Jump to content

Sedan Sau Break ?


Gip
 Share

Postare recomandată

Spuneti ca o masina break este mai practica. In afara de faptul ca este un SH mai ieftin, de ce ar fi mai practica. Va veni raspunsul -Are volumul portbagajului mai mare. Stati intr-o intersectie si notati cate break-uri sunt incarcate mai mult decat ar avea capacitatea un sedan (incarcatura sa treaca de inaltimea ultimelor geamuri). Credeti ca numarati mai mult de 2%?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand mi-am luat Fabia, voiam sa-mi iau de fapt break, dar am luat hatchback din doua motive:

- motorul pe care mi l-am permis (1.2 64CP) era si asa micut asa ca nu mai avea rost sa-l incarc (dupa ce l-am condus mi-am dat seama ca asta nu ar fi fost o problema)

- pretul cu 7-800 de euro mai mare.

Probabil un argument in plus pentru sedanuri este si pretul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spuneti ca o masina break este mai practica. In afara de faptul ca este un SH mai ieftin, de ce ar fi mai practica. Va veni raspunsul -Are volumul portbagajului mai mare. Stati intr-o intersectie si notati cate break-uri sunt incarcate mai mult decat ar avea capacitatea un sedan (incarcatura sa treaca de inaltimea ultimelor geamuri). Credeti ca numarati mai mult de 2%?

Sunt absolut surprins de cum pui tu problema!! De parca daca avem break-uri trebuie sa mergem cu portbagajele pline tot timpul!

@SAlex, cu tot respectul: e de ajuns ca o data la 2 saptamani, nu mai mult, sa ai nevoie sa incarci ceva in masina si sa nu poti si tot te apuca regretul ca nu ti-ai luat break.

Si eu am sustinut ca e practic variant-ul pt mine, dar nici nu m-am gandit ca pt a avea acesta "eticheta" trebuie sa folosesc capacitatea de incarcare la maxim mereu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am recitit ce am scris si nu vad sa fi pus vreo eticheta cuiva. Serdo daca incarci masina o data la doua saptamani este arhisuficient sa se justifice breakul. Asi putea spune ca nici o data nu am incarcat la capacitatea maxima portbagajul. Asta nu inseamna ca viitoarea masina nu este posibil sa o aleg break - Forester.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am dorit un Golf V, deci un hatchback, dar cum nu sunt singur pe lumea asta am ales O2, adica, dupa parerea mea , singura varianta de pe piata care arata ca un sedan si este un hatchback. Unele break-uri arata foarte bine dar considera ca break-ul trebuie achizitionat cand ai o familie mai numeroasa. Uitandu-ma la toate modelele dupa piata pot sa spun ca prefer sedan-urile in defavoarea break-urilor. Parerea mea !

[color="#4169E1"]The best choice is your own choice !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact asta e motivul pentru care s-au facut,se fac si se vor face break-uri,sedan-uri si hatchback-uri, pentru ca fiecare dintre ele are public tinta si se va vinde.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chestia cu design-ul e subiectiva, normal, si se aplica si diferentiat.

nu vreau sa vorbesc de G4, ca sa nu isc controverese, dar cel putin la A4 sau passat-ul nou break-ul arata mai bine. la fel si in cazul noului Mondeo.

cat despre stabilitate, se prea poate ca un hatch sa stea mai bine pe drumuri virajate, dar cred ca pe soselele romaniei, cel putin la G4, pare ca break-ul nu e atat de stresat de denivelari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca la Break se simte si aude mult mai nasol la denivelari decat la Sedan. Auzi tot ce ai in portbagaj pana la utlimul detaliu. La sedan te mai desparte ceva de portbagaj.

Noul Mondeo a iesit in varianta Break intai pe piata, si asta a fost o strategie pt ca majoritatea ieseau intai cu Sedan si apoi cu Break. Dar asta nu inseamna ca e mai bun, mai complet, mai...

Cand vine vorba de frumos/urat, aici nu exista o scara la care sa ne raportam. Este doar vorba de gusturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...break-ul seamana cu o masina de carat morti....ma deprima..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super misto modul tau de gandire geogeo... Pacat ca a murit Ceausescu ca modul de gandire se asorta perfect.

Ma gandeam azi ce bine ca am break. Eu si prietena mea ne-am luat biciclete si e superb sa poti incarca ambele biciclete in masina fara sa le dezasamblezi si sa se inchida perfect hayonul. Nu vad alta masina sa poata asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Orice sedan poate asta daca ii pui suport pe acoperis de ski/bicicleta/ portbagaj si in plus e mai confortabil ramanand mai mult spatiu la interior si mai ieftin (10-15 mil) versus 1000 euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am variant. sunt doua lucruri care ma deranjeaza: primul ar fi ca e putin cam lung si e mai greu pana te obisnuesti mai ales la parcarile cu spatele si al doilea este ca atunci cand nu ai in portbagaj decat un bax de apa minerala si unul de bere (in general putine bagaje) si nu ai o plasa elastica sa le tina, e foarte enervant cum tot aluneca dintr-un colt intr-altul al portbagajului la fiecare curba si la fiecare frana sau acceleratie.

