Jump to content

Xcar Link...are Cineva Montat?


miezu11
 Share

Postare recomandată

In cautarea unei magazii de cd-uri pt un cass chorus, am dat peste un dispozitiv care se conecteaza la casetofon si poate citi mp3-uri de pe un stick usb.As vrea sa stiu daca mai are cineva montat pe masina si daca merita banii (aprox 130 euro).

www.xcarlink.ro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 102
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • VEKAU

    20

  • Red

    12

  • Ex member

    11

  • miezu11

    5

Top Posters In This Topic

hehe se pare ca nu sunt singurul interesat de asa ceva :( eu am mai gasit (dar la americani) un alt adaptor care are un caracter universal si poti conecta la el mai multe decat un stick usb (ipod sau orice mp3player, laptop chiar, orice are iesire audio) http://www.discountcarstereo.com/detail.aspx?ID=169

Modificat de crassh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ crassh - ala nu e asa de convenabil, ca sa poti controla un IPod de ex. trebuie altceva si ajunge pe la 135$ + cablurile aferente, deci.... + ca e mai simplu cu un card sau un stick....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

Eu mi-am montat si sunt supermultumit (doar ca a crapat sticul si aruncasem factura pentru garantie :-))

De montat nu m-am priceput asa ca am mers la un centru de montat alarme si casetofoane si s-a rezolvat in 5 min.Eu cred ca merita iar pretul e sub cel al unei magazii de CD-uri.Eu mi-am facut pe un stic 6 foldere a cate 99 de cantecele si uite asa au iesit peste 30 de ore de muzica (asta calculand la 3 minute o piesa)

Calitatea sunetului e la fel ca in cazul montarii unui CD iar despre promtitudinea distribuitorului,numai de bine (eu l-am comandat vineri la pranz si sambata la ora 10 sunau la interfon,in Bucuresti)

Daca vrei ne putem vedea si poti sa tragi cu urechea cum suna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voi decideti daca merita!

dpdv al meu, merita.

am scapat de bratul de cd-uri !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot vrei sa asculti muzica de pe un stick, poti sa-ti iei o magarie de-aia de ti-o pui in lacasul brichetei, si in ea memory stick-ul, si emite pe o frecventa radio muzica de pe stick, pe o raza de vreo 200 metri, daca nu ma insel; asta fiindca te-ar costa pina intr-un milion, si are dimensiuni destul de reduse; se gaseau la Metro, dar acum nu mai stiu pe unde (daca afla careva sa-mi transmita si mie, ca tare mi-as lua una!)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai dreptate, e mai ieftin, insa nu poti sa o controlezi din meniul radioului.. aka skip, search s.a., pe cand la Xcar folosesti meniul ca si cum ai avea magazie de CD-uri, inclusiv CD text. Iei un stick de 4GB si.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si... nu prea ai ce face din moment ce maximum poti face 6 foldere cu 99 de melodii fiecare... acum depinde si de calitatea si durata melodiilor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot vrei sa asculti muzica de pe un stick, poti sa-ti iei o magarie de-aia de ti-o pui in lacasul brichetei, si in ea memory stick-ul, si emite pe o frecventa radio muzica de pe stick, pe o raza de vreo 200 metri

Mare scofala nu faci cu aia, am facut eu proba cu una de 2 mil. si este execrabila. Fasaie, paraie, e aproape mono, nu are basi, nici inalte, e mai ceva decat o caseta proasta... pe bune. Nu inteleg de ce mai sunt pe piata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o magarie de-aia de ti-o pui in lacasul brichetei, si in ea memory stick-ul, si emite pe o frecventa radio muzica de pe stick, pe o raza de vreo 200 metri, daca nu ma insel

Eu mi-am luat. La inceput am fost incantat de FM Transmiter, dar i-am gasit si ceva hibe.

1 Daca vrei calitate la muzica, ripezi CDurile audio originale in format .wav si le lasi asa. Dimensiunea= cam 35-40 mb pentru o melodie. Daca le faci .wav din MP3 nu mai au aceeasi calitate.

