Jump to content

Probleme cu directia - inlocuire brate


stefison
 Share

Postare recomandată

Buna seara tuturor..am o problema cu masina din semnatura..si anume trage dreapta in timpul mersului..Am inlocuit capat de bara partea dreapta,telescoape fata ambele parti, si bratele mari de jos in forma de C..ieri am facut geometria rotilor fata-spate..problema nu dispare..mentionez ca jantele sunt noi..anvelopele ok echilibrate..iar ca sa merg drept pe drum volanul imi sta un pic inclinat in partea stanga...

Sa fie problema din adaptarea senzorului de la volan?

Astept parerile voastre..

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Cat de tare trage? Daca treci pe contrasens, trage dreapta, trage stanga sau nu trage in nicio parte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna Cosmin..

în urmă cu 7 ore, C o s m i n a scris:

Cat de tare trage? Daca treci pe contrasens, trage dreapta, trage stanga sau nu trage in nicio parte?

Buna Cosmin,

Acum dupa ce am inlocuit piesele descrise mai sus nu mai trage foarte tare..inainte insa tragea foarte tare..la o plecare usoara de pe loc efectiv se intorcea volanul aproximativ la un unghi de 15-20 de grade..Acum dupa ce am inlocuit piesele respective trage foarte putin dreapta..in schimb ca sa merg drept pe drum volanul sta inclinat spre stanga la un unghi aprox de 15-20 grade..la o franare mai brusca la o viteza mai mare sau accelerare puternica are momente cand trage ori stanga ori dreapta..daca crezi ca ma poti ajuta cu mai multe detalii si imi poti da  un nr de telefon ti-as fi recunoscator..sau daca ma poti suna tu..0742478397

Am uitat sa mentionez ca am fost nevoit sa dau volanul jos de cateva ori in trecut insa problema aceasta o am dupa ce am dat intr-o groapa recent..aprox 3 sapt si aveam jantele de tabla pe ea....

Atasez ultima scanare cu vag-com efectuacta

Monday,15,May,2017,23:04:28:04550
VCDS -- Windows Based VAG/VAS Emulator Running on Windows 7 x64
VCDS Version: 15.7.0.2
Data version: 20150820
www.Ross-Tech.com


VIN: WVWZZZ3BZ5E116921   License Plate: TEST
Mileage: 181840km-112990mi   Repair Order: 

--------------------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------------------


Chassis Type: 3B (3B - VW Passat B5 (1997 > 2005))
Scan: 01 02 03 08 15 16 17 19 35 36 37 46 47 55 56 57 58 75 76 77
         
 
VIN: WVWZZZ3BZ5E116921   Mileage: 181840km-112990miles
-------------------------------------------------------------------------------
Address 01: Engine        Labels: Redir Fail!
   Part No SW: 038 997 016 K    HW: 028 101 114 5
   Component: R4 2,0L EDC G000SG  0811  
   Revision: 12345678    Serial number: VWZ7Z0D1075588
   Coding: 0000072
   Shop #: WSC 66565 257 00032
   VCID: 265BE0DB08E7F802451C70D-5140

No fault code found.
Readiness: 0 0 0 0 0 

-------------------------------------------------------------------------------
Address 03: ABS Brakes        Labels: 4B0-614-517.lbl
   Part No: 4B0 614 517 G
   Component: ABS/ESP front       3428  
   Coding: 04255
   Shop #: WSC 05311  
   VCID: 2559E7D775E1F61A4C164F9-5140

No fault code found.

-------------------------------------------------------------------------------
Address 08: Auto HVAC        Labels: 3Bx-907-044.lbl
   Part No: 3B1 907 044 J
   Component: CLIMATRONIC B5GP    0006  
   Coding: 17000
   Shop #: WSC 05311  
   VCID: 2847EEE302F3EB7277F06E5-517C

1 Fault Found:
00792 - A/C Pressure Switch (F129) 
            35-00 -  - 

-------------------------------------------------------------------------------
Address 15: Airbags        Labels: 6Q0-909-605-VW5.lbl
   Part No: 1C0 909 605 B
   Component: 0R AIRBAG VW51 04   0008  
   Coding: 12370
   Shop #: WSC 05311  
   VCID: 235DF9CF7BD5082A2202511-5140

1 Fault Found:
00532 - Supply Voltage B+ 
            07-10 - Signal too Low - Intermittent

-------------------------------------------------------------------------------
Address 17: Instruments        Labels: 3B0-920-xx5-17.lbl
   Part No: 3B0 920 829 F
   Component: KOMBI+WEGFAHRSP VDO V07  
   Coding: 05115
   Shop #: WSC 20309  
   VCID: 2941EBE719F9D27A68FE139-5124
   WVWZZZ3BZ5E116921     VWZ7Z0D1075588