In rest toate bune si frumoase, greutatea in plus nu se simte daca ai cu ce sa o tragi :icon_thumright: iar daca ii pui un set de jante mari si frumoase arata mai bine ca un sedan.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super misto modul tau de gandire geogeo... Pacat ca a murit Ceausescu ca modul de gandire se asorta perfect.

Ma gandeam azi ce bine ca am break. Eu si prietena mea ne-am luat biciclete si e superb sa poti incarca ambele biciclete in masina fara sa le dezasamblezi si sa se inchida perfect hayonul. Nu vad alta masina sa poata asta.

daca-mi pliez bancheta spate, pot si eu asta :icon_thumright: (Plierea se face in 10secunde, nu e nici o mare inginerie)

atunci cand nu ai in portbagaj decat un bax de apa minerala si unul de bere (in general putine bagaje) si nu ai o plasa elastica sa le tina, e foarte enervant cum tot aluneca dintr-un colt intr-altul al portbagajului la fiecare curba si la fiecare frana sau acceleratie.

Asta nu vad de ce e o chestie specifica break-urilor, mie mi se pare ca asa e la orice masina....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super misto modul tau de gandire geogeo... Pacat ca a murit Ceausescu ca modul de gandire se asorta perfect.

Ma gandeam azi ce bine ca am break. Eu si prietena mea ne-am luat biciclete si e superb sa poti incarca ambele biciclete in masina fara sa le dezasamblezi si sa se inchida perfect hayonul. Nu vad alta masina sa poata asta.

afirmatia mea a fost de ordin estetic..comparatia cu ceausescu fiind cel

putin hilara greu de digerat chiar si cu mezim forte..

daca te straduiesti cu siguranta poti sa inghesui si cazi de bae.piane,un pat de dormitor

sau 43 de calorifere...

in general insa eu nu mi-am luat masina ca sa fac economie la camioane...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma uit la toti oamenii de la noi si ma minunez de un anume lucru. Cum se casatoresc, deodata nu mai au loc in masinile lor curente, hatchback-uri, sedan-uri.

Eu sunt casatorit, sper sa am si un bebe peste putin timp si chiar si asa nu vad de ce nu as avea loc in Golf-ul meu?

Pentru numele lui Dumnezeu, in urma cu nu foarte multi ani, majoritatea romanilor aveau Dacii 1300 si chiar 1100. Si cu toate astea lumea avea loc in ele si mai mergeau si in concedii. De acum dintr-o data orice familist are nevoie de o masina mare.

De ce? Ca sa-si care casa dupa el? Un bagaj mai mare la doua persoane sau varianta un bagaj mare plus inca unul mediu (pentru cel mic) incape in orice masina normala, nefiind nevoia de a avea break.

Daca mai sunt cazuri, similare cu doua persoane pe care le cunosc personal ce au un C4, in care la fiecare deplasare isi care nenumarate haine, nenumarate prosoape si chair lenjerie de par, atunci cu siguranta nu vor avea loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca-mi pliez bancheta spate, pot si eu asta :Driver: (Plierea se face in 10secunde, nu e nici o mare inginerie)

Intra o bicicleta tip "mountain bike" cu roti de 26" in Golf hatchback?! Cu hayonul inchis?! Asta va cam trebui sa o vad..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in Fabie hatchback a intrat o bicicleta mountainbike cu roti de 26, fara roata din fata demontata :Driver: E adevarat, doar o bicicleta, si intr-o pozitie "a la Circus Chinezicus" :ph34r:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-un golf hatch back cu bancheta spate rabatata e tot atata loc cat in unul variant cu bancheta nerabatata, asa ca daca ai de carat mobila poti sa cari si cu hatchbakul cu conditia sa nu-ti cari si plozii odata cu mobila :D si daca o data pe an vrei sa mergi cu 5 persoane si bagaje in concediu poti inchiria chiar de aici de pe forum(am vazut la anunturi :Driver: ) un portbagaj thule deasupra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hai ca pana la urma discutia a degenerat.

concluzia este simpla:

variant isi iau familiile cu copii care vor sa care mobila fara sa fie nevoiti sa-i bage pe copii in ea ca sa intre si ei in masina, iar sedan sau alte variante short cei carora in general le prisoseste acel spatiu. in rest sunt o serie de nuante despre care se poate discuta la nesfarsit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca iti permiti o singura masina in familie atunci break-ul este o varianta buna.

avantajul fata de sedan este ca poti cara obiecte voluminoase gen calorifer de 1.60m, parchet, tevi de 3m, masina de spalat, orga, etc.

