Jump to content

Noul Audi Tt


PH-11-WRC
 Share

Postare recomandată

este vreunul dintre voi posesorul noului audi TT?daca da, as dori sa aflu parerea voastra despre el. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • docman

    8

  • The_Ego

    6

  • TudorM

    5

  • Eko

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

eu nu sunt posesor dar am condus motorul tfsi in ambele variante dsg si manual...pot spune ca este o masina senzationala dpdv calitativ iar comportamentul pe drum este de invidiat pt o masina cu tractiune fata...sta exceptional pe curbe si fuge deosebit de rau pt cei doar 200cp...65% din aluminiu din ce-am auzit...cu mana pe inima as alege dsg cu ochii inchisi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am condus noul tt cu motorul 2.0 tfsi si cutie manuala. Mi s-a parut o masina care poate multe. Sotul meu si-a comandat una, dar aia de 3.2 quatro S-tronic. Sper sa fie pe masura asteptarilor.

Caroseria este intradevar in mare majoritate din aluminiu, iar otelul se gaseste doar inpartea din spate ca sa compenseze greutatea motorului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut si eu un test drive cu noul tt cu motor de 3,2 cutie manuala de curand si pot sa spun ca am ramas profund impresionat de cum sta masinuta pe curbe si cum accelereaza.nu pot sa reprosez nimic directiei,mult imbunatatita fata de cea de pe vechiul tt, dar nici suspensiei. este o masina fantastica din punctul meu de vedere. astept acuma varianta cabrio :salut:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

astazi am facut si eu drive test cu aceeasi masina :Driver: fantastica, soundul motorului superb, tractiunea si ea este la cele mai inalte cote, Quattro si 3,2 FSI o echipa formidabila :lol:

In rest, ce sa zic de masina, totul la superlativ, merge ca pe sine :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Ce are directia de la noul TT in comparatie cu vechiul TT ?

Eu am un quattro din 2001 - este adevarat ca directia este ceva mai tare comparativ cu masinile de oras, suspensia sport - nu f f rigida (comparativ cu alte sportive).

De la quattro la tractiune fata este mare diferenta ... mai ales in viraje.

Modificat de Emeraldu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am avut si 3.2 DSG si 2.0tfsi manuala.Foarte frumoase ala de 3.2 di quattro fuge si are un sound misto.Si ala de 2.0 se misca bine la fel de stabil,fuge aproape ca 3.2 dar din punct de vedere al tractiunii se simte lispa Quattro.Fata pierde aderenta foarte usor la start.Nu ma refer dus in 5000 si eliberat ambreiajul.

In schimb calitatea executiei e slaba AUDI MOTOR HUNGARY!!!Coloana de la volan troncane in permanenta la denivelari(zgomot tehnologic spun ei),suiera la vint pe la chederele usii,etc.Oricum e frumoasa dar le-am maritat repede!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreti sa faceti drive test cu al meu, sa ramaneti si mai impresionati ? :D Pe mine 3.2-ul ala nu m-a impresionat deloc. E f. greu motorul pentru caroseria aia, cuplu slab, fuge bine abia aproape de zona rosie. Quattro e marfa dar nu se justifica diferenta de pret fata de TFSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aseara am mers cu un 2.0tfsi....superb si la 55 mii euro masina este bomba , proprietarul mi-a spus ca este mai lat decat un a6 cu 10 cm (nu am verificat spusele lui) si se vede... masina f spatioasa in fata , o persoana de 1,90 poate sta f lejer fara sa stea cu capul proptit in plafon sau cu picioarele indoite, masina este f "fina " (nu stiu dc m-am exprimat corect) in acceleratii...am ramas mut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 TFSI nu ajunge la 55.000...poate 3.2-ul. Dar ca latime, da, este identic cu A6 si cu vreo 15 cm mai lat decat A4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 TFSI nu ajunge la 55.000...poate 3.2-ul. Dar ca latime, da, este identic cu A6 si cu vreo 15 cm mai lat decat A4.

nu am verificat,atat mi-a spus ca a dat pe ea, probabil ca are ceva optionale...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De masina vecinului meu e vorba :lol: :lol:? Oricum mi se pare exagerat 55000 pe TT avand invedere ca GTI cu acelasi motor ar costa jumate.Si S3-ul superdotat ar iesi cu 10.000 mai ieftin. Are si DSG vecinul? Ca asa s-ar explica de ce trage liniar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.0 TFSI nu ajunge la 55.000 nici full full full. (poate doar in leasing, cu dobanzi, casco etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
De masina vecinului meu e vorba :icon_thumright: :)? Oricum mi se pare exagerat 55000 pe TT avand invedere ca GTI cu acelasi motor ar costa jumate.Si S3-ul superdotat ar iesi cu 10.000 mai ieftin. Are si DSG vecinul? Ca asa s-ar explica de ce trage liniar.

