Jump to content

Jante Pe 18"


lile
 Share

Postare recomandată

Discutia se potriveste mai bine in sectiunea Jante si Anvelope, tot acolo ai sanse sa gasesti raspuns mai repede.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lile

    16

  • Shtrumf2k

    8

  • homeboy

    6

  • Jeunderscore

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

Le-am unit si am mutat si topicul indicat de razdan in sectiunea Jante si Anvelope (era la Golf inainte)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

ce ET au detroit-urile de 18" ?

am continental sport contact 2 si vreau sa le schimb, goodyear eagle f1 sunt bune ? ce-mi recomandati ?

si .. nu sunt 235/40? sau 225/40 ? nu mi-am vazut masina de ceva timp si nici nu am unde sa o vad acum .. asa ca intreb aici :)

Modificat de Dreadfull
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

au ET 48 parca.. iar dimensiunea anvelopelor e 225/40.. experienta cu anvelopele nu am foarte mare asa ca nu pot sa te ajut :)

Modificat de adinho
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut ! Vreau sa mi achizitionez pentru un golf V jJante OZ 35 Aniversary pe 18 cu anv 235/40ZR18 Goodyear Eagle F1 cu et 35, prindere 5x112. C parere aveti sunt ok ? imi atinge undeva...o sa am probleme mari ...la gropi e riscul mare sa stric janta ? c alte riscuri mai implica? va rog sa ma ajutati treb sa dau un raspuns astazi..multumesc,

mentionez ca am suspensie sport..multumesc,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Vreau sa mi achizitionez pentru un golf V jJante OZ 35 Aniversary pe 18 cu anv 235/40ZR18 Goodyear Eagle F1 cu et 35, prindere 5x112. C parere aveti sunt ok ? imi atinge undeva...o sa am probleme mari ...la gropi e riscul mare sa stric janta ? c alte riscuri mai implica? va rog sa ma ajutati treb sa dau un raspuns astazi..multumesc,

mentionez ca am suspensie sport..multumesc,

salut ,

eu am o jetta GLI adusa din state cu jante 18 , cauciucuri dunlop r18/40/225 cu suspensie sport si nu atinge , dar mare mare grija la gropi ca una doua te trezesti cu bolfe in cauciucuri + ca pe termen lung o sa te trezesti ca mergi pe roti ovale

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ultraboy21 am un prieten cu acceasi configuratie...jante pe 18 cu 235 si ET35 dar fara suspensie sport si cu 4 oameni in masina la denivelari mai pronuntate ii atinge putin pe spate insa nu e grav.Eu zic ca la tine cu suspensie sport (nu ai mentionat daca e OEM sau after-market) nu va atinge...poate doar cu masina incarcata full!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

si pe mine ma bate gandul sa trec la 18. momentan merg cu 16 si, avand suspensie sport, se simt destul de pronuntat denivelarile si gropile de pe drumurile autohtone. pt dimensiunea aceasta ar merge un ET 45? risc sa-mi atinga? cu 4 persoane si portbagajul full risc sa am zgomot de fond nedorit?

OT @dan mitru: cumva este jetta GLI de pe weltauto? cea portocalie sau galbena nu mai tin minte exact. frumoasa masina si o afacere convenabila daca e aceeasi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai grija la jantele 225\40\r18 s-ar putea sa iti sara vopseaua de pe aripi intamplare patita de mine bine inteles telescoapele cam duse dar o sa le schimb

problema e ca As incerca sa o mai inalt

am suspensii sport Un sfat daca se poate

post-45448-1246973847_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Sa-ti pui jante pe 18 si sa inalti masina..............in nici un caz. Daca iti atinge in aripa mai mult ca sigur ai ET -ul prea mic la jante, coroborate cu telescoapele uzate !

Un raspuns cert se poate daca, daca precizezi latimea jantei si ET-ul !

Ca sa inalti masina, inseamna sa treci la suspensia stok inapoi, iar VW recomanda la jantele peste 17" suspensie sport !

Schimba telescoapele si daca iti mai atinge, nu ai decat sa schimbi si jantele, sau ( cunosc mai multe cazuri ) sa mergi singur in masina !

