Jump to content

Noul Audi Tt


PH-11-WRC
 Share

Postare recomandată

Stati linistiti ca este foarte destept conceptul cu bordul. Vor fi pastrate toate functiile "normale" + multe altele noi.

 

Masina arata superb, am vazut-o in octombrie in cadru inchis, insa nu m-am putut apropia. Sunt multe inovatii la noul TT si cu siguranta vor urma multe chestii interesante la Audi.

Modificat de Andrei AXN
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 75
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • docman

    8

  • The_Ego

    6

  • TudorM

    5

  • Eko

    5

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sigur se va introduce acest display intai pe TT si sa lase in ofsaid A8-ul?

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

The driver can toggle between two user interfaces (modes) by pressing the “View” button on the multifunction steering wheel. In Infotainment mode, a central window dominates the view – it offers a big stage for the navigation map or for lists in the Phone, Radio and Audio areas. In this mode, the tachometer and speedometer, the latter with a digital display, appear as small round instruments on the left and right sides. In the Classic view, the middle window is smaller, and the instruments – with black scales, red needles and white numerals – are about as large as today’s instruments.

In the Audi virtual cockpit, the user can have any of the available information displayed – e.g. the navigation arrow, dynamic vehicle animations and images from the rear camera as well as graphics of the assistance systems. The display changes its context-related color scheme according to the main menu selected. In the Media menu, for example, the color is orange as usual, while the screen is tinted green for the Phone menu. Indicators with fixed positions are displayed along the lower border; they show the outside temperature, clock time and odometer readings as well as warning and information symbols. LEDs indicate the engine coolant temperature and fuel level.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru pasager va fi disponibila o tableta http://www.engadget.com/2014/01/07/audi-smart-display-10-2-inch-android-tablet/

In configuratia actuala nu mai exista display central. Mi se pare ciudata renuntarea la el si practic pasagerul nu mai are acces la MMI. Nici nu mai e sanatos daca apuca sa se joace din rotita pe displayul din fata soferului.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mi se pare nici o premiera... Jaguar, Range Rover, Mercedes au asa ceva de 4-7 ani...

E adevarat ca implementarea e mai fina la Audi ...

Totusi sunt de parere ca turometrul si vitezometrul ar trebui sa ramana analogice... Nu stiu cum se comporta LCD la -25 grade...

Touchscreenul nu are ce cauta intr-o masina adevarata deoarece ochii trebuie sa stea pe drum nu sa te uiti unde pui degetul. DIn acest puinct de vedere comanda MMI mi se pare geniala. Masinile mai low gen VW, Skoda, Toyota, vor ramane pe touchscreen o perioada...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LCD-ul n-are nicio problema la -25 de grade. Ai si tu in masina si ma indoiesc ca ai avut probleme. Si-apoi masina se incalzeste repede. Iar in cazul de fata, in implementarea finala, cu siguranta ecranul LCD nu va fi cu touchscreen. Ar insemna sa trebuiasca sa bagi mana prin volan sa umbli la el, ceea ce ar fi o prostie maxima dpdv al sigurantei. Comanda va fi tot de pe volan si/sau comenzi pe consola centrala.

 

Oricum, mie-mi place f mult. E o chestie de viitor, care pana la urma va ajunge cam pe toate masinile. Iar asta nu are decat sa ne bucure, cred eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LCD-ul are latenta la temperaturi scazute, e destul de vizibila chiar si la 0 grade.

Probabil ca o sa faca ceva in sensul asta, avand in vedere ca totul se face prin acel display.

 

Imi "place" ca in continuare imprumuta de la unii si de la altii. Volanul e foarte asemanator cu cel de G7 GTI.

 

Ar fi interesant de aflat mai multe despre platforma, pentru ca totusi e o masina sport, nu o limuzina, al carei scop e in car entertainmentul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Audi are "Dragostea din tei (original)" in playlist...  :slap:

 

Altfel este super display-ul, as vrea si eu acum asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Haha, Dragostea din tei :)

E super interesant, cred ca iti ia o vreme sa te obisnuiesti cu el.. Iti dai seama ca trebuie sa il arati de fiecare data la toti prietenii tai curiosi :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de bord, cred ca Audi incearca sa testeze piata, alegand modelul cu cele mai mici volume dar orientat spre oameni tineri pentru implementare (sa nu riste sa sperie clientii). Daca feedbackul va fi pozitiv, vom vedea A3 facelift cu asa ceva probabil (deja are touchpadul identic).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interiorul mi se pare atractia principala a masinii si e foarte reusit. Nu m-as supara sa primesc unul cadou! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti fac eu interiorul cadou :D

Restul il cumperi tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa fiu sincer mie nu imi place interiorul... eu sunt pro ac analogic, ce imi place sunt rotitele de la gurile de ventilatie cum sunt puse :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca incearca cu acest model sa urmeze filozofia Porsche Carrera: sa pastreze linia exterioara dar sa schimbe total interiorul.

@robi_zet de acord cu tine in ceea ce priveste ceasurile analogice. Cred ca in prezent asistam la ultimile modele care imbina analogicul cu digital (Audi A8, A6, Bmw seria 5) De la generatiile urmatoare cred ca o sa fie doar LCD :(, playstation, gen Jaguar, Range Rover, Mercedes S-class etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@JUG, te astept cu interiorul ala si vedem ce facem si cu restul masinii. :P

 

Asta e domnilor, viitorul vine incet si sigur peste noi si cred ca va veni cu chestii interesante. Uitati-va doar cum au evoluat telefoanele mobile in ultimii ani. Cand iesim noi la pensie cine stie ce masini vor exista atunci?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper ca nu se vor mai alimenta la benzinarie :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se va mai numi benzinarie. Se va numi refuel station. :D Acum, legat de cu ce vom alimenta pe atunci eu zic ca pana cand nu se va termina petrolul (nu prea curand, degeaba zic astia ca e pe terminate-asa zic de vreo 20-30 ani si uite ca nu s-a mai terminat) tot cu benzina/motorina vom alimenta.

Asta daca nu va exista vreun producator care sa scoata o masina full electrica care sa coste cat una pe carburant, pe care sa o poti "alimenta" de la priza cu costuri comparabile cu ale unui plin cu carburant si cu o autonomie comparabila cu a masinilor anterior mentionate.

 

TudorM, asta cu iesitul la pensie depinde de fiecare cand iese. :winter:

Sunt absolut sigur ca in urmatorii 20-30 ani nu vom vedea schimbari majore. Tot roti, asfalt, volan, sofer, etc...

Prin 1982, daca mai stiti revista Cutezatorii: erau niste benzi desenate - actiune anul 2020, deplasare prin aer, nebunii, etc :D

 

Super tari ceasurile de pe noul TT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Legat de resursele de petrol/gaze, ei tot timpul zic ca in 20-30-50 de ani se termina zacamintele ACCESIBILE cu tehnologia din momentul respectiv. Zacamintele raman pe loc, tehnologia evolueaza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai linistit...ca tehnologia e evoluata de mult...motorul electric si cel care functioneaza cu apa/hidrogen e inventat de 40-50 de ani..dar atunci...cum s-ar mai imbogatii marii jucatori din resurse (gaze, petrol)? Trei sfert din planeta e acoperita de apa.. iar electricitatea poate fi generata de vant :) ...deci nu s-ar consuma niciodata...De asta o masina hibrid si/sau electrica are preturi astronomice...tocmai pentru a-ti lua o masina "normala" :) Suntem niste sclavi ai regimului pan' la urma...interesele sunt prea mari...mergem si alimentam din pompa cu 7 lei litrul :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!