Jump to content

Sedan Sau Break ?


Gip
 Share

Postare recomandată

La inceput vroiam si eu Passat Sedan, deoarece arata mai "cool".

Dar masina o alegi pe masura nevoilor tale. Astfel am ales Passat Variant, pentru ca vroiam portbagaj cu acces mai bun pentru lucruri mari (trolere, carucior, bicicleta). Nu regret deloc ca am ales Variant-ul, e excelent la drum lung, stabil, spatios.

 

________________________________________________________________________________________________________

 

VW Passat B6 Variant 2.0 TDI CR

Modificat de flo1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

kye04, imi este prea greu sa incerc sa iti iau la rand fiecare comentariu pe care l-ai facut pentru a iti dovedi ca vorbesti prostii si tu de fapt ai o antipatie pentru break-uri. Doi la mana, break-ul este vazut prost in tara noastra si de asta ai tu o astfel de mentalitate. In Germania vezi mai multe break-uri decat sedan-uri.

Referitor la miros, in spate am guri care trag aerul din masina, astfel teoria ta cu mirosuri urate pica.

 

Iar argumentul ca tie rusine sa te dai jos dintr-un break la o intalnire importanta, ia de aici: 

http://www.desktopmachine.com/pics/MB_2013E63estate_002_1920x1080.jpg

http://www.desktopmachine.com/pics/Mercedes-Benz_CLS_63_AMG_2014_01_1920x1080.jpg

 

Eu m-as da jos dintr-una din asta decat dintr-un S600. Dar asta e doar parerea mea, bineinteles.

 

Mai sus nu am enumarat practicabilitatea unui break in defavoarea unui sedan care te incurca sa cari multe lucruri, nu neaparat grele ci voluminoase. Dar na, tu ai o antipatie pentru break-uri, eu nu am o antipatie pentru sedan-uri ci doar prefer ceea ce ma ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am nici o antipatie. Am enumerat avantaje si dezavantaje. Am spus clar care mi se pare avantajul (spatiul) dar am enumerat si dezavantajele directe, mai mari sau mai mici comparativ cu un sedan. In momentul in care astea mici stai si le aduni o sa rezulte ceva mai mare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@kye04 - dupa ce ai avut "de la Tico la Z4 , o tona de motorizari si variante" care masina crezi ca ti se potriveste cel mai bine?

Cumva Toledo pe care il ai acum?

Asta in ce categorie il incadrezi: sedan, break, hatchback, liftback, monovolum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E muult prea cool masina din imagine... Uite ce evazari are... Si acum imi place, desi a aparut modelul nou de avant intre timp...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frate, discutam despre masini iar voi visati avioane...

E ca si cum discutam acum despre sotiile noastre si ce ne place la ele , si la un moment dat pune unu o poza cu miss europa ....

Pai frate aia e de noi ?? Citi din cei subscrisi in acest topic isi permit asa ceva ?? Vorbim de masini sf sau de realitate ??? De practica sau de vise ??

Ca sa nu mai zic ca masina din poza are jantele diferite....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca o parere personala, si mie imi plac mai mult break-urile si hatchback-urile decat limuzinele (sau sedanurile, fiecare le zice cum ii cade bine).

La noi la firma, parcul auto e compus 99% din Mercedes Benz. Toate sunt negre si sunt fie E Klasse Touring, fie ML-uri, fie B-Klasse, fie dube de-alea de protocol, nu stiu cum le zice, Vito (?) parca. Trebuie sa ma gabdesc foarte serios cand am vazut prin curte ultima data o berlina si pe moment, nu-mi aduc aminte.

Pe aici, marea majoritate conduc fie hatch-uri, fie kombi-uri, sedanurile-s destul de rare.

Numa'in Romania ii prosteala asta ca daca ai masina sedan, esti domn sau macar un fel de shefuletz, acolo, (vezi denumiri pretioase gen "Renault Megane Manager") si daca ai ceva cu 5 usi esti dupa cum l-am auzit pe un nene cu Megane ca-mi zicea--fara sa stie ce conduc: äia cu combiuri is pietzari :)) Tampenia asta patentata cu masina in 4 usi ii o reminiscenta de pe vremea lu' Ceashca, de la Dacia 1100 cetire. Bun, a existat si Oltcitul, insa ala era minoritar pe sosele, baza era 1300 cu 4 usi.

