Jump to content

Schimbarea Distributiei


Boops
 Share

Postare recomandată

Salut!

Tot motor AVB la Passat din 2002 am si eu..... si iata cum sta treaba la revizie cu schimbatul distributiei (pentru siguranta - masina fiind importata din Germania acum 2 saptamani) :

Curea distributie 301 OE Skoda

Rola Intinzator distributie 297 OE Skoda

Amortizor vibratii distributie 445 OE Skoda

Curea alternator 70 OE Skoda

Curea AC 59 OE Skoda

Rola intinzator AC 180

Pompa apa 202

Total distributie 1554

Ulei Castrol 505.01 232

Filtru ulei 38 Mahle

Filtru motorina

Filtru aer 40 Mahle

Filtru polen 49 Mahle

Total schimb ulei 359

96 Testare VAG Com

400 Manopera

Total general cu manopera si testare 2409 RON

Sper sa nu trebuiasca schimbat ceva pe la transmisie ... pentru ca rola intinzator transmisie la acest motor este nu mai putin de 666 RON.... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cateodata nu mai inteleg nimic : se duce o lupta de pret cand e vorba de 5-10 Ron diferenta,

iar altadata se arunca sume enorme (valori duble sau triple) pe aceeasi marfa

eu inteleg ca se sta la mana (anumitor) service-uri dar nici chiar asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La SF TEX au spus ca nu se "baga" sub nici o forma la VW.... Corzah pe unde au service-ul...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am schimbat distributia la Augsburg, am intrat la 9:00 si am iesit la 21:00, manopera 4.3 mil distributia(mai scump pentru ca au trebuit sa dea fata jos) + 1.4 mil revizia (filtre+ulei+verificari diverse). E drept ca n-aveau o piesa si au asteptat dupa ea vreo 3-4 ore si a lucrat un singur mecanic.

la mine manopera parca a fost 2 mil cu factura(schimbat tot chitul de la distributie+schimb ulei) asa nu sa mintit la capoitolul caloare manopera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la iesire spre metro pe stanga,dupa mol,cred.oricum scrie mare.

si la sf tex nu se baga?ai vorbit cu m.?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti vre-un raspuns la urmatoarele intrebari :

- care este diferenta dintre OE Skoda si Pirelli/Contitech la curele si OE Skoda si Ina la role (care sunt de fapt omologate VW)

- care este diferenta dintre filtrele Mahle si Mann

- Daca am ghinion si trebuie schimbat intinzatorul transmisie (care costa 666 RON) este mai bun Ruville sau Ina

- cu cat este mai bun testul VAS decat Bosch ISE (pentru ca oricum Vag-Com nu are nimeni in Galati)

- ce inseamna manopera de calitate?? nu toti mecanicii respecta niste norme si proceduri ... ca doar in zille noastre si pentru asemenea masini nu mai merge "dupa ureche" sau cu sarma :)

In functie de ce-mi spuneti voi, cred ca voi alege service-ul.....

Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni acuma fara nici o suparare da de unde scoateti "scoruri" de 19 mil... 24 mil... pentru un schimb de distributie? Macar la preturile astea v-au oferit ceva garantie pe lucrare?

Pe bune mi se pare exagerat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, au oferit garantie 60k Km.

La alte service-uri preturile sunt cu 25% mai mici decat la reprezentanta Skoda (dar tot nu asa de mici cum am vazut aici, mai sus...) dar este o diferenta de marca la piesele folosite. Am mai postat niste intrebari in alt topic, mai postez si aici daca nu va suparati.... :

- care este diferenta dintre OE Skoda si Pirelli/Contitech la curele si OE Skoda si Ina la role

- cu cat este mai bun testul VAS decat Bosch ISE (pentru ca oricum Vag-Com nu are nimeni in Galati)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu incercati sa luati piesele din magazin si sa va duceti la service sa le schimbati eu stiu ca un service gen vw are adaos la piese uneori peste 100% si va pot dovedi prin preturi sigure

@catalin

" Curea distributie 301 OE Skoda

Rola Intinzator distributie 297 OE Skoda

Amortizor vibratii distributie 445 OE Skoda

Curea alternator 70 OE Skoda

Curea AC 59 OE Skoda

Rola intinzator AC 180

Pompa apa 202

Total distributie 1554

Ulei Castrol 505.01 232

Filtru ulei 38 Mahle

Filtru motorina

Filtru aer 40 Mahle

Filtru polen 49 Mahle

Total schimb ulei 359 "

toate astea le-am schimbat cu tot cu manopera la pretul de 12 mil cu tot cu manopera dar pesele sunt aduse de mine si garantia oferita de skoda este de 6 luni la montare si garantia pe piese este pe fiecare bucata in parte cat o da producatorul respectiv

Modificat de gabriel
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bre Adig parerea mea e ca te-au cam pekelit, fara suparare, eu am luat kit de distributie din Germania cam 160 E , ce-i drept fara intinzatorul hidraulic, ca n-a fost nevoie la mine de schimbarea lui, iar pe manopera am platit 1 milion de lei, pret total - 7 milioane lei.....daca schimbam si intinzatorul ala se ducea la 9 milioane ca e vro 60E, da de-aici pana la 19 e ceva diferenta.

