Jump to content

Incalzire Scaune - Probleme


nelro
 Share

Postare recomandată

Nu stiu nici eu de ce sunt patru fire. Eu am masurat rezistenta si nu imi dadea decat pe doua fire (lamelele cele late) o rezistenta de 2.8 ohmi (asa cum am mai spus), Poate ne lamureste altcineva ce e cu celelalte doua. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In poza de mai sus (cea cu rezistenta de pe scaun) se vede un mic nodulet sub sezut, probabil este senzorul care indica faptul ca sta cineva pe scaun sau un termostat ca sa nu se incinga prea tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scos schemele electrice de pe diverse forumuri,. Daca inteleg mai multe sau daca reusesc sa rezolv problema la mine postez cu rezultate si cu semnificatia fiecarui fir din aceste mufe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alinutzu26, ma uit la postul 97 cu poza scaunului si nu vad unde este conectata rezistenta in mufa de sub scaun. Poti sa-mi spui te rog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In post-ul 97 e numai rezistenta scaunului. Postul 99 are mufa respectiva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut si acel post dar pe mine ma intereseaza unde este conectat cablul de la mufa in rezistenta din scaun. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am reusit in cele din urma sa scot scaunele din masina si sa ajung la rezistente. Asa cum spuneau majoritatea de pe forum am gasit rezistenta intrerupta la scaunul soferului in sectiunea dinspre usa in trei locuri.Am refacut rezistenta si totul este ok deocamdata. Din pacate am constatat ca scaunul soferului este destul de obosit, o bucata din burete este sectionata. Mi-e teama ca rezistenta va ceda din nou pe portiunea unde am reparat. Cu scaunul pasagerului a fost o singura intrerupere tot pe sectiunea dinspre usa. Am reparat si aceasta rezistenta si cred ca acolo va tine mai mult.Cam asta a fost odiseea cu scaunele. Se lucreaza destul de greu la ele si cred ca daca se mai intrerupe o data o sa trebuiasca sa inlocuiesc rezistentele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare, am si eu o intrebare si aceea fiind este posibil ca eu sa nu am incalzire in scaune? pt masina din semnatura, sau cum mi-as putea da seama daca am sau nu? multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ar trebui sa ai comutatoarele in bord. Asta ar fi un indiciu, nu?

La Passat sunt ca in poza de mai jos:

post-2440-1220273809_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc f mult de educatie ^_^ acum sunt plecat din tara si nu mai stiu daca le am sau nu spre rusinea mea dar voi verifica multumesc inca o data

scuze de intarziere, multam de ajutor momentan sunt plecat dar cand ajung ma voi uita sper sa am si eu incalzire, la masina din semnatura mersi inca o data

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

va salut

problema este : incalzirea in scaune functioneaza doar pe pozitia 5 (doar la maxim) - la ambele scaune!

problema e din butoane? s-au ceva mai complicat!? multumec.

succese mari. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu imi dau seama ce ar putea fi mai complicat. Si eu tot butoanele cred ca sunt problema.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok ,atunci am sa schimb butoanele...ciudat mi-sa parut ca amandoua sunt stricate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca prima data cu unul "de imprumut", sa vezi daca de la ele vine problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Incearca sa probezi cu un alt buton daca functioneaza, inainte de a cumpara alte butoane.

LE: Scuze, am postat in acelas timp!

Modificat de last
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc frumos pt raspunsuri

am sa caut prin vecini :) sa vad daca ma poate ajuta cineva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit in cele din urma sa scot scaunele din masina si sa ajung la rezistente. Asa cum spuneau majoritatea de pe forum am gasit rezistenta intrerupta la scaunul soferului in sectiunea dinspre usa in trei locuri.Am refacut rezistenta si totul este ok deocamdata. Din pacate am constatat ca scaunul soferului este destul de obosit, o bucata din burete este sectionata. Mi-e teama ca rezistenta va ceda din nou pe portiunea unde am reparat. Cu scaunul pasagerului a fost o singura intrerupere tot pe sectiunea dinspre usa. Am reparat si aceasta rezistenta si cred ca acolo va tine mai mult.Cam asta a fost odiseea cu scaunele. Se lucreaza destul de greu la ele si cred ca daca se mai intrerupe o data o sa trebuiasca sa inlocuiesc rezistentele.

La mine mai merge incalzirea doar la spatarul pasagerului; la sofer si la sezut pasager nu mai merge. Poti sa explici te rog cum ai refacut rezistenta unde este intrerupta??? Este complicata rau operatiunea? As vrea sa le repar si eu avand in vedere ca vine frigul. Sper sa se poata repara si la mine pt ca o singura rezistenta costa 400ron la volksman

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca merge numai in spatar, la Golfuri rezistenta din spatar este in serie cu cea din sezut daca se strica una (sezut sau spatar) nu mai merge nici cealalta, sa fie altcumva la seat??? Nu stiu dar ma indoiesc. Poti desface husa de pe scaun si sa vezi ce este acolo. Sa discutat asta pe forum chiar eu am postat si poze

Bafta multa si grabeste-te ca a venit frigu :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va garantez ca merge doar spatarul de la pasager, chiar acum l-am verificat ca vad ca toata lumea e de parere ca sunt inseriate. Intr-adevar la sofer nu merge deloc. As vrea sa imi descrie si mie cineva mai in detaliu procedeul de lipire al rezistentei( ce materiale se folosesc, cum se lipesc, cu ce se izoleaza etc.)

Exista cineva care este dispus sa ma ajute contracost???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rezistentele nu se lipesc ci se leaga intre ele cum ai lega 2 bucati de sarma, legatura tb sa fie cat mai stransa si sa folosesti cat mai putin din rezistenta.

La GolfIV, Passat B5, 5.5 si Octavia 1 rezistentele sunt in serie.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marywss, asa cum a spus si colegul, rezistenta se dezizoleaza in locul unde este intrerupta( se distinge imediat unde este intrerupta deoarece locul cu pricina este inegrit), apoi se inadesc cele doua capete ale rezistentei si cel mai bine se izolleaza cu un varnis care sa reziste la temperatura ridicata. La tine s-ar putea sa fie rezistentele in paralel fapt care ar explica de ce doar spatarul pasagerului este cald. Greu este sa ajungi la rezistente. Succes!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine inseamna ca sunt in paralel daca merge doar spatarul la pasager. stiti pe cineva care face asta contra cost?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai fi mai aproape de Severin te-as ajuta cu placere si nu e vorba de "contracost". Eu am innadit rezistenta rupta si dupa am cositorit (nu stiu daca temperatura rezistentei topeste cositorul, o sa vad asta :). Ca izolator am folosit hartie de la un transformator ca aia aveam prin casa la momentul respectiv si nu am probleme, important este ca izolatorul sa reziste la temperaturi ridicate.

Ne ti la curent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru incepatori : ce e "varnis", cum se foloseste si unde se gaseste ???

Stie cineva ce reprezinta fiecare din acele 4 fire care se folosesc la incalzirea scaunului ? Parca a mai intrebat cineva, dar nu cred ca s-a raspuns.

P.S. din pacate si eu trebuie sa ma apuc de munca ... :Driver:

Modificat de bebeko
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!