Jump to content

Locul Tau De Parcare Platit La Primarie Este Ocupat ?


godoroja
 Share

Postare recomandată

incearca sa o muti de acolo a.i. sa nu pateasca ceva care sa iti provoace necazuri

o spaga la unul care ridica masini parcate aiurea sau direct la politia comunitara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce sector e vorba? Suna oricum la Politia Comunitara. Daca nu isi ia masina de acolo in maxim 24 de ore isi va lua o amenda de 15 milioane. Si faci asa pana s-o plictisi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se intampla in Constanta, GRooVe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. Si nu aveti Politie Comunitara? Mai poti face ceva tare (doar distractiv) sa pui tarusul in spatele masinii si ai rezolvat balciul. Am vazut o poza pe net cu o masina blocata asa intr-o parcare. Si te va cauta ea pe tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. Si nu aveti Politie Comunitara? Mai poti face ceva tare (doar distractiv) sa pui tarusul in spatele masinii si ai rezolvat balciul. Am vazut o poza pe net cu o masina blocata asa intr-o parcare. Si te va cauta ea pe tine.

Ar fi o chestie, dar se poate intoarce impotriva ta, depinde de pilele care le are. Oricum tot politia comunitara e cea care tb sa rezolve, suna la ei...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Constanta dai 85 RON pentru un "popic", un stalp mobil, jumate parte fixa, in pamant/asfalt, jumate parte mobila (se ridica sau se lasa jos). Cand pleci il poti lasa ridicat.

Bogdane se pare ca amandoi avem necazuri. La mine au venit, au instalat "popic"-ul si intr-o saptamana mi l-a pocnic cu spatele un destept care a incercat sa intoarca masina pe locul meu. A crapat cimentul din jurul lui, s-a indoit metalul de la baza si tablica pe care scria numarul si autorizatia. A trebuit sa il indrept cat am putut ca sa il pot cobora cat mai aproape de pamant. Azi vad ca s-a suit unul pe el cu roata si l-a mai indreptat. Viata merge inainte...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat. Am trimis vreo 3 email-uri la 3 directori/sefi de birou din Primarie.

Cum nu am avut rezolvare, am facut plangere si pe site-ul www.anpc.ro .

Azi a sunat domnul inspector care nu mai e in CM sa spuna ca persoana si-a scos masina si ca pot sa-mi retrag plangerea. Si mai la sfarsit a intrebat 'ati apelat la cineva, nu?'.

Ei bine, nu. Am urmat caile normale. Urmatorul pas ar fi fost Politia Comunitara.

Masina am pus-o pe locul meu si maine dimineata montez popicul.

Dar de ce atata tevatura, oare? Pentru ca asa este in RRRRRRRRrrrrrromanica, vorba lui aryes13...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Eu am reusit sa aflu pe pielea mea ca nu functioneaza chiar asa. Sa va povestesc ce am patit, sambata seara vin acasa si imi gasesc locul de parcare ocupat. Era destul de tarziu si ma gandesc ca lasa poate pleaca maine de dimineata. Ei bine nu a plecat.... nu a plecat nici luni de dimineata, am plecat eu ca omul la munca sperand ca atunci cand ma voi intoarce voi gasi locul liber. Luni seara cand am ajuns acasa locul meu era ocupat de aceeiasi masina si am inceput sa sun la politia comunitara... Am dat de un politist foarte amabil care mi-a spus ca va trimite un echipaj. Nu stiu daca a venit cineva luni pentru ca marti locul tot ocupat era. Sun iar la politia comunitara si mi se spune ca trebuie sa vin sa fac cerere scrisa ca sa vina sa ridice masina care imi ocupa locul. Din lipsa de timp nu am reusit sa ajung sa fac cererea respeciva dar miercuri seara mi-am gasit locul liber. Tipul plecase singur. Norocul meu!

