Jump to content

Informatii Phaeton


cwr
 Share

Postare recomandată

Poate a luat-o de afara. E musai ca toata lumea sa faca zeci de mii de km pe an ? Eu am masina de 6 luni si am facut aproximativ 6000km, iar acum iarna merg foarte putin cu ea.Vezi ca o sa gasesti info destule si pe forumul din Germania "motor-talk".

Felicitari ,sa te bucuri de ea si sa n-ai probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

chiar siluata de afara, are un nr foarte mic de km pentru varsta ei. Sau crezi ca , cel de la care a luat-o a tinut-o in garaj in loc sa se bucure de ea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am spus ca a tinut-o in garaj,dar mai exista si exceptii. M-am uitat pe mobile.de si chiar sunt cateva cu km putini si arata foarte bine pentru varsta lor.

Chiar asa consum ?

Modificat de cata1569
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta pe care am luat-o atat are, 74500km, are carte service si km par a fi reali, nu stiu ce sa zic...e motorizarea de 3.2 cu tractiune doar fata, au fost cateva si din astea se pare, mecanic masina e intr-o stare foarte buna, estetic e aproape ok, mai are vreo 2-3 zgarieturi care din pacate nu au iesit la detailing fiind cam adanci! In schimb am cativa gremlini pe partea electrica carora sper sa le dau de cap curand, nu imi sunt iluminate butoanele de pe usa soferului, si cele din stanga si dreapta volanului de pe bord, ramane de vazut daca e vorba despre vreo siguranta sau trebuie sa schimb comutatoarele!

30ro03o.jpg

1zx8b4g.jpg

345ee6f.jpg

Ca impresie generala masina este super, nu ma asteptam sa fie atat de complexa si bine facuta, intr-adevar ii lipseste puterea, insa scopul masinii este cu totul altul si nu ai nevoie de o gramada de cai putere!

Modificat de mik15
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem aceeasi culoare.

Parca 241 cp la 3200cmc ?

post-104771-0-50427800-1356187115_thumb.

Modificat de cata1569
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, se pare ca avem aceeasi culoare, dar tu ai jantele mai faine si cred ca ai si piele :D....de cand o ai? a ta e FWD sau 4Motion? Puterea este de 241cp, mie mi se par ok pentru ceea ce trebuie sa ofere masina asta, nu se compara cu RS6-le pe care il mai am, insa imi place pentru ca nu am pretentiile de la cealalta, la multe capitole este superioara RS-ului, o masina pe care din pacate multi o subevalueaza din caza siglei, insa multi platesc doar pentru o emblema uitand de fapt ce ar trebui sa le ofere masina pentru banii aceia, pe cand Phaeton ofera cu varf si indesat peste suma de bani pe care o dai pe masina....

Modificat de mik15
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cu 500 si ceva de cai la RS6 cred si eu ca Phaeton-ul ti se pare lenes insa cred ca o sa-l placi pentru cu totul altceva.Asa lenes cum e asta vara am ramas fara permis pe A2.

Astea sunt jantele de iarna ,dar imi plac mai mult cele de vara. Piele are,dar nu ma suparam daca nu avea.Este 4motion,sincer nu stiam ca sunt si FWD,auzisem in schimb ca ar exista cateva cu transmisie manuala.Faptul ca e subevaluata(probabil din cauza emblemei) nu ma deranjeaza, important e ca mie imi place si ma simt foare bine la volanul ei.

Oricum am fost surprins sa vad ca in ciuda nepopularitatii ei multa lume stie ce masina e ,desi au fost unii (putini e adevarat)care m-au intrebat ce model de Passat e. Obisnuit cu dieseluri zgomotoase si manuale prima impresie cand am condus masina a fost ceva de genul "cum o s-o conduc daca nu aud motorul",ulterior am aflat ca o mare contributie la linistea din masina o au geamurile duble.Masina e un pic mai tanara 2007(o am de 6 luni )si este o adevarata placere sa o conduci. Asta poate si din cauza ca nu am mai condus o masina automata si plina de tot felul de gadgeturi cum prea bine spuneai si tu.Este o masina foarte confortabila,usor de condus,mai greu de mers in traficul din Bucuresti,se simte cel mai bine in afara orasului ,o grija in plus la alegerea locului de parcare (iese cu "fundul" prea mult in afara),oglinzile laterale ar fi fost bine sa poata fi pliate mai mult ,sa le pliezi si din telecomanda nu numai din interior.Ar mai fi multe de spus dar poate altadata.Daca mai ai intrebari si te pot ajuta cu ceva ,nu ezita.

P.S: Sibiu sau Abu Dhabi ?

post-104771-0-83877300-1356258949_thumb.

post-104771-0-92567900-1356258955_thumb.

post-104771-0-32393400-1356258959_thumb.

post-104771-0-91889400-1356258962_thumb.