Ma rog, fiecare isi ia ce vrea de banii lui, insa daca te raportezi la o masina ca la un obiect care indeplineste anumite functii, un combi/hatch bate la cur un sedan in 10 cazuri din 10. 9, daca ne gandim ca aspectul estetic e hotarator in anumite imprejurari. Da, de acord, la nivel inalt, un S-Klasse, un Seria 7 sau un A8 nu pot fi decat sedanuri, fiindca ar fi inutil sa mearga un sef de stat cu portbagajul unui combi dupa el, pentru simplul fapt ca nu are ce face cu el. Nu fiindca ar fi urat sau inestetic, ci fiindca in acea situatie, portbagajul unui break isi pierde utilitatea.

In restul cazurilor, de la E-Klasse inclusiv in jos, breakul da ora exacta. Cine spune cu mana pe inima ca in oricare din masinile astea:

 

post-16418-0-38616200-1361384156_thumb.j     post-16418-0-35620000-1361384172_thumb.j     post-16418-0-85043400-1361384188_thumb.j

 

nu te poti duce linistit la o intalnire de afaceri, e fie rau voitor, fie n-a mers in viata lui la intalniri de afaceri (si aici, nu ma refer la o cafeluta pe Magheru).

A, da, era sa uit: chestia aia cu "ïn break pute marfa, in sedan nu" e umor de slaba calitate. Fostul meu socru a varsat (de treaz ce era) intr-o vineri o sticla de doi litri de lapte in portbagaj la Passatu' lui sedan (ca doar aia-i limuzina taranului de la oras) si a frecat el c-o carpa si ce si-o zis: las'ca-i bine si-asa. E inutil sa va descriu cum duhnea masina luni dimineata, ziceai ca era un cadavru in portbagaj. Deci, mare scofala ca era sedan...

In principiu, ii bine sa-ti iei masina pentru ce-ti trebuie, insa parerea mea e ca mai bine ai un portbagaj unde poti cara un frigider, insa sa nu fii nevoit sa-l folosesti, decat sa-ti trebuiasca si sa zici "no amu', ce ma fac?"

My two cents...

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frate, discutam despre masini iar voi visati avioane...

E ca si cum discutam acum despre sotiile noastre si ce ne place la ele , si la un moment dat pune unu o poza cu miss europa ....

Pai frate aia e de noi ?? Citi din cei subscrisi in acest topic isi permit asa ceva ?? Vorbim de masini sf sau de realitate ??? De practica sau de vise ??

Ca sa nu mai zic ca masina din poza are jantele diferite....

Tu ai adus primul în discuție S600-le. Noi am venit cu contraargumente.

Cred că nici nu ai dat click pe acea poză ca să vezi că la roata din față este ”ghost” ca să se vadă ce este în spatele roții, nu este altă jantă.

 

Bwwlan a descris perfect ceea ce spuneam eu în urmă cu câteva posturi: doar în România sedan-ul este văzut impunător.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu mai zic ca masina din poza are jantele diferite....

 

janta din fata e sectionata ca sa vezi ca are discuri ventilate si etrieri de RS

 

in fine, asta nu face sa intareasca argumentele noastre toate cum ca daca ti nu-ti plac break-urile, sunt masini urate si nasoale :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sarit de la sedan la coupe si apoi direct la break. Pur si simplu ma saturasem de lipsa de spatiu, volum util, etc.

Acum depinde de gusturi, job, ce vrei de la masina. Pentru ce e ea gandita de la mama ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut sedan și nu de puține ori am fost în situația să nu pot duce un obiect voluminos, acum am variant și pentru mine super.

Referitor la aspect mie cel puțin îmi plac,acum fiecare cu preferințele lui.

Votez BREAK pentru 1)- utilitate și 2) aspect 

Apoi ca și stabilitate dacă vrei să faci curse ia-ți lamborghini, ferari,etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Bwwlan - foarte bine spus..

E adevarat, in tarile cu apa calda, oamenii sunt mai pragmatici si au lasat fitele la o parte.

In ro toti cocalarii se viseaza sef da stat si isi iau "limuzine" negre

Si in vest se prefera sedanurile... la taxi de aeroport unde oamenii nu aduc frigidere...

Dar in orasele mari si statiuni de ski taxi sunt si/exclusiv monovolume..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
bbogdanmircea

Probabil ca break sau sedan tine de cat de practici sunt oamenii dintr-o anumita tara zona.

