Jump to content

Consum Audi A6!


cristian_wushu
 Share

Postare recomandată

este pe benzina..170 de cai...

dar frateeeeeeeeeeeeeeeeeee ce sete are!!!!!!!!!!!!!!!!

Imi caut deja cisterna sa imi mearga in spate! :icon_thumright:

cutie manuala

Am avut si eu asa ceva, quattro+tiptronic. Consum urban max 14 urban (Brasov), dat de carte 16,4; extraurban 9,2 aici cam batea cu cartea. Cam 550 de km cu un plin pina sa se aprinda becul.

O masina foarte buna, foarte stabila, si daca vorbim de consum, 1.8T care il am acum, manuala+tractiune fata, papa cam 12 in oras, si cam 9 afara, deci care e mai gurmand???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 127
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • sanddy1964

    7

  • l.u.v

    7

  • misuv6

    7

  • AndyG

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am avut si eu asa ceva, quattro+tiptronic. Consum urban max 14 urban (Brasov), dat de carte 16,4; extraurban 9,2 aici cam batea cu cartea. Cam 550 de km cu un plin pina sa se aprinda becul.

O masina foarte buna, foarte stabila, si daca vorbim de consum, 1.8T care il am acum, manuala+tractiune fata, papa cam 12 in oras, si cam 9 afara, deci care e mai gurmand???

Acu zic si eu de consum...ce sa fac?

Asa-i cand treci de la un Focus de 1.6 la un Audi de 2.4!

In Focus chiar uitam sa mai bag benzina!Dar e Focus-ul masina?

O sa ma obisnuiesc eu si cu pompa de benzina...chiar i-am facut un schimb de ulei si de filtru ieri,am sarit

de 130 de euro-si service facut de mine!

Masina e pe Long Life de la inceput...asa arata in cartea Service!

Cat despre consum ..maine am sa fac 240 km dus-intors pe autobanda sa vad c-am ce consum imi face!

PASTE FERICIT LA TOTI AUDI-isti!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant era un consum urban, sa vedem la tine cum sta, ca la mine am mai spus ca este "doar" 18l/100km. Extraurban ar trebui sa fie cam 9-9.5 in functie de viteza de deplasare( la mine asa este). :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Audi A8-V6 3.0TDI consum in Bucuresti 15l/100km CUTIE AUTOMATA, consum afara: nu i-lam facut inca.

Audi A6 2.0TDI (fosta) consum in Bucuresti 9-10 l/100km. CUTIE MANUALA consum afara 6.2-6.7 l/100km

Audi A6 2.5 V6TDI (acum 2 ani) consum in Bucuresti +12l/100km / cutie manuala. consum afara 8-9l/100km

Modificat de sanddy1964
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sanddy,daca un A6 cum este al meu ia in Bucuresti intre 12.5 si 13.5% da-mi voie sa ma indoiesc serios ca baraca aia de A8 iti consuma doar 15%+plus ca mai are si cutie automata!

La ce trafic este in Bucuresti daca-ti consuma mai putin de 17 iti dau eu banii pe motorina..

Luigi Vicol

Modificat de l.u.v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sanddy,daca un A6 cum este al meu ia in Bucuresti intre 12.5 si 13.5% da-mi voie sa ma indoiesc serios ca baraca aia de A8 iti consuma doar 15%+plus ca mai are si cutie automata!

La ce trafic este in Bucuresti daca-ti consuma mai putin de 17 iti dau eu banii pe motorina..

Luigi Vicol

pai eu ce-am scris acolo? plus inseamna ca se duce mai mult...DAR! computerul de bord NU a sarit de 15.5 pana acum, ce-am mers cu ea? 300km?Am mai fost si pana la Otopeni o data,,,mai scade nitel media. :lol:

Iar cutia automata cred ca ma ajuta si merita un kil de motorina in plus...e o placere sa mergi cu ea.Merita insa consumul , cand fac comparatia cu masinile avute anterior.E o barca supersonica in comparatie cu barcile pneumatice anterioare... :rolleyes:

Mai conteaza si pe unde ai drum in Bucuresti, oricum , te astept cu banu! :lol:

Iti zic , depinde cum te dai la ea...consuma si mai mult si mai putin,,,ramane sa vad eu cum e cel mai placut sa meg cu ea, in rest, 2-3 litri la 100km nu se pun.Altfel ramaneam cu A6-le de 2.0 tdi 2005.Am stiut ca va creste consumul cu 50%.

Si inainte am avut A6 2.5TDI Quattro,2003, care consuma cam 12-13 in oras dar papa si afara destul, daca te dadeai la ea la 200km/h+.Cutie manuala.

post-9270-1176233429_thumb.jpg

Modificat de sanddy1964
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce trafic este in Bucuresti daca-ti consuma mai putin de 17 iti dau eu banii pe motorina..

Luigi Vicol

Ia hai sa ne intalnim sa-mi iau si eu un ban cinstit pe ziua de azi...uite ce zice computerul de bord si ce zice si dupa ce l-am resetat.