Nu mai speria omu'

Bafta

"Bre" DosarPenal, sa stii ca nu m-am suparat, dar ma deranjeaza ca vii cu niste preturi si servicii pentru care ai stirnit uimire generala intr-unul din posturi, si pe care acum oamenii le considera etalon.

Mai mult decit atit, nu cred ca ai citit cu atentie postul meu si te-ai si repezit. As fi tare curios ce-ar raspunde unii dintre distinsii moderatori cu experienta daca ar fi intrebati cam cit ar face un schimb de distributie complet cu manopera, intr-un service bun, fara a socoti extremele - service vag respectiv garaju' lu' nea caisa - in conditiile in care imi cumpar piesele - de origine, nu gluma - din magazin, si in plus curatarea egr-ului.

Si mai mult, daca citesti totusi cu atentie posturile de mai sus, o operatie aritmetica destul de simpla te duce cam unde trebuie. Eu zic ca pretul unui pachet de piese (de exemplu un kit distributie) trebuie sa se incadreze intre diversi furnizori, cu o marja de maximum +/- 10%. Asta ar fi cam 2 milioane. E drept ca atunci cind am facut eu schimbul distributiei, RON-ul era mai slab fata de Euro ca acum. Una peste alta, ar trebui sa fie pe-acolo. Si iti dai seama ca nu am intrebat doar la un singur vinzator de piese, si pentru manopera la fel, si chiar am eliminat din start vag-dealerul, care " a luat-o pe ulei".

Crede-ma sau nu, pe mine manopera m-a costat 75 RON, si tot cu gratie i-am intins 100 RON. Iar pentru piese, am sa reproduc factura cind voi ajunge acasa, sa vezi cum am ajuns sa sperii omu'. Si in legatura cu piesele, vreau sa subliniez ca o schimbare de distributie presupune schimbarea cu adevarat a tuturor subansamblelor, nu asa cum am auzit pe-aici ca "daca am noroc", "la mine nu a trebuit", etc. Ca tocmai asta este esenta: daca vrei poti sa nici nu schimbi cureaua, ca sa iesi mai ieftin...oare?! Nu te-au invatat nemtii aia care ti-au vindut kitul asa ieftin, ca ei parca erau constiinciosi...sau erau turci, sau romani de-ai nostri mai nou?

Imi pare rau ca am postat sincer pretul platit, puteam sa scriu si eu ca am dat 5 milioane, si sa vezi ce tare eram pe linga altii care chipurile "au cam luat tzeapa" si "i-au pekelit". In definitiv pretul pentru operatiile de intretinere - stii tu, alea pentru care platesti doar pentru ca masina sa-si pastreze calitatea si performantele in timp, si nu pentru ca sa repari ceva - facute la timp, cu piese si manopera corespunzatoare, ar trebui sa reflecte valoarea masinii. Eu sigur n-am cumparat-o cu 1000 Euro.

Numai bine tuturor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adig, esti elegant.si mai ai si dreptate.asa e romanul, "hai ca merge si asa", cred ca poate fi declarat principiul nostru de baza.nu schimba pompa de apa, ca nu trebuie...hm... pai atunci la ce mai desfaci masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adiq

Hai sa mai vin cu ceva lamuriri:

1. Nu stiu exact cat a costat chitul de distrib,l-a adus un amic din Germania si am platit 320 E pentru 6 litri ulei Castrol SLX LongLife III, toate 4 filtrele (ulei, motorina, aer, polen) si kit distributie continand: curea Conti, o rola mare (japoneza), neshte bucshe, un surub, poampa de apa.

2. Inlocuirea pieselor, uleiului, filtrelor si antigelului, curatarea radiatoarelor..... 800.000 rol, lucrari executate la cel mai mare service din Campina, nu la vreun garaj, cum credeai tu.

3. Nu ca ar fi rau sa ai garantie, dar in ce consta? daca ti se rupe cureaua si ai garantie crezi tu ca vor pune romanashii de la service o banii sa-ti schimbe tie motorul? hai sa fim serioshi, vor da vina pe calitatea pieselor, sau pe utilizare nushtiu cum si oricum motorul nu e nou, asa ca nu vor sti cum sa te despagubeasca, mai bine iti doresc sa n-ai nevoie de garantie si sa mearga totul struna.

In total, platit pe revizia la 180.000Km - 12.000.000 lei.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut

avand in vedere ca vreau sa dau la un prieten din Germania sa imi cumpere un kit de distributie + pompa apa + ulei de schimb (motor+cutie) , pentru passat 1.9 TDI 101 CP din 2002 , deci cred ca motor AVB din ce am citit pe site, va rog daca poate cineva sa imi indice o lista cu toate piesele care ar trebui in acest KIT si cam ce marca sunt cele mai bune , + care ar fu cel mai bun ulei (as vrea Castrol) + filtre (Mahle sunt bune ?)..

va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

o zi buna.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai79: Eu am rezolvat pana la urma problema sa un service civilizat si rezonabil.