In seara asta adica joi imi gasesc iar locul de parcare ocupat.De data asta stiam masina... ma duc la usa lui si il rog sa-mi elibereze locul.... nimic nu vrea si pace. OK sun iar la politia comunitara si spun ce am patit. Raspunsul lor a fost ca or sa trimita un echipaj maine dimineata sa vorbesca cu respectivul nesimtit. Ca Rosalul nu mai lucreaza dupa ora 20 si ca nici ei nu au voie sa vina la usa omului sa-l deranjeze.

Intrebarea mea este: Daca eu ajung tarziu acasa si-mi gasesc locul ocupat ce fac? Si daca in fiecare seara se trezeste cate unul ca nu are unde parca si imi ocupa locul de parcare eu ce pot face? In concluzie platesc degeaba locul la primarie pentru ca oricum politia comunitara nu poate face nimic dupa ora 20.

Cred ca singura solutie este aia cu popicul doar ca nu stiu daca in Bucuresti este legal sau daca se poate plati la primarie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca singura solutie este aia cu popicul doar ca nu stiu daca in Bucuresti este legal

Din cate stiu eu nu e, dar poate ma insel ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Povestea mea: Cumparat apartament nou, mers la primarie sa vad daca este loc de parcare liber. Spre fericirea mea este asa ca depun cerere si obtin locul de parcare, intr-o vineri. Sambata dimineata frumos scriu pe o hartie ce si cum si rog frumos sa elibereze locul si daca sunt probleme sa ma sune, am lasat si numarul de telefon. Cand ma intorc acasa dupa o perioada, foaia luata iar la rotile masinii parcate pe locul meu puse pietre, semn ca nu o sa mut masina. Atunci am mers in casa am scris din nou pe o foaie ce si cum si pus din nou foaia in parbriz sub stergator. Plec iara de acasa ma intorc, foaia era luata iarasi semn ca cineva a citit-o. Atunci am sunat instantaneu la Politie Sectia 15 (stau in Berceni) si surpriza in 15 minute un echipaj de politie la mine la usa. Eu prezint problema si hartiile, domnii polititi (foarte amabili de altfel) spun ca nu pot face dact sa verifice masina si daca eu il vad pe propietar sa sun la ei la politie din nou. Dupa inca o ora acelasi echipaj de politie la mine la usa, au verificat masina au fost la adresa din certificatul de inmatriculare dar nu raspunde nimeni. Dupa o ora vad ca ma suna cineva, era propietarul masinii care era suparat ca de ce pun eu hartii in parbriz la el si ca el a mostenit locul de parcare de la fostul locatar, ca locul de parcare este facut de bloc si nu apartine primariei (vechea poveste) si ca sa aduc hartii care sa demonstreze ca am locul de parcare. Normal ca eu am adus hartiile el nu avea nici o hartie. L-am rugat frumos sa mute masina, moment in care a vorbit mai aspru cu mine si atunci am sunat la politie, acelasi echipaj a venit si stat de vorba cu el. Normal ca a sarit cu gura si la politisti dar dupa 10 minute s-a calmat, iar eu i-am acordat timp pana luni sa-si clarifice situatia cu locul de parcare si sa mai vorbim luni. Luni ne-am intalnit el a relizat ca nu poate face nimic si ca trebuie sa mute masina. Masina a mutat-o abia Joi dar asa am hotarat eu cu el. La final, acum nu am probleme nici cu el nici cu alti vecini si sunt acum bun prieten si cu cel la care i-am luat locul de parcare, vorba vine. Totusi se pot rezolva lucruri si cu vorba buna.

@alxrro si Maria Irimescu

citez din Acord pentru ocuparea locului de parcare

art.4 aliniat b "sa nu ridice nici un fel de constructie pe locul de parcare ocupat, in caz contrar fiind direct raspunzator civil sau penal"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

In Militari au venit cu marea asfaltare printre blocuri, ocazie cu care ne-au daramat si locurile de parcare ingradite pe care le aveam... locurile erau la adp6, aveau autorizatie de constructie, tot tacamul... buuun... au scos toate gardurile, au pus altele in capete, au asfaltat, au bordurat... intre noi fie vorba, arata mult mai bine...

