Jump to content

Schimbarea Distributiei


Boops
 Share

Postare recomandată

scz pt litere,da, atelier de cartier, curele originale, cred ca rolele sunt fabricate in Romania nu mai tin minte, stiu ca cele vechi tot Ina erau,dar originale, am schimbat si kit-ul de accesorii, am stat de la 9:30 am pana la 14:30 din cauza ca a durat ceva sa imi aduca amortizorul de vibratii,dar sa stii ca mecanicul este priceput am inteles ca a fost pe dincolo pentru schimb de

experienta si se pricepe din cate am vazut eu

:cheers:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ei, a venit vremea distributiei. In urma cererii de oferta am primit, printre alte operatii, urmatoarea treaba: "testare+verificare unghi avans 64.5 RON fara TVA". Explicatia a fost ceva de genul: trebuie sa ne asiguram ca lucrarea a fost facuta corect. Intrebarea mea: de ce sa platesc eu controlul calitatii serviciilor dumneavoastra? Anyway, e in dezbatere problema.

Intrebarea mea este ce grupuri sa log-ez cu VAG-u' inainte de schimbarea distributiei?

Thx

Salut

Cat te costa sa schimbi distributia?Cred ca ar trebui sa ma pregatesc si eu sufleteste.....pentru un golf 5 1.9 TDI

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca vorbim despre preturi la un AWX din 2003, uite ce am aflat: curea distribuite contitech-200 ron, intinzator distributie ina-243 ron, rola gidaj distributie ina-104 ron, pompa de apa hepu-175 ron, cat despre curea alternator tot contitech-52 ron, intinzatorul e ceva mai scump ina-490 ron, curea A/C contitech-32 iar intinzator A/C ina-117 ron. manopera este de 350 ron.

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salut!

Sa nu faceti prostia sa nu schimbati tot ceea ce tine de distributie.....ca mine, eu nu am schimbat rola intinzatoare(pt ca mecanicul a zis ca a fost schibata de curand..si l-am crezut) si la 2 saptamani curele fiid noi a pus o presiune mai mare si mi s-a rupt surubul care tine rola pe blocul motor. Durerea nu era asa de mare la prima vedere dar... o parte din surub a ramas pe blocul motor(in blocul motor mai precis spus) si ghici ce ca sa scot surubul de acolo a trebuit sa fac aceeasi manopera ca la schimbarea distributiei adica data toata fata masinii jos, care ma costat alti bani in plus si alta "distractie".Asa ca nu faceti ca mine! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

doresc sa stiu daca fac bine

am inteles ca trebuie sa schimb distributia

masina a fost luata din belgia la 138000 km

si acum are 187000 km

e adevarat ca trebuie sa schimb la 90 000 km

g4 variant 2003

1.9 tdi 66kw

masina nu face nimik nici un zgomot care sa dea de stire ca trebuie schimbata

multumesc

Modificat de MINI ZANA
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina nu face nimik nici un zgomot care sa dea de stire ca trebuie schimbata

Cand o sa-ti dea, o sa plangi. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles am facut comanda la ausburg

