Jump to content

Probleme cu directia - inlocuire brate


stefison
 Share

Postare recomandată

Si eu am tot un Passat, din 2000, 1,9 TDI. Este in Romania din 2003, eu il am de scurt timp.... Am testat cam tot ce se poate testa la el, inclusiv la reprezentanta am fost. Probleme au aparut, cum este si normal pe drumurile si cu combustibilul nostru. Din cata am mai stat de vorba si cu alti posesori ai acestui model, cam la toti apar, dupa 120 000 de km, probleme la suspensii pe fata (din cauza greutatii mari a masinii), la ambreiaj (se actioneaza mai greu din cauza placii de presiune care se deterioreaza din nu stiu ce cauza) si la materialele de plastic, piele sau alte materiale din habitaclu, bineinteles din cauza gaurilor din drumuri, pentru ca eu cred ca este aproape imposibil sa mergi pe drumurile noastre 100m fara sa dai in cateva gropi....

Piesele?

Pentru suspensia fata schimbata in totalitate trebuie cam 10 mil,

Ambreiajul, daca nu are nimic pompa de servo, 12,5 mil,

Plasticele.....aproape imposibil de reparat....

Drum bun si fara evenimente!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fii te rog mai explicit. Ce probleme ai la directie?

Imi joaca pivoti si capetii de bara rau de tot...

Reconditionarea ajuta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca este viata ta in joc si mai cred ca noi si originale ar fi cel mai indicat

Bafta

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din experienta mea te-as sfatui sa le schimbi cu originale. Eu am schimbat un cap de bara STG la B5 cu unul adus din Ungaria, dar dupa 2 luni am ajuns sa bata mai rau ca cel schimbat inainte.Cel din Ungaria era produs de o firma germana, luat din Debrecen dintr-un magazin de piese auto , la un pret foarte bun (aproximativ 500.000 lei ).

Am mers la reprezentanta VW din Oradea si inlocuirea cu unul de la ei m-a costat cu manopera cu tot 1.500.000 lei, si acum sunt multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi-am reconditionat 7 brate din 10 existente din care unul l-am inlocuit cu original.

Reconditionarea m-a costat 300 ron iar manopera 200 ron. Am ramas foarte multumit! :)

Se simte la fel ca si atunci cand a fost "nou-nascuta"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna am si eu o intrebare care imi da ceva ginduri.Am fost la un mag de piese si acolo am intrebat de brate Passat.Acolo am un prieten care mi-a explicat ca nu mi se potrivesc bratele inferioare de la passat normal intrucit am montat pachet drumuri grele si la aceta conul rotulei ar fi mai subtire decit la bratul normal cu 4mm ,masurat dupa filet respectiv 20mm brat normal si 16mm barat suspensie drumuri grale.

Intrebarea mea este daca a schimbat cineva aceste brate la passat 4motion suspensie drumuri grele pentru ca nu stiu de care sa comand , nu mai spun ca pretul la cele normale este la jumate pret fata de celelalte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In primul rand, din ce an e masina, si daca e din 2003, care e seria de sasiu.

In al doilea rand, cel mai simplu ar fi sa verifici cu un brat normal: este peste tot pe stoc si prietenul tau de la magazin te poate ajuta sa iti dea unu sa verifici: necajesti numai un mecanic sa ridice masina pe elevator.

In al treilea rand, brat cu conul mai mic la pivot am intalnit mai mult pe A4 dupa 2000.

Exista si un brat cu conul mai mare decat normal, care este intr-adevar o problema, se gaseste ceva mai greu.

Sa ne spui neaparat si noua care e deznodamantul.

Modificat de volksman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nr identificare WVWZZZ3BZ3P242637 si mai linistit putin in legatura cu A4 deoarece si prietenul mi-a spus ca acel brat este pentru un A4 cu suspensia pentru drumuri grele dar sar putea sa fie si al meu acelasi.Voi scrie deznodamintul dar peste vreo 2 saptamini dupa ce mai plombeaza drumurile caci imi este mila sa schimb bratele la gropitele astea.Daca aflati ceva despre aceste brate ale mele va rog scrietimi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca e teflonul uzat se pot si reconditiona

