Jump to content

Amenda In Ungaria


magicfingers
 Share

Postare recomandată

megamotoreta

Nu,dar el fiind strain poate sa explice ca nu a inteles nimic din formular, citit-scris-tradus, si solicita anularea. Poate tine ca viciu de procedura, important e sa incerci sa te lupti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Doomy

    8

  • CiprianB

    5

  • Jetta20tdiHLDSG6

    5

  • megamotoreta

    4

   Merita sa se lupte international pentru 20.000 forinti = 300 lei? Poate se gandeste daca nu cumva a gresit. Nu a avut vigneta (matrica) ? A avut peste 130 Km/h? A avut proiectoare aprinse? Nu a avut faza scurta aprinsa? Nu au avut toti pasagerii centuri inclusiv in spate? Eu personal greu pot sa cred ca o amenda se poate da degeaba. Conduc din 1992, am avut multe amenzi, normal, dar niciodata degeaba daca vreau sa fiu cinstit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vorbim/folosim expresii fara acoperire!!

De cand necunoasterea legii poate fi invocata ca scuza?

Viciu procedura: viciu in îndeplinirea formei procedurale derivînd din nerespectarea dispoziţiilor legale.

Cam ce poate invoca colegul a.i. sa fie plauzibil si convingator? Necunoasterea limbii, legilor ... etc nu vor fi acceptate!

Desi colegul nu mai participa, am ales sa continui discutia tocmai pentru a ramane si pentru alti membri care se vor lovi de o astfel de situatie, dintr-un stat strain!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HellScream2014

M-am interesat la cativa prieteni politisti la rutiera. Ei spun asa.

ORICE CETATEAN STRAIN, TREBUIE SA BENEFICIEZE DE UN TRANSLATOR!. Legea este valabila oriunde in UE, si se aplica in cazurile in care un cetatean strain este oprit de organele de politie, pentru a i se aduce la cunostina contraventii sau infractiuni savarsite de acesta. Cu alte cuvinte, daca te aflii pe teritoriul strain, si NU ESTE DOAR O VERIFICARE DE RUTINA (adica se lasa cu amenda), agentul constatator, trebuie sa iti puna la dispozitie un trasnlator intr-o limba de circulatie europeana, sau in limba ta materna. Am fost oprit si un Slovenia. Acolo, cand m-a auzit ca vb engleza, politistul si-a chemat colega de echipaj, si ea a vb in engleza cu mine. Nici unul din noi nu am vorbit o engleza de nivel academic, dar macar ne-am facut intelesi si totul a decurs fara nici un fel de problema. Aveam un far ars, si am fost amendat cu 25 de euro, pentru ca era prima abatare plus ca am platit pe loc si am remediat problema. Totul a decurs cu o politate normala unui organ de ordine, si au oferit respecutl cuvenit unui om normal. Au fost autoritari, dar in limita bunului simnt (nu m-au luat militareste, si nici nu ne-am "alintat" prea mult). Au stiut sa spuna "Buna ziua" si "Drum bun". Procesul verbal l-am primit in limba engleza, datorita faptului ca la categoria de permis era bifat 5 (permis de provenitenta straina). Asta este procedura obligatorie la interactionarea cu persoane din afara tarii. Legea NU ESTE ROMANEASCA, ci este data de uniunea europeana. Tu ca si contraveninet/infractor trebuie sa intelegi acuzatiile care ti se aduc, pentru a constientiza greseala. In fine, nu m-am agitat sa mai fac contestatie la amenda domnilor HU. Am fost la OPT BAK si am platit. In total, 100 euro. 

 

Ca o comparatie, am sa va istorisesc pe scurt o intamplare de la Sloveni. Am fost oprit intr-o benzinarie la un control. Erau prezenti inclusiv cei de la INTERPOL. Am fost legitimati (eu ,copilotul, si celalat sofer), am fost rugati sa parcam intr-o parte laterala a benzinariei, si am fost rugati sa coboram. Ne-au spus ca vor sa faca un control la masina si marfa (transportam colete catre Italia), si ca va dura putin si am fost intrebati daca dorim un translator (raspunul nostru fiind negativ). Acel putin au fost 4 ore. Au venit doua masini de service mobil, si impreuna cu inspectorii vamali au inceput controlul. Au inceput cu pachetele. Le-au defacut, inventariat si verificat pe fiecare in parte (toate cele 140). Apoi, au facut actele de constatare si au sigilat la loc fiecare pachet, punand stampila si lipind procesul verbal pe fiecare in parte. In tot acest timp, am fost intrebati daca detinem obiecte sau efecte interzise transportului pe teritoriul lor. In momentul in care am aratat declaratiile expeditorilor, s-au linistit, si totul a decurs normal. 

