Jump to content

Schimbarea Distributiei


Boops
 Share

Postare recomandată

90 mii sigur. Cam mi-am cumparat masina avea 91 mii km si cei de la Porsche mi-au zis ca trebuie facuta distributia :) (si nu am facut-o la ei asa ca nu poti sa zici ca mi-au zis ca sa fie :lol:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pana la urma stie cineva cat costa o sch a distr la porsche? dar la augsburg? banuiesc , ca este mai ieftin la augsburg dar pun curea si restul originale sau ...?

Augsburg 1180 (sau 1280, nu mai stiu sigur) ron, 1.9TDi-PD...pe vine si la mine :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

90 mii sigur. Cam mi-am cumparat masina avea 91 mii km si cei de la Porsche mi-au zis ca trebuie facuta distributia :) (si nu am facut-o la ei asa ca nu poti sa zici ca mi-au zis ca sa fie :lol:)

mai sunteti siguri? ca din ce buchisii eu in cartea mea in germana la TDI-ul PD de 96kw ar trebui schimbata la 90mii dar doar la Sharan, la restul la 120mii... nu e nimeni cu o carte in romana?

Modificat de ride
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat la 85.000 adica acum cateva zile, e totul okay, pretul 2100Ron (Role, curea, bucsa transmisie + curea, cele 2 fiind gasite putin avariate) singura problema pe care o am acum este consumul putin crescut, dar am inteles ca revine la normal dupa 2-3 saptamani, corect?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam mare pretul...8 milioane costa piesele iar manopera intre 2 si 3 milioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am gasit la un magazin de piese distributie bosch la 610 ron(curea 2 role si pompa de apa) iar manopera la service'ul lor costa 400ron cu garantie 60.000km :Driver: ce fac?ma bag?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine (passat 2003 131Cp PD ) neamtul a schimbat prima data distributia la 134.000 km , asa ca nu stiu daca sa o schimb (am 185.000km) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Azi am schimbat distributia la masina din semnatura si am observat la un moment dat sau sper ca mi s-a parut ca masina nu prea mai trage. Mai exact chiar cu pedala la fund si accelereazafoarte greu. Mentionez ca am cutie tiptronic si inainte chiar si cu jumatate de cursa a pedalei se schimba viteza dupa aprox 5-6 secunde. Acum am urcat chiar pana la 3000 de ture si tot nu mi-a schimbat. De la 40 la 60 km/k a urcat f greu. e drept ca n-am avut timp sa testez foarte mult, dar mai incerc in seara asta.

Nu stiu daca m-am exrpimat foarte bine, dar astept sugestii sau sfaturi.

Cu distributia veche n-am avut probleme cu toate ca am mers pana acum cu ea 5000km. Am laut decizia schimbarii ei pentru a fi sigur ca nu imtampin probleme intrucat nu are carte de service (tipul de la care am cumparat masina nu stia cand a fost schimbata si nu avea nici carte service si in plus era cam habarnist din moment ce mi-a zis ca am distributie pe lant la motor ATD).

si inca o intrebare: motoarele ATD sunt cu pompe duse?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Voi la cati km schimbati distributia? Am inteles CA IN GERMANIA SE SCHIMBA LA PESTE 100000

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o intrebare. Oare e nevoie sa schimb distributia, daca masina are 63 000 km, dar a stat in garaj din 2001? Deci cam o medie de 10 000 km/an. E posibil sa se fi invechit curelele prematur? Am intrebat si ceva mecanici si ei ziceau ca trebuie schimbata tinand cont ca masina are 6 ani si nu a fost schimbata niciodata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , Nicu CJ daca masina are 6 ani poti sa fii sigur ca curelele tale au imbatranit si numai te poti baza pe ele prea mult timp .Asa ca ,preventiv, schimba-le repede pentru a nu avea surprize neplacute :icon_thumright: Safe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De regula la motoare cu 4(1.9) cilindri distributia se schimba la 90k si la 6 cilindri (2.5) se schimba la 120k.

Curelele originale (cu cod de piesa VAG) sunt ContiTECH si au fabrica si in Romania iar rolele originale sunt fabricate in proportie de 100% pt VAG de INA.

Faptul ca cei de la Conti au ales sa faca o fabrica in Romania nu inseamna ca sunt mai putin bune. Va aduc aminte ca turbinele la VAG sunt multe facute in Romania. Tot in Romania se fabrica instalatiile electrice pt. BMW, tot in Romania se fabrica geamuri pt. auto, se fabrica si console bord samd.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am vorbit cu un mecanic, care a lucrat la vw, si si a deschis service. Mi a spus ca ma costa 980 ron(inclusiv manopera) schimb distributie(curele, role, pompa de apa. 1l antigel, zicea toate originale). Plus ca zice ca la 4 ani trebuie schimbate, chiar daca nu au facut km. Nu mi se pare f mult, pt. cluj. Voi ce ziceti?