costa 959 ron toate piesele

curea 4 role pompa de apa

1 Buc. Curea distributie Z=141

1 Buc. Rola intinzatoare curea distributie

1 Buc. Rola ghidare curea distributie

1 Buc. Rola ghidare distributie

1 Buc. Rola ghidare curea distributie

1 Buc. Pompa apa

aveti idee mai trebuie schimbat ceva

am schimbat restul filtrelor acum 1500 km

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Distributie schimbata ieri in tg-jiu la km 0 2100 , toate filtrele + ulei 900 , pompa servo pleznita 1400 + 2 filtre din caseta de directie 300 , placute frana fata 300 + spate 100 total 51 de mil + manopera inca 10 :D 61 de milioane cam atat la masina din semnatura la 193000 km :) ... acuma singura suparare un injector blocat ... trebuie o duza da cea mai ieftina care am gasito e 2000 ... si mi se pare mult prea scump ... niste preturi ... cineva ? :D , celelalte nu trebuie schimbate deoarece indica sub 1,25 pe vag si din cat mi-a explicat el duc pana la 2,5 . Si a zis ca daca era peste 1,75 ... trebuia sa le schimbe pe toate 6 ca sa nu fie prea mare diferenta la gradu de uzura ... bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa citesc tot acest topic dar spre nemultumirea mea tot nu m-am putut lamuri... In primul rand as vrea sa ma lamuresc cu diferenta intre "ditributie" si "transmisie". Unul din mecanicii din Iasi mi-a spus ca "distributia" este acea curea (curele) care se afla inauntru (ce nu sunt la vedere), iar "transmisia" sunt curelele aflate la vedere, respectiv de la alternator, aer conditionat, etc. Mentionez ca nu sunt cunoscator! Revenind la ce ma doare pe mine, nu sunt lamurit la cati km se schimba "kitul" sau "kiturile" . La masina din semnatura (4 motion) distributia a fost schimbata la 43.000 , stiu asta din cartea de service, masina asta fiind cumparata de la noi si avand istoricul complet in carte), acum se afla la 112.000 . As vrea sa aflu de la voi daca ar fi timpul pentru schimbarea "tuturor" curelelor (incluzand pompa de apa, s.a.m.d.) . In Iasi la reprezentanta VW, ma costa aprox 20 mil. schimbul acestora (nu stiu daca sunt sau nu incluse: pompa, intinzator etc), la un alt service de pe aceeasi strada (S----COM) asigurandu-ma ca sunt piese nemtesti (nu le mai retin numele) mi-au spus urmatoarele: KIT DISTRIBUTIE: 584 Ron, KIT TRANSMISIE: 655 Ron, CUREAUA [separata (de transmisie banuiesc)]: 69 Ron, POMPA DE APA: 198 Ron, ANTIGEL 3L: 69 Ron (au tinut sa mentioneze ca e colorat : albastru sau roz), APA DISTILATA: 6 Ron, plus MANOPERA: 429 RON exact !!! TOTUL = 2010 Ron. Acum pe mine ca necunoscator ma cam sperie suma asta, si de aceea apelez la voi... E justificata suma asta ??? Si daca stie cineva in Iasi unde pot avea o oferta mai buna i-as fi recunoscator !

Modificat de galeshu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cureau dintata sa numeste curea de transmisie si se afla sub capacul de la capatul motorului care vine imediat dupa radiator si ventilatoare (ordinea din fata). Curelele care actioneaza alternatorul, vascocupla si compresorul de clima se numesc curele accesorii.

Distributia se schimba la 90.000 sau 120000 km depinde de masina, in cazul tau cred ca la 90.000 km sau la 4 maxim 5

ani chiar si in cazul in care nu ai facut kilometrii respectivi.

DISTRIBUTIE: 584 Ron, KIT TRANSMISIE: 655 Ron - este aceeasi lucru nu stiu de ce ti-au trecut de 2 ori, la pretul acesta setul ar trebui sa includa curea dintata role ghidaj rola intindere.

Din informatiile mele pretul real ar fi undeva la 1000-1200 RON pt toate cu manopera cu tot. Nu vorbesc de reprezentante VW.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum mi-au explicat ei mie m-au facut sa inteleg ca sunt doua lucruri diferite (si sincer sa fiu chiar i-am crezut). Legat de pretul real pe care-l spui tu (nu cel de la reprezentante) stiu si de asta, dar ma gandeam totusi la o garantie a lucrarii efectuate pe care ei trebuie sa o dea. Si nu stiu (pentru ca inca nu am intrebat) in ce masura un service de mana a doua iti poate oferi o anumita garantie. Pe cand la cei care mi-au oferit acele preturi imi ofereau o garantie de 18 luni. E mult sau putin nu-mi dau seama dar e totusi ceva !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te rog sa ne spui si noua ce ti-au explicat in legatura cu cele doua seturi de distributie (distributie+kit transmisie).

Eu am Passatul din semnatura si are in total 3 curele (dintata, compresor clima, alternator-vascocupla) si din cate stiu eu nici 4 motion nu are mai multe, nu are de ce sa aiba.

Pretul mai urca cu vreo 400-500 RON daca schimbi si intinzatorul de la cureaua de alternator dar tot nu ar trebui sa fie de 2000 RON. Celelalte preturi sunt cat de cat OK (pompa, curea accesorii, antigel), manopera este pentru un motor transversal dar daca iti dau garantie atunci sa zicem ca este OK.

