Jump to content

Locul Tau De Parcare Platit La Primarie Este Ocupat ?


godoroja
 Share

Postare recomandată

Atentie, ca nu ai voie sa pui stalp pe locul de parcare.

HBogdan trebuie doar sa suni la Politia Comunitara. Ii dau o somatie scrisa, iar daca in 24 de ore nu se intampla nimic, vin si ii dau direct 15 milioane amenda.

Nu astepta 20 de zile, ca Primaria nu va face nimic. E de competenta Politiei Comunitare si chiar se misca.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la noi in Brasov se poarta cu locuri platite la primarie ( mai exact la o companie privata). Abonamentul este pe un an, cu posibilitatea de prelungire. La inceput vine primaria si amenajeaza locurile de parcare ( destul de fain ), apoi trimite cate asociatia de locatari o instintare pentru licitatie. Asociatia trimite necesarul de locuri. Se atribuie apoi locul prin licitatie publica cu toti locatarii din asociatie. Daca sunt destule locuri este ok, daca nu cine vrea neaparat locul plateste mai mult. Firma de la parcari se obliga sa intretina locul de parcare(vedem la iarna). Parcarile sunt numai pentru rezidenti. Cei nu masina pe firma sau dube, etc nu au ce cauta in respectivele parcari. In curand v-a fi si licitatia pentu zona unde parchez de obicei masina. Va tin la curent cu noutatile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si daca ai masina de la firma sau ai o masina in leasing, nu iti poti lua loc de parcare? Mi s-ar parea aiurea. Oricum, cred ca in Brasov nu e nebunie atat de mare ca in Bucuresti legat de locurile de parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atentie, ca nu ai voie sa pui stalp pe locul de parcare.

HBogdan trebuie doar sa suni la Politia Comunitara. Ii dau o somatie scrisa, iar daca in 24 de ore nu se intampla nimic, vin si ii dau direct 15 milioane amenda.

Nu astepta 20 de zile, ca Primaria nu va face nimic. E de competenta Politiei Comunitare si chiar se misca.

Bafta!

Stalpul de parcare se plateste la primarie. Pe el va fi scris numarul masinii si numarul de autorizatie. Vad ca mai sus nu a zis nimic Bogdan de vreun stalp. Te refereai cumva la mine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la tine ma refeream si iti spun si de ce nu ai voie. Conform Legii 32, locul tau de parcare este platit numai intre orele 22-06. Deci, teoretic nu ai voie sa blochezi locul respectiv pe toata durata zilei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nesimtirea domneste si in Constanta. De la zgarieturi pe masina, urme pe bara de la diferite masini, desumflarea rotilor, aruncarea cu diferite obiecte pe masina, blocarea portierei, sau chiar a masinii, vecini cu pretentii foarte ciudate, desi parchez pe un loc unde nu parca nimeni. D'abia astept sa parcheze cineva pe locul meu ca sa ii blochez masina si sa il reclam. O sa ma lamuresc exact si cu programul locului de parcare pentru ca nu mi-se pare corect eu sa vin de la servici la ora 16.00 si sa gasesc locul ocupat si apoi sa stau cu panda pana pleaca ala. Ma lamuresc maine cand vin sa imi monteze fieratania. Ciao. B)

Modificat de _APoLLo_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GRooVe, tipul de parcare respectiv se aplica in zonele rezidentiale. Daca ai leasing pe persoana fizica este ok, daca nu parchezi in alta parte. Sunt si alte zone in oras unde se poate parca orice tip de masina. Si cu masinile de la serviciu la fel, ce ar fi daca venim toti cu masina acasa: eu ,sotia, copii si mai avem si alte masini personale, dintr-un foc ocupi 4-5 locuri. Masina de servici se lasa la lucru in parcarea firmei. Asa fiecare are dreptul la un loc de parcare de familie cu autoturizm proprietate personala. Daca mai raman locuri atunci se poate licita pentru mai multe masini ( daca ai mai mult de 2 masini personale ). E si la noi 'nebunie' cu parcarea, dar incercam sa ne purtam civilizat, e greu uneori. Se construiesc in draci parcari subterane si supraterane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E aiurea ce spui tu, fara suparare. Noi avem masinile pe firma, luate in leasing, avem un loc de parcare pe una si un garaj. Cealalta e pe loc neamenajat(cand gaseste). Trebuie imputernicire de la leasing ca ai voie sa iei masina acasa, atat, nici macar n-am dus vreun document cum ca firma este utilizatoarea masinii... Sunt sigur ca foarte multi au masinile pe firma, deci mi se pare o tampenie sa se intample cu adevarat asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

