Jump to content

Schimbarea Distributiei


Boops
 Share

Postare recomandată

Salut ! Masina din semnatura are 61.000km .La ultima revizie , pe care am facut-o la Porsche mi s-a recomandat sa fac distributia. Masina are anul fabricatiei 2003 , e luata de mine de la reprezentanta. Desi am numai 61 000 cu ea , i-am facut deja programare pt distributie. Nu vreau sa ma risc .Va tin la curent :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cat costa la porsche distributia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Am intrebat un pret estimativ : 2500 ron (la PBN) :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asadar din nou discutii pe tema distributiei. Eu stiu asa:

La tdi PD 1,9 (101 si 131 cai)de pe passat B5.5 se schimba la 90.000 sau 4 ani. Daca se cumpara piese din reprezentanta, acestea sunt IDENTICE cu cele care au fost initial pe masina, deci intervalul de 90.000 km ramane. Ce praf ? Ce trafic ? parca zici ca e filtru de aer, astea sunt gogosi.

De pretul ala de 2500 ce sa mai zic, toata lumea stie ca un kit de distributie original la reprezentante in germania costa maxim 300 euro.

Manopera, eh, aici e marea problema, sincer am vazut pe passatul meu cum se schimba distributia si se pleaca cu masina din service in sub 2 ore, dar la reprezentanta o sa-ti ceara sa lasi masina acolo intreaga zi. Asta ca sa justifice ei 1000 lei manopera. Asta e, eu am dat 100 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

La cati Km ar trebui schimbata distributia la un motor 1.6 102CP si cam ce anume trebuie schimbat?

Am masina din semnatura si ma intereseaza ca am deja vreo 75000Km la bord :) .

Cam cat m-ar costa si unde mi-ati recomanda s-o fac?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar la motor awx cand se schimba cureaua de distributie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motor awx se schimba la 90.000 km sau 4 ani, oricare apare prima.

Modificat de DosarPenal
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Am schimbat distributia la PBN. Cost total : 2470ron. A mai fost gasit si un burduf la planetara spart.Piesa si manopera aferenta in total 2825.27 ron.

Cand am fost sa ridic masina , am observat un cheder rupt la motor (nu era rupt inainte).Le-am atras atentia , binenteles ca l-am platit din banii mei si pe asta vreo 42 ron. Baiatul care mi-a lucrat la masina a fost ok , consilierul Sdrula Costin nu.

Impresii despre masina acum. Ieri am avut ocazia sa fac un drum pana la Iasi. La dus cred ca mi-a luat 9,8 fara AC , viteze max 150 km/h ;) :blink: .La intoarcere consumul a scazut la 7 cu viteze de peste 150 km/h.Ma gandesc ca s-au rodat curelele .Poate stiti voi daca e normal.Cam atat.O sa pun mai tarziu si exact ce au schimbat la distributie. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
La dus cred ca mi-a luat 9,8 fara AC , viteze max 150 km/h :blink: :blink: .La intoarcere consumul a scazut la 7 cu viteze de peste 150 km/h.Ma gandesc ca s-au rodat curelele .Poate stiti voi daca e normal.

Sunt discutii legate de cresterea consumului in topicul Distributie schimbata = consum mai mare. Poate te ajuta cu ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lista distributie 1,9 tdi PD, AVB , preturi fara tva la PBN:

Curea distributie inlocuit 396 ron

Pompa antigel inlocuit 60 ron

Rola intinzatoare inlocuit 48 ron

Materiale mici 45 ron

Curea distributie 209,18 ron

Rola distributie 235,90 ron

Rola conducatoare distributie 101,95 ron

Pompa apa 167,25 ron

Curea alternator 1432 mm 51 ,79 ron

Curea AC 855 mm 45,28 ron

Rola conducatoare curea agregate 175,98 ron

Amortizor curea agregate 378,87 ron

Rola instalatie AC 153,54 ron

Antigel (bidon 1,5 litri) 2X 25,65 ron

Cum am mai spus , s-a gasit un burduf la planetara spart :

Burduf planetar exterior inlocuit 48 ron

Planetara stg montat/demontat 108 ron

Spray curatat frane 8,13 ron

Spalator parbriz 1 litru 7,66 ron

Preturi fara tva . :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Chiar nu s-a uitat nimeni in cartile de service scanate de mine? Vad ca multi spun "eu stiu ca se schimba la 90.000" dar nu mentioneaza sursele.

