Jump to content

Incalzire Scaune - Probleme


nelro
 Share

Postare recomandată

si la mine apare aceeasi problema: stanga nu mere dar dreapta mere.

totusi am decis sa le las asa, nu merita efortul sa desfac scaune, etc. daca la iarna o sa ma deranjeze tare... mai vedem :banghead: :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
La Autoclub mi-au zis ca o rezistenta e 3.000.000 lei+TVA plus manopera dar scaunul are 2 rezistente si trebuie sa vezi care e distrusa.Eu mi-am reparat singur rezistenta din sezut de la scaunul soferului care avea rezistenta intrerupta dar nu mi-am dat seama decat cand am tras de cablu si s-a rupt izolatia.

<{POST_SNAPBACK}>

Spune-mi te rog masina este dotata cumva si cu airbeg-uri laterale? Daca da cum ai desfacut spatarul? Sau ai desfacut numai sezutul si nu a fost nici o problema cu airbag-urile. Asta pentru ca am inteles ca este periculos (pericol de declansare accidentala la cimp electrostatic) sa desfaci spatarul la cele cu airbag-uri laterale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Spune-mi te rog masina este dotata cumva si cu airbeg-uri laterale? Daca da cum ai desfacut spatarul? Sau ai desfacut numai sezutul si nu a fost nici o problema cu airbag-urile. Asta pentru ca am inteles ca este periculos (pericol de declansare accidentala la cimp electrostatic) sa desfaci spatarul la cele cu airbag-uri laterale.

<{POST_SNAPBACK}>

eu stiu ca pt a declansa capsa unui airbag si prin urmare airbagul trebuie o tensiune de 12 v si minim un amper(spun asta pt ca la un airbag declansat aproape se topesc liniile de cupru de pe circuitul imprimat ) deci eu nu cred ca de la un telefon mobil sau mai stiu eu de la ce se poate declansa .eu am vreo 2 clienti care lucreaza intrun releu de radio si parcheaza masinile chiar langa fider(antena) si vreau sa zic ca in momentul unei emisii la maxim stai cu un tub de neon in mana si ti se aprinde efectiv in mana! :) :D ,deci va dati seama ce radiatii sunt acolo si de 4 ani de cand au masinile inca nu lea explodat nici un airbag. :P eu cred ca asteas povesti ,e vreunul care a patit asa ceva? deci cel mai rau lucru care ti se poate intampla este sa ramana becul de airbag aprins pana la o resetare cu vag -com(dar daca lucrezi cu bornele luate jos si apoi mufezi totul la loc inainte de a pune borna sus nu se va intampla nimic) bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,am airbaguri laterale dar nu am avut treaba cu ele,eu am desfacut si spatarul si sezutul si pana la urma problema a fost la parte de sezut (era firul intrerupt acolo) pe care l-am lipit si izolat iar de atunci nu mai am probleme cu el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In sfarsit astazi mi-am reparat si eu incalzirea in scaunul din dreapta care nu functiona. Initial am depistat ca in mufa de sub scaun nu-mi ajungea tensiune deloc, asa ca cautat scheme electrica a instalatiei in Manualul de reparatii de la Bentley pe care, tot su sprijinul membrilor acestui forum l-am gasit,si am luat-o la studiat. In scheme am vazut modul de conectare al butoanelor de comanda si al rezistentelor din scaun in circuit , si lucrul cel mai important semnificatia culorilor fiecarui fir. Am scos si butoanele din bord si le-am schimbat intre ele, am reusit dupa aia sa masor si rezistenta electrica , in ohmi, a fiecarei rezistente electrice din spatar si sezut, inclusiv valoarea termistorului si in final am constata ca rezistenta din sezut in loc sa fie cca. 2-3 ohm era 0 pe aparatul digital, de fapt infinit. Destul de greu de masurat sub scaun dar am reusit. Probleme urmatoare a fost cu desfacerea fetei textile de la sezutul scaunului. Si acest lucru l-am aflat de pe un topic si impreuna cu ajutorul manualului am desfacut din spate si din laterala din partea dreapta aceasta pinza. Spre norocul meu am observat chiar in partea dreapta a sezutului o zona arsa si am constatat ca firul rezistentei era intrerupt. L-am lipit, l-am izolat cu varnis siliconic si gata, totul functioneaza ca nou. Sper sa si tina. Pentru doritori stau la dispozitie si cu alte sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am si eu o mica problema la usa din dreapta. Nu se mai aprinde lumina aia rosie de jos. Se poate scoate usor capacul, sau e necesar sa dau jos tot panoul ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alf69nfs

nu trebuie sa dai jos panoul, poti sa tragi afara lampa cu totul destul de usor. te poti ajuta eventual de o surubelnita cu capul invelit intr-o carpa. ideea este, ma rog, sa nu-ti faci zgarieturi pe acolo.

dar mai este ceva, ce poate duce la problema lui Nelro, cea cu contactul in broasca. daca nu-ti merge nici tie, nu are cum sa se aprinda becul. vezi daca "semnalizeaza" usa deschisa intai, si dupa aia sa te gandesti la bec.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o mica problema la usa din dreapta. Nu se mai aprinde lumina aia rosie de jos. Se poate scoate usor capacul, sau e necesar sa dau jos tot panoul ??