Un vecin a facut niste chestii din polipropi-nush ce pe care scrie numarul de autorizatie, frumos, elegant, chestii pe care ni le-am pus in dreptul fiecaruia pe gardul din fata...

SURPRIZA!

ffff rar mai gasesc pe careva parcat pe unul din locurile astea si atunci omul are o carte de vizita in geam, o pozitie aprinsa semn ca nu sta mult, adica bun simt...

Am inceput sa ma inchin si cu stanga... ;)

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Aveti idee daca in sectorul 3 se mai pot obtine locuri de parcare? Aseara dupa o discutie cu un alt coleg forumist (ii luasem locul de parcare fara sa stiu :soare: ), mi-a zis ca majoritatea autorizatiilor date anul trecut au expirat (valabilitate 1 an) si ca autorizatii noi nu se mai dau. Asa ca, ne intoarcem la ajungi primul acasa ai loc.

Deci sa inteleg ca nu mai exista locuri platite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-o zi gasesc locul meu de parcare (platit) ocupat de un 'smecheras' din cartier ... las masina in alta parte cu gandul sa o mut cand pleaca ... cobor pana la un magazin , vad locul liber si zic 'ma duc sa duc astea in casa si vin sa mut masina'. Cand sa ies pe alee asta venea iarasi cu masina si tot acolo parcheaza. Ma duc , iau masina si il blochez cu el de fata. 'Pfai sa vezi ce iti fac , ca eu tre sa plec ca am treaba la firma ca bla bla'. Dupa vreo 2 ore ma suna insistent ca sa il las sa plece. Eu sunt de parere ca fiecare nas isi are nasul , nu ma tem de nimeni si de ce ar putea sa imi faca. Daca se intampla ceva , le raspund cu aceiasi moneda :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ii scoti ventilele de la roti

nu exista incadrare juridica intr-o asemenea situatie (nu e distrugere)

eventual sectoristul spune ca ai "asaltat" linistea publica.... :P

popicul nu e legal, tocmai de aia primariile vor sa desfiinteze asa ceva

iar daca esti tu cel care parcheaza intr-un loc nemarcat ca parcare si cineva te blocheaza "pentru ca acolo parcheaza de douajdeani" (si de obicei locul ala nu e platit), suni frumos la 112, aia iti dau la politie la sectoristii corespunzatori, acolo faci un scandal monstru ca trebuie sa pleci in 30 minute la 500 km distanta, vin baietii si daca nu-l identifica pe proprietar ii muti masina (asa i-am lasat unui capos masina fix in mijlocul drumului dupa ce am mutat-o impreuna cu tovarasii agenti la ora 1 noaptea)...beware :D....sau invers

si vorbiti cu sectoristii, ca aia de la politia comunitara sunt niste ametiti platiti din banii nostri degeaba...

Modificat de FABIAn RuSu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

In sectorul 2 treaba e simpla: se suna la Politia Comunitara si iti trimit un echipaj care ii va pune o somatie in parbriz celui ce ti-a blocat locul. Problema e ca in ultimul timp vin tot mai greu. Bine, eu cred ca am ajuns un fel de oaie neagra pentru astia, de cand le-am reclamat in fiecare zi ca o firma de constructii (Poni COM, parca) ce sapa un sant, si-a depozitat nisipul si pietrisul pe locul meu de percare. Dupa 3 saptamani am reusit sa-mi eliberez locul de parcare. A, foarte util , zic eu, dupa cele intamplate: daca va blocheaza locul de parcare o firma de constructii (cu materiale, utilaje,etc), sunati direct la Gospodarirea Comunala (apartin de primariile de sector). Se rezolva foarte repede. Nu va bazati pe faptul ca cei de la Politia Comunitara se vor misca mai repede decat voi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti sa ai doua locuri de parcare daca ai doua ap. la aceeasi adresa? :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Logic, nu? :P

