Jump to content

Amenda In Ungaria


magicfingers
 Share

Postare recomandată

e un coleg care a primit instiintarile din germania acasa in romania... Deci, vor veni de cand cu UE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 101
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Doomy

    8

  • CiprianB

    5

  • Jetta20tdiHLDSG6

    5

  • megamotoreta

    4

si eu mi-am luat amenda la unguri, insa eu mi-am luat pentru proiectoare, aveam si faza scurta si proiectoarele aprinse, si mi-au dat amenda aproximativ 8 euro(nu mai stiu exact in forinti) insa am rugat pe cineva de la brd,o cunostinta, sa imi plateasca in contul lui.

Am remarcat ce ai spus si anume ca ai primit amenda pt ca aveai proiectoarele la masina aprinse,acelasi lucru am patit si eu,am fost oprit, dar pe motivul ca nu am avut farurile aprinse (de fapt am avut pozitia si proiectoarele fata aprinse) M-am certat cu ei pe motivul ca nu aveau cum sa-mi dea amenda pt ca aveam pozitia si proiectoarele fata aprinse,motivand ca ideia si obligativitatea de a circula cu farurile aprinse este pt siguranta ta si a celorlalti participanti la trafic, sa fi vazut cu usurinta de ceilalti. Le-am spus ca nu voi plati nici o amenda oricum si in cazul in care imi da amenda pe motivul ca nu as fi avut faruri aprinse,sa specifice el sau daca nu o voi face chiar eu (in rubrica de observatii daca au asa ceva in procesul verbal) faptul ca aveam luminile de pozitie si proiectoarele de ceata (cele din fata doar) aprinse. :huh: Vreau sa spun ca s-au lasat pagubasi pana la urma. Acuma nu stiu daca am avut dreptate sau nu dar chestia a functionat. Imi cer scuze daca discutia asta a fost off topic. :icon_thumright: mentionez ca am avut un kit xenon aftermarket si aveam un ballast ars,de aceia am preferat sa aprind proiectoarele.

Modificat de _Bogdan_
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

_Bogdan_ : care parte din expresia "proiectoare de ceata" nu o intelegi? Codul rutier de peste tot specifica in mod clar: luminile de intalnire.

Scuze pt off-topic dar circul mult noaptea si Romania e plina de idioti care nu inteleg rostul proiectoarelor, iar pt mine este un discomfort major sa fiu tot timpul orbit de taranii care nu inteleg....

Modificat de Hubertus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

_Bogdan_ : care parte din expresia "proiectoare de ceata" nu o intelegi? Codul rutier de peste tot specifica in mod clar: luminile de intalnire.

Scuze pt off-topic dar circul mult noaptea si Romania e plina de idioti care nu inteleg rostul proiectoarelor, iar pt mine este un discomfort major sa fiu tot timpul orbit de taranii care nu inteleg....

Poate nu vorbim de acelasi lucru,sau poate trebuie sa-ti explic cum e reglat sa functioneze un proiector de ceata. La masina din semnatura proiectoarele de ceata sunt montate in in partea de jos a parasocurilor iar scopul lor este sa lumineze la maxim doi metri in fata masinii. Remarca ta ca ai fi orbit de aceste proiectoare este nefondata. :) Folosirea lor nu au cum sa deranjeze ceilalti participanti la trafic. Mai degraba ai fi orbit de farurile normale (faza scurta) decat de proiectoarele de ceata,decat daca acestea ar fi prost reglate. In orice configuratie proiectoarele de ceata trebuie reglate sa bata exact in perimetrul din fata masinii la mica distanta pt a avea o vizibilitate buna pe timp de ceata.Intradevar ele sunt destinate sa fie folosite pe timp de ceata sau cand din alte motive exista vizibilitate limitata si acestea nu au cum sa orbeasca alti soferi. Deranjant este folosirea pozitiei de ceata din spatele masinii in conditiile in care vizibilitatea este buna, lumina rosie pt ceata este mult prea puternica si deranjanta pentru soferii care stau in spatele acelei masini. Exista tot felul de proiectoare aftermarket care sunt instalate cu alt scop decat acela de a fi utilizate pe ceata de exemplu sunt montate pe masinile de teren si se specifica ca ele sunt acolo pt a fi folosite doar offroad si nu pe drumurile publice. Deci sa nu facem confuzia. :) Apoi mai sunt si unele camioane si chiar masini mai mici care au instalate asemenea proiectoare dar nu pt a fi folosite pe ceata. Intradevar le-am remarcat si eu pe acelea :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de le-ar avea toti reglate dupa cum spui tu....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am luat amenda de 21 euro in Viena pt parcare intr-un loc in care mi-ar fi trebuit un fel de "pass" (amenda era inregistrata pe nr de inmatriculare al masinii). Evident nu am platit. Pana acum nu mi-a venit nimic acasa...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Explicatia ta nu are legatura cu faptul ca esti contraventional conform legii.