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

pot pune pe suspensia standard jante de 18 fara sa mi atinga in aripi?(am un golf 6 motor 1.6 trendline si pt suspensia mea stock am trecut in cartea de identitate maxim 17

Modificat de exchange
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu G6 l-am cumparat cu jante Vancouver pe 18 incaltate cu anvelope 225/40/18. Aceasta este dimensiunea "oficiala" pe care o agreeaza producatorul, adica VW. Nici vorba sa atinga pe undeva in aripi. Mentionez ca am suspensie sport din fabrica. Nu stiu cat de mare e diferenta intre G6 si G5 sau G4 privind constructia aripilor/caroseriei, insa rotile mele de vara sunt pe jante de 19, cu anvelope 225/35/19 si nici cu ele nu am probleme de nici un fel. Vreau sa subliniez inca odata ce s-a mai spus anterior : cei cu roti pe 18 sau mai mari sa va luati gandul de la confort, veti simti si daca treceti peste o sarma cu masina. Traim in RO...ochii in permanenta pe sosea :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu jante pe 18" nu stiu exact cum ii zice la model dar e cu spite multe gen A8 sau A 6 cu anvelope yokohama 225/40/18. Pe spate am distantiere iar rotile stau putin inclinate spre interior iar la denivelari imi ating in aripi.Cele din fata in surubul de la aparatoare, iar pe spate nu stiu exact unde atinge. Sunt puse tot pe un g v sportline. Deja imi pare rau ca am luat masina cu jantele astea si cum spunea cineva mai sus ADIO CONFORT. In afara faptului ca dau bine pe masina si ai aderenta mai buna si distanta de franare mai mica altceva nu iti ofera cel putin nu in romania ca te doare sufletul cand dai intr-o groapa. Asta vara la intrare in tg-jiu la coloana au sapat un sant de-a latul strazii si nu am stiut de el pt ca fusesem cu o zii inainte, cand am dat in el imi venea sa plang. In cateva minute si-a umplut si tariceanu si basescu si tot neamul lor lazile cu carne.

Modificat de Jeunderscore
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

salutare!ma gandesc sa imi schimb jantele si totodata si marimea lor insa in talonul masinii imi scrie ca imi pot pune maxim 16"...eu as vrea mai mult de atat,se poate din pct de vedere legal.? ms!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Jeunderscore : ala e chiar bagatela, avand in vedere ca la reprezentanta VW ti se cere 2300 RON pe Vancouver 18"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce te face sa crezi ca piesele oem sunt mai bune calitativ ca piese care sunt facute de firme specializate pe ceva anume. Cred, sunt convins ca nimeni nu are nimic de reprosat firmei sparco sau oz. La urma urmei ce ti-ar placea mai mult sa ai o masina cu aspect individualist sau sa arate ca alte enspe mii?

Daca as avea banii eu le-as cumpara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 years later...

Salut as vrea sa-mi achizitionel un set de jante dar au ET-ul 35,8 J si anvelopele 225/40r18, mi s-ar potrivi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut, am si eu o întrebare pentru cunoscători. As dori sa achiziționez un set de jante pe 18'' cu ET 45 , J 8.0 , echipate cu cauciucuri 215/40/18 , doresc sa mai Menționez faptul ca dețin un Golf 5 Sportline, credeți ca voi avea probleme la montarea lor ? Vor lovii pe interior , e nevoie de ajustări, etc ?

Mulțumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi configuratie am eu acum ( doar anvelopele sunt 225) este exact ce trebuie.post-40864-14525107530806_thumb.jpgpost-40864-1452510741956_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
Gorillaz_Doktor

Nu stiu daca trebuia la “probleme tehnice”, eu am zis ca fiind “pe” 18’, intra la costuri intretinere: “iaca 2 jante crapate, stanga fata, dreapta spate”.  Ambele dadeau semne de pana lenta (foaaarte lenta). Cca 3 cm, buza din interior. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum?! 2 jante, originale, crapate?! Ce model? Cati km ai cu masina? O folosesti preponderent pe drumuri proaste sau..?

N-am auzit pana acum de jante originale crapate.

Modificat de RzzV
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 minutes ago, Gorillaz_Doktor said:

Nu stiu daca trebuia la “probleme tehnice”, eu am zis ca fiind “pe” 18’, intra la costuri intretinere: “iaca 2 jante crapate, stanga fata, dreapta spate”.  Ambele dadeau semne de pana lenta (foaaarte lenta). Cca 3 cm, buza din interior. 

Dubios! Da mai multe detalii: ai lovit in ceva? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!