Jump to content

Incalzire Scaune - Probleme


nelro
 Share

Postare recomandată

Acuma am gasit si eu forumu...super ...numai lucruri bune pe aici.

Am si eu niste probleme cu Golfu meu:

- de ceva vreme am observat ca becul din usa din interior nu se mai aprinde la deschiderea usii...si nici nu se mai aude piuitul acela cand raman farurile aprinse...iar alarma masinii nu ma mai atentioneaza cand usa ramane deschisa.

- a 2 problema: cum a dat frigu am observat ca nu mai am incalzire in scaunul de la sofer (vreo siguranta oare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

1) completeaza tot profilul (cu localitatea de unde esti / ce masina conduci la semnatura si eventual data nasterii)

2) la usa totul se trage din broasca. Buba specifica pe platforma Golf IV (prezenta si la Octavia 1, TT, Bora, Leon). In broasca exista un swich ce informeaza modulul de inchidere centralizata de faptul ca ai sau nu usa deschisa.

Soltii: a) schimbare de broaca (cea interioara - nu te gandii ca o sa ai alt butuc. Costa cam 50-80 de euro.

B) tras firul respectiv din broasca si montat in zona balamelei un swich special (cum gasesti la alte modele de masini mai vechi , swich ce se va apasa cand e usa inchisa si va fi OPEN cand usa e deschisa. E solutie de 5-10 euro la o firma de alarme. Daca esti in Bucuresti pot sa te trimit la una unde o sa fi tratat ok si lucrarea se va exacuta bine (au facut si la masina mea dar si la altele)

3) Exista sigurata pentru incalzire. verifica in cartea masinii (momentan nu stiu care e).... ce stiu e ca e una din alea mici (trecut si eu prin problema asta acum aprox. 4 ani)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci mult ...nu ma asteptam la un raspuns asa rapid :D

Maine ma uit in cartea tehnica sa vad daca inteleg ceva pe acolo sa vad care e treaba cu siguranta....

La usa de la sofer aveam ceva problema si mai demult...cand mi-am pus alarma, meseriasu de acolo a zis ca nu face dubla inchidere sau asa ceva...

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cum a dat frigu am dat si eu drumu la incalzire in scaune...dar am constatat ca in scaunul de la sofer nu mai merge incalzirea, iar in cel din dreapta merge.

Am aruncat o privire la siguranta si la mufele din scaun...din cata am vazut sunt OK

Stie careva care poate fi problema :shock:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

same here .... (si colegul meu la SEAT LEON are aceasi buba)

e din rezistenta care se incalzeste. Se strica la sezut sau spatar si nu mai merge pe tot scaunul ... sunt in serie legate.

Exista ca piesa si se poate inlocui in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:study: :lol: :lol:

Merci Voinea....cred ca ma si duc cu ea in Service

Nu stii cumva un pret ceva...sunt scumpe :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu acum am primit un mail de la un neamt de pe un forum german de passat-uri si mi-a sugerat ca primul pas care il fac e sa schimb comutatoarele de nivel incalzire in scaun intre ele ,deci sa-l schimb pe cel care nu merge cu cel de la scaunul care merge,in situatia mea cel de la pasagerul din dreapta.exista posibilitatea ca acesta sa fie defect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
eu acum am primit un mail de la un neamt de pe un forum german de passat-uri si mi-a sugerat ca primul pas care il fac e sa schimb comutatoarele de nivel incalzire in scaun intre ele ,deci sa-l schimb pe cel care nu merge cu cel de la scaunul care merge,in situatia mea cel de la pasagerul din dreapta.exista posibilitatea ca acesta sa fie defect.

corect. astia sunt pasii. Asa am facut acum 2 ani si eu si rezultatul era acelasi. Pe dreapta incalzea si pe stanga nu.

la mine s-a diagnosticat clar: rezistenta din scaun defecta.