Poate nu vorbim de acelasi lucru,sau poate trebuie sa-ti explic cum e reglat sa functioneze un proiector de ceata. La masina din semnatura proiectoarele de ceata sunt montate in in partea de jos a parasocurilor iar scopul lor este sa lumineze la maxim doi metri in fata masinii. Remarca ta ca ai fi orbit de aceste proiectoare este nefondata. :blink: Folosirea lor nu au cum sa deranjeze ceilalti participanti la trafic. Mai degraba ai fi orbit de farurile normale (faza scurta) decat de proiectoarele de ceata,decat daca acestea ar fi prost reglate. In orice configuratie proiectoarele de ceata trebuie reglate sa bata exact in perimetrul din fata masinii la mica distanta pt a avea o vizibilitate buna pe timp de ceata.Intradevar ele sunt destinate sa fie folosite pe timp de ceata sau cand din alte motive exista vizibilitate limitata si acestea nu au cum sa orbeasca alti soferi. Deranjant este folosirea pozitiei de ceata din spatele masinii in conditiile in care vizibilitatea este buna, lumina rosie pt ceata este mult prea puternica si deranjanta pentru soferii care stau in spatele acelei masini. Exista tot felul de proiectoare aftermarket care sunt instalate cu alt scop decat acela de a fi utilizate pe ceata de exemplu sunt montate pe masinile de teren si se specifica ca ele sunt acolo pt a fi folosite doar offroad si nu pe drumurile publice. Deci sa nu facem confuzia. :offtopic: Apoi mai sunt si unele camioane si chiar masini mai mici care au instalate asemenea proiectoare dar nu pt a fi folosite pe ceata. Intradevar le-am remarcat si eu pe acelea :vaidecapulmeu:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am luat si eu o amenda de parcare in Austria :vaidecapulmeu:. Am gasit-o in geam, si evident ca nu am platit-o. Acuma vreau sa va intreb: ce dovada au ei ca tu ai gasit amenda in geam? Poate a luat-o vantul, poate a plouat-o (culmea e ca chiar ploua cand am gasit-o). Ce face politia austriaca? Trimite prin posta in Romania amenda, sau te considera din start rau platnic?

Nu cred ca ai vreo sansa sa le zici ca a luat-o vantul. In plus, amenzile sunt invelite intr-o folie, astfel incat ploaia/zapada/grindina nu o afecteaza. In plus, ei iti aseaza aceasta amenda sub stergator, deci sansele sa o ia vantul cred ca sunt destul de mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In concluzie. Dati jos stergatoarele de pe masina cand parcati aiurea :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma, sa stiti ca a mea nu era in nici o tipla, erau 2 hartiute subtiri, ca niste facturi. Culmea era ca incepuse sa ploua, deci chiar le-am gasit umede....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

Salut domnilor

Am luat o amenda in Ungaria pt ca pasagerul spate nu avea centura pusa asa ca un cadou de Pasti

Destul de mare 42000 de forinti

A venit pv acasa am semnat de primire dar nu este tradus si nu stiu ce sa fac pt ca si traducerea e cam scumpa am inteles ca si comisionul bancilor e cam mare

Ce ma sfatuiti sa fac

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amenda trebuie platita, si mama mea a luat amenda, a venit tot acasa, 2 hartii, o copie dupa un P.VERBAL, si inca o hartie, dar scria si in engleza.

Comisionul banilor e mare, ca m-am interesat, si nu accepta paypal :huh:

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut e greu de contestat o amenda? Tot in Ungaria am fost amendat pe motiv ca nu am semnalizat la iesirea din sens giratoriu (la iesirea din Puspokladany spre Oradea). Neam inteles intre noi prin semne, ce sa zic tipul nu stia nimic engleza stia cateva cuvinte in romana, eu maghiara nimic. La ei nu e valabila varianta ca nu eram decis in ce directie sa o iau, si am vazut prea taiziu indicatorul de RO si pentru asta nu am mai reusit sa semnalizez. Tipul statea la 15 metri de la iesirea din sens.

