Jump to content

Programul Rabla


vladiopa
 Share

Postare recomandată

Eu zic ca nu conteaza cine are dreptate,important este ca tu sa-ti rezolvi problema. Acum daca te-ai hotarat asupra masinii dute plateste cei 10% pentru a-se lansa comanda, dupa care documenteazate si vezi ce ti s-ar potrivi mai bine leasing sau credit(eu personal daca a-si fi in locul tau a-si opta pe un credit cu casco inclus in rata),ai grija ce firma de casco alegi.SUCCES.

De hotarat m-am hotarat, stiu ce vreau. Ideea e ca trebuie sa astept pana mai intra iar in aplicare operatiunea rabla ca sa scap si de o masina mai veche care sta prin spatele bolcului si sa mai scutesc si vreao cateva sute de euroi din pretul masinii noi. Daca merg acum sa fac comanda imi mai permite sa mai dau si masina veche atunci cand vine in tara cea noua? Adica sa platesc eu acum 10% cum s-a discutat iar cand vine masina sa bag un credit + masina veche. Oare cer eu prea multe sau se poate face treaba asta ? :P

Si aproppo de "rabla". Aveti idee de data la care se va pune iar in miscare operatiunea ? Am vazut ca pe 22 febr s-a publicat in Monitorul Oficial ca se reactiveaza programul pe 2007 dar cred ca se mai asteapta ceva norme de punere in aplicare. Stie cineva detalii ?

Modificat de vladiopa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu este vorba de 3000Ron, plus ca vei lua si de la Remat o suma pe masina veche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, 3000 RON, stiu asta plus vreo 400 ron cat face fierul vechi. In euro vine vreo 800 si ceva de euroi. Ma gandeam daca merge sa fac smecheria cu plata avans acum si la livrarea masinii sa bag credit + masina veche :P

Desi ma indoiesc ca o sa mearga mai ales ca in momentul asta nu se cunoaste data la care se va da drumul la programul de inoire a parcului auto

Modificat de vladiopa
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca merge, trebuie de la inceput sa-i spui dealerului in legatura cu "rabla".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios cine ar fi de acord cu asa ceva. In plus, chiar daca un dealer participa la programul "rabla' pune la dispozitie numai anumite modele, in numar limitat si fara discont. Este posibil ca dupa ce tragi linia sa vezi ca dai mai multi bani pe noua masina si nici nu iei ce-ti place.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chestia ca pune la dispozitie numai anumite modele nu o stiam. Eu m-am orientat spre o SO2 Trend 1,4, cea din oferta cu 14 mii. Crezi ca e posibil sa nu fie cuprinsa in programul de reinoire a parcului auto ?

Si a doua chestiune: Exista vreo diferenta intre dealeri. Adica e de preferat sa fac comanda la dealerul X sau la Y ? Daca da, pe ce considerente ?

Edit by Diesel. Nu mai cita postul anterior.

Modificat de Diesel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Anul trecut am avut niste discutii cu o persoana reprezentand un dealer, si care nu mi-a dat nr de telefon sa vb cu o alta idioata de la bucuresti care aproba dosarele pt rabla. In speta - se facuse succesiune (mostenire) fiul a renuntat, ramanand mama ca mostenitoare. Cand a aparut programul rabla, mama i-a donat masina, si s-a dus cu actele sa primeasca banutii pt o masina; pana aici toate in regula, de la dealer a primit tot, inclusiv factura, a ridicat masina, dosarul fiind la bucuresti. Bun, i se respinge dosarul - motiv - in legea rablei scria ca beneficiaza de bani orice persoana care a mostenit, sau a cumparat masina (fara a se tine cont de data dobandirii), dar nu scria nimik de donatia. Chiar sandibell de la buc i-a mai sfatuit sa ceara notarului sa modifice suucesiunea, sa-l faca sa accepte mostenirea (precizez ca succesiunea era facuta de vreo 2 ani). L-am sfatuit sa-i dea in judecata, dar era deja satul de ei, si impreuna cu delerul au refacut actele pe mama sa.

Anul acesta imi zice sdoacra ca vrea sa-si innoiasca parcul auto, si sa ma interesez de rabla. Ma duc la un deler, imi zice ca va intra in vigoare din aprilie, si decid sa ma mai uit putin pe net.

Intru pe www.rabla.ro si ma uit, si vad jos de tot un link - Daca te califici da click.... iar mai departe scria "Lista producatorilor validati se va publica pe pagina de internet a Administratiei Fondului de Mediu http://www.afm.ro si in mass-media. " - si bineinteles surpriza, site in constructie, las ca o sa-i dea drumu dupa ce trece programul rabla, doar anu o sa dea ei bani degeaba la platitorii de taxe.

Mai departe nu am avut curajul sa merg, las pe altii sa incerce, eu am mainile ocupate cu alti idioti :lol: . Romania, my country.

P.S. Ca sa nu imi aduc aminte de aia care au fost cat pe ce sa ramana fara "rabla" si fara bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@maxu, cunoastem problema, am patit si eu acelasi lucru, Romarlania, o tara stresanta si plictisitoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

xxleeus :lol: scuze, din graba.

Propun merge pt topic-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
  • 1 year later...