1 Fault Found:
01304 - Radio 
            49-00 - No Communications

-------------------------------------------------------------------------------
Address 19: CAN Gateway        Labels: 6N0-909-901-19.lbl
   Part No: 6N0 909 901 
   Component: Gateway K<->CAN    0001  
   Coding: 00006
   Shop #: WSC 05311  
   VCID: 70F7C683FAA3E3B2EF00065-5140

1 Fault Found:
01304 - Radio 
            49-00 - No Communications

-------------------------------------------------------------------------------
Address 46: Central Conv.        Labels: 1C0-959-799.lbl
   Part No: 1C0 959 799 B
   Component: 7X Komfortgerát HLO 0004  
   Coding: 00259
   Shop #: WSC 05311  
   VCID: 367B309BD8478D82F57C80D-4B00

   Subsystem 1 - Part No: 1C1959801
   Component: 7X Tõrsteuer.FS KLO 0202  

   Subsystem 2 - Part No: 1C1959802
   Component: 7X Tõrsteuer.BF KLO 0202  

   Subsystem 3 - Part No: 1C0959811
   Component: 7X Tõrsteuer.HL KLO 0202  

   Subsystem 4 - Part No: 1C0959812
   Component: 7X Tõrsteuer.HR KLO 0202  

No fault code found.

End-------------------------(Elapsed Time: 04:51)--------------------------
 

Multumesc anticipat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok..am facut un test acum 5 min..cu volanul drept plec usor cu viteza 1 si rulez aprox 20-25 m...masina merge usor catre partea dreapta..din punctul de plecare pana la punctul de oprire deviez aprox 2-3 m...volanul nu se misca deloc stanga sau dreapta in timpul deplasarii..va dati sema la 100-120km/h cam cum merge..trebuie sa tin volanul la un unghi de aprox 15-20 grade virat stanga ca sa pot rula drept..........niste pareri din partea voastra ar fi de folos...oricum nu mai stiu ce sa fac...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Geometria ai facut-o in acelasi service unde au schimbat si piesele?.Ai fost langa masina cand s-a facut geometria?Ti-au dat hartie cu geometria??Incearca sa refaci geometria la alt service ce au stand pentru geometrie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Categoric geometria trebuia sa dea cu virgula la simptomele astea.

Cel putin unghiul de cadere sa aiba probleme, daca nu si cel de fuga. Daca pe hartie toate-s ok, nu stiu aia ce fac.

Banuiala mea e ca unul din brate s-a indoit cand ai luat groapa.

Te intrebasem cum se comporta masina pe contrasens. Trage stanga sau nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Salutare ! Am o intrebare daca ma poate ajuta cineva!?De curand am schimbat toate bratele cu un kit Lemforder. Problema e ca nu trage stanga,nu trage dreapta,nu bate nimic,doar cand virez se aude un scartait de cauciuc de la roata,ca si cum as lua curbele cu viteza.Nu pot sa-mi dau seama dc,ca inainte de a le schimba nu face acel zgomot.Va multumesc anticipat!am masina din semnatura!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai facut si directia la un service?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te referi la geometrie,nu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da.La geometrie.

 

Modificat de zipp
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna seara tuturor..revin cu problema mea la directie pentru masina din semnatura..

On 5/18/2017 at 9:34, C o s m i n a scris:

Categoric geometria trebuia sa dea cu virgula la simptomele astea.

Cel putin unghiul de cadere sa aiba probleme, daca nu si cel de fuga. Daca pe hartie toate-s ok, nu stiu aia ce fac.

Banuiala mea e ca unul din brate s-a indoit cand ai luat groapa.

Te intrebasem cum se comporta masina pe contrasens. Trage stanga sau nu?

..in primul rand imi cer scuze lui Cosmin de intarzierea cu care raspund insa natura serviciului nu imi permite acces la internet foarte des..offtopic

In mare parte problema s-a rezolvat..dupa ce am fost in alt loc si am facut geometria rotilor masina nu se mai comporta asa..merge bine..drept pe drum e chiar ok.in schimb am observat ca la franare la viteza mica (aprox 30-40 km/h) tot mai trage ..cand stanga cand dreapta..de cele mai multe ori stanga.. ciudat este faptul ca nu de fiecare data se intampla asa.....zilele trecute am avut o eroare si anume ,,Ceck brake pads'' care insa a disparut singura..sa fie ceva probleme din sistemul de franare?

Astept parerrile si sfaturile vostre..va multumesc anticipat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
în urmă cu 12 ore, Alyn a scris:

...zilele trecute am avut o eroare si anume ,,Ceck brake pads'' care insa a disparut singura..sa fie ceva probleme din sistemul de franare?