Apoi au trecut la masina. Au verificat interiorul (prin verificat a se intelege DEMONTAT ), au verificat locuruile din motor, unde puteam ascunde diverse obiecte, si au terminat cu rotile. Au demontat fiecare roata in parte, au scos cauciucurile de pe roti, apoi le-au montat la loc.

La finalul perchezitiei, s-a intocmit un dosar de constatare si verificare, IN FORMAT BILINGV (Slovena si engleza). Masina se prezenta exemplar (la fel cum era inainte de perchezitie). Pot spune ca desi controlul a fost facut minutios si cu simnt de raspundere, nu am inregistrat daune/stricaciuni sau alte lucruri neplacute ca urmare a acestui control. Tot timpul ni s-a vorbit autoritar dar frumos, chiar nu ne-am simntit jigniti, cum se intampla in alte cazuri, si la final, ne-au fost restituite actele, si am fost lasati sa plecam. A fost incomod acest control, dar s-a vazut clar ca este doar un control, si nu se cauta "nod in papura". Dovada fiind faptul ca au gasit cateva fire imbinate cu banda de izolat in zona tabloului de sigurante, si am fost avertizati ca este bine sa schimbam acele trasee, sa nu cumva sa intampinam probleme de ordin functional. Tot atunci, au gasit si o siguranta arsa (siguranta de la slotul de bricheta pe spate), si am fost rugati sa o schimbam. Am schimbat nenorocita de siguranta, si nu s-a intamplat nimic. Nu tu amenda, nu tu nimic. Cu alte cuvinte, daca vroiau sa ne agate, sau aveau ceva cu noi, ne ardeau in cel mai original mod posibil. Au demonstrat un profesionalism de cea mai inalta speta, si s-a vazut ca sunt europeni. Aia ne dau clasa si noua, si ungurilor oricand la orice ora. 

Va spun din experienta. Sloveni, Croatii,Sarbii, Italienii, fac niste controlae de va sta mintea. dar sunt corecti. Asta m-a enervat la unguri. M-au amendat pe ochi frumosi, cums e spune. Am fost la un translator, si acesta a descifrat paragrafele scrise pe procesul verbal. Erau trimiteri la erticole de lege privitoare la sanctiunea acordata conducatorului auto, canad acesta circula cu usile lard dechise pe spatiul public. Cum sfntul pom al fagaduintei sa merg ma frate cu USILE LARG DESHISE....bun, sunt obosit, dar observam pana la urma. 

Eu fac destul de multe drumuri in UE, si am sa va mai relatez cate ceva, asta ca sa stiti la ce sa va asteptati, daca va loviti de prea stimatul un politist, prin Europa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Te rog întreabă la prietenii tăi să ne spună exact care e legea asta europeană cu translatorul în cazul contravențiilor rutiere (denumirea exactă și organismul legislativ care a emis actul normativ). Ar fi de mare ajutor să o știm.

Multumim. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat la cativa prieteni politisti la rutiera. Ei spun asa.

ORICE CETATEAN STRAIN, TREBUIE SA BENEFICIEZE DE UN TRANSLATOR!. Legea este valabila oriunde in UE, si se aplica in cazurile in care un cetatean strain este oprit de organele de politie, pentru a i se aduce la cunostina contraventii sau infractiuni savarsite de acesta.

ne jucam din vorbe: contraventia este una, infractiunea te aduce in postura de a fi acuzat de fapte penale si... da, aici asa cum spuneam este nevoie de translator si nu doar atat, acesta trebuie sa fie  autorizat si avizat de legislatia tarii respective. Nu te supara pe mine, faptul ca ai gasit un politist undeva in europa sa poata comunica cu tine in engleza, nu tine de nicio obligatie din partea statului respectiv de a pune in echipajul de pe masina macar un vorbitor de limba internationala, tine de noroc si.., tu daca circuli asa mult afara ar trebuii sa sti ca de multe ori inteleg ce le spui tu in engleza, insa de raspuns iti raspund in limba lor natala. Oare dc ? 

In rest astept si eu sa vad care este acea lege, chiar ma intereseaza :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HellScream2014

Revin cu articolul de lege, cu aplicabilitate in U.E.

 

Art. 47. OG 2/2001 - Dispozitiile prezentei ordonante se completeaza cu dispozitiile Codului de procedura civila. 

Art. 142. C.Proc.Civ - Daca partea sau martorul nu cunoaste limba romana, se va folosi un traducator autorizat sau, in lipsa, o persoana de incredere, in care caz se vor aplica dispozitiile privitoare la experti. 
Judecatorul poate indeplini functia de traducator fara a depune juramant.