la ADP6 ti se solicita un document de la firma cum ca dl... este utilizatorul permanent al masinii... daca este pe alt nume, ai nevoie de o procura de la proprietar care spune acelasi lucru... la fel cu leasingul

simple as that!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex87, asa este la noi in Brasov si asa este si pe la nemti din cate am vazut eu. acolo cel putin cand se face blocul se fac si parcarile pentru locatari. La noi primaria este proprietarul parcarii si ea face regula. Mie mi se pare ok. Am si masina personala si masina de servici dar si ai mei au masini pe firma. Cu masina/masinile personala licitam locurile unde stam si daca vrem, parcam masinile de la lucru acolo. Daca e musai, se face cerere la primarie si se atribuie loc pentru garaj, si acolo se poate parca orice. Parcarile respective sunt amenajate pentu locuitorii din zona, nu pentru firme. Interesant este ca nu toti isi permit sa plateasca so, se face selectie naturala pentru cele mai bune locuri de parcare. Se mai intampla sa 'traga' si autocarul in parcare si atunci show, sau dube, masini de marfa etc. Este mai ciudat la inceput, dar este normal. Parcarea respectiva este garantata ( se aplica un abtibild pe parbriz cu locul rezervat (gen rovinieta, permis parcare, etc)) cand este masina pe ea sau intre 18-07 si oricand in weekend. :offtopic: . Daca este alta masina pe locul meu (si nu se muta la avertizare ) sun la firma care administreaza parcarea si gata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba cu licitatia pentru locul de parcare pare o idee buna. La noi in sect 3 pur si simplu ne-au trimis sa ne certam intre noi si sa venim cu o lista stampilata de presedintele asociatiei de locatari - nu a contat ordinea depunerii cererilor sau altceva. Va dati seama ce discutii super-civilizate au urmat...

Iar ca locul de parcare este valabil numai intre 22 si 6 nu prea sint convins. Asta ar insemna ca in Bucuresti sa nu poti sa-i chemi pe aia responsabili cu ridicatul masinilor, ca nu lucreaza in intervalul cand ai tu drept la locul de parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Constanta dai 85 RON pentru un "popic", un stalp mobil, jumate parte fixa, in pamant/asfalt, jumate parte mobila (se ridica sau se lasa jos). Cand pleci il poti lasa ridicat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan ia zi-mi si mie este vreun program special sau putem sa lasam stalpul ala ridicat tot timpul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este vreun program special sau putem sa lasam stalpul ala ridicat tot timpul?

Nu au mentionat nimic cei de la Primarie. Ce nu-mi place mie este faptul ca pe langa autorizatie, nu-ti da inapoi schema parcarii stampilata sau parafata, sa o ai la tine ca si dovada. Vecinii mei vad ca unii tin stalpul sus, altii jos. Cred totusi ca e suficient sa-l vezi jos, decat sa te tot dai jos din masina sa-l pui in cealalta pozitie cand vii/pleci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic pentru inceput sa il tin ridicat cel putin o saptamana ca sa stie vecinii cine si-a luat locul. Intr-adevar e cam stresant, ridica-l, lasa-l dar este pentru o cauza nobila. Maine este momentul adevarului, d'abia astept. Noapte buna! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ce s-a discutat pana acum, dar am si eu niste intrebari mai banale: cat costa o asemenea "inchiriere" de spatiu de parcare? Cum se plateste (lunar/trimestrial/pe an etc)? Unde se poate amenaja un astfel de spatiu de parcare, exista reguli scrise undeva de primarii etc? Daca eu vreau un astfel de loc pe o straduta (care nu poate neap fi considerata ca spatiu de parcare in fata blocului), se poate?

Mersi mult de info! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spatii de parcare se acorda in functie de regulile fiecarui sector, ori de la primarie (au o sectie speciala pt asta), ori am mai vazut pe aici, de la ADP (desi cred ca cei de la primaria de sector iti pot spune exact). Tariful este in jur de 400.000 lei vechi pe an (depinde de la sector la sector) si se plateste anual.