Salut,

Stiu ca sunt offtopic, dar aici s-a mai discutat si as vrea sa stiu si parerea celor implicati.

Legat de RABLA 2010, se pare ca unii dealeri deja au introdus metodologia si la cei la care deja au introdus-o a aparut o modificare, s-anume:

Doar daca esti proprietarul uneia dintre cele 3 rable poti sa cumperi masina prin programul remat 2010. Stie cineva ceva de acest aspect?

Ce am gasit pe internet:

"Voucherul este transmisibil asa ca un client poate sa cumpere inca unul sau doua vouchere de la alti proprietari pentru a achizitiona o masina noua cu o reducere mai mare. Folosind trei vouchere la achizitionarea unei masini noi, romanii pot obtine o reducere de 2.700 de euro."

Paragraf spus de cineva din guvern. Din asta se deduce clar ca trebuie sa fii proprietarul a cel putin una dintre cele 3 masini, dar in monitorul oficial sunt scrise urmatoarele:

Art. 7: Condi?ii de acordare a primei de casare

(1) Poate beneficia de prima de casare proprietarul, persoan? fizic?, care

Modificat de Patrick007
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

****************************************PROGRAM RABLA 2010***************************************

1-Pana la urma cat de sigura este treaba cu o rabla care trebuie sa fie obligatoriu pe numele cumparatorului????

2-Am vorbit ca un dealer-ul si mi-a spus ca ,,,,, chiar daca programul incepe sambata nu poate sa imi dea "foaia de acceptare".Cat de reala este treaba asta?

3-la una din rable am pierdut cartea de identitate.Am inteles ca nu este neaprata nevoie , dar cu conditia "ESTE NECESARA CARTEA DE IDENTITATE A VEHICULULUI , DACA ESTE MENTIONATA IN CERTIFICATA DE INMATRICULARE" .Ce inseamna treaba asta????

Modificat de Asigurator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel putin la 2/3 dealeri la care am sunat (care importa alte marci) mi-au spus ca e obligatoriu. Cel de-al treilea a spus ca inca nu are metodologia. E cam aiurea toata treaba asta. Legat de cartea de identitate, este necesara cred daca au fost facute modificari pe masina dar nu stiu sigur. Pentru mine cam a picat acesta bucurie. Am 2 rable dar nu sunt proprietarul nici uneia dintre ele.. si nu am timp destul pana vine masina sa transfer una pe numele meu. Pacat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bleunightdanger

in 5 minute se face contractul de vanzare-cumparare la "acte auto", in 30minute se inregistreaza tranzactia la Admin. Financiara, in aceeasi zi se depun actele la Politie si a doua zi ies actele masini pe numele noului cumparator.

Deci nu este deloc o probema sa avem o rabla pe numele nostru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 -Pai nu trebuie sa te duci sa ii faci identificarea?Alergi cu o rabla care nici nu stii daca are frane prin oras?Din cate stiu trebuie sa ii faci si cartea pe numele tau

2-INTREBARE INTREBATOARE : daca am facut comanda pe numele meu factura proforma pe avans.Cand platesc masina integral si banuiesc ca se face contract + factura fiscala se poate trece masina pe numele unei rude?Evident ruda are o rabla..........

Modificat de Asigurator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completare .... sa nu uitati ca in cazul in care ati achizitionat o masina de la un (o) proprietara care nu este defapt proprietar(a) - lipsa unui act de mostenire, act de succesiune sau certificat de calitate de mostenitor va pune in situatia de a nu putea transcrie masina pe numele vostru. (asa am patit eu :blah_: )

Modificat de janos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rabla a inceput mai devreme ASTAZI!!!

http://www.adevarul.ro/financiar/Tiparirea..._210579040.html

PS: Hai ca mi-am raspuns singur la intrebarea cu indentificarea.Din ce am inteles nu este nevoie sa mai schibi talonul+carte .contractul de vanzare cumparare certifica proprietatea.

Modificat de Asigurator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am si eu o intrebare,poate ma ajuta cineva:

Daca tatal meu a radiat masina anul trecut si sta acasa in garaj degeaba....pot sa o folosesc in programul rabla?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca trebuie sa astepti publicarea Ordonantei in Monitorul Oficial. Ar trebui sa scrie acolo. Ar trebui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca se mai poate.Am intrebat si eu treaba asta ... masina inainte de casare trebuie inscrisa in programul rabla la dealer.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Am si eu o intrebare,poate ma ajuta cineva:

Daca tatal meu a radiat masina anul trecut si sta acasa in garaj degeaba....pot sa o folosesc in programul rabla?

Multumesc

da, poti.

Ai facut o radiere la cerere probabil, daca spui ca masina e in garaj (si mai are cartea masinii)

Face o reinmatriculare, scoate un nou certificat si apoi o duce la REMAT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discutabila si acesta varianta, la inmatriculare ai nevoie de inspectia tehnica facuta, cum acea masina este radiata banui ca nu se afla intr-o stare prea buna deci este mai greu sa o reinscrii in circulatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are cineva idee daca au inceput dealerii sa elibereze "foii de acceptare" , cele cu care trebuie sa mergi la REMAT?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!