Jump to content

Locul Tau De Parcare Platit La Primarie Este Ocupat ?


godoroja
 Share

Postare recomandată

Ce batai de cap? Daca platesti locul nu ai ce pb sa ai...a...ca s-a obisnuit asa, tot asa se si dezvata. Ii explici politocos in prima faza, iar daca nu intelege exista si solutii legale - prezentate deja in cadrul topicului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa m-am gandit si eu, mai ales ca, am inteles de la alti vecini ca omul are un loc de parcare de la primarie dar pe care isi tine o alta masina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are relevanta daca are sau nu inca un loc de parcare. Pentru cel folosit trebuie sa platesca. Punct. Daca nu e al lui inseamna ca il ocupa abuziv

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur ca da, rezolvarea de care zici tu functioneaza in tarile civilizate, nu aici. Tot abuziv o sa-ti gasesti toba de esapament infundata cu spuma poliuretanica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai daca o sa stau mereu cu frica veciunului nu am facut nimic. Asta ar fi culmea. La fel de bine poate fi acuzat de distrugere etc. Trebuie sa inteleaga fiecare ca pentru orice serviciu se plateste. Iar faza ca ...domne' aici eu parchez de 100 ani..din tata in fiu...ma lasa rece!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea este ca vecinul care a platit pt locul de parcare nu a vorbit deloc cu celalalt pentru a sti care este reactia acestuia. Poate intelege... poate nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai de ce nu il anunti tu in alitate de viitor proprietar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta vreau sa fac. O hartiuta in parbriz cu rugamintea de a permite folosirea unui loc platit (nu stiu exact cine este omul ca sa vorbesc direct cu el).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stati sa auziti alta. La mine in bloc (sector 6 Buc.), un vecin plateste loc de parcare de 4-5 ani la primarie. Fiind la distanta de cca 30 metri de scara noastra, i s-a parut ca este cam departe, avand copil mic. Pe locul lui parcheaza alta persoana de la o scara mai apropiata, cam din aceeasi perioada de cand plateste el. Acum 2luni s-a mutat la casa si m-a intrebat daca vreau eu locul lui de parcare. Ma bate gandul sa-l iau, pt ca stau in fiecare zi sa ma invart cu masina pana gasesc un loc (nu vreau sa ocup un loc inchiriat, chiar daca este liber), dar nici nu as vrea sa am batai de cap cu cel care s-a obisnuit sa parcheze pe locul respectiv.

 

Eu nu inteleg sau ma rog am inteles asa:

Cineva (vecinul) iti da un loc de parcare care nu este al lui (este al primariei) ocupat de altcineva. In cazul in care vei lua locul, te vei afla exact in situatia acelui altcineva si, daca vei gasi locul ocupat nu vei putea face nimic, tu nefiind chiriasul din catastifele primariei.

Eu asa vad situatia, comparand cu regimul parcarilor din Cluj.

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu merg cu vecinul la primarie si fac toate actele sa iau locul de parcare legal. Cel care a ocupat locul mai are un loc de parcare de la primarie pe care isi tine o a doua masina. Si cum nu ai voie decat la un loc de parcare pe apartament...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles. Nu stiam ca in Bucuresti se poate.

In Cluj se depune cerere la primarie, iar locurile ramase libere (adica cele pentru care nu se plateste parcarea pana in 31 martie; se cere CI cu domiciliul in zona, talonul masinii cu ITP valabil si , evident, sa apari cu abonament pe anul trecut) se distribuie in ordinea depunerii cererii.

NU se poate merge la primarie sa se transfere locul de pe o persoana pe alta (decat in cazul in care titularii abonamentelor doresc sa faca schimb de loc intre ei).

 

In cazul in care vei primi locul legal , nu poti fi impiedicat sa-l folosesti pentru parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sunat la primarie si au zis ca se poate face, cu conditia ca fostul proprietar sa dea un fel de declaratie ca renunta la locul de parcare, dar pana nu ajung acolo nu stiu. Oricum, ma duc saptamana viitoare acolo si vad daca merge.

Si la Bucuresti este la fel ca la Cluj, si banuiesc la fel peste tot, dar cred ca se face la fel ca atunci cand cumperi un apartament si fostul proprietar are loc de parcare - se marge la primarie si se face preluarea locului de parcare. Nu cred ca atunci cand cumperi un apartament si vrei si locul de parcare, cei de la primarie il declara liber si daca apuci la loterie bine, daca nu nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut,

 

Acum 3 saptamani am primit si eu un loc de parcare in sectorul 3. Toate bune si frumoase insa cand ajung acasa constant ca  o masina cu numere de bulgaria e parcata pe acel loc, masina care zace acolo cel putin de la 1 Mai de cand m-am mutat in bloc. Ideea e ca eu doar am primit autorizatia de parcare insa nu am achitat-o deoarece inca nu e introdus in sistem acel loc de parcare (am avut noroc si au fost create locuri noi langa bloc),

O sa ii las un bilet in geam (nu are numar de telefon in geam) dar daca acesta nu isi muta masina pot sa sun la politia locala sa ii ridice masina chiar daca locul nu e inca platit ? Sau trebuie sa astept sa il achit mai intai ?

 

Va multumesc.

Modificat de LightMan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu asa am procedat cand am gasit un loc ce nu era alocat.

am platit, am scris pe asfalt nr masinii si aut. nr. si am mai stat cateva zile pt ca cei ce erau obisnuiti sa parcheze acolo sa vadaca ca locul s-a inchiriat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!