Jump to content

Amortizoare


Florin M.
 Share

Postare recomandată

Cum am putin timp liber ma duc direct la constatare. Viteza aveam vreo 90-100 km/h si janta (de tabla) s-a indoit. Ma mir cum de nu s-a stricat cauciucul, nici macar boalfa nu are (195/65/r15). In viraje stranse, fara gropi, nu am nicio problema. Dar cum dau de o groapa se salta toata masina si face un balans stanga dreapta pe axa orizontala simtindu-se cel mai tare, dar si pe verticala facand ca barca. Incerc weekendul asta sa o fac si va spun care a fost problema. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Posibil sa fie si doar amortizorul. La socul ala s-o fi rupt si supapele din el.

Daca nu mai lucreaza, roata pierde foarte usor contactul cu solul si masina devine instabila pe denivelari.

Anvelopa nu s-a stricat pentru ca socul l-a preluat janta de tabla (care s-a si indoit). Daca era janta de aliaj, pe langa ca crapa ea, se ducea si anvelopa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci a fost cea mai buna decizie de a lua set de jante pentru iarna :)

Pe spate sunt clar foarte obosite amortizoarele deoarece cand apas pe portbagaj mai face balans de vreo 2-3 ori.

 

In mod normal ar trebui sa se auda un sunet specific daca este stricat amortizorul?

 

M-a dat peste cap problema asta ca aveam in plan schimbare de ambreiaj .... acum si amortizoare si brate si ce o mai fi... Om vedea.. Va tin la curent

Modificat de PetrutJim
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

 

Intr-adevar era vorba de amortizoarele spate, cel din partea stanga, cu care am luat groapa, era plin de ulei curs din el iar cel din dreapta avea ulei dar mult mai putin. In la roata stanga fata brat inferior facut praf.

Masina e la service, sper sa iasa totul ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna, vreau sa schimb peste 2 saptamani cel putin amortizoarele pe fata?  Am sunat in Fr la reprezentanta si nu mi-au comunicat pretul, trebuie sa merg la ei numai ca ei inchid cand ies eu de la munca.

 

Oricum bani ptr OEM-uri nu cred ca o sa ramana am multe de schimbat pe masina ca am "neglijato" de 2 ani. Deci tinuta de drum ii dezastru. Nu bat foarte multe dar suspensia ii foarte tare, se simte orice imperfectiune.

Caut ceva mai moale, sa nu imi sune dinti in gura, parca am suspensie sport numai ca tinuta de drum nui.

 

Deci cat costa in ro OEM-urile?

 

Daca nu sachs sau KYB, vreau sa ma tina macar 2 ani.

 

Cum ziceam pe ceva pagini anterioare am gasit marca RECORD dar nu le mai pot lua online ca nu imi ajung pana ce plec in vacanta.Pacat aveau garantie 4 ani si marca Fr.

 

Fata va fi tot nou (kit brate,cauciucuri etc) deci sper sa tina putin si cel mai mult sa fie comfortabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aprox 700 ron un amortizor oem de fata pt b5.5...nu lua record -uri,e pacat daca pui atatea piese noi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

doresc sa imi cumpar si eu zilele astea toate 4 amortizoarele insa nu stiu exact ce sa cumpar.masina e echipata cu cele Oem Monroe si are o tinuta destul de inalta.as dori amortizoare care sa ii mentina la fel ca acum garda la sol.ce imi recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu chiar traiesti pe alta planeta? S-a scris de atatea ori ca garda la sol o stabilesc arcurile, nu amortizoarele.

In topic e descris cu lux de amanunte tot ce e nevoie pentru alegerea unei suspensii. Dar iti place tie sa postezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De unde stii ca OE au fost/sunt Monroe? Daca  astea te-au multumit  de ce nu le schimbi tot cu Monroe?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM sunt doar Boge sau Sachs. Niciodata nu am vazut Monroe sau alta firma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Boge tind sa cred ca a fost cumparat de sachs. Am tot cautat Boge la momentul schimbului de amortizoare si nu am gasit. Amortizoarele noi nu cresc garda, poate doar cu 1 cm, daca il urca si pe ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Salut,se poate monta amortizor-arc,de pe passat b5 berlina,pe un variant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca este posibil, difera in functie de motorizare, caroserie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel donator este un Avb și primitorul este Avf variant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc fara probleme. Poti verifica daca este diferenta de greutate intre masini pe osii. Daca ai 10kg diferenta pe osie, nici nu simte. Ai 5 kg pe roata. Daca pui la AVF arcuri de 2.5 va fi o idee mai inalta si mai rigida, dar intre AVB si AVF, niciuna. Chiar daca una este variant si cealalta, limuzina.

Deci, fara probleme.

Aaa, nu se potrivesc arcurile si amortizoarele pe spate daca una este cu tractiune si cealalta 4MOTION.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar cele fata vor fi schimbate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc si cele de la 4MOTION.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut un test de amortizoare si la toate 4 au iesit valori bune pe verde tinand cont ca masina le are pe cele originale din 2002.ideea e daca totusi as pune noi si totodata sa pun si un kit de brate noi lemforder as obtine un plus de confort ,stabilitate si manevrabilitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca le dai jos de pe masina si le verifici la mana, o sa ramai uimit la cat sunt de stricate.

Testele nu sunt relevante nici daca ai bucsaraia noua, presiunea egala in pneuri...nu poti spune ca "uite domne, ce bune sunt dupa atata timp" Ies valorile alea ca sunt arcurile dure.

Tot experienta ta ca sofer ramane de baza. Daca te dai pe viraj si te scoate, clar ca-s terminate. Iti garantez ca daca le scoti de pe masina, jambele nu se mai ridica la liber.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci imi comand kyb urile fata spate cu flanse si kit urile de protectie amortizoare si iau si un set de lemforder ca vad ca e la oferta 1550 lei.sper sa se simta ceva dupa operatiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am o nelamurire la flansele lemforder.pe spate este cea din imagine? iar pe fata este cea cu burete nu? passatul este berlina din 2001.

flansa spate.png

flansa var 1.png

flansa var 2.png

Modificat de iuliu1984
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A ajuns cutia cu surprize.nu stiu de ce bucsele de la bratele inferioare mari nu sunt ca cele pe original cu ulei in ele.is simple de cauciuc.

2017-02-28 17.22.37.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot ai facut un efort financiar, nu fa compromisuri, ia si amortizoarele pentru fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!