Ai grija cu scosul butoanelor din bord. Eu la unul am ramas cu un semn mic pe marginea lui :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai ieri am desfacut scaunul de la sofer si sezutul si spatarul dar rezistenta se pare ca e ok.mie la mufa care intra in scaun si care are 4 cabluri nu aveam tensiune de loc.acum am mai primit "Ghidul de reparatie si diagnosticare pas cu pas al scaunelor cu incalzire"dar e in germana si pana o sa il traduca mai e ceva.iti explica pas cu pas cum sa verifici circuitul pana ajungi la defect.daca il doreste cineva sa imi dea mail-ul sa il trimit in mail.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine s-a diagnosticat clar: rezistenta din scaun defecta.

(

Ai facut diagnoza cu vag-com?

daca da la ce trebuie sa ma uit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sistemul de incalzire in scaune (cel putin pana la versiunile noi)

nu este diagnosticabil cu VAG COM-ul (nu are nici un controller ci numai un circuit electronic analogic)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

He he...asta e primul meu post de cand cu noua semnatura.

Intamplator am si eu aceeasi problema cu scaunul soferului.

De trei zile mi-am adus-o din Germania. Si scaunul soferului nu se incalzea.

Azi dimineata insa o perioada a fost cald.

Sa fie ceva contacte de vina?

E greu de desfacut in scaun, si in bord?

Inca nu mi-am luat carte de Golf 4.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anunta-ma si pe mine te rog daca gasesti carte de Golf IV, doar suntem

"vecini". Si la mine (am masina de o luna, adusa din Germania) la inceput

nu s-a incalzit scaunul din dreapta, dar cand am incercat a 2-a oara a fost

OK si de atunci nici o problema. Apropo la ce pret ai ajuns cu adusul masinii la final. Mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Problema s-a rezolvat in felul urmator:

Masurat rezistenta pe firele mai subtiri din mufa de sub scaun (unu are culoarea alb-negru). Cu un multimetru indica rezistenta 0, deoarece e un simplu fir.

Ei bine la mine nu indica nimic, asa ca pana la urma am reusit sa dau jos fata de stofa de la scaun, am identificat intreruperea firului...am "innodat"....

:-o

si asta a fost tot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Eu sunt nou-nout pe forumu' asta . Oricum cred ca o sa fiu destul de des pe aici.

Intamplator am aceeasi problema cu scaunul soferului. Poate imi spune si mie careva un service bun si nu f.f.scump unde sa ma duc pt diversele probleme pe care le am cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am desfacut si eu inca o data scaunul de la sofer si am gasit unde era intrerupta rezistenta pe care am lipit-o si izolat-o si acum merge din nou incalzirea in scaun.In locul unde era rupta rezistenta materialul in care este rezistenta era ars si asa mi-am dat seama ca acolo e problema asa ca am luat firul care e invelit de un strat de plastic si am tras un pic de el si acesta imediat a cedat pentru ca cu ochiul liber nu se vedea unde e intrerupt firul si probabil cautam pana la disperare si nu se vedea unde era rupt dar am observat ca era ars locul si am tras de fir care s-a rupt imediat.Cel putin mai prind un pic de iarna cu scaunul cald.

Modificat de tzucul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Automotive Electronics

:) Pentru toti posesorii de masini care au scaune cu incalzire: A SE EVITA pe viitor sa se puna genunchiul pe sezutul scaunului,asta e cauza de intrerupere a rezistentelor in 90% din cazuri iar 10% provin din intreruperea termistorului aflat in zona rezistentei de incalzire. :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Pentru toti posesorii de masini care au scaune cu incalzire:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
:D Pentru toti posesorii de masini care au scaune cu incalzire:
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt independente "sitele" de shezut si de spate, si sunt doua rezistente inseriate, asa ca nu poate functiona doar spatele sau doar shezutul.

Este a treia oara cand iara trebuie sa desfac scaunul shoferului ca iara s-a ars rezistenta....

Stie cineva cat ar putea sa coste o sita noua?......Folosesc termenul de sita pentru ca propriu zis intre doua bucati de panza se afla firul "sherpuitor".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Autoclub mi-au zis ca o rezistenta e 3.000.000 lei+TVA plus manopera dar scaunul are 2 rezistente si trebuie sa vezi care e distrusa.Eu mi-am reparat singur rezistenta din sezut de la scaunul soferului care avea rezistenta intrerupta dar nu mi-am dat seama decat cand am tras de cablu si s-a rupt izolatia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!