Jump to content

Photo

Anvelope Vara - Conteaza Directia De Mers

• Please log in to reply
48 replies to this topic

#1 DArtagnan

DArtagnan
  • Oraş:Bucureşti
  • Maşina:Skoda
  • Model:Octavia 2, Elegance,
  • Motorizarea:2.0 TDI

Posted 01.04.2007 @ 16:59

Salutare,

Am trecut si eu pe anvelopele vara(gata puse pe jante aluminium din fabrica) ca nu se mai putea, prea e cald :Driver:
Am o nelamurire: nu conteaza cum le-am aranjat, doar pe o parte se potrivea directia de mers (chiar si pe astea de vara este o mica sageata cu litera D in mijloc) si m-am ghidat dupa ea sa le montez (singur in fata blocului si ma dor salele :Driver: )

Este ok asa?

#2 Obsy

Obsy
  • Oraş:Piatra Neamţ
  • Maşina:Volkswagen
  • Model:Bora
  • Motorizarea:1.6 AKL

Posted 01.04.2007 @ 18:40

daca te ghidezi dupa D-ul ala nu o sa iti iasa... Aia e sigla de la Dunlop. Mai bine spui ce serie ai si poate te ajuta careva :lol:
Eu am SP10 pe fata si SP Sport 200E pe spate si la fel, cred ca sunt universale ca nu au sens de rotatie iar profilul e la fel oricum l-ai pune.

#3 aryes13

aryes13

Moderator Senior

• Oraş:Constanţa
  • Maşina:Passat
  • Model:B6 Variant
  • Motorizarea:1.9 TDI 107 CP

Posted 01.04.2007 @ 18:55

Conform specificatiilor , cauciucurile sunt de 3 feluri :
1. Simetrice => Se pot monta oricum , pentru ca sunt bidirectionale ca sens de rulare ;
2. Asimetrice => Marea lor majoritate sunt unidirectionale ( ruleaza numai intr-un sens ) ;
3. Unidirectionale => Ruleaza doar intr-un anumit sens .

Cele unidirectionale si cele asimetrice au sens de rulare . Sensul de rulare este dat de sageata de pe exteriorul cauciucului .

#4 doctorul

doctorul
  • Maşina:Volkswagen-trendline
  • Model:passat B5.5,
  • Motorizarea:200 caluti

Posted 01.04.2007 @ 22:08

sageata e de la sigla, nu te lua dupa ea, ca le pui aiurea!
am mai vorbit de profilul asta undeva, da un search daca vrei!

scrie pe ele OUTSIDE, asta e elementul de reper!

dupa ce le pui pe masina, cele de pe stanga trebuie sa fie montate simetric fata de cele de pe dreapta, adica sa zicem o anume parte a profilului care e la interior pe dreapta sa fie la interior si pe stanga!

daca gresesc, astept corectii de la colegi!

#5 TitvsCaivs

TitvsCaivs
  • Oraş:Şimleu Silvaniei
  • Model:Golf V Comfortline 2004
  • Motorizarea:1.9 TDI 105CP

Posted 02.04.2007 @ 01:24

Gresesti! Ar insemna ca, cauciucul folosit pe dreapta spate nu poate fi montat pe stanga spate. Mai clar sa vorbesc, inseamna ca atunci cand meri sa-ti cumperi un cauciuc(doar de exemplu am scris unu) tre sa stii unde il vei monta pentru a te putea servi cu cele dorite. Fiecare cauciuc directional are sageti pe ea, si asta nu e de la logo-ul marcii, Michelin sau Toyo nu au sageata in logo. Sagetile se gasesc atat pe o parte cat si pe alta a cauciucului si in mod evident vor bate in aceeas parte. Prin urmare, directia in care bate sageata este directia de rulare a cauciucului.
Chestia de reper "outside" este o prostie(scuza-ma, nu vreau sa te jignesc in vre-un fel, no offence).
@DArtagan: 1.Verifica sagetile, nu te lua dupa ce stiu eu ce "D", nu are nici o semnificatie.
2. Nu exista sa nu se potriveasca pe directia de mers numai pe o parte, inseamna ca, cauciucurile nu au fost montate corect pe jante. E simplu, janta cu exteriorul spre tine, doua anvelope trebuie montate intr-o directie, si celalalte doua in cealalta directie.(partea stanga si partea dreapta a masinii)
Numai bine

Michelin Romania

#6 aryes13

aryes13

Moderator Senior

Posted 02.04.2007 @ 06:49

sageata e de la sigla, nu te lua dupa ea, ca le pui aiurea!