avantajul fata de hatchback este ca poti cara obiectele foarte voluminoase (lungimea mare) si iti permiti multe bagaje cu masina plina (4-5 persoane)

daca ai de-a face cu situatiile de mai sus cat de cat des merita break-ul. altfel, pierzi cate putin la aspect, confort, agilitate.

solutia cea mai buna e sa ai un prieten bun cu variant si tu sa-ti iei hatchback sau sedan :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa imi dau si eu cu parerea... Eu mi-am luat sedan STRICT din punct de vedere al aspectului. Nu imi plac "break"-urile in general (fac exceptie foarte putine modele). Chiar daca ar trebui sa car toata mobila din lume si cu toata familia, tot nu mi-as lua break. Mobila nu car zilnic ca am alta meserie...si nici nu ma mut saptamanal. Iar in caz ca am chiar nevoie de mutat mobila...oricum nu-mi ajunge un break si apelez la o firma care sa vina cu camionul sa o ia. Iar in concediu de cate ori poti merge?... de 2, 3 ori pe an? si stai o luna de fiecare data de nu incap bagajele? Eu am fost 2 saptamani in concediu 4 persoane + 1 copil (2 familii) si a ajuns portbagajul de la Kalos pentru bagaje (450 L). Da, pot fi si situatii in care spatiul nu e destul pentru bagaje...daca ai o sotie care cara pentru o saptamana 14 perechi de cizme/pantofi, 7 geci/pardesie/mantouri/etc...si lista e lunga. Dar astea se mai pot si restrange, chiar nu trebuie carata TOATA casa intr-un concediu altfel iti iei rulota. Sunt de acord ca in cazul in care se pune problema de carat biciclete si altele de genul asta, spatiul este mic...dar exista portbagaje de pus deasupra masinii special pentru astfel de articole.

Asa cum cineva argumenteaza de ce si-a luat break, am argumentat si eu de ce nu mi-am luat...sper sa nu se inteleaga cum ca as avea ceva cu posesorii de break-uri :) Pe multi ii stiu...si nu vreau sa-mi sara Cartelu' in cap (sau mai rau...pe masina) :D

P.S. Si daca am strans cu greu bani sa-mi iau Audi (sau VW, sau Seat sau Skoda)... SIGUR nu car cu ea nici calorifer, nici tevi...sa le care altii...parerea mea

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci,topicul e inceput ,oarecum,gresit.Vesticii nu prefera break-urile,insa firmele de acolo,da.De aici,judecind dupa numarul de break-uri la vanzare second-hand,se poate trage o concluzie foarte gresita.

Singurele break-uri acceptabile ca forma sint Audi-urile,cu conditia sa nu fie mai mari de gama A4.

Daca as avea ultima masina de pe lume,tot nu as accepta sa car cu ea.( :) Rapier)

A nu se confunda hatchback cu break.

Daca in lumea asta nu s-ar mai fabrica decit break-uri,mi-as cumpara bicicleta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie sesizata o nuanta : de foarte multe ori, se cumpara un break compact, maximum unul din clasa medie.

de la A6 in sus, cum spunea colegul homeboy, nu le mai vad sensul.

e un mod iscusit de a imbina partea finaciara, de multe ori restriciva, cu lipsa de spatiu de la o compacta. de multe ori se castiga putin (ce-i drept) spatiu pentru locurile din spatiu.

evident, hatch-ul arata mult mai tineresc, mai sportiv. cand imi voi putea permite 3 masini, putin probabil ca se va numara un break printre ele.

o masina sport pentru mine, o compacta pentru sotie si un van adevarat pentru calatoriile lungi sau nevoile de spatiu.

concluzionand : break-ul le imbina pe toate, atunci cand mu poti opta pentru fiecare in parte.

si nu sintem o familie ciudata, cu sute de bagaje. dar cand ai un pitic trebuie sa cari dupa tine zeci de acareturi : carucuior, scaunel, olita, bicicleta etc.

sincer, un G4 hatch nu ar fi fost de ajuns mereu.

si n-am carat decat arareori cu ea.

:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"si nu sintem o familie ciudata, cu sute de bagaje. dar cand ai un pitic trebuie sa cari dupa tine zeci de acareturi : carucuior, scaunel, olita, bicicleta etc.

sincer, un G4 hatch nu ar fi fost de ajuns mereu."

:) eu am facut asta cu un Mk2 si a fost prea-indeajuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt de acord in totalitate cu ce a scris Rapier ! Destinatia primara a masinii este sa te deplasezi din punctul A in punctul B iar de aici decurg toate celelate lucruri. La achizitionarea obiectele voluminoase gen frigider , masina de spalat, mobila etc primesti si transport gratuit asa ca asta nu reprezinta un motiv pentru ati achizitiona break. Dupa cum am mai spus unele break-uri sunt mai frumoase decat sedan-urile dar mi-as lua break numai de la 2 copii in sus sau in cazul in care as avea mai multe neveste :) !

Preferata "vesticilor" este hatchback-ul ! Apropo!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!