Jump to content

Zgomot la viraj


vw bora
 Share

Postare recomandată

cand a venit prima zapada...am si luat o bordura..practic m-am urcat peste ea cu partea stanga si de atunci mi se aude in parte respectiva ..ca o pocnitura cand virez pe loc si cand dau peste gropi.

intrebarea mea ar fi...ce ar fi putut afecta acea bordura?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 245
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • theoane

    10

  • lupo_bv

    8

  • vali zak

    8

  • alexanderdj

    8

Janta, anvelopa, pivoti, amortizor indoit...etc. efecte negative pot fi multiple. Recomand o inspectie la un service serios...

....aaa...daca se mai aude si in mers in linie dreapta poate fi chiar o bila sparta in rulment.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mers nu se aude...doar in cate o groapa.poate sa fie dusa caseta de directie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat de violent ai lovit bordura? aprox la ce viteza? Parerea mea ii ca pivotul de pe acea parte face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n-am avut decat 20-30 km/h.,n-am mai putut sa iau virajul ca era gheata si atunci am lasat-o sa mearga cu fata.nu a fost un soc foarte puternic,dar ceva mi-a afectat.Si nu stiu..suspensia de pe fata..am impresia ca mi-e varza..mai ales cand merg pe pavaj...parca toata se dezmembreaza...si in volan se simte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

De ceva timp am observat ca atunci cand virez dreapta se aude un huruit (ca atunci cand ar atinge ceva pe marginea cauciucului), acest zgomot se aude nu numai cand merg drept si virez dreapta , dar si atunci cand dupa un viraj stanga vreau sa indrept volanul si sa revin in linie dreapta. Deci ca o concluzie : cum trag dreapta de volan, cum se aude acest zgomot. Mentionez (sper sa nu ma insel) ca acest zgomot se aude in mers cam dupa viteza de 30km/h dar nu se amplifica odata cu cresterea vitezei. Poate sa imi spuna cineva despre ce poate fi vorba?

Modificat de Eugen Dragan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil rulment, poate freaca placutele de discuri... foarte putin probabil planetara....parerea mea :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristy_snacks

Cap de planetara sau cauciucuri :), nu radeti dar mie mi s-a intamplat ceva asemanator cu cauciucurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mentionez (sper sa nu ma insel) ca acest zgomot se aude in mers cam dupa viteza de 30km/h dar nu se amplifica odata cu cresterea vitezei. Poate sa imi spuna cineva despre ce poate fi vorba?

In ce sens nu se "amplifica" zgomotul, frecventa sau dB ? Daca frecventa este proportionala cu viteza, atunci, cauze posibile pot fi cele mentionate anterior de ceilalti colegi : rulment, planetara,roata. Nu se poate pune un "diagnostic" exact pe vorbe. Trebuie s-o vada un "doctor". :)

Dupa remediere te asteptam cu amanunte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

EU as miza pe rulment sau pe flansa de la amortizor....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce ar hurui flansa de la amortizor?! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la un timp in mers cind virez stinga se aude un zgomot(huruit) care pare sa fie la roata stinga fata.Nu e puternic dar se aude indiferent cit de putin as vira stinga.Ce ar putea fi?

Astept sfaturi. :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rulmentul stanga fata, asa am patit si eu. La viraje spre stanga se auzea un rontait care cu timpul s-a accentuat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rulmentul e cel mai probabil, totusi verifica si capul de planetara. Eu am avut la dreapta si a fost rulmentul

Modificat de Rapier
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ca sa-l citez pe colegul meu din service "Dom'le, da joja-n bendix...." :rolleyes:

verifica si prezoanele... stiu un caz, asa ca...:lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rulmentul ar trebui sa huruie mereu nu numai in viraj,mai degraba ar fi capul de planetara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a rezolvat problema!

Era rulmentul de pe stanga; dar nu l-am schimbat ca meseriasu' a zis ca atunci cand imi va face si in linie dreapta sa merg sa il schimb.

De la planetara nu avea cum sa fie ca mie nu-mi facea doar in sarcina (cand ar fi fost solicitata planetara)....asa ca mai stau asa ceva timp sa vad daca se agraveaza situatia. Multumesc ptr. parerile voastre!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai mare GRIJA!

daca a inceput sa uruie oricand ti se poate bloca roata...

eu zic ca nici pe departe nu este o avere si mergi si in siguranta.

"bun" mecanic ai! :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu te lua dupa "meserias' si du-te cat poti de repede la mecanic.

si la mine huruia si nu era rulmentul, ci placutele de frana. daca e rulmentul e si mai aiurea, cum zicea VEKAU, ti se poate bloca roata. bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:huh: intrebare:

cand iei viraj stanga nu ar trebui sa huruie mai tare rulmentul pe dreapta? ca greutatea masinii se lasa pe exteriorul curbei... la mine cand luam stanga huruia, si am schimbat rulment pe dreapta si gata. s-a rezolvat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la mecanic si este vb de rulmentul fata-stanga. Treaba este ca cica sa mai merg cu el asa pana o sa-mi faca zgomot si in linie dreapta si apoi o sa il schimb, asta mai mult ca sa fiu sigur ca este de la acel rulment. Rulmentul este 95 ron din cate am inteles.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost la mecanic. Nimic!

Spune sa schimb cauciucurile intre ele pe fata :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

De cateva luni bune am o problema care ma termina: De exemplu la parcari cand sunt cu masina pe loc si tre sa intorc max de volan se aude un zgomot f puternic de scartait la rotile din fata parca de metal care se freaca. I-am schimbat bucsele bascula si niste bucse nu stiu cum se cheama dar stiu ca aveau diam 23 si erau sin cauciuc. Ce mai tre sa schimb ca sa scap de zgomotul asta? Este extrem de enervant si chiar mi-e rusine cand mai sunt cu cineva in masina..

Modificat de vw golf 2001
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sigur nu este zgomotul servodirectiei ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!