:Driver:
http://www.carbibles...tyre_bible.html
Ia vezi ce scriu baietii astia aici .

#7 Thheo

Thheo

Membru Senior

• Model:Superb 2010
  • Motorizarea:2.0TDI 170CP

Posted 02.04.2007 @ 07:09

Ce ai gasit in articol? ca am dat search dupa dunlop si n-am gasit.. si mi-e lene sa il citesc pe tot.
Sageata confirm ca nu e pentru orientare, iar modelul SP2000E n-are nici macar outside marker pe el.

#8 DArtagnan

DArtagnan

Posted 02.04.2007 @ 07:34

Deci inseamna ca baietii de la skoda le-au montat prost? Ma ca mir dar se poate intampla...

Oricum le asez, pe dreapta directia V-ului de la profil bate inainte si pe stanga bate inapoi...in rest nu exista alte repere pe anvelope (masina din 2006 cu anvelope 205/R16 Dunlop Sport)

#9 georgem

georgem
  • Maşina:Audi
  • Model:80
  • Motorizarea:1.8 E 112CP

Posted 02.04.2007 @ 07:41

Eu am Dunlop SP Sport 01 si nu au sens de rotatie, au in schimb scris "outside" (cu litede mai mici de 1 cm) pe partea care trebuie sa fie spre exterior. Si o parte din profil e asimetrica, daca le analizezi un pic te gandesti ca pe o parte sunt montate invers, dar nu e asa. N-am inteles exact ce model ai tu, poate sunt la fel.

#10 aryes13

aryes13

Moderator Senior

Posted 02.04.2007 @ 07:56

Ce ai gasit in articol? ca am dat search dupa dunlop si n-am gasit.. si mi-e lene sa il citesc pe tot.

Despre Dunlop in special sau despre acest model , n-am gasit nimic .

Sageata confirm ca nu e pentru orientare, iar modelul SP2000E n-are nici macar outside marker pe el.

Despre sageata da :

Unidirectional tyres must be dedicated to a specific side of the vehicle, so the information on the sidewall will always include a rotational direction arrow. Make sure the tyres rotate in this direction or you'll get into all sorts of trouble.

#11 Nick.sb

Nick.sb
  • Oraş:Sibiu
  • Model:Golf IV 2000
  • Motorizarea:1.9 TDI 101CP

Posted 02.04.2007 @ 08:22

Eu am continental premium contact 205/55/16 , sunt asimetrice si scrie pe ele OUTSIDE... la astfel de cauciucuri, inversarea fata-spate se face pe aceeasi parte - stanga sau dreapta.

#12 TitvsCaivs

TitvsCaivs
  • Oraş:Şimleu Silvaniei
  • Model:Golf V Comfortline 2004
  • Motorizarea:1.9 TDI 105CP

Posted 02.04.2007 @ 09:07

Asa se face cu jante cu tot, dar daca ai da jos anvelopele de pe jante ai putea face orice schimbare.
@DArtagan este usor posibil sa fi gresit aia la montaj, dute la un service sa-ti monteze rotile k-lumea, oricum ar face bine o echilibrare inainte de montaj.

#13 VEKAU

VEKAU
  • Maşina:VW
  • Model:GV AXR 2004
  • Motorizarea:1.9 TDI 101 CP

Posted 02.04.2007 @ 10:48

Eu am continental premium contact 205/55/16 , sunt asimetrice si scrie pe ele OUTSIDE... la astfel de cauciucuri, inversarea fata-spate se face pe aceeasi parte - stanga sau dreapta.

daca nu ai sens de directie obligatoriu, atunci poti sa le muti cum vrei.
outside ramane outside atata vreme cat nu trece la rezerva :)

#14 DArtagnan

DArtagnan

Posted 02.04.2007 @ 13:45

Asa se face cu jante cu tot, dar daca ai da jos anvelopele de pe jante ai putea face orice schimbare.
@DArtagan este usor posibil sa fi gresit aia la montaj, dute la un service sa-ti monteze rotile k-lumea, oricum ar face bine o echilibrare inainte de montaj.