Iti trimit ceva pe PM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu ma pregatesc sa schimb distributia (pentru a doua oara - deocamdata am 71 000 km facuti cu cea veche).

Mie mi-a adus cineva din Germania kitul complet de distributie (inclusiv pompa de apa) cu 250 de Euro. Mentionez ca sunt piese originale VW (asa scrie pe cutii)

Am vorbit cu mecanicul la care ma duc eu si mi-a zis ca ma costa 300 de ron manopera (sper sa nu mareasca pretul pana ajung sa o schimb)

Modificat de ciprianD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi cer scuze daca am indus in eroare sau poate m-am exprimat eu gresit ... Mentionez ca ceea ce am inteles eu (ca Necunoscator...) e ca din Distributie face parte o curea care se afla undeva in interior ( la care se poate ajunge ceva mai greu) iar din transmisie fac parte acele curele de care spuneai tu ca se folosesc alternatorul, clima etc ... Sincer cred ca vorbim despre acelasi lucru dar "in doua limbi riferite". Exista vreun desen ceva ... pe undeva care sa ma faca si pe mine sa inteleg ...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

galeshu > referitor la intrebarea ta > Exista vreun desen ceva ... pe undeva care sa ma faca si pe mine sa inteleg ...?

In prima poza ai capacul sub care este cureaua de distributie(capacul are doua cleme,vezi sagetile) iar in a doua poza este una din celelalte doua curele care se vad cand deschizi capota de la motor(mai este una ,cea mai mica,care antreneaza compresorul ptr. A/C sau clima).In total sunt trei curele.

post-19883-1234460118_thumb.jpg

post-19883-1234460140_thumb.jpg

Modificat de yvaygrec
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Super !!!! Gata ! M/am lamurit ! Multumesc frumos !!! Si dupa toate astea... daca tot veni timpul... ce ar fi cel mai indicat sa schimb?... pentru ca sincer nu prea ma dau afara banii din casa, dar nici nu as vrea sa renunt la vreo ceva dupa care s-ar putea sa-mi para rau mai tarziu !!!

Mersi fain inca odata!!! :icon_thumright:

Modificat de galeshu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am trecut si eu prin situatia ta. Schimba kitul de distributie si pompa de apa. Daca antigelul e maro, schimba-l. Daca e un roz frumos, lasa-l ca n-are nimic.

Restul... ai timp oricand sa le schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"deoarece indica sub 1,25 pe vag si din cat mi-a explicat el duc pana la 2,5 . Si a zis ca daca era peste 1,75 ... trebuia sa le schimbe pe toate 6"

va rog lamuriti-ma si pe mine care-i treaba cu ce indica de fapt vag-ul la injectoare

la mine testerul spune ca am de la -0.25 la 0.65

mecanicu mi-a zis ca unele noi nu au valori asa de bune

m-a fraierit?sau chiar asa e?

:D

Modificat de bh-94-ram
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai calm, valoarea e buna, daca era la -1,25 sau la +1,25 trebuia sa iti faci probleme

Nu o sa vezi la nici un Pd sa aiba valorile la fel pe injectoare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am schimbat acuma distributia prima data, adica acuma am 90.000km. Masina e din 2002 si acuma suntem in 2009 deci dupa 7-8 ani. Mecanicu a zis ca distributia nu prezenta semne de oboseala sau ca cedeaza... deci e un mit faza schimbatu distributiei la un anumit numar de ani chiar daca nu ai kilometri necesari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e nici un mit, o faci pe riscul tau, fabricantul iti da garantie 5 ani pe curea

Poate sa tina si 10 ani cureaua, gandeste-te daca pierde ulei pe la un semering ce se poate intampla

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai eu am intrebat de chestia asta la VW cluj si mi-au zis ca nu tine de ani, tine de numarul de kilometri. Eu am schimbat distributia la reprezentanta skoda deci un service autorizat nu la un mecanic de cartier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inteleg ca valorile sunt bune dar ce semnifica acestea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zica sa inlocuiesti macar cureaua sa o inlocuiesti la 5 ani daca nu schimbi tot kitul de distributie.E 100 de lei o curea si mai dai inca 150-200 sa ti-o schimbe insa dormi linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!