N-ar strica sa verifici ce tine de etrieri/placate/cilindri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Contact slab in mufa de la placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok..multumesc de raspunsuri..o sa fac o verificare mai amanuntita saptamana viitoare si la directie si la sistemulde franare..voi revenii cu detalii..sper sa rezolv problema..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vwsummer2009

Am rezolvat problema cu scartaitul rotilor cand viram stanga sau dreapta,indiferent de viteza.Am fost si mi-a facut geometria la masina si acum nu mai scartaie!salutare tuturor!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,oameni buni !

Curand am devenit posesor de B5.5 Sedan si la o verificare in service s au constatat urmatoarele probleme :

Problema 1  : bucsele bratelor de pe partea stanga sunt cam obosite,insa fara ca pivotii sa aiba vreun joc. Semne de imbatranire ale caucicului.

Problema 2 :  protectia de cauciuc a unui brat (stanga sus ) s a rupt in urma cu cateva zile,mai bine zis eu am provocat ruptura mesterind la suspensie.

Pe partea dreapta directia se prezinta foarte bine,zice mecanicul.

Am fost la magazin si am cumparat bratul cu princina,Lemforder,insa mecanicul a zis ca nu are rost sa l puna si ca ar trebui schimbata toata directia.

Citez : sa inlocuiesti doar un brat e o l..a trista. El imi recomanda un kit complet cu 200 de euro,dar nu am de gand sa pun asa ceva pe masina,singurele variante pe care le accept sunt Lemforder sau TRW.

Banuiesc ca e vorba despre costurile manoperei,de aceea nu vrea sa mi schimbe doar bratul acela.

Masina are 213.000 de km si cred ca directia este cea originala.Toate bratele au pe ele cele 4 cercuri de Audi. La cele aftermarket cum sunt Lemforder sau TRW am vazut ca cercurile sunt polizate.

Pot schimba toate bucsele bratelor de pe partea stanga si bratul cu protectia de cauciuc rupta sau chiar trebuie sa schimb complet bratele ?

Cand l am intrebat pe mecanic de posibilitatea schimbarii bucselor,a dat din cap,in sensul ca nu e posibil sa le schimbi,ci ca trebuie luate alte brate.

Problema 3  : Am fost sa fac geometria rotilor la 2 service uri diferite,insa ambele au constat acelasi lucru : capetii de bara sunt blocati si geometria nu se poate regla.

Fiecare a incercat sa mestereasca pe acolo cate ceva,iar de atunci de fiecare data cand iau o curba se aude un scartait groaznic din partea stanga

Inainte sa o duc la mesterii astia 2 nu se auzea niciun zgomot.

 

Astept sfaturile voastre !

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. E normal, la varsta aia.

2. Partial avea dreptate. Cel mai bine schimbi toate bratele si 100-150.000km nu mai ai probleme. Dar asa cum ai spus, Lemforder sau TRW. Nu brate de 200euro. Bucsele nu se schimba. Si chiar daca le-ai schimba, nu ai certitudinea cat vor mai rezista pivotii. Apoi alta manopera si alte brate.

3. Odata cu bratele, cumpara si alte capete de bara. Inlocuiesti totul, refaci geometria si dormi linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut ! De curând am schimbat tot kit-ul de brațe,bucse bară stabilizatoare+bieletele de directie,alegând marca Delphi,dar tot se aude un mic "troncănit" la denivelări ! Menționez că am schimbat amortizoarele acum un an(Monroe) ! De la ce ar putea fi ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna alegere Delphi. Sa ne anunti cand scapi de troncaneli iar daca scapi, ne anunti cand cedeaza primul brat (si nu va dura mult).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare am schimbat acu un an toată suspensia(brațe Lemforder ,capete de bara , amortizoare KYB) de la mașină din semnătura in afara de arcuri.  A mers bine vreo sa zicem 20000 de km și acum mă supără din nou. Problema e următoarea : știți cum e direcția când ai încărcat portbagajul cu ceva greu? Parca ar pluti rotile din fata ,nu mai e sigura , la viteze mari parca nu mai este stabilă. Spatele nu e lăsat e așezată la fel și pe față și pe spate , nu îmi dau seama ce poate sa fie. Aveți vreo idee?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Amortizoarele, evident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

? !!! La 20000 km din care 90% făcuți pe autostrada să se ducă amortizoarele? Chiar așa de rahat sa fie???

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai scris eu pe undeva cum mi-au cedat amortizoarele Sachs noi dupa 2 luni de la montaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna seara!

Am schimbat bratele superioare (Lemforder), bucsa de la flansa amortizor si amortizoarele KYB. Bratele inferioare le-am verificat, arata bine si se comporta bine, dar am o problema, La franare si la demaraj se aude cate un poc. Cand am schimbat piesele am observat ca jugul (cadrul) motor se misca un pic sus-jos in partea din fata. Intrebarea este: A schimbat cineva bucsele de la cadrul motor?  Multumesc!

 

Modificat de cristi-bv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat cadrul cu totul,cu unul din dezmembrari. 

Modificat de EDY-23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!