nu, nu are dsg ! dar da fara mila veciunul tau in ea , nu ia facut rodaj , baga talpa fara sa se incalzeasca motorul (mircea il cheama)

l.e cu pretul cred si eu ca exagereaza nitel(o fi pus si casco platit pe un an ...nu stiu)

Modificat de dorobantun
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si dupa aia il vedem pe forum cautand raspunsuri de ce nu ii mai trage masina... sau postand impresis proaste despre ea..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam nasol ca nu i-a facut un pic de rodaj.Totusi o masina ca sa te tina trebuie sa ai de grija de ea,altfel se intampla ce zice Bogdan...se strica.

Si totusi sa nu dai blana la rece si sa nu opresti imediat motorul dupa ce o incingi mi se par niste chestii minime si usor de respectat la un motor turbo.

Despre pret... o fi masina luata in rate si atat rezulta valoarea finala.

Modificat de DOOM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

as dori sa fac o reinviere de topic aici, poate reusesc sa inmultesc posesorii de tt-uri ca e cam gol pe aici :offtopic:

Niste filme despre productie:

si o discutie despre dotari

legat despre ce s-a zis mai sus, cred ca ar trebui clarificate niste aspecte:

- coloana de directie troncane daca n-a fost schimbata. A fost o eroare de proiectare si s-au facut niste recall-uri pe tema asta (si la R32-uri, S3-uri la fel)

- 3.2-ul NU trage mai bine inspre zona rosie. Nu stiu de unde s-a tras concluzia asta. Spre capat e chiar o masina cuminte. 3.2-ul trage excelent in zona de jos si medie.

- masina cere rodaj. scrie in manual, la instructajul facut de dealer, peste tot.

- 3.2-ul greu pentru masina asta? Parerea mea este ca nu. Diferenta de kg intre motorul de 3.2 si cel de 2.0 este de fix... 30 kg mai exact (sursa: tt-forum.co.uk). Ce se simte intr-adevar e haldexul + cardanul + rezervorul mai mare + discuri + optionale pe 2.0 (standard pe 3.2) care atarna mai mult. Diferenta e de 150kg in total. Care in continuare e mai usoara insa decat un S3 (nu mai vorbesc de R32)... Pentru kg astea scapi in schimb de problemele de aderenta la modelul 2.0 cu tractiune fata. intre timp a aparut au pus quattro si pe 2.0, insa kg urca si ele (diferenta se reduce la 50kg intre 2.0 si 3.2).

Si inca un lucru: intre generatia 1 si 2 de TT nu prea-s foarte mari legaturi, implicit comparatiile-s destul de greu de facut. Generatia 1 era un sasiu de Golf. Problemele au fost mari la inceput (aderenta pe puntea spate, de acolo si obligativitatea spoilerului dupa niste accidente, etc). Generatia 2 e cap coada sasiu reproiectat, facut pe tehnologie spaceframe. Suspensia nu mai e cea de A3, e modificata (centru de greutate mai jos). Schimbarile pentru cei care le-au condus pe ambele sunt enorme. Generatia 2 sta impecabil pe viraje fata de gen 1.

Si intre timp, cred ca merita pomenit, TT-ul TDI e o traba interesanta. Prima oara am zis beaks cr-cr-cr intr-o masina sport. Cert este insa ca nu e rau deloc pentru un diesel. Si v-o spune un impatimit al benzinei.

Modificat de docman2
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.. am inteles eu gresit... astea sunt pentru modelele inainte de a mea...

Mersi oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru modelul ca la a ta, daca e pe garantie, cu ea direct. Problema exista si la 8J-uri (adica generatia actuala de TT). Toate schimbate pe garantie. Lumea se vaita pe motor-talk.de de asa ceva la loturile pana in 2008.

Daca dealerul e unul de prost gust, mergi cu incredere intr-o tara europeana (gen Ungaria sau mai la vest) si daca ai garantia inca, o ai reparata gratis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate m-au "aburit" pana mi-a iesit masina din garantie.. Acuma nu am ce face.. Si in nici un caz n-o sa admita ca aceasta problema o aveam inca din garantie! La care ei ziceau ca e normal!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!