Legea se aplica pe tot teritoriul U.E si se prezinta sunb alte aliniate si in cadrul altor priecte de lege.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

SHARPShooter

@ docalucian. Abia acum citesc postul tau cu amenda si ca nu intelegi ce srie ungureste pe ea. Trimitemi prin Pm si ti-le traduc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

HellScream2014

Confunzi drepturile şi obligaţiile părţilor într-o sedinţă de judecată cu drepturile contravenientului în momentul aplicării de către autorităţi a unor sancţiuni contravenţionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare,

Astazi am gasit si eu in geam, masina fiind intr-o parcare, amenda de 6000 forinti. Asta e tot ce inteleg de pe foaia aia. Plus o foaie de depunere in posta lor.

Nu inteleg mai nimic de pe foile astea. Ce ma sfatuiti? Pot merge mai departe fara sa o platesc? Sau voi avea probleme? Sau sa pierd timpul cu posta lor (la care cel mai probabil nu stie nimeni engleza)?

Edit: Apare si numarul masinii mele pe acea foaie scrisa in maghiara

Modificat de sNaKeyy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrebat mai multi unguri pana am reusit sa o platesc. Acum pastrez chitanta pentru orice eventuala discutie cu gaborii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salutari.

Am primit o amenda la granita pentru ca aveam faza scurta, pe partea stanga, arsa.

De asemenea, am o toleranta de 30 de zile de la momentul in care mi-a fost scrisa amenda.

Am fost la OTP Bank pentru a plati amenda, iar domnul de acolo, amabil, mi-a spus ca tatal sau a avut aceeasi problema, si mi-a recomandat sa o platesc in Ungaria.

Acum, daca plec mai repede de 30 de zile incolo, pot trece granita si sa platesc amenda pe teritoriul Ungariei pentru a evita orice problema in ceea ce priveste transferul banilor, sau imi este interzisa trecerea ?

Multumesc anticipat pentru raspuns.

O zi frumoasa !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Odata cu amenda ai primit si interdictie de a mai circula in Ungaria? Daca nu ai primit interdictie normal ca poti sa circuli, desi interdictiile nu se dau pentru becuri arse :). Si cand te-a oprit politia nu ai putut sa-i explici ca numai ce ai plecat din parcare si nu ti-ai dat seama. Sa te scuteasca de la amenda ca nu ai avertizare in bord de bec ars.

 

Daca in schimb ai circulat noaptea, atunci nu ai nici o scuza. Becuri de schimb trebuie sa ai si daca se arde un bec te opresti in prima parcare si-l schimbi. Sunt putin mai ciudati ungurii si nu iarta amenzile, dar poate mergea ca te scoti cu un "dom'le, acum s-a ars si tocmai cautam parcare unde sa-l schimb".

 

Deci revenind la intrebarea ta:

nu, nu ai interdictie.

Poti sa platesti amenda in Ungaria sau prin transfer bancar, doar sa specifici si numarul de amenda in transferul bancar ca dovada in ce scop ai transferat banii si sa tii foaia de tranzactie o perioada mai mare de timp pana sa o arunci, preferabil in Masina sa o ai la indemana in caz ca esti oprit si ceva e in neregula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut.

Ma plimb des prin Ungaria (pescuit), iar ieri am gasit in posta un aviz pentru a ridica de la posta o "recomandata externa". E clar ca este amenda, lucru confirmat si de o cunostinta ce lucreaza la respectivul oficiu postal.

Intrebarea mea este urmatoarea: ce se intampla daca nu ma duc sa ridic recomandata?

Probabil ca cei de la posta o vor trimite inapoi, fara ca eu sa i-au la cunostinta despre savarsirea vreunei contraventii.

In aceasta situatie ce se poate intampla chiar si daca voi fi oprit in trafic in Ungaria?

Pot ei sa ma oblige sa platesc, eventual si cu penalitati, in situatia in care eu nu stiu de amenda, nu am semnat niciunde de primire?

De cand incepe sa curga termenul de plata? De la comunicare (adica atunci cand intri in posesia amenzii), sau de la data la care ei au trimis-o.

Este adevarat ca amenda neplatita creste in fiecare luna? Cu cat?

Astazi am fost la noi la locale (Satu Mare) si mi s-a spus ca amenzile din afara nu apar la ei.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si n-ar fi mai simplu sa o platesti, ca sa poti circula linistit in Ungaria? Daca tot zici ca te plimbi des?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai gresit trebuie sa platesti. Asa e logic, dar cum asa e romanul, o intoarce pe toate partile poate nu plateste.

 

Asa ca te invit sa fii om , iti asumi greseala si platesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord cu cele spuse anterior, dar poti foarte bine sa nu o ridici, si vezi ce va fi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine, nu o ridici. Iar la primul drum in Ungaria te trezesti ca te retine politia.

