Jump to content

Schimbarea Distributiei


Boops
 Share

Postare recomandată

distriibutia daca a fost schimbata in romanai recomandat e sa o schimbi la 60000 iar uleiul pana in 15ooo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca ai o tablita mica pe masca din fata chiar unde se inchide capota intre farui si acolo scrie la cati km sua mile se schimba distributia ,oricum e in functie de tipu de motor eu am schimbat la 60000(ati -mototu)

uleiul .. cum s-a mai spus ..pana in 15 000 de km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe tablita respectiva ai si un chenar argintiu .. acolo ar trebui sa fie scris cand a fost schimbata ultima data distributia si la cati km .. dar chestia asta .. e relativa mai ales daca ai luat masina din piata !

ca sa fii cu inima impacata si sa nu ai neplaceri eu zic sa schimbi distributia filtre si uleiul .. si stii sigur ca nu ai treaba !

:D ce motor ai ? cod ? caci vad in semnatura ca ai 131 de cai sau e cipuita masina ? de curios cat ai dat pe masina si doatri .. daca nu e cu suparare

multumesc

bafta !

Modificat de Red
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Se apropie incetisor momentul cand voi schimba distributia la Passat B5.5 1.9TDI. Este prima data cind voi face aceasta operatiune, si nu stiu exact ce si cum. Deocamdata sint in dubiu ce componente sa folosesc. La ofertele de kituri de distributie, exista trei alternative de curele de distributie, (curele alternator, curele AC).

1. curele ContiTech

2. curele Gates

3. curele Bosch.

Momentan inclin sa iau Contitech, a doua optiune Gates dar nu am prea multe informatii practice legate de fiabilitate.

Rugamintea mea este sa spune-ti ce ati folosit voi, si sa argumentati daca sinteti multumiti sau nu de alegere. Deci Conti sau Gates?

La role m-am decis sa folosesc INA (care se pare ca se monteza din fabrica pe Passat).

De unde as putea lua setul original? Variante: #1. volksman membru vwforum (Contitech+INA). #2. de la magazinele specializate din Oradea: Carbenta(curele Gates+role INA) sau Altes (Bosch) #3. Ungaria?

Vreau sa schimb mai multe pe linga distributie preventiv, cu ocazia asta.

La ulei aceasi poveste... Castrol 505.01 sau Aral 505.01? Si aici as inclina spre Castrol, dar nu am prea multe informatii reale despre care ar fi mai bun.

Si as avea nevoie de o informatie importanta. Cei care aveti Passat din Bihor, ati putea sa-mi recomandati un mecanic expert la Passat in Oradea?

Deci unde faceti service-ul / schimbul de distributie in Oradea? Caci de la reprezentata D&C Oradea au plecat mai toti mecanici buni, si din cei ramasi unii sint neseriosi, si mai practica si niste preturi duble. ;)

Thanks.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de facut aceleasi operatiuni la Golful meu. Ce pot sa iti spun este ca am consultat trei mecanici (cei mai buni din Lugoj) si toti au spus curele Gates, role Ina si capac pompa apa Hepu. Parerea mea este ca iesi mai bine cu piese comandate separat, nu kit distributie. Ulei folosesc Castrol la ambele masini (passat B5.5 si golf4) si sunt multumit de el.

Bafta la schimbatul distributiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ceau,

Curelele originale VW sunt Contitech, dar Gates sunt la fel de bune si sunt mai ieftine. Repet, calitatea e aceeasi. Rolele INA sunt cele mai bune, ele fiind si echiparea OE. Pentru pompa de apa eu nu as pune altceva decat originala VW(in Arad e 250 RON). NU se compara cu nici o alta pompa aftermarket.

La ulei pe langa cele enumerate de tine mai este si MOBIL 1 Special V(e 505.01, special pt PD). Eu zic ca acesta e cel mai bun raportat la calitate pret.(44 ron/litru).

