurile originale inca, dar ma indoiesc ca de la ele s-ar simti asa. Practic la o franare normala (nici puternica, nici lenta) se simte ca franeaza in suturi cand viteza e deja sub 70km/h. Cand se ovalizasera discurile celelalte nu aveam simptomul asta aproape deloc si se simtea si in pedala. Acum nu simt nimic in pedala de frana, doar franeaza asa ciudat. Si nici trepidatii nu am in volan decat asa la o franare din cinci, si nu mari, probabil depinzand de suprafata de franare. Coincidenta sau nu, cam o data cu simptomul asta am observat si un zgomot care se aude cand iau curbe stanga/dreapta mai tare sau accelerez/franez brusc, zgomot pe care pot sa-l descriu ca si o bila sau bucata de metal care se plimba intr-o cutie metalica. Practic se aude ca si cum se loveste de peretii cutiei. Nu am reusit sa descopar de unde vine sunetul, in schimb se simte in podea, uneori in partea din fata, alteori pare ca se aude pe zona din spate a masinii. A mai avut cineva intamplari din astea ciudate? :) Ma gandesc ca totusi nu e ceva grav si as amana intrarea in service din lipsa de timp, urmand ca in ~2000km sa merg oricum pentru revizie si atunci as schimba si distributia si as verifica ce mai e nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti franeaza asa din cauza etrierilor spate care sunt partial blocati. Eu cand franam de la 100km/h se auzea un scapa etrierul si fac bum bum bum, cu un usor tremurat ritmic pana spre oprire. O chestie foarte ciudata era, ca uneori daca franam hotarat, nu mai avea jocul asta. M-am pus pe verificat si rasverificat, jocuri la culise, cursa etriere, inlocuit lichid frana, schimbat discuri fata, defapt aveam un etrier blocat pe stanga spate, insa nu ramanea blocat pe franare, pt ca nu se incingea roata la mers, ci doar frana sacadat, l-a dat jos mecanicul complet, inclusiv mecanismul cu o-ring C ce se afla in spatele melcului, si l-a reparat cu un kit de reparatie cu garnituri noi. Acum merge fara absolut nici o problema, dupa curatare a intrat usor pistonul cu mana prin apasare + rotire. As zice sa verificati acolo prima data, daca nu atunci in alta parte, zgomote la viraje mai vin de la arcuri rupte, sau pietre intre disc si aparatorile de disc, in ultima ipostaza de la planetare, in special cele metalice.

 

Cele mai frecvente defectiuni la toata generatia asta e din cauza jegului de pe drumuri care afecteaza etrierii spate in special. 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bine de stiut, o sa cer verificare. Sper sa nu se agraveze in astia 2000km ca nu prea am cand sa o las in service. Totusi, celalalt zgomot e tare ciudat. La mine dupa cum am zis, pe franare merge in suturi doar daca franez normal, la franat mai puternic nu se simte nimic. Iar zgomotul ala nu e un zgomot permanent pe curbe sau ceva. E un zgomot care se aude la fiecare curba sau accelerat/franat tare, in directia opusa manevrei anterioare. De exemplu: iau o curba mai tare spre dreapta, se aude ca si cum acel ceva care e "captiv" intr-o cutie metalica (si el fiind tot metalic) se loveste de partea dreapta a cutiei, adica se duce spre dreapta si se loveste de perete. Apoi iau o curba mai tare spre stanga si se loveste de peretele opus. Daca iau 5 curbe in aceeasi directie toate, nu se aude decat la prima curba cum se loveste de perete. La fel si pe accelerare/franare. Daca franez tare se aude ca si cum se loveste de un perete in fata. Daca accelerez usor si franez iar tare, nu se mai aude. Daca in schimb accelerez brusc, se aude ca si cum se duce in spate si se loveste. A inteles cineva descrierea? :)

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tampoanele de motor/cutie/antibalans le-ai verificat/?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, nu am ajuns cu ea în service. O sa verific și asta. Îmi fac o lista și ii pun sa verifice la revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Stefan Candrea

Salut,

 

Am si eu o problema legata de un sunet ciudat la rotile din fata. Si anume, in momentrul in care merg cu o viteza cuprinsa intre 100 si 110 Km/h incep sa aud un sunet constant la intervale egale gen 1 secunda... ceva de gen: RRRR.....RRRR....RRRR ... si imi vibreaza putin toata parte din fata jos... la pedale simt in picioare.

Masina are 97000km si nu a fost schimbata distributia, ceea ce m'am gandit eu ca ar putea fi.

Stie cineva ce ar putea fi?

Multumesc.

On 15 July 2016 at 8:42 AM, F l o r i n said:

se numeste low line... banuiesc ca la tine este de genul celui din stanga - celalalt - BC+ - este cel din dreapta, care iti arata fiecare usa care se deschide, etc.

highline-display.jpg

Am gresit cand am zis ca este vorba de usile deschise... este vorba de 5 martori ai centurilor de siguranta... si apar in zona de jos a display-ului. Unde apare pe poza Trip si Miles. Acum sunt plecat, dar cand ajung in Bucuresti voi face o poza cu aceli martori. Si daca stie cineva cum se activeaza as fi dragut.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca are treaba cu distributia. Fie ceva dezechilibru la anvelope, fie o planetara, un rulment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stefan Candrea

Acum 2 saptamani mi'am schimbat cauciucurile la AutoSoft in baneasa si mi'a echilibrat rotile si tot face zgomotul acela. Poate o fi un rulment... Maine o duc la mecanic sa vedem ce zice si el. Va scriu daca gaseste ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stefan Candrea

Am fost azi la mecanic si mi'a zis urmatoarele... "Sunetul se aude din cauza anvelopelor, pentru ca au o structura in V!".

Sincer eu nu am crezut ce mi'a zis mai ales ca am lasat masina acolo ca nu am avut timp sa stau langa el sa vad ce face.

Cum as putea sa verific daca nu cumva este de la rulmenti?

Si inca o intrebare, stie cineva un mecanic bun in Bucuresti?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala e zugrav, nu mecanic. Sa ne spui si nou unde este mecanicul asta ca sa stim sa-l evitam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

octavia owner

Încearcă cu alte roți/alte anvelope. Ai prieteni cu roți pe aceeasi dimensiune? Nu te costă nimic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stefan Candrea

Inainte sa am cauciucurile astea in V, am avut unele asimetrice... Si suna la fel... De asta spun ca nu cred ca e de la cauciuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11.08.2016 at 18:39, Stefan Candrea a scris:

Acum 2 saptamani mi'am schimbat cauciucurile la AutoSoft in baneasa si mi'a echilibrat rotile si tot face zgomotul acela. Poate o fi un rulment... Maine o duc la mecanic sa vedem ce zice si el. Va scriu daca gaseste ceva.

Ai pus anvelope noi sau SH??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bună seara,

Am următoarea mică problemă. Geamul stânga spate daca este acționat de la butonul de pe ușă merge automat în sus sau in jos dar dacă îl acționez de la butonul din consolă de la șofer merge automat în jos dar în sus doar dacă țin butonul apăsat. Din cheie merge sus jos si la fel si din telecomandă. Știți cumva să-mi spuneți ce pot verifica/face să remediez această problemă? Mulțumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos unlocked şi locked this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!