NU mai vorbiti daca nu stiti.Cutia tiptronic este foarte misto si nu cred ca schimb eu mai bine manual ca sa diminuez consumul.Mai ales ca masina e si QUATTRO.Si uite ce avea si in filtrul de aer, ca l-am desfacut si schimbat.Ii era scarba mecanicului sa-l tina-n mana,..Poate d-aiai a scazut si consumu? ;) ;) dupa aia? Ca i-am resetat BC ca sa vad cum consuma, sa te lamuresc.Oricum, m-ai ajutat sa consum mai putin daca din cauza asta (schimbat filtru) a scazut consumu'.

post-9270-1176296973_thumb.jpg

post-9270-1176297003_thumb.jpg

post-9270-1176297024_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

audi a 6 180 cai (+30 CP tuning), 2001, cutie manuala, 2.5 TDI, ia 10 5 in oras, 7 - 7.5 % in afara; la tiptromic ar trebuis a fie cu cel putin 1l / 100 km mai mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

consum audi a4 2,5tdi quatro ieri din bicaz lacul rosu pana la botosani pe conputerul de bord 7,3 in oras nu stiu ca am alta masina pe care o zapacesc prin oras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sanddy,eu unul am avut intodeauna diferenta intre comp.bord si consumul real,de aia ma mir.Ar fi interesant daca ai face un consum de la plin la plin sa ne spui atunci care este valoarea.Nu te contrazic,dar imi este greu sa cred ca,asa cum ti-am mai spus,ditamai baraca de A8 Quattro de doua tone iti ia doar 15%in oras,la traficul din Bucuresti!Iar cutia automata ORICUM consuma mai mult ca cea manuala,oricit ar fi ea de Multitronic sau Tiptronic.

Luigi Vicol

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sanddy,eu unul am avut intodeauna diferenta intre comp.bord si consumul real,de aia ma mir.Ar fi interesant daca ai face un consum de la plin la plin sa ne spui atunci care este valoarea.Nu te contrazic,dar imi este greu sa cred ca,asa cum ti-am mai spus,ditamai baraca de A8 Quattro de doua tone iti ia doar 15%in oras,la traficul din Bucuresti!Iar cutia automata ORICUM consuma mai mult ca cea manuala,oricit ar fi ea de Multitronic sau Tiptronic.

Luigi Vicol

mie la Audiurile avute mi-a aratat corect computerul de bord.Dar uite , nu-ti iau banii...maine plec la Viena si o sa fac consumul la mililitru, ca am bagat full in seara asta si o sa notez cat bag si ce km o sa fac.Si compar si cu Comp de Bord, ca-l resetez la plecare.

Iar pt oras o sa vad eu cum fac .Oricum, topicul e Consum la A6! :scratch: ca la A8 nu se pune ci se presupune (ca posesorul are bani de motorina,.. :P ).

O consuma mai mult dar masina merge mai corect cu Tiptronic decat cu Manuala folosit auneori aiurea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentrumine recordul de consum in afara orasului a fost de 4,5 l/100 km. Am avut o medie de 87km/h insa trafic foarte redus. Oricum am ramas uimit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E OK la A8 consumul de 15/100

Eu la acelasi 3.0 TDI quattro am intre 11 si 14 in Bucuresti pe D si cam 15 pe S, cutie automata, evident. Afara cam 7-8.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea si Hristos a inviat ! Adaug si eu un consum la fetita mea, pe care o am de 8 zile :

Audi A6, Aug. 2003, 1.9 AWX, 5 trepte :

Urban (Craiova, Timisoara, Cluj - am stat in fiecare cam 1 sapt.) - 8,5 - 9

Afara (Craiova - Timisoara - Cluj-Napoca - Craiova) - 1 Plin !!! - 5,9 - 6,2

Maxim 130 - 140 in depasiri, altfel 110 - 120.

P.S. pentru carcotasi - Expresia O AM DE 8 ZILE, DAR ... "am stat cite o sapt. in 3 orase" - >in sensul ca este a mea cu acte in regula !, pina acum 8 zile fiind in probe ! ... si DA, am facut turul tuturor trei intr-o zi, la sfarsit de sarbatori !

Multumesc !

Modificat de SmartMedia
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E OK la A8 consumul de 15/100

Eu la acelasi 3.0 TDI quattro am intre 11 si 14 in Bucuresti pe D si cam 15 pe S, cutie automata, evident. Afara cam 7-8.

fiber, nu exista consum ce 7l/100k la 3.0TDI, CE DREAQ!Doar nu mergi pe autostarda cu 110km.h?!

Mi-a luat mie de la Viena medie 9l/100...

E OK la A8 consumul de 15/100

Eu la acelasi 3.0 TDI quattro am intre 11 si 14 in Bucuresti pe D si cam 15 pe S, cutie automata, evident. Afara cam 7-8.

fiber, nu exista consum ce 7l/100k la 3.0TDI, CE DREAQ!Doar nu mergi pe autostarda cu 110km.h?!