Ele "ie" echilibrate din fabrica, chiar mai trebuie inca o data? :D

Anyway, multumesc tuturor, o sa trec la un service.

#15 Thheo

Thheo

Membru Senior

• Model:Superb 2010
  • Motorizarea:2.0TDI 170CP

Posted 02.04.2007 @ 20:08

Despre Dunlop in special sau despre acest model , n-am gasit nimic .
Despre sageata da :

Unidirectional tyres must be dedicated to a specific side of the vehicle, so the information on the sidewall will always include a rotational direction arrow. Make sure the tyres rotate in this direction or you'll get into all sorts of trouble.

Ok, aceasta sageata la Dunlop nu este pentru rotatie, este sigla lor. La cele cu rotatie scrie si "rotation" si e cu adevarat o sageata... si eu
mi-am pus aceasta problema cu sageata, dar mi-au explicat unii de la vulcanizare ca nu are legatura cu directia la Dunlop, sigla lor.

#16 razdan

razdan

Membru Senior

• Oraş:(necompletat)
  • Model:G 5 SL
  • Motorizarea:2.0TDI & G5 1.6

Posted 02.04.2007 @ 21:14

Imperechiere anvelope Dunlop Sport 01 ?!, cum se monteaza? HELP

Sfat anvelope asimertrice

#17 darkblack

darkblack
  • Model:IV Coupe 1998
  • Motorizarea:1.8i 20v 125cp

Posted 02.04.2007 @ 23:42

Mai pe scurt:
Daca scrie "ROTATION" trebuie respectata sageata care insoteste cuvantul. De obicei, "ROTATION" se afla in sageata, pe la mijlocul ei.
Daca scrie "INSIDE" pe o parte si "OUTSIDE" pe cealalta...mai trebuie sa explic?
P.S. mentionez totusi ca dupa montarea jantelor+anvelopelor pe masina TREBUIE sa vezi SCRISUL(ori "ROTATION", ori "OUTSIDE"). Dar cred ca era logic asta!

Edited by darkblack, 02.04.2007 @ 23:44.

#18 doctorul

doctorul
  • Maşina:Volkswagen-trendline
  • Model:passat B5.5,
  • Motorizarea:200 caluti

Posted 03.04.2007 @ 02:24

titus caius si aryes 13:am scris foarte corect referitor la dunlop sport 01!

m-am uitat(am mai scris si in alta parte) la un B6 nou, la care sageata cu pricina se invartea invers la rotile de pe stanga,,,,si asta din cauza ca ea nu era pentru sens!

pe ele se vedea doar "outside"....asta stiu eu despre dunlop sp 01!

george m a confirmat cumva cele spuse de mine....

Edited by doctorul, 03.04.2007 @ 02:26.

#19 aryes13

aryes13

Moderator Senior

Posted 03.04.2007 @ 08:33

titus caius si aryes 13:am scris foarte corect referitor la dunlop sport 01!

Eu n-am zis ca n-ai dreptate referitor acest model . Ideea este , asa cum a scris si Darkblack sa ai grija la sageata care indica sensul de rotatie al cauciucului ( daca exista ) , nu la cea care este in sigla firmei . :)

Razdan cel de-al doilea link nu este utilizabil ( server not found ) . De ce ? :)

Edited by aryes13, 03.04.2007 @ 08:33.

#20 razdan

razdan

Membru Senior

• Oraş:(necompletat)
  • Model:G 5 SL
  • Motorizarea:2.0TDI & G5 1.6

Posted 03.04.2007 @ 10:13

Aryes, cel de-al doilea link este utilizabil: http://vwforum.ro/in...?showtopic=5888
Eventual incearca alt browser, eu l-am accesat acum cu Mozilla Firefox.

Oricum trimiterea la el era si la finele topicului din primul link ... daca l-a citit cineva ... ceea ce sincer ma indoiesc atunci cand vad unele replici care au aparut dupa postul meu ... :)

Ideea ar fi ca sa nu se deschida topic-uri noi pana nu se cauta temeinic ceea ce exista pe forum ... este si in regulament ...
Ma gandesc din ce in ce mai serios la utilitatea introducerii restrictiilor de postare pentru noii membri, pe o perioada limitata, pentru a le da timp sa citeasca in liniste ceea ce s-a scris deja pe forum.

Edited by razdan, 03.04.2007 @ 10:21.

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users