Modificat de cata1569
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ieri am facut primul drum mai lung cu ea, un pic peste 300km si e wow :), aveam impresia ca RS-ul e bun la drumuri lungi dar Phaeton-ul e cu totul altceva, e atat de linisititor si relaxant la drum lung incat cred ca lejer poti face 2k km intr-o zi pe niste autostrazi bune fara sa te simti obosit, cel putin astea de aici sunt super smooth si prea drepte din pacate :)....ca si consum nu scade sub 10l/100km pe autostrada la o viteza de 135-140 pe cruise control, iar in oras, cel putin pana acum, bate inspre 20%, consuma aproape identic cu RS-ul :), si rezervorul e tot de 80 si un pic de litri! Totusi masina e grea, la 2200kg e de categoria SUV, sunt SUV-uri mai usoare :), insa cu toate astea parca nu o simti atat de grea dar o simti super bine facuta, chiar e un Panzer !

Mi-ar placea, daca ai putea posta o poza/poze(si sa ai cel putin pozitiile aprinse) in care sa se vada toate butoanele de la bord, ma intereseaza in principal cele de pe consola centrala din jurul si ale schimbatorului de viteze, cele din stanga si dreapata volanului si cele de pe usa soferului, am o problema cu astea in sensul ca nu imi sunt iluminate si nu stiu exact care ar trebui sa fie si care nu, eu cred ca toate ar trebui sa fie iluminate...

Au fost cateva, in anii de inceput ai modelului si cu transmisie manuala, insa ulterior nu a mai fost oferita ca si optiune. A mea e FWD, iarasi oarecum o raritate, insa nu ma deranjeaza, aici nu am nevoie neaparat de AWD iar la puterea asta e ok si FWD, plus ca sunt costuri mai mici de intretinere si mai putine eventuale probleme, la Haldex(folosit la 4Motion pe Phaeton) trebuie facut service-ul mereu la un anumit interval de km, sa nu sari peste treaba asta, e importanta!

P.S. - Abu Dhabi acum!

Modificat de mik15
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Momentan am doar 3 poze cu ce te intereseaza dar am sa mai fac.

Am sa pun si un filmulet facut in graba.Scuze pentru calitate lui dar camera e slaba.

post-104771-0-12057000-1356343920_thumb.

post-104771-0-63684200-1356343924_thumb.

post-104771-0-54712500-1356343929_thumb.

Modificat de cata1569
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

arata bine e adevarat aceste masini.insa trebuie sa ai cardul sau portofelul plin la tine tot timpul cind circuli cu asa ceva..nu mai zic cit e un impozit, asigurare si cost combustibil...iar de revinzare peste ani nici nu poate sa fie vorba e masina cam pe viata. am citit in topicul referitor la problemele lor si cind apar te rup la cascaval..da pentru cine are venit de peste 2000 e aici in romania e o masina ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... are venit de ...

stii cum e: venit - plecat , noi sa fim sanatosi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Oare cate Vw Phaeton sunt in Romanica ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hello la toata lumea!!Imi puteti da mai multe detalii despre motorul 5.0 Tdi daca e problematic pe termen lung?Un consum real am citit mai sus am vazut k a zis un coleg 15 prin oras nu prea cred!!Probleme si alte dichisuri ale masinii.Multumesc frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Imi poate da cineva o schema electrica a mufei farului de pe modelul din 2011?

Eventual,stiti ce modificari trebuie facute pe partea electrica,daca montez farurile de pe modelul din 2011,pe modelul din 2006?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai bine nu o faci. Nu iti va functiona reglajul automat si o sa-ti umpli frigiderul de carne repede.

In rest din fire se rezolva din cate citisem. Daca vrei sa afli mai multe despre phaeton, iti recomand vwvortex .com la sectiunea phaeton. Din pacate in Ro nu sunt prea putini posesori de phaeton care sa fie pe forumuri.

Modificat de ddantes
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Inteleg,multumesc.

Pana la urma ce ai facut ?Ai rezolvat sau te-ai lasat pagubas?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata am abandonat proiectul,nu am gasit informatii suficiente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rog informatie:

la Phaeton-ul din 2006, V6, 3.0, exista posibilitatea activarii inchiderii/deschiderii geamurilor din telecomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E in functie de modelul de modul de confort,la unii functioneaza,la altii nu,mie si inca unui posesor de phaeton de aici de pe forum nu.Eu am fost la Porsche aviatiei,unde mi-au activat webasto,inchidere usi la peste 15km,telefonul,limba engleza in loc de germana dar asta cu geamurile nu s-a putut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine merge din cheie si din cate stiu merge activat cu VCDS-ul, mi-am activat si eu inchiderea usilor la peste 15km/h si am scos avertizarea acustica la depasirea vitezei legale pe autostrada care e tare enervanta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot din cheie merge si la mine dar nu a mers activat cu VCDS-ul pentru telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-am exprimat gresit, prin "din cheie" m-am referit la faptul ca merge din telecomanda, din cate stiu se poate activa cu VCDS-ul, nu am incercat pentru ca la mine mergea deja, dar o sa ma uit, oricum daca nu ai deja un vcds ti-l recomand cu caldura, e una dintre cele mai bune investitii pe care le-am facut :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cica ar fi 436 Phaetonuri in Romania. 376 diesel si 60 benzina.

 

Datele sunt luate de pe DRPCIV.

 

post-56805-0-28596600-1365336775_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!