2 Nu transmite pana la 200 m, daca merge pana la 10 m e bine.

3 Frecventele programate pentru transmitere sunt ocupate de posturi de radio locale (la mine toate). Deci in oras se aude cu interferente. In afara orasului... FB.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot vrei sa asculti muzica de pe un stick, poti sa-ti iei o magarie de-aia de ti-o pui in lacasul brichetei, si in ea memory stick-ul, si emite pe o frecventa radio muzica de pe stick, pe o raza de vreo 200 metri, daca nu ma insel; asta fiindca te-ar costa pina intr-un milion, si are dimensiuni destul de reduse; se gaseau la Metro, dar acum nu mai stiu pe unde (daca afla careva sa-mi transmita si mie, ca tare mi-as lua una!)

am eu un fm transmiter!

il vrei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde, dar in principiu sint interesat.

Ceilalti care deja au, de unde ati facut rost?

Si... exista diferente intre ele? in afara de design

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am comandat si eu un xcarlink si maine ar trebui sa soseasca.Montajul as vrea sa il fac singur dar nu stiu daca trebuie deconectat de la curent cass-ul....in aest caz eu nu mai am codul si nu stiu daca la reconectare cass-ul imi va cere codul.Am auzit ca la unele modele nu este nevoie sa reintroduci codul la fiecare deconectare de la curent daca ,cass-ul este al masinii .

1.Ce stiti de acest lucru?

2.Daca imi va cere codul (pe care eu nu il mai am) se poate face ceva pt deblocare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum spuneam,mie mi l-au montat baietii de la o firma de montat alarme si din cate imi amintesc m-au intrebat daca am codul-si nu-l aveam la mine-asa ca nu l-au deconectat de la curent.L-au oprit de la butonul de on/off si gata

E foarte simplu,mai ales ca jucaria vine cu lamelele de scos casetofonul de pe masina.

La mine beleaua a fost ca se blocase mecanismul de prindere a casetofonului in bord si nu prea m-a lasat inima sa trag mai fara mila

Mie mi-a crapat sticul (din vina mea cica,l-am tras din calculator fara sa-l deconectez) asa ca pastreaza factura

In rest,eu sunt supermultumit.Merita toti banii

Si inca ceva:

Am o magazie de CD-uri care nu mai functioneaza (partea mecanica cica).Daca cineva se pricepe la reparat,i-o fac cadou

In noaptea asta plec din tara dar de luni, e disponibila.Eu stau prin Titan si ajung acasa destul de tarziu asa ca,daca se baga cineva....abia mai fac loc prin casa

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-a crapat sticul (din vina mea cica,l-am tras din calculator fara sa-l deconectez) asa ca pastreaza factura

Daca era win98, da, daca nu, atunci nu a fost vina ta.

Ma ofer voluntar pentru magazie, daca nu e altcineva interesat prin Buc? (grin)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa faci gauri pentru cabluri? din cate am inteles se pune in torpedou toata smecheria asta.

Modificat de crassh
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum spuneam,mie mi l-au montat baietii de la o firma de montat alarme si din cate imi amintesc m-au intrebat daca am codul-si nu-l aveam la mine-asa ca nu l-au deconectat de la curent.L-au oprit de la butonul de on/off si gata

E foarte simplu,mai ales ca jucaria vine cu lamelele de scos casetofonul de pe masina.

La mine beleaua a fost ca se blocase mecanismul de prindere a casetofonului in bord si nu prea m-a lasat inima sa trag mai fara mila

Mie mi-a crapat sticul (din vina mea cica,l-am tras din calculator fara sa-l deconectez) asa ca pastreaza factura

In rest,eu sunt supermultumit.Merita toti banii

Si inca ceva:

Am o magazie de CD-uri care nu mai functioneaza (partea mecanica cica).Daca cineva se pricepe la reparat,i-o fac cadou

In noaptea asta plec din tara dar de luni, e disponibila.Eu stau prin Titan si ajung acasa destul de tarziu asa ca,daca se baga cineva....abia mai fac loc prin casa

bafta

Sincer, as fi eu interesat de asa ceva :D Daca ai vorbit serios cand ai zis ca o faci cadou celui care se pricepe sa o repare, ridic doua degete si ma ofer voluntar. Merci mult si astept un semn.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sa faci gauri pentru cabluri? din cate am inteles se pune in torpedou toata smecheria asta.

smecheria se monteaza unde vrei tu si nu cred ca este nevoie sa gauresti ceva.

eu am tras firul pe sub plasticul de la schimbatorul de viteze pana intre scaunul de langa sofer si acesta; apoi am venit cu prelungitorul din dotare pana sub cotiera. loc usor accesibil pentru motare/demontare stick.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

De luni sunt in Bucuresti asa ca luni seara sau marti pot sa predau magazia.Intrebare:cum fac,cui i-o dau?