Ce amune ar fi cel mai bine de facut ? Amenda este de 10000 forint

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu le platesc deobicei acum fiecare face ce vrea si cum vrea,ai putea sa treci inapoi si sa platesti la posta la ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu am primit o amenda la ei de 20.000 forinti acum 1an de zile ( 63 km/ h la o intrare in localitate ) , pe care nu am platit-o .

De atunci am mai fost de vreo 10 ori , m-au mai oprit dar numai pt. control de rutina . Te gasesc in baza de date numai daca mai incalci regulile de circulatie si te introduc in calculator . In Ungaria nu am patit sa ma controleze pe computer ( ca si in Austria , Germania ) , la controale de rutina , se uita doar la acte .

PS - un prieten cetatean maghiar mi-a spus ca amenzile sub 100 euro se sterg din baza de date dupa 1 an , nu stiu daca e adevarat sau nu .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ce noroc ai..

fratele meu a lucrat in ungaria ..si aveao o amenda restanta..

dupa cam vreo doi ani cand sa intre...supriza a spus vamesu ceva e in neregula..ai o amenda restanta..pana nu platesti nu intri in tara..asa ca e mai bine,,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pot sa confirm ca un coleg de serviciu a luat amenda in Ungaria sapt trecuta (radar) si a platit pe loc (direct in lei dupa o cearta cu politistii) - radar peste 30 km peste limita in oras. Cam o suta de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
HellScream2014

Salutare lume, Hai sa va zic si eu una buna, cu ungurimea. 

Am luat o amenda la unguri, pe autostrada (acum 24 de ore aproximativ). De ce? Nu stiu, nu vorbeau decat ungureste, si tipau de parca vroiau sa ma bata. 

NU am primit procesul verbal doar un fel de chitanta verde si un ordin de plata. Am vrut sa platesc pe loc cei 20000 de Forinti, dar politistii au urlat din nou in limba lor, si au plecat. Chiar nu stiu ce sa fac. Nu pot plati ceva ce nu stiu. Adica pt ce sa platesc amenda, ce am facut? Dupa spusele legislatiei europene, agentii trebuie sa vorbeasca si o limba de circulatie internationala, daca nu, sa puna la dispozitia contravenientului/infractorului, un translator. Nici vorba de asa ceva. 

Am avut grija sa am un comportament extrem de obedient si frumos, ca sa nu ii supar si mai tare, dar tare ma manaca sa ma duc la noi sa fac contestatie. Vreau sa stiu UNDE mai exact se poate face contestatie, si ce se intampla daca o castig, Ma agata iar, si imi dau alta amenda, doar la caterinca, ca am contestat-o pe prima? Se ia in considerare contestatia de la noi? Sau trebuie sa platesc o amenda data pe motive rasiste??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu poti contesta amenda in Romania, doar in HU!

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

megamotoreta

Pai contestatia o trimite prin posta, nu trebuie sa fie el prezent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In termenul legal, in ungureste, nici macar nestiind ce contesta? Slabe sanse ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pune o poza cu procesul verbal, ma gandesc ca trebuie sa fie cineva pe aici vorbitor de limba maghiara :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

megamotoreta

Poate sa conteste amenda pt ca nu este tradusa si nu stie despre ce e vb. Orice amenda ar fi, este viciu de procedura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Dupa spusele legislatiei europene, agentii trebuie sa vorbeasca si o limba de circulatie internationala, daca nu, sa puna la dispozitia contravenientului/infractorului, un translator.

Norma asta este valabila doar in cazul faptelor cu caracter penal sau in momentul in care esti ''invitat'' la sediul unei autoritatii nationale si se aplica(macar teoretic) si in afara EU....., in rest trebuie sa te descurci cum poti.

I-mi pare rau pt patania ta, mai ales ca stiu din experiente proprii ''deschiderea'' catre gasirea unei solutii benefice pt ambele partii din partea ''organelor'' din H !

Modificat de blue_eyed
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

megamotoreta - procesele verbale de la noi sunt cumva in RO si EN sau oricare a doua limba??

Modificat de D@ny
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!