Dar asta inseamna sa detii si doua autoturisme. :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detin 3 auto(eu, sotia si aia ,,mica") :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

in constanta, stalpisorul e legal si chiar impus de primarie, ei te trimit unde sa il comanzi pe baza unor hartii date dupa obtinerea autorizatiei.

se face o programare, vin baietii cu montarea si gata.

inainte am inteles ca era un contract unde specifica orele intre care e rezervat, de pe la 6 seara pana la 8 dimineata. in rest, trebuia lasat jos stalpisorul si eliberat locul, pentru a parca oricine. acum insa nu mi-a zis nimeni de asa ceva, nu era scris pe nicaieri, nu am dat semnatura pentru ceva de genul. cu alte cuvinte, daca vreau sa imi pun masina acolo pentru un an cat am platit, nu are nimeni ce sa imi faca.

stalpisorul intentionez sa il las ridicat cat timp nu sunt acasa, deoarece e mult prea aglomerata parcarea pentru a risca sa raman fara loc dupa ce ma intorc de la servici. iesitul din masina pt a lasa/ridica stalpisorul si a scoate/pune lacatul nu mi se pare un efort atat de mare pentru a sta sigur ca vin acasa si nu am "musafiri". fiind in constanta, vara e cel mai aglomerat, vin rudele vecinilor la mare si lasa masina vreo 3 saptamani pe locul tau, ti-e mai mare dragul! nici nu stii de unde sa ii iei ...

un eveniment la care ma astept deoarece e foarte frecvent intalnit e sa imi gasesc stalpisorul lovit, indoit, scos cu baza din ciment, sau cimentul spart datorita unora care nu au apreciat bine distantele sau nu au vazut, si au trecut cu masina peste el. dar la fel e si cu zgarieturile pe masina, nu poti sa o ai ca noua atata timp cat o folosesti in aglomerari.

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Constanta nu exista specificarea orelor de parcare, asa cum e in Bucuresti. Dealtfel, si politia si primaria recomanda ridicarea stalpului la parasirea locului platit. Eu deja m-am plictisit de sudat/reparat stalpul si il las jos :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu nu sunt de acord cu "T"-urile acelea care blocheaza locul de parcare. Tata are loc platit, iar eu parchez pe unde apuc. Dar de multe ori tata ajunge inaintea mea acasa, si parcheaza pe unde gaseste loc pe strada, iar eu pe locul lui. Si nu de putine ori am gasit locul ocupat. In parcarea noastra toate locurile sunt platite. Daca fiecare si-ar pune "T"-u si l-ar ridica cand pleaca de acasa, ganditi-va ce ar fi. La randul lor parcheaza in alta parte, unde poate ocupa alt loc. Deci blocheaza 2 locuri de parcare, corect? cate masini are Bucurestiul? sa dau un exemplu teoretic: 1milion. Cate locuri de parcare? 500 de mii. Daca fiecare masina ar bloca cate 2 locuri? Cate locuri de parcare ar trebui sa existe in bucuresti? Mersi

George

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

gHapciu: daca toti isi ridica stalpisorii cand pleaca de acasa ar fi ca toti si-ar gasi locurile cand se intorc acasa. si nu ai mai avea surprize sa te certi cu unii cu altii, sa iti faci nervi ca dupa o zi intreaga de stress la servici nu iti gasesti nici locul platit liber si te apuci sa cauti prin alte parti sau sa ii lasi aluia biletele in parbriz.

calculul tau cu locurile de parcare o fi bun, insa asta nu e informatie noua, si sa stii ca nu numai in bucuresti sunt probleme cu parcarea, cel putin in constanta stiu multi care se plang de problema asta. din acest motiv si eu mi-am rezervat un loc, si cand nu uit ridic stalpisorul pentru a reduce numarul surprizelor. am scris "reduce" nu "elimina" tocmai pentru ca nici asa nu ai garantia ca vreun nesimtit nu iti blocheaza accesul la locul tau parcand-o aiurea.

prefer sa platesc cat cer astia de la primarie, doar sa stiu ca la orice moment am loc rezervat.