 

In acest sens este destul de clar ca in Estul Europei exista o preferinta ptr "sedan", asa se explica si anumite struto-camile de sedanuri facute din hatchbackuri: Skoda Fabia sedan, Polo sedan unele din cele mai urate masini concepute vreodata ...

 

Probabil ca obsesia est europenilor cu "limuzina" tine de anumite frustrari si dorinte de a fi si ei niste directori mici ...

 

Pot sa spun ca am norocul de 2 luni sa locuiesc in Germania, si cel putin in zona care sunt eu (Vest la granita cu Olanda), abunda breakurile si hatchback-urile dar mai ales breakurile.

 

Masinile care ma depasesc cel mai frecvent pe autostrada sunt: Passant Break modelul 2013, A4 Avant si seria 5 break.

Sedanurile sunt foarte rare pe aici.

 

Probabil ca asta se explica prin faptul ca nemtii sunt foarte practici.

Culmea ca seful de la firma are Jaguar XJ tot break :P

 

Exista totusi si sedanuri bune, si anume cele care permita rabatarea scaunelor spate si la care portbagajul se deschide suficient de mult incat sa poti baga si ceva mai voluminos decat deschiderea acestuia....de exemplul Passatul B5.5 este un exemplu bun, dar A4 nou A6 nou din ce stiu eu nu se mai poate face chestia asta.

 

Probabil ca un sedan se incalzeste mult mai repede iarna si se raceste mult mai rapid vara din cauza volumului mult mai mic de aer.

Probabil ca un sedan veritabil este mai putin zomotos tot asa deoarece suprafata de antifonare este mai mare.

 

Dar aici se cam opresc avantajele sedanului si incep avantajele breakului.

 

Din pacate romanii au o mentalitate foarte inapoiata legata de breakuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze, dar revin cu o simpla intrebare : CE AVANTAJE MAI MARI AI LA BREAK IN AFARA DE SPATIU COMPARATIV CU SEDANUL ???

 

Atit. Vreau sa vad alte avantaje...

 

ALTELE !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Un break este mai stabil decat un sedan deoarece greutatea este distribuita mai bine pe rotile spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow. Eu tin minte de pe vremea lu Ceask  cind se discuta de dacii, unul din dezavantajele majore ale daciei break era ca iti fugea curul in curbe... 

Eu zic ca cu cit e mai lunga si mai grea masina pe spate, cu atit iti fuge fundul mai tare in curbe in afara datorita fortei centrifuge.

Concluzia e ca un sedan e mai stabil decit un break. 

 

Rog sa fiu contrazis cu argumente plauzibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Eu n-as folosi Dacia vreodata ca termen de comparatie pentru tehnologie auto. Astia au fost si vor fi intotdeauna cu 20-30 de ani in urma cu tehnologia, iar Dacia 1300

era bazata pe un concept de anii 60, nu prea ai ce trimiteri sa faci la asemenea antichitati.

Raman la opinia ca e mai stabil break decat berlina, dar am refer la masini VAG nu la Dacia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Inginerii de la Skoda se pare ca s-au gandit la oamenii ca tine cand au conceput sistemul TwinDoor:

 

http://www.skoda-auto.com/mys/model/newsuperb/multimediahome/Pages/look.aspx

 

Daca vrei sa nu puta, si sa nu se faca frig, deschizi doar portbagajul. daca vrei sa cari ceva deschizi tot haionul.

Si nimeni nu o sa rada de tine ca nu ai limuzina.

 

Gata problema rezolvata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raman la opinia ca e mai stabil break decat berlina, dar am refer la masini VAG nu la Dacia.

 

   N-are cum. La break automat centrul de greutate este mai sus decat la aceeasi masina dar sedan.

Modificat de Ebi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are a face cu centrul de greutate. Diferenta e insesizabila.

Impresia de stabilitate vine din faptul ca lungimea suplimentara oferita plafonului la break actioneaza ca un eleron, generand mai multa apasare. Stabilitatea in cauza este cea la viteza in linie dreapta, nu in curbe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Diferenta nu cred ca este insesizabila. Vad ca producatorii ca sa coboare centrul de greutate fac capote de Al, se lauda cu motoare boxer orizontale, plate, nu mai poti rasturna masina, bla, bla, bla. La break nu numai echivalentul capotei de portbagaj este mai sus, ci se adauga si 3 geamuri sus fata de sedan. Asa ca afecteaza stabilitatea la curbe e drept, dar acolo este mai important.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!