Nu se poate "amenaja" decat de catre primarie conform planului urbanistic aprobat pe zona respectiva. El trebuie sa existe in registrele primariei ca fiind spatiu destinat parcarii. In acest sens, iti raspund si la ultima intrebare: pe stradute (sau strazi) NU se considera si nu se inchiriaza spatii de parcare decat in cazuri foarte speciale. 99% din spatiile asa zis rezervate de diverse institutii, buticuri, firme, blocuri, locatari, etc...sunt abuziv si ilegal blocate in acest sens. Nu au acest drept.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mai este de spus ceva, locul de parcare platit este valabil de la o anumita ora, nu este valabil 24h, pe noile insemne de parcare platita (se pot vedea in Primaverii) scrie clar de la 22.oo-06.oo. Deci ziua poti parca acolo fara probleme. Faza cu stalpul rabatabil in fata locului de parcare este ilegala .Un loc de parcare 24/24h costa mai mult dar exista si posibilitatea de concesionare a unui spatiu de parcare pe 50 ani parca care se ridica la sume exorbitante. Informatii mai multe gasiti aici http://www4.pmb.ro/wwwt/undecui/undecui.php?arg2=srch si dati cautare dupa cuvantul parcare.

Modificat de Bogdan_G
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan_G, m-am interesat si eu de ce spui tu...in sectorul 3 este cam asa (nu stiu daca e valabil si pentru celelalte sectoare)... Exista mai multe tipuri de parcari:

1. Parcarile curente de resedinta - sunt acele parcari amenajate exclusiv pentru locatarii unui bloc de locuinte (eventual mai multe blocuri invecinate) si pentru care se prezinta dovada domiciliului, adeverinta de la asociatia de locatari, etc

2. Parcarile curente cu plata - sunt acele parcari amplasate in zone rezidentiale, spatii special amenajate sau pe artere rutiere, care POT fi inchiriate de locatarii din zona

3. Parcari ocazionale cu plata - gen Dali...

4. Parcari ocazionale fara plata - gen cele amenajate pe toate bulevardele din sect 3 si care inca nu au fost inchiriate (ceeace le va aduce la punctul 2)

Pentru cele de la punctul 1. parcarea este valabila 24h/24h. Pentru cele de la punctul 2, este valabila regula aceea cu "dupa ora 19:00"...din cate stiam, locurile acelea pot fi ocupate de cei care platesc, in intervalul 19:00-8:00 dupa care pot fi ocupate si de altcineva. Pentru 3 si 4, cred ca e clar, nu mai detaliez

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Publicat (modificat)

in sect 3 am platit 77 ron/masina/an.

Modificat de godoroja
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zice ca acea Hotarare in care se spune ca locul de parcare il ai intre 22 si 06 e egala cu zero. Nu are outere de lege, este pur si simplu o Hotarare de Consiliu.

S-a discutat despre asa ceva, deoarece in zonele centrale nu e corect sa tii un loc de parcare blocat, in conditiile in care in acea zona nu exista alte posibilitati (nici macar cu plata, gen Dali) pentru a-ti lasa masina.

Ma indoiesc ca ar trebui sa se aplice peste tot aceasta regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut un oaspete aproape trei saptamani in parcarea mea platita la ADP si doar cu politia (m-a mirat f. tare promtitudinea ei) l-am scos de acolo.

Omu' fusese plecat din tara si si-a parcat masina linistit pe locul meu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, la tine ma refeream si iti spun si de ce nu ai voie. Conform Legii 32, locul tau de parcare este platit numai intre orele 22-06. Deci, teoretic nu ai voie sa blochezi locul respectiv pe toata durata zilei.

Esti sigur de asta? Daca da poti pune continutukl acestei legi sa-l vedem si noi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Iata epopeea - personajul principal - Primaria.

Am facut sesizare pe 23.05 la biroul care mi-a alocat spatiul de parcare. Mi-au dat termen 15 zile.

Dupa 15 zile am sunat acolo, pentru ca nu aveam raspuns. Persoana care mi-a dat locul mi-a spus ca au trimis sesizarea corpului de inspectori, pentru ca nu e de competenta lor. Am sunat la inspectorul care a preluat sesizarea, a spus ca asteapta actele/dosarul. Bun, el astepta de pomana, daca nu le-a cerut nimanui. Le-am dus eu in copie si s-a apucat chipurile de lucru. Pauza 3 zile, sun la birou, vine dupa 9.30, sun atunci, ca vine la 11, sun dupa 11, ca e pe teren si sunati inainte de 11. Ieri am trimis niste email-uri pe la directori de la primarie. Azi am sunat iar, cica inspectorul e in CM, un alt director mi-a spus ca daca nu e popicul instalat nu poate face nimic. Pai cum sa pun popicul daca non-stop e aceeasi masina parcata acolo? Am platit locul si mi-a fost alocat de pe 21.05, pe 22.05 s-a incercat o discutie amiabila cu proprietara masinii dar nu s-a reusit nimic (cica are pile).

Idei? Dar legale... Dar sa ofere repede rezolvare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LE: Am depus pe site-ul ANPC o reclamatie impotriva Primariei. Sunt curios ce poate rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!