Deci in cartea de service scrie clar: distributia se schimba la 120.000.

Alte surse din care puteti verifica:

-urmariti pe mobile.de la masinile la care se mentioneaza schimbarea distributiei, la toate e la 120.000

-urmariti stickerul lipit sub capota de nemti si stantat pe care scrie la cati km a fost schimbata distributie precum si mentiunea f clara ca urmatoarea schimbare se face peste 120.000km. Eventual pot atasa si poza cu acest sticker, ce-i drept la masinile din targ aceste stckere lipsesc, disparand miraculor, nu se stie de ce.

Daca totusi mai sint unii care nu cred ca se schimba la 120.000km, ar fi bine sa spuna si ce argumente au, de unde au informatiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci in cartea de service scrie clar: distributia se schimba la 120.000.

Nu e general valabil. Vorbesti doar de o categorie de motoare. La ATJ se schimba SIGUR la 90.000, la AJM la 60.000, iar la restul, sant unele(sau toate) mai noi de 2001 la care se schimba la 120.000.

Sursa mea de informatie e in primul rand cartea service, apoi Autodata. :angry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cartea de service nu se refera numai la un anumit cod de motor, se refera la mai multe modele de masini, mai multe modele de motoare, benzina, diesel... si de altfel eu faceam referire la mai multe surse, comparand cu posturile care nu mentioneaza sursa...

Si tu spui ca stii sigur... sa inteleg ca asa scrie in cartea ta de service? Din ce an este passatul tau? cartea ta de service face referire doar la un singur tip de motor? Pt tdi uri, in afara de sharan, la 120.000 scrie la mine ca se schimba. Le am atasat scanate de altfel. Poate atasezi si tu sa ne lamurim ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am scaner la indemana, dar iti redau continutul paginii ce ne intereseaza din cartea service:

60.000 de km:

- inlocuirea filtrului de aer si curatarea carcasei

- inlocuirea filtrului de ulei si filtrului Haldex

- inlocuirea filtrului de motorina

- verificarea uleiului servo

- verificarea uleiului in cutia de viteze automata

- inlocuirea curelei de distributie la motoare Passat AJM, AHH, Golf/Bora AJM, ALH. La AJM si inlocuirea rolei de intindere.

90.000 de km:

- curea distributie la motoarele in 4 cil. benzina

90.000 de km:

- inlocuirea curelei de distributie la motoare (in afara de Passat) AJM, AHH, Golf/Bora AJM, ALH cu cutie de viteze automata.

120.000 de km:

- Curea de distributie si rola de intindere (doar Passat motor pe benzina 6 cil.)

- Curea de distributie si rola de intindere (doar Passat V6 TDI)

180.000 de km:

- Curea de distributie si rola de intindere (doar motoare in 4 cil.- 20 valve)

24 de luni:

- inlocuirea lichidului de frana

- inlocuirea filtrului de aer si curatarea cutiei pentru masini cu mai putin de 60.000 de km in 2 ani

48 de luni:

- inlocuirea filtrului de aer si curatarea carcasei

- inlocuirea filtrului de ulei si filtrului Haldex pentru masini cu mai putin de 60.000 de km in 4 ani (doar Golf si Bora)

Pentru motorul meu ATJ (an 2000) vad ca nu este scris, dar consultand colegii care au instalat AUTODATA, am descoperit ca ATJ ar avea 90.000. Dealtfel vorbeste si cartea service si istoricul masinii, conform carora prima schimbare a fost facuta la 90.000 iar urmatoarea trebuia facuta la 180.000, cand am si facut-o.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! inlocuit si eu distributia ptr ca au trecut 5 ani de cand e fabricata masina chiar daca aveam doar 80 000 km si cartea o da la 120 000. am gasit ptr ALH kit ditributie inna:4 role, curea contitech, pompa apa hepu cu 630 lei dupa ce am cautat in cta si imprejurimi am gasit la tl un magazin cu oferte f bune. manopera la un service de aici din cta a costat 220 lei. au mai fost 3 l antigel + apa distilata pret 40 lei ptr G 12. se tot discuta pe aici de testarea avansului dupa inlocuire distributie. rad mecanicii in service cand aud. dar unii incaseaza frumos si pe acest serviciu :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa fac.este scris pe emblema dintre faruri ca sa chimbat distributia la112 000km in anul 2005 in germania o fi real nu o fi ?acum am 170 000 .ce a schimbat atunci nu stiu,numai cureaua?.am adus masina in ro cu 158 000 anu trecut si am schimbat toate filtrele.multumec pt fiecare raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