Daca vrei sa pui Gates+Ina poti sa iei linistit de la Carbenta, pentru ca stiu de unde aduc ei piesele si pot fi de incredere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei iti recomand castrol ca e cel mai bun

Am prieteni care fac Italia si Germania aproape la 2 saptamani si castrol baga.Despre aral daca intrebi in germania te intreaba ce mai e si asta,iar la Midocar seful de service mi-a ecomandat castrol pentru Pd

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat mai costa manopera pt. schimbarea distributiei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

400RON am dat eu luna asta pentru masina din semnatura, operatiune efectuata la Ami Auto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce preturi se practica in bucuresti... in Craiova mi-au cerut cel mai mult 200ron!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si in Galati pretul pentru schimbarea distributiei este intre 150-200 ron, in functie de service.

Tibi

Modificat de tibidavid
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am de facut aceleasi operatiuni la Golful meu. Ce pot sa iti spun este ca am consultat trei mecanici (cei mai buni din Lugoj) si toti au spus curele Gates, role Ina si capac pompa apa Hepu. Parerea mea este ca iesi mai bine cu piese comandate separat, nu kit distributie. Ulei folosesc Castrol la ambele masini (passat B5.5 si golf4) si sunt multumit de el.

Bafta la schimbatul distributiei.

Exact ce ai folosit si tu, curele Gates + role Ina+ pompa Hepu ofera Carbenta la 7,5 mil. Eu ma gandeam ca Contitech din moment ce sint folosite de VW din fabrica pe Passat-uri ar fi mai fiabile. O sa vad ma mai gindesc ce o sa iau.

Legat de ulei m-am hotarit la Castrol 505 01. Imi aduce cineva din Ungaria la 50 RON / 1l.

Oricum am un drum la Budapesta saptamina asta, Joi si Vineri si cu ocazia asta o sa ma uit si pe acolo.

Si in Galati pretul pentru schimbarea distributiei este intre 150-200 ron, in functie de service.
In Oradea pretul pt schimbul de distributie este intre 2,5 mil minim si 4 mil. depinde de service.

Thanks pentru sugestii.

Daca aveti informatii legate de calitatea pieselor si de preturi, si ati schimbat distributia, uleiul + alte piese recent, comunicati va rog parerile voastre.

Modificat de yukon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hepu cum este? Marca germana se lauda pe situl lor...

"The high quality of HEPU
Modificat de yukon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu la masina din semnatura am dat ieri 750 lei din care manopera a fost 140 lei dar la un service la Rm Sarat

Pompa de apa parca pex,curea originala vw,role ina parca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ulei iti recomand castrol ca e cel mai bun

Am prieteni care fac Italia si Germania aproape la 2 saptamani si castrol baga.Despre aral daca intrebi in germania te intreaba ce mai e si asta,iar la Midocar seful de service mi-a ecomandat castrol pentru Pd

Nu cred ca avem noi cum sa stim care e mai bun dintre Aral sau Castrol, dar treaba cu nemtii care nu stiu de Aral...

La Castrol zice asa : " On 19th March 1899, Charles 'Cheers' Wakefield set up an oil company in England", iar la Aral culmea :lol: : "1898

On 28 November, 13 mining companies in Bochum founded the "Westdeutsche Benzol-Verkaufsvereinigung" (West German Benzene Sales Organisation) which will later become what is known today as Aral AG & Co. KG"

Pe mine piesele (alese la sfaturile unui mecanic priceput), adica curele Gates, role intinzatoare Ina si pompa de apa de la reprezentanta, m-au costat 4,5 milioane, iar manopera 2, la un Bosch Car Service in Targoviste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ieri am facut schimbul de distributie. Deci, Curea distributie originala: ContiTech Germany. Role de ghidare & rola intinzatoare: INA, Pompa apa: originala Vw. In plus Curea alternator, filtru de polen. Pret total 1100 RON (manopera inclusa). Am schimbat si uleiul cumparat inainte de mine (Castrol TXT 505.01, 50RON/1l) si filtrul de ulei, MANN 21RON (Germany). La reprezentanta D&C Oradea ma costa operatiunea 2100 RON TOTAL!