Ce ai rezolvat cu asta? Nu mai poti pleca de acolo pana nu platesti. Ai destui bani la tine sa platesti amenda plus penalizarile? Mai ai bani ca sa iti continui calatoria?

Mumus, nu mai da sfaturi ilegale! Asta te poate costa un warning!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este vorba chiar de ilegalitati. Hai sa iti dau o speta:

Ce s-ar intampla daca mi-ar sosi o amenda din Ungaria si in momentul in care mi-o aduce postasul eu sunt plecat undeva, sa zicem in concediu la mare. Normal ca nu ma gaseste acasa si imi lasa un aviz sa ma prezint la posta sa ridic o recomandata. Sa zicem ca ajung peste 15 zile acasa si gasesc respectivul aviz in cutia postala, pe care nu scrie ce contine, deci habar nu am ca este o amenda din Ungaria. Ma prezint la posta unde ma informeaza ca plicul a fost trimis inapoi (in Ungaria) deoarece nu m-am prezentat intr-un anumit termen sa il ridic (nu aveam cum pentru ca nu am fost acasa). Ce se intampla in aceasta situatie? Cum ma poate retine politia in Ungaria si sa-mi solicite plata amenzii, in situatia in care eu habar nu am de existenta vreunei amenzi emise pe numele meu. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate imi aduc aminte, daca cumparai vigneta de la ei atunci cand introducea VIN-ul vedea si daca aveai amenda de platit. Sfatul meu - nu te risc ptr 45-50 lei cat e amenda - ptr parcare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema este ca amenda nu e pt. parcare (40-45lei). Daca era asa clar o plateam. Suta la suta  e pt. viteza. Un prieten a primit acu' cateva zile pt. 71 km/h o amenda de 30.000 ft (450 lei). Banuiesc ca m-a prins cu vreo 90 km/h ceea ce inseamna sigur peste 50.000ft (peste 750 lei).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa mergi sa o platesti ca este mai sigur ! Cunosti legislatia maghiara ? Cand esti pe teritoriul lor se aplica legea locala ai sa platesti  ca altfel te retin repejor  militienii lor sunt mai putin conrupti si nu tine ne intelegem noi .  Pe viitor nu te mai incorda in trafic cand nu este cazul ca la altii se respecta legea , acuma iti vin amenzile din toata Europa . Politia romana a pus la dispozitia statelor member UE baza de date cu toate masinile inmatriculate in Romania asa ca nu mai scapa nimeni ca pana acuma .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare 

 

Am ridicat si eu azi o amenda din Ungaria de la posta -  100 euro . Viteza legala depasita cu 17 km/h in limita de 80km -  pe M70 - Ungaria .   

Am o mica nelamurire  : Scrisoarea de informare venita in plic care este in limba romana este complet macelarita  : 

- La nr de inmatriculare este trecut Locul unde s-a intamplat

- La ora este trecuta marca masinii

- La loc este trecut Nr masinii

- La tip vehicul este data si ora 

 

Aiurea completata ,  o pot contesta ?  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezolvat partial dilema  : 

 

Am fost si am vorbit cu un avocat si situatia sta asa :  I-am aratat documentele primite fara sa ii dau explicatii sau sa ii arat ce am zis mai sus ca este gresit si a zis dupa 3 minute de citere ca se poate declara NULA . A punctat toate greselile indicate de mine  + inca cateva inclusiv data si ora de pe pv tradus in romana care este diferita de data incident .  Conform legii nu se poate considera valida .

 Si avem urmatoarele situatii 

1) Contestam cu scrisoare dedicata institutiei punctam greselile cu articolele de lege ( asa a zis el ) si cerem anularea amenzii pentru ca expira cele 30 zile de cand a fost emisa , plus ca data pe documentul lor oficial este gresita. Aici o sa fie costuri de timp din partea avocatului si costuri de trimitere scrisoare. 

Institutia maghiara rectifica documentul si il retrimite in romania catre titular cu amenda corectata , apoi noi trebuie sa o contestam oficial ca au trecut cele 30 zile de la emiterea acesteia  apoi se declara nula . Aici iar costuri de timp + trimitere scrisoare catre ungari. 

Comision perceput de avocat este de 50% din valoarea amenzii, adica ar duce undeva la 300 lei. 

 

2)  M-am interesat la banca si costurile mele ar fi : Amenda este 426 ron + 10 euro cominion de plata -  total ar fi 471 ron , diferenta de 171 ron fata de pct 1.   

 

 

Cred ca o platesc pana la urma , luni ma suna avocatul sa imi spuna daca se baga sau nu . 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai avocatul se baga, el trebuie sa-si ia banul de la tine, tu insa trebuie sa decizi daca renteaza sa contesti sau sa platesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!