Jump to content

Programul Rabla


vladiopa
 Share

Postare recomandată

Pana la lansarea efectiva a programului, putem pregati ceva acte necesare ca sa nu pierdem timpul dupa lansare? Adica avem nevoie de Certificat Fiscal de la Primarie sau altceva? (ca beneficiar de program fara a avea rabla de predat).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, trebuie certificatul de atestare fiscală privind impozitele şi taxele locale şi alte venituri ale bugetului local. Vezi pe pag. 58 din ordin 954 pe site la AFM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am gasit nimic pe pag 58 pe care o mentionezi tu, este pentru producatori (dealeri).

Later edit: dar se pare ca mai sunt persoane care confirma aceasta chestiune. O sa ma interesez si eu mai mult, 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este necesar certificat de atestare fiscala! Trebuie pentru a dovedi ca nu ai datorii la buget. Concret se numeste Certificat de Atestare Fiscala Pentru Persoane Fizice Privind Impozitele si Taxele locale. Trebuie mentionat ca se elibereaza pentru Programul Rabla 2016.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si pe ce pagina este acest lucru mentionat ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe pagina 69, scuze pt eroare.

| V.2. În cazul cedării dreptului de beneficiu asupra primei de casare şi      |

| A fost constituit dosarul de participare înregistrat cu nr. ...../........., |

| care conţine următoarele documente ale beneficiarului:                       |

| a) actul de identitate tip ....., seria ........ nr. .........., eliberat de |

| către .......... la data de .........., în copie;                            |

| b) certificatul de atestare fiscală privind impozitele şi taxele locale şi   |

| alte venituri ale bugetului local, înregistrat sub nr. ......./..........,   |

| eliberat de către ............, în original;                                 |

| c) declaraţia beneficiarului prin care se obligă să achiziţioneze            |

| autovehiculul nou de la producătorul validat emitent al notei de înscriere. 

Modificat de catalinsb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motanul lenes

Si eu sunt beneficiar al programului fara a avea o rabla de casat. Dealerul a spus ca si eu trebuie sa am un astfel de certificat, pe care l-am si facut. A fost facut pe loc si este valabil maxim 30 de zile, insa doar in luna in care a fost emis.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun...atunci va cred pe cuvant :)) 

Am fost si eu azi dimineata si am luat Atestatul Fiscal, dar nu asta e problema principala a noastra :D - haideti fratilor cu programul minune odata, zici ca e mare program spatial asta, de trimis rachete pe Luna, asa se "misca" ! :banghead:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am inteles, dupa expirarea zilei de azi - data limita a contestatiilor, trebuie sa se publice in Monitorul Oficial, dupa care vor fi invitati dealerii sa semneze contractele la Min Mediului (normal ca nu vor fi chemati toti in aceeasi zi..) si de-abia pe urma pot incepe operatiunile in sistem...Deci mi-am luat gandul ca ridic masina saptamana asta..

:251:

 

Later edit (dupa un telefon la AFM): se pare ca nu trebuie nimic publicat in Monitorul Oficial, publicarea celor avizati se va face intern doar. In aceasta saptamana intr-adevar dealerii vor fi chemati sa semneze programele de finantare cu Ministerul (cei autorizati cica nu ar trebui sa astepte dupa verificarea/aprobarea celor cu contestatii - pentru care GO-ul final ar fi inceputul saptamanii viitoare), si "se spera" ca saptamana viitoare sa se poata incepe efectiv / opera. 

 

Bineinteles ca nimeni nu a crezut declaratiile Ministrului cu data de 6 Iunie...doar nu erau destepti sa respecte termenul !

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam tot ce era de publicat in monitor s-a publicat, lista e asta din link, contracte cred ca de miercuri incolo (intre afm si producatori).

http://www.afm.ro/main/programe/psipan/2016/lista_producatori_acceptati-2016_06_13.pdf

respinsii raman respinsi pentru ca au fost din nou...respinsi 

http://www.afm.ro/main/programe/psipan/2016/contestatii_respinse_cd_13062016.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TESS SIB SRL e pe lista de respinsi ... ma apuca o scarba greu de explicat....cum sa ti se spuna ca ai trimis dosarul nepaginat si peste o saptamana sa apari respins pe acelasi motiv ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Astazi am primit si eu prima veste buna dupa o luuuunga asteptare: trebuie sa trimit catre dealer acel certificat de atestare fiscala pentru a incepe procedura !:rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cat oi fi asteptat te inteleg ca ti se pare o mare victorie :)) , dar mare lucru nu inseamna :) 

@catalinsb Pare a fi ceva facut cu buna stiinta..probabil ca nu au mai vrut sa participe in program sau exista o alta posibilitate de vinde prin importatori, ceva in genul (parca a mai fost expusa ideea asta pe aici..) - nu stiu daca e viabila insa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau cei respinsi initial nu au mai avut posibilitatea de a depune alte acte sau de a repara erorile. Contestatiile au fost facute si rezolvate ramanand doar actele initiale. Ca si la examen, daca faci contestatie nu schimbi sau completezi lucrarea, o reverifica tot pe aia veche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

36 minutes ago, katacomb said:

Salut! Astazi am primit si eu prima veste buna dupa o luuuunga asteptare: trebuie sa trimit catre dealer acel certificat de atestare fiscala pentru a incepe procedura !:rolleyes:

Ce dealer ?Oraș? Eu am sunat azi la Sandra Iasi si a zis ca normal de săptămana viitoare dar cel mai probabil de pe 27 "ca sa fie sincer cu mine". Înnebunesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 minutes ago, Ebi said:

Sau cei respinsi initial nu au mai avut posibilitatea de a depune alte acte sau de a repara erorile. Contestatiile au fost facute si rezolvate ramanand doar actele initiale. Ca si la examen, daca faci contestatie nu schimbi sau completezi lucrarea, o reverifica tot pe aia veche.