c o s m i n, e ciudat ca in cartea ta sa scrie ca se schimba la 60.000km, iar in postul imediat urmator alt coleg spune ca la acelasi cod de motor, in carte se spune ca la 120.000, dif e cam mare. Cartea ta e in romana? Ai luat masina din Romania? De fapt acum observ ca tu spui ca citezi dintr-o carte de service dar car enu face referire la masina ta... cum adica? Deci nu e cartea de service a masinii tale?

Singura explicatie la care ma pot gandi este ca poate pt modelele mai vechi (tu ai spus ca a ta e din 2000) schimbul se facea mai devreme, pt cele mai noi, dupa un anumit an, se face la 120.000.

sorin2008 spune ca la a lui e schimbata la 112.000, model din 2002, deci tot la 120.000 ar fi...

sorin, nu scrie pe acel sticker si la cat se face schimbul urmator? normal ar fi sa scrie ca peste alti 120.000, la mine asa scrie. Dupa parerea mea, ai distributia schimbata asa cum scrie, si poti verifica VINul la o reprez VW sa te linistesti, eu asa am facut si totul corespundea cu cartea de service.

In orice caz, la fel cum noi facem schimbul de ulei si filtre la 15.000 si chiar la 10.000 unii, si nemtii il fac la 30.000, probabil ar trebui si distributia schimbata ceva mai din timp just in case...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pentru motor AVB 1.9 74 Kw, 101 CP 2004, piesele cumparate ieri 27.08.2008 de la Volksparts (curea distributie, curea alternator, curea clima, rola ghidaj, rola intinzatoare, pompa apa si 1,5 litri antigel ) 720 RON cu TVA.

Curele marca Contitech, pompa Hepu, rola ghidaj Febi, rola intinzatoare fabicata in Canada. Urmeaza manopera la service aprox 500 RON la Cristal Service Militari. Total 1220 RON Cred ca este un pret corect

Modificat de catalin_1967
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Salut,in manualul meu scrie(motoare non-pd) prima oara se schimba distributia la 120 000 km,pe urma la 90 000km,dar e recomandat la 60 000km,in special pt cei ce folosesc masina mai mult in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu ce sa fac.este scris pe emblema dintre faruri ca sa chimbat distributia la112 000km in anul 2005 in germania o fi real nu o fi ?acum am 170 000 .ce a schimbat atunci nu stiu,numai cureaua?.am adus masina in ro cu 158 000 anu trecut si am schimbat toate filtrele.multumec pt fiecare raspuns.

Nu mai sta pe ginduri schimba imediat distributia si poti sa stai linistit pentru urmatorii 100 000 km. :P

Multa bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

sunt si eu aproape de 170.000 km si tre sa schimb uleiul si filtrele si m-am gandit sa schimb acum si distributia ca sa stau linistit asa ca am fost la bosh la un amic sa intreb niste preturi orientativ si el mi-a spus ca fiind al doilea schimb tre sa schimb si kitul de transmisie( curele si role de la ac, alternator). intrebarea ar fi: este normal sa se faca asa si din ce este compus mai exact kitul de distributie si de transmisie. merci

PS: masina din semnatura passat AWX

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Passat-ul din semnatura (1,9 TDI, motor AVF), fabricat in 2001, cam ce ar trebui inlocuit tinand cont ca are fix 25.000 km? Kit distributie integral sau doar curelele? Altele de genul lichid frana, ulei cutie viteze etc? Multumesc pentru raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

25.000 km la o masina din 2001?

daca chiar atatia are atunci nimic din ce ai mentionat....doar uleiul si filtrele. Totusi avand atatia kilometrii inseamna ca masina a stat undeva mult timp ceea ce nu ii face tocmai bine. O verificare amanuntita nu ar strica.

apropo...le semnatura ai golf nu passat :P

Modificat de abstrakt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze pentru semnatura, insa era trecuta in subsol.

Da, chiar are 25 mii si nu a stat, doar a fost folosita foarte putin; adica constant, dar putini km/an.

Ce anume ar trebui sa includa aceasta "verificare amanuntita"?

Multumesc din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!