Jump to content

Locul Tau De Parcare Platit La Primarie Este Ocupat ?


godoroja
 Share

Postare recomandată

Am si eu o intrebare, poate s-a confruntat cineva cu situatia asta. E adevarat ca n-am voie sa parchez masina de la firma in locul platit la ADP ? Adica teoretic si eu sunt parcat ilegal pe locul meu daca vin si parchez cu masina de la serviciu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar daca te reclami singur!

nici eu nu parchez niciodata masina pentru care am autorizatia de parcare (e data imprumut cuiva ), si parchez masina cu care circul ori eu ori masina sotiei (nici una din astea 2 nu e pe numele nostru), deci stai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Eu am auzit de cineva care isi tot pandeste vecinul sa-l reclame pentru faza asta, in speranta ca ii ia el locul de parcare, de asta ziceam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

foarte bine face, eu m-am saturat sa nu mai pot intra in parcare din cauza masinilor de firma :P :251: :251:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, mi se pare absurd ca primaria sa inchirieze locurile de parcare atat timp cat in bloc sunt 300 apartamente, si doar 75 locuri de parcare. Regula ar trebui sa fie, 1.regula bunului simt, si 2.primul venit, primul servit. Si nici nu mi se pare normal ca aceste locuri "inchiriate" sa stea goale, iar ceilalti "fraieri" care n-au mai prins loc de inchiriat, sa parcheze pe strada, blocand o banda. Daca vreti loc de parcare asigurat, mutati-va la casa sau inchiriati garaj pe domeniul privat. Foarte urat din partea primariei ca inchiriaza locurile, desi stie ca mai mult incurca decat ajuta, dar na! de ce sa nu scoata un ban daca poate...

Pana la urma, daca locul nu a fost delimitat si blocat cu stalpisor, te poate pupa in frunte. Doar nu era sa ghicesti in globul de cristal ca locul acela e inchiriat. In locul tau nu le-as da nimic, ba mai mult as cere despagubiri pt hartuire.

si mie mi se pare absurd ca intr-un oras ca Bucuresti -capitala europeana sa percepi 10 euro/an pt un loc de parcare...

vrei parcare asigurata,plateste 1000-1500 euro/an....si atunci da

nu pe maruntisul asta sa ai loc de parcare asigurat...

la un apartament de 2 camere cu o chirie de 5000E/anual ,10E / an chiria- parcarea?ceva e in neregula

Modificat de plus8
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Eu am auzit de cineva care isi tot pandeste vecinul sa-l reclame pentru faza asta, in speranta ca ii ia el locul de parcare, de asta ziceam.

Cred ca e o confuzie aici. Primaria Generala a Municipiului Bucuresti a luat o hotarare prin martie 2008 in care se stabileste ca nu se vor mai da locuri de parcare de resedinta decat persoanelor fizice. Ce inseamna asta: trebuie ca masina sa fie inmatriculata pe numele solicitantului la adresa de domiciliu a acestuia (unde se si cere locul de parcare). Daca ai masina de la firma, nu primesti nimic. Daca ai firma cu sediul in apartamentul in care ai domiciliu iar masina este inmatriculata pe firma, nu primesti, daca ai masina in leasing iar tu, persoana fizica esti titularul contractului, primesti (dar ai de dus o gramada hartoage).

Vecinul care pandeste probabil il banuieste pe celalalt ca locul este inchiriat in realitate de alt cineva (probabil alt vecin care nu il foloseste).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vrei parcare asigurata,plateste 1000-1500 euro/an....si atunci da

E sa nu exageram... cum sa platesti atatia bani doar ca sa-ti parchezi masina intre doua dungi albe ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

stie cineva cum se procedeaza pentru urmatorul caz?

locul de parcare e pe numele altcuiva care nu mai locuieste acolo si locuesc eu dar fara ca sa figurez cu adresa respectiva in buletin

dar pretena mea figureaza cu adresa respectiva in buletin pentru a avea in continuare locul de parcare ar putea ea sa reinoiasca contractul respectiv daca ii dau o procura in care sa specific ca foloseste masina mea?

asta se intampla in sectorul 3 bucuresti

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cum se procedeaza pentru urmatorul caz?

locul de parcare e pe numele altcuiva care nu mai locuieste acolo si locuesc eu dar fara ca sa figurez cu adresa respectiva in buletin

dar pretena mea figureaza cu adresa respectiva in buletin pentru a avea in continuare locul de parcare ar putea ea sa reinoiasca contractul respectiv daca ii dau o procura in care sa specific ca foloseste masina mea?

asta se intampla in sectorul 3 bucuresti

procura sa ce? Baga un comodat in care scrii ca ea foloseste masina etc. Intreaba-i insa si pe comunistii aia de acolo de la parcari , vezi ce zic, dansii sunt mai ingusti asa in circumvolutiuni....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca contractul de comodat este intre doua persoane fizice, trebuie, mai nou, autentificat la notariat. La sectorul 2 asa se cere.