Dupa ce au desfacut masca, radiatoare, etc... mi-au confirmat ca distributia a fost intr-adevar schimbata conform cartii tehnice cu care am importat masina in urma cu 20k km (nu prezenta urme de uzura). La insistenta mea au schimbat totusi kit-ul care contine curea Gates PowerGrip si cele doua role Ina (total 7,3 mil= 5,5 piese + 1,8 manopera) - garantie 60k km. Cele date jos au fost Contitech VW Audi (folosite de service-ul VW din Germania). Nu a fost nevoie insa sa schimb curelele de la AC si alternator si nici rola intinzatoare de la transmisie. Am folosit ulei Castrol TXT 505.01, ca si cel precedent avut de masina.

Tot motor AVB....

Modificat de Catalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai parerea mea e ca trebuia sa lasi kitul pus de nemti la locul lui, adica eu cred ca e mai buna cureaua Conti Tech, iar de role nici nu mai vb, dar daca asta te face sa dormi linistit.....

De ce nu ai pus ulei SLX, e sintetic, e mai bun, si nu se schimba la 15000 ca TXT-ul. Parerea mea !

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e sa vorbim strict de curele, Gates sunt superioare celor ContiTech.

Si pentru linistea ta, e mai bine sa schimbi kitul de distributie la cumpararea unei masini SH

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La toate reprezentantele se vand curele Conti (de la Continental care sunt nemti), nu stiu prea bine unde se produc cele Gates, dar din moment ce se vand la reprezentante, (nu doar in RO) eu zic ca sunt de incredere.

Nu ca vreau sa te contrazic, dar de curios, de unde stii care sunt superioare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

premiumfaraplumb

Io nu stiu nici o diferenta nici cat o sa ma coste dar stiu un lucru sigur, ca io iau piesele mai ieftin ca voi, mi se pare enorm sa dau 15 milioane pe distributie, pai uitati aici, si manopera 400 ? nu scap cu 2-3?

Io nu stiu nici o diferenta nici cat o sa ma coste dar stiu un lucru sigur, ca io iau piesele mai ieftin ca voi, mi se pare enorm sa dau 15 milioane pe distributie, pai uitati aici, si manopera 400 ? nu scap cu 2-3?

poate imi lipseste mie vreo rola pe foaie ? am inteles ca sunt mai multe?

Modificat de premiumfaraplumb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Catalin, si eu sunt tot din Galati si sunt cam in aceeasi situatie ca si tine.

Am primit pe mail oferta Autoplus, magazin de piese auto din orasul nostru:

1-rola intindere=170ron

2-rola ghidaj=85ron

3-curea distributie 140 ron(originala)

4-pompa apa=165 ron

5-filtru aer=30 ron

6-filtru ulei=22ron

7-filtru combustibil=50ron

Cum sunt preturile?

Gasesti in profil numarul meu de telefon si te indrum catre magazin, eventual si catre un service.

Tibi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si eu mi-am cumparat distributie. Ce-ar trebui sa schimbi este ce-ai scpus tu plus pompa de apa . Daa vrei sa fii mai catolic decat Papa poti schimba si curea+ROLA ALTERNATOR( nu-i oblij) nu patesti nimic daca se rupe da esti in drum si pu.. servo pu..ABS.

Eu am cump curea Lemforder, role HK si pompa de apa HEPU. cam acelas lucru gasesti si pe masina ta.Pret 6.500.000 cu factura. Despre schimbat acum ma interesez si eu , la PoRo costa 5.000.000. cu factura si garantie.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e chiar asa cu cureaua de alternator.

1. Daca se rupe nu ramai fara ABS

2. Daca se rupe si esti departe de casa s-ar putea sa nu te tina bateria pana acasa -> NASOL

3. Au fost cateva cazuri (mai rare ce-i drept) cand rupandu-se cureaua de alternator a reusit sa sparga (da!) capacul celei de distributie si sa o "traga dupa ea" si pe asta -> FOARTE NASOL.

Nici eu nu schimb cureaua de alternator odata cu distributia dar sunt lucruri pe care e bine sa le avem in vedere..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ieri am schimbat tot kitul de ditributie, transmisie si revizie completa, ulei, toate filtrele , reglaj faruri, etc. preturi 980 lei kitul distributie, 850 kitul de transmisie, 370 ulei si filtre , 400 manopera, plus testare pe calculator, masina gata de dimineata pana seara. Atat am dat, am factura , si nu la reprezentanta, la un service unde merg de vreao 4-5 ani.

Draga "DosarPenal", facem un total: distrib(980)+transm(850)+manop(sa zicem 250) = 2080, fara sa mai punem curatarea admisiei de la turbo, la mine. E drept ca nu-i AVB ci AVF, dar nu cred ca diferenta in bani e prea mare. Asadar, am iesit prea ieftin :emthdown: ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Am si eu un Passat B5 din 2000,si nu stiu la cati km trebuie sa schimb distributia!Acum masina are 157.000 Km,iar ultima data distributia a fost schimbata la 136.000!De asemenea as dori sa aflu la cati km se schimba si uleiu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!