Adica tu spui ca in 5 zile lucratoare (ca atat a fost timpul pentru contestatii), dealerul X nu a putut sa isi pagineze dosarul si sa-l trimita (chiar pe mail parca se specifica in procedura aia) ? Hai sa fim seriosi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi poveste si cu Midocar care are dosarul respins a doua oare. Chiar pe data de 8.06 am fost asigurat ca se rezolva problema de paginatie. Penibili! Dupa 12 ani de Rabla sa ai dosarul respins pe un asa motiv arata foarte mult amatorism din partea dealer-ului. Plus ca azi midocar s-a cam dat la fund. Eu astept compensatii pt promisiunile de rabla pe care nu pot sa le onoreze. Nu e vorba atat de suma de bani, cat pentru principiul. Vinzi masina spunand de rabla, omul are incredere, iar apoi tu nu poti face un dosar bun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu zic ca in 5 zile nu au putut reface dosarul. Zic ca nu au avut voie probabil sa intervina asupra lui.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am inteles ce spui. Da, se poate si asta. 

Pe Midocar i-am zarit primii in lista de respinsi saptamana trecuta si sincer, nu ma mira nimic..

Insa de departe cei mai penibili au fost cei de la Tiriac Auto ("Cererea de finanțare nu este semnată de reprezentantul legal al solicitantului sau de un împuternicit legal al acestuia.") - eu i-as fi demis instant pe ageamii de acolo (asta daca nu cumva au facut intentionat, la misto..)

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF contestatiile nu sunt redepuneri: s-a contestat ceva si la unii a mers (in cazurile unde nu reiesea un punct de lucru sau calitatea vreunui admin din certificatul constatator), vezi cazul Tiriac.

Cum spunea si @Ebi: cu actele initiale si ca la examen.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da man, am inteles, stai linistit. Ideea era ca eu am crezut ca ii lasa si sa isi rezolve eventualele probleme - adica gen le mai acorda o extensie. Dar da, au fost doar simple contestatii.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Raspuns Midocar: "Dosarul a fost respins datorita procedurii, deoarece AFM va organiza zilele acestea o noua sesiune de dosare (datorita numarului mare de dosare respinse).Cand va incepe programul , va incepe pentru toti dealerii, inclusiv MIDOCAR, deoarece dosarul va fi aprobat in noua sesiune

Deci, nu va faceti griji cu privire la programul RABLA, odata ce va incepe veti beneficia de el!"

Personal nu stiu daca sa ii cred. Se tot prelungeste. Pe site nu am vazut sa scrie. A mi s-a zis ca dealerii stiu exact cam ce stim si noi. Again, dubios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt aproape ferm convins ca nu se va astepta dupa respinsi, daca e sa fie inca o sesiune nu o sa afecteze cei 105 acceptati, si inca imi mentin termenul initial cu 15 pentru inceperea semnarii contractelor.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

23 hours ago, CristiALF said:

 

Later edit (dupa un telefon la AFM): se pare ca nu trebuie nimic publicat in Monitorul Oficial, publicarea celor avizati se va face intern doar. In aceasta saptamana intr-adevar dealerii vor fi chemati sa semneze programele de finantare cu Ministerul (cei autorizati cica nu ar trebui sa astepte dupa verificarea/aprobarea celor cu contestatii - pentru care GO-ul final ar fi inceputul saptamanii viitoare), si "se spera" ca saptamana viitoare sa se poata incepe efectiv / opera. 

 

 

Cu siguranta nu cred ca cei acceptati vor astepta dupa cei cu contestatii sau cei cu o eventuala prelungire/pasuire. 

In teorie e simplu: cei acceptati sunt acceptati si publicati pe site. Urmeaza probabil sa mearga sa semneze contractele in aceasta saptamana si pe urma sa dea drumul la lucru. Cei respinsi sunt respinsi. Daca se va face o noua sesiune de inscrieri...ramane de vazut, momentan pe site nu apare nimic. Oricum, eu sunt reticient la ideea cu inca o noua sesiune pentru cei respinsi pe motiv ca sunt multi..pentru ca nu sunt, sunt 11 to(N)ti :) (adica 10%) Cum exista mentiune pentru prelungirea inscrierior la Rabla Plus, cred ca ar trebui sa fie si pentru acest lucru...dar..nu e.

 

Presupunand ca lucrurile vor ramane asa cum sunt acum, e interesat de vazut ce se va intampla prin conducerile acestor dealeri respinsi si care vor pierde teren la vanzari. Daca baga ei + 1000 EUR bonus sa zicem, iar e cu virgula pentru ca se duce naibii profitul. Probabil niste capete vor zbura...:mop:

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alta sesiune nu e acelasi lucru cu prelungirea curentei, daca se face se face de la zero cu toti pasii care au fost pana acum.

la psipan s-a terminat sesiunea de depunere de 2 saptamani aproape

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!