<{POST_SNAPBACK}>

Cu un simplu search gaseai threadul de care aveai nevoie: http://vwforum.ro/index.php?showtopic=8004

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
- a 2 problema: cum a dat frigu am observat ca nu mai am incalzire in scaunul de la sofer (vreo siguranta oare)

1. Nelro ti-ai rezolvat problema cu incalzirea la scaunul de la sofer? Daca da cum? Siguranta sau rezistenta a fost de vina?

2. Exista o singura siguranta pt. ambele scaune sau e cate una pt. fiecare?

Aceste intrebari sunt pentru oricine se pricepe. De 2 zile incalzirea in scaunul din stanga nu mai merge, in timp ce la cel din dreapta e OK.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma am gasit si eu forumu...super ...numai lucruri bune pe aici.

Am si eu niste probleme cu Golfu meu:

- de ceva vreme am observat ca becul din usa din interior nu se mai aprinde la deschiderea usii...si nici nu se mai aude piuitul acela cand raman farurile aprinse...iar alarma masinii nu ma mai atentioneaza cand usa ramane deschisa.

... aceeasi problema si la mine... trebuie schimbat switch-ul din usa. daca costa 50-80 eur, voinea, de unde as putea sa il procur? mie la service mi-au cerut 680 RON, plus, probbil, manopera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pentru montat swich de usa deschisa (din acela clasic ce se apasa cand e usa apropiata) incearca la Code Alarm - www.car-tuning.ro

Discuta cu George sau Vali. Eu la ei am montat pentru masina mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, thx! am sa incerc sa dau de ei la adresa indicata de tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La partea cu incalzirea scaunului mai mult ca sigur s-a rupt siguranta din scaun la partea sezut.La mine s-a rupt a doua oara deja dar nu in acelasi loc semn ca a imbatranit deja si am reparat-o demontand husa scaunului si lipind firul unde era rupt.In fiecare scaun exista cate 2 rezistente (cele care se incalzesc) una in sezut si una in spatar,cea din sezut se defecteaza de obicei in partea dinspre usa in locul unde te asezi prima oara ca sofer pe scaun,deci pe margine unde locul este cel mai uzat de catre sofer.O rezistenta e cam 3.000.000 + TVA la reprezentanta dar se poate repara daca iti place sa mesteresti. Dar sa izolezi bine firul unde il lipesti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

stiti pe cineva care schimba (repara in limita a ceea ce se mai poate repara) si aduce aceste sigurante, pentru scaun, ca si a mea din scaunul soferului este dusa!

multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

detin un a6 2,5 tdi 2002, am aceeasi problema ....incalzirea in scaunul din fata stanga nu merge ....iar cel din dreapta si bancheta funtioneaza perfect..

poate cineva sa ma ajute cu o documentatie cum sa rezolv acesta problema?

scheme electrice , ...com se desface scaunul......etc.

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

m-am uitat sub scaun la sofer si am vazut ca e o mufa acolo intrata la scaun , se poate sa am incalzire in scaun? in bord nu am buton. ce poate fii?

si inca o intrebare : mi-a scapat arcul ala mai lung de sub scaun st si nu stiu sa-l mai pun inapoi,daca poate sa ma ajute cineva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai airbag-uri in scaune atunci e mufa de la acestea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu despre ce arc e vorba dar o sa ma uit la mine si o sa-ti spun!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

zic:stanga merge,dreapta se incalzeste mai greu...hmmm...voi ziceti?????

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Sal tuturor,

Ieri mi-a mers incalzirea in scane iar azi scaunul de la sofer nu se mai incalzeste.

Vreau si eu o schema cu incalzirea in scaune.

Care sunt firele de alimentare la rezistente si ce culori au ?

Ce trebuie sa fac?

Cum se desfac husele de pe scaun pt. a ajunge la rezistenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut.

Am si eu o problema cu scaunele incazite care nu merg (asa am luat masina) si cum nu sunt f priceput la electronica as dori sa stiu care sunt pasii de urmat pt verificare.

Mai exista si alte rezistente decat cea din panou? Cum se masoara butoanele ca m-am chinuit 2 ore cu unu si nu dadea decat pe 2 pini?

O schema electrica daca aveti ar fi binevenita.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!