hbogdan: ce facem cu nesimtitii care parcheaza in asa fel incat sa nu mai ai loc sa intri pe locul tau de parcare, eventual doar daca treci cu cauciucul peste stalpisor si iti taie roata marginea aia ascutita, sau care se trezesc sa parcheze pe locul tau cand nu ai ridicat stalpisorul? eu le-am mai lasat bilet in geam, cu unii m-am certat, insa mereu apar altii noi carora nu le pasa de faptul ca noi platim, sau sunt unii frustrati care nu isi iau loc dar ei locuiesc la blocul asta de o suta de ani si li se cuvine. auzi, unul care imi blocase accesul imi zicea ca nu e legal locul meu de parcare deoarece nu i-am cerut si lui semnatura ca e de acord! nu mai are rost sa comentez la atata prostie...

si cea mai interesanta treaba (nu vreau sa par snob) ca cei care fac faze aiurea in general au masini sub 1000 euro... nici nu ai ce sa le zgarii masina (nu ca as face asa ceva) ca nu se cunoaste oricum :D

le: am vb la primarie si in caz de incidente cu cei care iti blocheaza accesul, trebuie sa sunam la politie; dau copy paste din email "Pentru solutionarea problemelor privind blocarea locului de parcare va rugam sa va adresati Directiei Politie Comunitara si Siguranta Circulatiei, cu sediul pe str. Amzacea nr. 13, tel 484205."

Modificat de martini
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am apelat la Sectia de Politie pe raza careia locuiesc, asa era atunci; in prezent nu se mai ocupa ei, asa cum bine ai spus. Ai spus bine, prima mea altercatie am avut-o cu unul cu o dacie :D care ma bloca in fiecare zi pe o latura. Apoi a mai aparut una cu o dacie combi, una cu un tico. Fiecare face asa cum il ajuta cerebelul.

O intrebare oarecum retorica, dar apropos de ce spunea mai sus gHapciu: ce te faci cu trotuarele sau strazile ciuntite de fel de fel de firme, care isi iau loc privat cu bariera...

Uite, eu las popicul jos, dar vreau sa nu-l gasesc sub vreo masina straina cand vin acasa de la munca, ok?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D Am inteles hbogdan, o sa vorbesc eu cu ei :icon_thumright: Stiu cum e cu bariera aia pusa pe trotuar... Iti dai seama ca nu sunt de acord, si sa stii ca incet incet, eu la mine in zona nu am mai vazut. Mai sunt doar ramasitele de unde au fost taiate. Eu nu sunt de acord nici cu locurile alea "rezervate" fara nici un temei, dar ce poti sa ii faci. Nu sunt de acord de asemenea, cu celebrele parcari dali, unde platesti parcarea tiganilor, dar suntem in RO...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cu locurile de parcare e una din cele mai mari mizerii in unele situatii!

sa va dau un exemplu in acest sens: mergeti in drumul taberei pe bucla.pe trotuar.

pai alea sunt locuri pe care nemernicii de la adp iau bani.sunt 2 randuri pe fiecare latura a fiecarui trotuar.e normal asa ceva?

lumea se inghesuie sa plateasca , ca toti vor sa aibe unde lasa masina, dar nu e normal, e absolut aiurea!!daca e sa ia banii , pai sa faca pacari, nu sa marcheze locurile aiurea in mijlocu trotuarului.

a nu se intelege ca sunt impotriva parcatului, e normal sa fie asa,da nu sa ne inghesuim sa platim pentru asta.

trebuie gasite solutii reale pentru aglomeratiile de masini, si ideea de a obliga hypermarket urile sa permita accesul liber pe timpul noptii nu e rea deloc.

cu stalpii ridicati iar e o mizerie.

am in fata blocului 2 locuri ocupate de pensionari cu 2 panarame de masini, care de 2 saptamani le-au dus la tara, ca a venit umezeala, si tin stalpii sus.

e anormal.

si eu sa nu pot sa las masina acolo nici 5 minute, ca sa descarc ceva?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!