Modificat de Nicu CJ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca sunt seriosi cei care ti-au facut oferta asta...fugi si fa schimbul ;)

p.s. parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pretul e foarte bun tinand cont ca e inclusa si manopera. Toate acele piese valoreaza cam 8.5 milioane la Volksparts, deci manopera a fi cam 1.3 milioane lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva cum se schimba distributia?

eu am auzit ca se da bara jos, farurile,etc.

alta modalitate exista?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In 2 feluri de schimb in functie de tipul de motor:

A. Se demonteaza botul masinii (faruri, trager, bara, radiatoare)

B. Se demonteaza tamponul de motor dreapta si tot ce se afla la motor pe partea dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut! Cu scuzele de rigoare ma bag si eu, am ceva cunostinte de mecanica si vreau sa-mi schimb singur distriburia la Passat-ul me. Vreau o parere merita sa incerc sau mai bine apelez la service. Si daca ma decid totu-si sa-mi schimb singur distributia ma poate ajuta cineva cu o schema micuta? Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca vrei s-o faci singur, trebuie sa dai jos bara, radiatoarele le desfaci din partea dreapta a masinii si le rabatezi inspre stanga masinii (dupa ce ai dat drumul la antigel), desfaci capacele la distributie, blochezi pinioanele in pozitia in care sant, faci niste semne daca nu sant pe pinioane, sa stii in ce pozitie au fost, slabesti rola de intindere(aia mare), si scoti cureaua. Desfaci si pompa de apa si o pui pe cea noua. Pui cureaua noua, si faci montarea in ordine inversa demontarii.

Cam asta ar fi in mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai este ceva, la cele cu intinzator hidraulic, arata ca un piston si este in stanga sub rola, trebuie scos, blocat axul in limita inferioara, apoi se monteaza inclusiv rola care are o parghie actionata de intinzator, se regleaza distanta intre parghie si intinzator (se pune un burghiu de 4mm) si apoi se elibereaza intinzatorul. Rola se regleaz din excentric care are o piulita si sub piulita un sistem de blocaj si rotire a excentricului, pentru care trebuie normal o scula speciala dar se poate improviza. Daca intinzatorul este nou, vine gata blocat cu o parghie care se scoate dupa reglaj, in mod normal intinzatorul se schimba odata cu celelalte elemente ale distributiei. Asta este pentru motor AVB cu intinzator hidraulic, la altele nu stiu dar se poate afla din AUTODATA, un soft pentru lucrari de intretinere.

Modificat de boty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

care sant primele semne ca ar trebui schimbata distributia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu sunt semne distinctive, poate faptul ca apar mici crapaturi pe partea dintata a curelei, accidental pot aparea "uruieli" ale rulmentilor din rola sau pompa de apa sau chiar scurgeri de lichid din pompa de apa. Distributia se schimba la un numar de km sau un timp definit daca nu au fost facuti kilometri respectivi. La fiecare motorizare scrie in cartea de utilizare a masinii ce si cum. Bunaoara distributia face parte din intretinerea curenta a masinii precum uleiul sau filtrele. Neschimbarea uleiului la timp produce uzuri ale ansamblelor motorului, dar care nu se observa decat in timp, neschimbarea distributiei duce la ruperea curelei si distrugerea unui numar de supape, dar pot aparea si alte distrugeri functie de turatia motorului in momentul ruperii, lucru care se vede pe loc, masina nu mai poate fi miscata decat tractata sau pe platforma, devine si mai tragic daca este noapte, foarte frig si te afli pe sosea in mijlocul campului.

Modificat de boty
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

In Focsani,pt.schimbarea distributiei la un passat,ce service mi-ati recomanda(de preferat cineva care a efectuat operatii la el,nu din auzite)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sugestie cred eu foarte practica pentru cei care trebuie sa isi schimbe distributia: in momentul schimbarii kitului sa faca si schimbarea rolelor de transmisie adica este vorba de fry de la alternator rola intinzatoare ,rola de la clima si cele doua curele cea de transmisie si cea de la clima.In felul acesta evitati sa platiti de doua ori manopera ( si nu este putin ) .De obicei rolele de transmisie tin cu putin mai mult decat cele de distributie,curelele la fel.Operatia costa in total piese plus manopera 2200 ron dar merita investitia pentru ca 100000 km stai linistit.Facuta pe bucati puteti avea neplacuta surpriza sa desfaceti masina de doua ori la un interval scurt de timp.Bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!