Modificat de yukon
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am facut schimbul de distributie. Deci, Curea distributie originala: ContiTech Germany. Role de ghidare & rola intinzatoare: INA, Pompa apa: originala Vw. In plus Curea alternator, filtru de polen. Pret total 1100 RON (manopera inclusa). Am schimbat si uleiul cumparat inainte de mine (Castrol TXT 505.01, 50RON/1l) si filtrul de ulei, MANN 21RON (Germany). La reprezentanta D&C Oradea ma costa operatiunea 2100 RON TOTAL!

in sfarsit un pret rezonabil...

daca poti sa spui de unde ai cumparat piesele si cam cat a costat fiecare ar fi super... :D

mersi anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

n sfarsit un pret rezonabil...

daca poti sa spui de unde ai cumparat piesele si cam cat a costat fiecare ar fi super... icon_thumright.gif

mersi anticipat

Piesele sint aceleasi cu cele folosite de reprezentantele Volkswagen, si au fost aduse din Germania de la fabrica de unde cumpara si reprezentanta. Mecanicul a lucrat mult timp la reprezentanta VW, si acum isi aduce si el direct din Germania piesele. Garantia la distributie 90.000 Km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. La cat trebuie sa schimb distributia la masina mea? are motor {V6 TDI 4 MOTION 2,5} si are deja 72000 mii KM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare. La cat trebuie sa schimb distributia la masina mea? are motor {V6 TDI 4 MOTION 2,5} si are deja 72000 mii KM.

Daca are piesele originale de fabrica doar la 90.000 Km trebuie sa faci schimbul distributiei (curea, role, pompa apa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

piesele sunt ale ei originale niciodata nu a fost umblat la ea. multumesc mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea de service scrie ca trebuie sa verific vizual cureaua de distributie la 90.000 si sa o inlocuiesc la 120.000. O fi real, nu o fi? Mai e cineva in situatia mea? Precizez ca la bord sunt acum 112.000 Km. VW Passat 1.9 TDI motor AVB PD 2005

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

yukon unde ai facut schimbul distributiei?

eu de obicei il fac la Carbenta la service ... iar piesele le cumpar tot de la ei ... curea Gates & role INA si filtre MANN. ca ulei ori mobil 1 sau castrol.

ca pret curea distributie, role, pompa apa, ulei, toate filtrele cu manopera cu tot a fost undeva la 12 milioane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbul de distributie l-am facut la un mecanic care a lucrat o lunga perioada de timp la reprezentanta, dar acum si-a deschis atelier. Fiindca reclama nu este permisa pe forum, pot sa-ti dau detalii pe PM. De la Carbenta am luat antigel G12 si filtru de ulei MANN.

Chiar, in Oradea nu se organizeaza intilnirii intre proprietarii de WV Passat & Golf precum in celelate orase? Eu zic ca ar fi util pentru ca s-ar putea schimba multe informatii concrete despre masinile personale, si alte chestii tehnice. Eu sprijin ideea organizarii unor asfel de intilniri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea de service scrie ca trebuie sa verific vizual cureaua de distributie la 90.000 si sa o inlocuiesc la 120.000. O fi real, nu o fi? Mai e cineva in situatia mea? Precizez ca la bord sunt acum 112.000 Km. VW Passat 1.9 TDI motor AVB PD 2005

Esti sigur ca nu spune sa o inlocuiesti la 90.000 ? Am acelasi motor, iar primul schimb de distributie s-a facut in Germania la 90.000km (masina am adus-o la 165.000). Iar pe sticker-ul ala de sub capota scrie clar ca se inlocuieste la 90.000km ... cel putin asa e la mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!