Si, atentie, ca daca titularul anterior renunta la loc si sunt alte cereri depuse pt locuri de parcare, se poate ca locul sa fie dat altcuiva, in baza principiului prioritatii depunerii cererilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

M-am saturat de nesimtiti de varsta a doua din Bucuresti care au un harb de Dacie 1300 si locul lor de parcare scris cu creta (pun pariu ca daca ma interesez la primarie nici vorba sa fie platit, dar deh, acolo parcheaza el de 20 de ani deci e al lui).

Zilele trecute am avut urmatoarea patanie:

Am venit cu masina in fata blocului si voiam sa imi car plasele pana sus in apartament, locurile libere erau toate luate asa ca am oprit pt 5 minute pe un loc "platit" .

Coboara mosul la mine cu injuraturi gen "daca iti trag una in masina imi s*ge pu*a politia ca nu are ce sa imi faca..." si alte injurii de mahala. Mi-am luat masina si am plecat de acolo, te pui cu nebunu? Degeaba am incercat sa ii explict ca nu voiam decat 5 minute sa raman, ca oricum nu avea masina ca sa si-o parcheze acolo, ca era ora 14:00 si pana la 17:00 ocul ala e considerat public, nu avea cu cine sa te intelegi, ala injura intruna.

Din ce stiu eu, ziua, pana la ora 17:00 locul e considerat public, am sau nu dreptate?

Pentru astfel de nesimtiti eu sper ca taza pentru locurle de parcare platit sa fie nu mare ci ENORM de mare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mejdelicious

Eu sunt din Craiova si aici nu este cu locul platit la primarie...adica se plateste o taxa pe an dar parchezi pe unde apuci.Ce vreau eu sa intreb este ca am un vecin care are 3 masini un hoover,un vectra si o duba din asta mai mare,"in totAL 4 masini".Duba cred ca este de la firma lui ca mai face plecari cu ea sa aduca nu stiu ce marfa de 2-3 ori pe luna dar in rest nu o misca.Concluzia, alti vecini parcheaza de se cearta cu altii pe la alte blocuri ca nu au loc de asta,stie cineva ce se poate face?Adica el este legal cu duba in fata blocului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Proprietarul unde stau acum in chirie are loc platit la ADP, un loc pe care un pensionar cu o Dacia 1310 (ma rog, asta nu are importanta) il tot ocupa. Cand m-am mutat in chirie proprietarul a inclus in pretul chiriei inclusiv locul de parcare. Locul era ocupat de pensionar mereu, pentru ca fostul chirias nu avea masina. Asa ca i-am lasat politicos un bilet in geam, i-am zis ca locul e platit la ADP de proprietarul meu si eu la randul mei platesc chirie pentru el si ca il rog sa imi elibereze locul, IN CONDITIILE IN CARE NU SE PUNE PROBLEMA CA NU GAESTI UN LOC DE PARCARE IN ZONA.

A doua zi am vazut locul liber si am pus masina in acel loc. Bineinteles ca imediat tataie mi-a blocat masina. Asa ca am luat legatura cu proprietarul sa ii spuna sa imi elibereze masina, mai ales ca peste o ora urma sa plec la serviciu, mai ales ca eram tura de noapte si RATB-ul nu mergea. Ok, a venit proprietarul, i-a spus care e treaba si vreti sa stiti cel mai tare pretext?

-Eu aici parchez de 20 de ani.

-Dom'ne, uite adeverinta de la ADP sect. 1 ca acest loc este cumparat de mine, platesc pentru el.

-Nu ma intereseaza. Vi tu smecher si ocupi locul. Stai linistit ca nu e asa cu locurile astea cumparate.

Dupa ce s-a certat zdravan proprietarul meu cu el, a mutat masina. 2 zile a fost asa, dupa care am gasit in continuare locul blocat. Mai nou se pare ca a vorbit cu un alt vecin sa mute masina in acel loc, ca sa tina locul blocat pana cand vine acasa, sa nu-l ocup eu. E foarte amuzant cand ajunge la bloc si il suna pe ala sa vina sa mute masina ca sa o puna mosuletul acolo :icon_cheesygrin:

Ma rog, nici nu-mi vine sa ma cert cu ei, pentru ca sunt chirias aici si nu ma pun cu niste retarzi care ar putea sa-mi zgaraie masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie sa te certi cu nimeni, suni la politie si se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma rog, nici nu-mi vine sa ma cert cu ei, pentru ca sunt chirias aici si nu ma pun cu niste retarzi care ar putea sa-mi zgaraie masina.

ai contract de inchiriere?dc da,ai aceleasi drepturi ca cailalti proprietari

dc nu,e cam vina ta,si ar trebui sa ii lasi in pace

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai contract de inchiriere?dc da,ai aceleasi drepturi ca cailalti proprietari

dc nu,e cam vina ta,si ar trebui sa ii lasi in pace

Am contract de inchiriere, dar din cate am inteles e posibil si nu prea sa am dreptate. Pentru ca proprietarul apartamentului plateste chirie pentru acel loc la primarie, deci nu el este proprietarul locului. Prin urmare nu are voie sa imi inchirieze si mie acel loc, pe principiul ca nu poti inchiria nimic daca nu e proprietatea ta. Ma insel?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este interzisa subinchirierea fara acordul proprietarului