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

premiumfaraplumb

Mie imi troncane f rau. Am gasit un kit la 15 milioane sa cumpar toata articulatia masinii, toate bratele si 2 chestii pt spate. Eu stiam ca un brat e aproape 100euro credeti ca o sa imi cada in 6luni cea de 15 milioane? ati avut vreun brat neoriginal si unul original pe masina? chiar e diferenta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde de firma care le produce ca nu este doferenta poate de original si neoriginal daca sunt facute de aceeasi firma .Pot fi aceeasi firma dar unul sa fie ambalat si stantat cu vw si celalalt sa fie fara sigla vw si e mult mai ieftin , dar trebuie sa fie, si 100% este aceeasi calitate daca firma e aceeasi :P (sper ca intelegi ce am vrut sa iti zic )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista brate noi si cu 70-80 ron iar tinand cont ca o reconditionare este vreo 60 ron per brat e mai rentabil brate noi indiferent de firma, oricum sunt mai bune decat o reconditionare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat un capat de bara STG la B5 adus din Ungaria, ambalat in cutie, ei spuneau ca este original cu stanta cu tot, la un pret bun fata de ce este pe la noi, iar dupa vreo 2 luni batea mai tare decat cel pe care l-am schimbat.Am mers la reprezentanta VW din Oradea si mi-au inlocuit capatul de bara cu unul produs in Italia, de la ei de acolo si dupa 5 luni e ca nou.

Asa ca nu stiu ce sa zic cu tii norocul...

Modificat de nikolas
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Huh? Unde?

Timisoara...

si eu am ramas surprins prima data pt ca am aflat dupa ce mi-i le-am reconditionat pe ale mele...

Modificat de Passat 3BG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

vad ca va pricepeti mai bine ca unii mecanici si va intreb si eu ce marci pentru bratele inferioare sunt mai bunicele in afara de cele originale as putea sa cumpar si daca mi s-au slabit niste bucse pot sa mai merg cu ele asa sau imi strica si altele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si-a cumparat un prieten zilele astea brate marca: Delphi Lockheed Automotive. Care zice ca ar fi un compromis intre cele originale (scumpe) si cele turcesti (proaste).

Poate a mai cumparat cineva de aici de la acest fabricant englez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus numai Febi Bielstein la sugestia mecanicului care a afirmat ca ei sunt cei care echipeaza VW Audi in fabrica..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la aspect intradevar asa este? Adica au acelasi aspect cu bratele originale? Pt ca astea Englezezti nu au ..adica se vad diferentele !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, sunt fix identice numai ca pe cele din fabrica scrie Audi (la mine) iar pe cele puse acum scrie Febi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa va faceti impresii gresite, si eu vand Febi, dar Febi nu echipeaza nimic original pentru simplul motiv ca ... nu fabrica elementele respective de directie. Doar le ambaleaza.Se vede si din pret: Delphi, Febi au printre cele mai joase preturi pe piata. Febi ramane o marca germana (atentie, marca germana nu produs german) cu preturi bune. Echipare originala face Lemfoerder si TRW.

Un kit de brate originale costa ~3.000 Ron, si este un mixt de la cei doi producatori de mai sus (toate cu sigla originala) iar un kit pe alt producator (Febi, etc) poate cobori sub 1.500 Ron.

Ceea ce nu este o problema atat de mare precum sunt drumurile.

Solutia cea mai indicata: daca masina este folosita intensiv, pe drumuri proaste, exista sansa sa pice mai des directia, nu se justifica o investitie prea mare intr-o marca cu notorietate, fiindca nu va rezista cu mult mai mult.

Din contra o masina ingrijita, protejata, circulata cu grija poate spera si la piese de calitate, chiar OE.

Modificat de R_a_z_v_a_n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andrein la noi se pot reconditiona bratele, este un strungar in piatra care reconditioneaza si in loc de plastic(cum au cele originale) pune teflon, un material la fel de flexibil dar cu o duritate mai mare, eu am reconditionat pivoti la microbuze si m-au tinut mai mult ca cei luati noi de la inter auto

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

salutare din nou la toti de pe forum ! :lol:

am o problema la directie si anuma am joc la ambele roti

primul si singurul joc l-am vazut la capul bieleta (daca asa se numeste) deasupra rotii in rest celelalte brate sunt ok si nu au joc

am verificat jocul cu roata pusa si doar orizontal are , si oblic nu are !

ciudat e faptul ca in volan aproape nu se simte !

pe deasupra mai imi si bate cand trec peste linii de cale ferata ca un metal pe metal !

pana ma duc la service as vrea sa-mi ziceti voi ce sa fac ?

daca le schimb acele capete o sa se remedieze defectiunea?

am facut si niste poze ca sa va dati seama despre ce vb ! despre cel pe care pun mana este vorba , acolo e jocul !!!

astept raspunsurile voastre !

post-8848-1174057064_thumb.jpg

post-8848-1174057199_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana vin raspunsurile, eu zic asa...SCHIMBA-LE! :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!