Mi-a luat mie de la Viena la Buc, medie +9l/100...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu prima ocazie o sa-ti fac niste poze, faci un plin la baiatu? :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu prima ocazie o sa-ti fac niste poze, faci un plin la baiatu? :lol:

Asa-mi arata si mie computerul de bord, dar nu e corect! Uita-te si la acul indicator al nivelului din rezervor, sa vezi ca dupa un plin:

ai facut 450km , rezervorul e plin 40% si tie iti arata 10l la suta media...deci ai pierdut pe undeva 10% din rezervor-la 90litri ma refer, adica la mine.7litri la suta? No way! :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu prima ocazie cand ies fac la tot bordul :icon_thumright: Si am rezervor de 100 de L

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu prima ocazie cand ies fac la tot bordul :blink: Si am rezervor de 100 de L

STIAM CA ARE 90L ...eu cel putin atata am...

Ce nu face omu pt o bere ,domne...

Modificat de sanddy1964
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cat consuma un AUDI A6 2.0 benzina?

Are turbina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat consuma un AUDI A6 2.0 benzina?

Are turbina?

din ce an este masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Eu pe BC am undeva in jur de 10-11 urban, asta in conditiile in care fac in majoritate drumuri de ~15 km, deci scurte.

Imediat dupa ce am cumparat-o, aveam undeva in jur de 14, pana am invatat-o, plus ca aveam supapa unisens de pe circuitul de vacuum (aia juma alba, juma neagra) dusa si am schimbat-o.

Extraurban (BV-Buc) am avut cam 8.3 pana in Otopeni, si am urcat la 8.8 pana la Gara de Nord, ajungand inapoi in BV la 10.2, insa am facut 1h40m intre Sinaia si Azuga (OT: mai bine-mi dau cu ciocanu-n ... decat sa mai vin vreodata vineri pe Valea PH de bunavoie. E super bun drumu prin Valeni de Munte - Cheia si in regula, chiar daca e traficu greu pe acolo.)

Mi se pare ok pt motor AKE + Quattro & manuala.

O sa mai schimb si filtrele (aer, motorina) si poate o sa ma duc mai jos, desi nu cred ca semnificativ.

Oricum, vin de pe Fabia 1.9 (motor ATD) si, anterior, Reno clio 1.5 Dci 80CP, carora fata de vaporul asta aproape uitam sa le pun motorina. Cu doo plinuri pe luna (~80-90 litri) imi faceam toata treaba. Ideea era ca A6 sa fie pt drumuri cu familia, iar pt oras sa ramana Fabia, insa :rolleyes: ... ma intelegeti ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu pe BC am undeva in jur de 10-11 urban, asta in conditiile in care fac in majoritate drumuri de ~15 km, deci scurte.

Imediat dupa ce am cumparat-o, aveam undeva in jur de 14, pana am invatat-o, plus ca aveam supapa unisens de pe circuitul de vacuum (aia juma alba, juma neagra) dusa si am schimbat-o.

Extraurban (BV-Buc) am avut cam 8.3 pana in Otopeni, si am urcat la 8.8 pana la Gara de Nord, ajungand inapoi in BV la 10.2, insa am facut 1h40m intre Sinaia si Azuga (OT: mai bine-mi dau cu ciocanu-n ... decat sa mai vin vreodata vineri pe Valea PH de bunavoie. E super bun drumu prin Valeni de Munte - Cheia si in regula, chiar daca e traficu greu pe acolo.)

Mi se pare ok pt motor AKE + Quattro & manuala.

O sa mai schimb si filtrele (aer, motorina) si poate o sa ma duc mai jos, desi nu cred ca semnificativ.

Oricum, vin de pe Fabia 1.9 (motor ATD) si, anterior, Reno clio 1.5 Dci 80CP, carora fata de vaporul asta aproape uitam sa le pun motorina. Cu doo plinuri pe luna (~80-90 litri) imi faceam toata treaba. Ideea era ca A6 sa fie pt drumuri cu familia, iar pt oras sa ramana Fabia, insa :vaidecapulmeu: ... ma intelegeti ...

Cum se manifesta masina cu supapa unisens dusa ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu prea simti turbina deloc in turatii joase (pana pe la 2000). Si nu ma refer ca nu trage la fel de bine pana in 2000 (ceea ce-i normal), ci zic ca aproape nu trage.

PS. Pls nu mai da quote la postul anterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inainte de revizia de 90k (long life), A8 Quattro 3.0 TDI imi consuma cam 15-18 in oras (Satu Mare, oras mic). Pe autostrada din Munchen pana in Satu Mare, la 140-170 KM / h mi-a iesit o medie de 8 - 8.1. La ultimul drum de Cluj, mi-a iesit o medie de 10. Ciudat si interesant ca la 140 KM / h computerul arata mai putin decat la 110 KM / h, treapta a 6-a (tiptronic)! N-am habar de ce...

Maine merg la Cluj la service: se schimba toate filtrele, uleiul, etc. sa vedem ce-mi va iesi la consum dupa revizie. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!