Jump to content

Jante Pe 18"


lile
 Share

Postare recomandată

sa vedeti cum e la tg-jiu, daca as numara toate gurile de canal as inebuni si in pitesti la fel .... chiar noaptea trecuta cand veneam de la mare am dat intr-un sant sapat in asfalt chair in fata rutierei .... am crezut ca am facut pana la ambele roti fata ... dar am scapat ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 82
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • lile

    16

  • Shtrumf2k

    8

  • homeboy

    6

  • Gorillaz_Doktor

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

bine, gurile de canal sunt o problema peste tot cred...le intalnesti si in TM, si in Arad, si in Szeged, si in Viena ;) La fel si liniile de tramvai...asta e ;)

Singurul loc unde s-a bucurat masina mea a fost pe autostrada din Ungaria: jos palaria, e un vis!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

liviuxp2000...te invit la o plimbare pe Calea Mosilor pe la ora 2.

Despre drumuri europene...in Italia domle pe autostrada o placere ce mai...Am fost asta vara cu un prieten cu masina lui si cat am umblat ne dezvatasem complet sa ocolim gropi si canale ...cum am intrat inapoi in tara pac prima groapa ne-a trezit din visare.

Eu mi-am luat jante pe 17 gandindu-ma tocmai la faza cu gropile...ma speriase un prieten care are si el GTI si si-a spart doua jante 18" prin gropi....dupa aia am aflat ca de fapt a luat gropile alea la niste viteze de trei cifre. Deci daca mergi frumos nu ar trebui sa fie mari probleme...singura chestie stresanta sunt cei din spate care dau flashuri si claxoane (se grabesc vezi doamne) pe unele drumuri unde eu de abia ma tarai ca sa nu rup masina.

Ma da ce ne vaitam noi aicea atata....va dati seama saracii aia cu Lamborghini ce stresati trebuie sa fie pe la gropi ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti spun eu,genul ala de client nu se uita la asta,sparge jantele,da un whisky la asigurari si le schimba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa reveniti on topic si sa lasam starea drumurilor pentru topicul din aria Calatorii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt. ruta sibiu-brasov recomand sibiu-medias-sighisoara-brasov

e cu 50 km mai lunga dar drumul este excelent

ca timp nici nu se compara

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ce presiune e indicata in rotile de 18" la GTI? Cei de la VW le-au umflat la 2.4 dar nu stiu daca e suficient. Intreb deoarece la o abordare mai hotarata a unui viraj (ac) de dreapta, masina a subvirat puternic, cauciucul s-a "dejantat" iar janta a atins asfaltul :lol:(. S-a simtit ca si cum as fii lovit o bordura... :lol: Janta nu a patit mare lucru, s-a julit pe buza dar acum cauciucul acopera julitura.

Eram 4 persoane in masina iar cauciucurile sunt Conti Sport Contact2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shy : Nu este scrisa pe capacul de la rezervor? La mine asa e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Io le tin la 2,3 da-s pe 17.Cam nasoala faza cu atinsul ...si sincer destul de neobisnuita.

Modificat de DOOM
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

shy,de curios,ce dimensiune de cauciuc pe ce fel de janta,adica ce "j"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dementzial: problema e ca masina a venit cu roti pe 17 deci nu cred ca mai pot sa ma iau dupa ce scrie acolo :rolleyes:

@homeboy: pai cauciucuri 225/40 pe rotile Detroit - 7.5 J

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2.4 scrie pe capacul de la rezerv.

parerea mea k jantele pe 18 de pe GTi sunt ff rezistente . am luat o gramada de gropi :) destul de "sanatoase" de am crezut k imi ramane roata acolo ,si nu am avut probl ,si nici la cauciuc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...chiar ciudat,si mai era si Conti,nu marangoni,star performer sau alte cauciucuri selecte...interesant de stiut presiunea in anvelopa la faza asta...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar ce presiune trebuie? eu am bagat 2.2 ... nu am probleme dar .... mi se par cam lasate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da...cauciucurile sunt noi (de o luna sunt sus). Presiunea in ele era de 2.4 la rece...dar intamplandu-se asta am intrat in dubii :icon_thumright:

ideea e ca am intrat prea tare in curba am dat maxim dreapta de volan si cred ca rotile au ajuns ~ perpendiculare pe directia de inaintare...altfel nu imi explic fenomenul

@cei cu 18'': voi aveti 2.4 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu chiar trebuie sa verific...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presiune la rece:

-2.4 fata/spate cu doua persoane si bagaje putine (conditii normale)

-2.6 fata/3.0 spate cu cinci persoane si bagaje plin (cu fundu pe jos)

-4.2 la roata de rezerva de uz temporar :vaidecapulmeu:

Modificat de SB_20_WOB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi spune si mie cineva exact ce scrie pe capacul de rezervor de la GTI?! Ce presiune trebuie bagata fata/spate in rotile pe 18"?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ sb 20 wob

multumesc mult!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

merita jante de 19'' 235/35 ZR R19,kat de riscant e?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu mergi tare si esti atent se poate.Daca esti genu care nu prea da atentie la gropi,canale,treceri peste calea ferata,praguri in sosea,etc atunci rezuma-te la 17".Maxim.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca si 17" este pt cei care sunt totusi atenti la cum merg. 17" este la limita intre un look deosebit si resurse minime de confort, insa cred ca totusi atentia trebuie mentinuta si la 17". O groapa luata din neatentie, treceri peste calea ferata luate in viteza, se resimt extrem de tare atat in interiorul masinii cat si de catre articulatiile masinii in sine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

este vorba de un golf 5 sportline (masina a venit cu jante pe "16)

momentan am jante pe "17 cu cauciucuri 235/45/R17 dar imi ating in contra aripi...si vreau sa l schimb pt k s-au indoit...sunt curios dac imi pot pune p "18 cu cauciucuri 225...mai am un GTI cu jante p "18,dar nu are nicio problema(a fost cumparata cu jantele respective)

astept sfaturi...multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti folosi fara probleme 225/40 R18, nu au cum sa atinga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

depinde ce ET au

daca e intre 45 si 54 merg fara probleme cu cauciucuri 225

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!