Modificat de joky
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa parerea mea singurul in masura sa faca reclamatie este proprietarul apartamentului si implicit al locului de parcare. Si are macar obligatia morala sa faca acest lucru atat timp cat la negocierea pretului chiriei a adus in discutie si acest aspect, adica locul de parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca problema trebuie pusa altfel: atata timp cat este locul proprietarului meu, locul sa fie ocupat de masina lui sau orice masina doreste (adica a mea), adata timp cat eu detin adeverinta de la ADP a locului respectiv, iar numele si datele mele sunt trecute in contractul de inchiriere al apartamentului. Si este mai mult un lucru moral din partea vecinilor care sunt atat de dobitoci incat nu inteleg ca, atata timp cat locuiesc in blocul asta si platesc intretinere si cheltuieli la fel ca orice locatar, este normal sa am si locul proprietarului unde stau in chirie. Insa mosulica ala are tarate in cap si nu e in stare sa gandeasca lucrul asta (na, ca iar m-am enervat). Proprietarul meu nu are ce sa faca, pentru ca, daca ma duc la primarie, vor spune ce ati spus si voi, ca nu are voie sa-mi inchirieze mie locul. Deci cu alte cuvinte treaba tine de cat esti de om. Numai ca in jurul nostru este multa lume si putini oameni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea: prorietarul tau ar trebui sa meaga la sectia de politie de care apartineti si sa faca o plangere scrisa legata de ocuparea abuziva a locului de parcare. Sa se inarmeze cu copii dupa contractul de inchiriere, copii dupa chitantele de plata de la primarie (sau unde se platesc la voi locurile de parcare etc). Dupa ce a facut plangerea scrisa, daca mosneagul nu primeste amenda atunci cred ca sze va deplasa un echipaj de politie de fiecare data cand va suna la sectie sa spuna ca are locul de parcare ocupat abuziv. Si sa vezi ce-o sa curga cu amenzi la mosneag.

Iara nu stiu la voi in Bucuresti cum este dar in Brasov daca ai locul de parcare marcat cu carlig (eu nu am :rolleyes: ), chiar daca il lasi jos in timpul zilei seara cand te intorci de la munca si il gasesti ocupat poti suna la politie linistit. Daca nu ma insel poti suna si la firma de ridicari masini si imediat vin baietii, ca doar e criza :icon_cool:.

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 1 semn de intrebare aici: cum a obtinut loc de parcare daca nu are masina? Ma refer la proprietarul tau. Ce masina e trecuta pe contract? Daca acea masina mai exista (in proprietatea titularului de contract), vorbesti cu proprietarul sa o aduca in zona. Si apoi suni la Politia comunitara. Cand vor veni cei de la Politia comunitara, vor solicita sa vada si masina trecuta in contract. Dupa ce indeplinesti aceasta cerinta, mosul are liber la primit amenzi. Pana atunci, legal, nu-i poti face nimic.

Ati incercat sa va interesati daca nu puteti trece masina ta pe contractul de la ADP? Daca ai contract inregistrat la Adm. Financiara, ar trebui sa poti face acest lucru. Mai cu o atentie, mai cu o floare, cred ca vei reusi.

Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are masina, iar acel loc il ocupa de 20 de ani. Proprietarul meu nu mai sta aici de vreo 10 ani, timp in care fostul lui loc s-a ocupat. Din luna aprilie a inchiriat locul de parcare (adica fostul lui loc), care intre timp s-a ocupat (hai sa-i zicem abuziv) de mosulica. Acum pe mos nu il intereseza asta, pe motiv ca proprietarul nu mai sta aici de vreo 10 ani si hop a inchiriat el locul "lui" de parcare.

Faza tare: ieri cand am venit din oras am gasit locul liber. Am parcat masina pe locul cu pricina si dupa vreo 2 ore vine ala cu Opelul Corsa (care e vorbit cu mosul sa ocupe locul in lipsa lui) si pune masina langa a mea. Buun. Azi noapte am fost schimbul 3 la serviciu si la 2 am plecat de acasa. Cand m-am intors, la 8:15, ce credeti? Ala cu Opelul a mutat masina. Cred ca nu a dormit toata noaptea, m-a pandit sa vada cand plec. Poate chiar la 2 a mutat-o. :biggrin: :screwy: :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei, ne strangem cativa colegi intr-o dupa-amiaza si ocupam toate locurile de parcare de pe-acolo, ca sa vada bosorogii ca nu si-au ales bine cu cine sa se puna, iar daca se ajunge la zgarieturi pe masini si altele, punem bani si chemam platforma si ii mutam masina in alta parte a Bucurestiului. Cel putin eu asa le-as face pentru ca varsta nu compenseaza nesimtirea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hei hei, aici cautam solutii legale si civilizate, chiar daca sunt foarte greu de aplicat in romanica unde nesimtirea-i la ea acasa. So, chill out soso!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!