Nu vreau sa nedreptatesc pe nimeni de aceia va rog sa ma ajutati cu un sfat

multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

De luni sunt in Bucuresti asa ca luni seara sau marti pot sa predau magazia.Intrebare:cum fac,cui i-o dau?

Nu vreau sa nedreptatesc pe nimeni de aceia va rog sa ma ajutati cu un sfat

multumesc mult

Corect ar fi sa i-o dai lui Bogdan, deoarece el a spus primul ca o vrea - a se vedea postul 16...

El, Bogdan, este plecat pentru un "team building", dar o poti lasa unei prietene al lui (Mona Ionescu), in Bucuresti.

Vorbeste cu Bogdan la telefon 0726.315.243.

Modificat de alex_pescaru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa am sa fac

o sa sun cel mai probabil marti si o sa vedem cum facem

multam

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc Xcarlink pe A4 de 2 luni si sunt multumit.

Se aude impecabil, daca mp3-urile au calitate buna, initial am vrut sa-mi iau un stick de 4GB dar apoi m-am razgandit si mi-am luat unu de 2 GB. M-am gandit ca decat sa am 6 "CD-uri" cu cate 99 de melodii fiecare, sa am doua stick-uri de cate 2 GB, impreuna 12 "CD-uri" cu cate 40-50 "CD-uri" singurul inconvenient ar fi sa schimb stickul pentru celelalte 6 CD-uri.

Recent am descoperit ca la Audi cu a rotita din dreapta de la radio se trece rapid la melodia urmatoare.

Si ca sa bag si un minus al Xcarlink-ului ar fi faptul ca nu au fastforward pe melodie nici la Audi nici la VW, dar per-total sunt multumit.

Se monteaza extrem de usor, eu am dat o mica gaura si am pus Xcarlinkul in torpedou si nu am mai folosit prelungitorul de USB, asa pot sa am acces mai usor si la LINE-IN-ul de pe el si pot sa pun audio de pe laptop pe sistemul audio al masinii. Traiasca Opensystemul cu gaselnita lui, trebuia de mult sa apara asa ceva. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect ar fi sa i-o dai lui Bogdan...

In cazul in care nu i-ai dat-o deja lui Bogdan, m-as baga eu sa arunc un ochi prin ea.

Mai ales ca stau tot in Titan :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc Xcarlink pe A4 de 2 luni si sunt multumit.

Se aude impecabil, daca mp3-urile au calitate buna, initial am vrut sa-mi iau un stick de 4GB dar apoi m-am razgandit si mi-am luat unu de 2 GB. M-am gandit ca decat sa am 6 "CD-uri" cu cate 99 de melodii fiecare, sa am doua stick-uri de cate 2 GB, impreuna 12 "CD-uri" cu cate 40-50 "CD-uri" singurul inconvenient ar fi sa schimb stickul pentru celelalte 6 CD-uri.

Recent am descoperit ca la Audi cu a rotita din dreapta de la radio se trece rapid la melodia urmatoare.

Si ca sa bag si un minus al Xcarlink-ului ar fi faptul ca nu au fastforward pe melodie nici la Audi nici la VW, dar per-total sunt multumit.

Se monteaza extrem de usor, eu am dat o mica gaura si am pus Xcarlinkul in torpedou si nu am mai folosit prelungitorul de USB, asa pot sa am acces mai usor si la LINE-IN-ul de pe el si pot sa pun audio de pe laptop pe sistemul audio al masinii. Traiasca Opensystemul cu gaselnita lui, trebuia de mult sa apara asa ceva. :icon_thumright:

are si line-in??? din descriere nu reiese ca ar avea asa ceva.... daca are e un mare plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!