Jump to content

Echilibrare Roti....da Sau Nu?


gabimok
 Share

Postare recomandată

Am schimbat cauciucurile de iarna cu cele de vara si nu le-am mai plus plumbi,am mers si cu 200 km/h.

Este obligatoriu sa le mai echilibrez,daca nu dardaie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 107
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • AndyG

    5

  • razdan

    5

  • Aditu

    5

  • Cowboy

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

rotile se echilibreaza pt ca dardaie.esti norocos,daca nu dardaie nu e nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu simti nici o vibratie atunci esti norocos. Probabil diferentele sunt ff mici in special la rotile din fata.

Vibratiile sunt mai accentuate la un anumit prag de viteza. De exemplu la 140 poti sa ai vibratii mai mari ca la 200. E vorba de intrarea in rezonanta a caroseriei cu vibratia rotilor si nu neaparat de marimea vitezei.

Oricum daca n-ai simtit nicio vibratie nu mai e necesar sa le echilibrezi.

Si oricum dupa 1k-2k incep sa vibreze usor din nou de la "gropile patriei".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu simti nici o vibratie atunci esti norocos. Probabil diferentele sunt ff mici in special la rotile din fata.

Vibratiile sunt mai accentuate la un anumit prag de viteza. De exemplu la 140 poti sa ai vibratii mai mari ca la 200. E vorba de intrarea in rezonanta a caroseriei cu vibratia rotilor si nu neaparat de marimea vitezei.

Oricum daca n-ai simtit nicio vibratie nu mai e necesar sa le echilibrezi.

Si oricum dupa 1k-2k incep sa vibreze usor din nou de la "gropile patriei".

De acord cu pragul de viteza, am patit acest lucru.

Eu zic totusi sa le echilibrezi, nu costa foarte mult.Sa alegi un atelier bun de care esti sigur ca face treaba ca lumea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este obligatoriu sa le mai echilibrez,daca nu dardaie?

Da, este mai sigur, mai benefic pentru durabilitatea anvelopelor si mai ... sanatos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie luat in considerare faptul ca daca ai avut cauciucuri de iarna si acum la-ai montat pe cele de vara trebuie sa le echilibrezi pentru ca exista anumite diferente intre ele. Echilibrarea nu tine cont neaparat de jante ci si de cauciucuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai fratilor, daca omul nu a simtit nici o vibratie/trepidatie pe toata plaja de viteze pana la 200km/h, ce sa echilibreze? :)

Asta nu se face asa...preventiv. In cel mai rau caz, pentru satisfacerea curiozitatii, se poate face o verificare!! Daca te duci si soliciti ECHILIBRARE, cred ca in 90% din cazuri, fara sa faca o verificare prealabila, iti vor da jos plumbii existenti si vor trece la echilibrare... ca de, trebuie sa "mananca" si gura lor ceva. :) :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian victor

daca nu vibreaza nu le echilibra!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu nu stiu de ce e asta o dilema!

doar suntem constienti ca se pot uza (putin, e drept) inegal daca nu sunt echilibrate!

ce mare lucru e sa faci o echilibrare, la cat costa un cauciuc?

eu zic ca e mai sigur!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e vorba de uzura cauciucurilor ci de vibratiile suplimentare care streseaza toate articulatiile si elementele directiei.

Nu e nici foarte scump, dar nici foarte ieftin sa echilibrezi rotile.

Unghiul de fuga insa e altceva ... daca e dereglat duce la uzuri anormale ale anvelopelor, tensiuni in plus in directie, si stabilitatea masinii afectata.

Daca este sigur ca nu-i vibreaza la nici o viteza inseamna ca nu sunt dezechilibrate si nu stiu de ce s-ar duce sa rezolve o problema pe care nu o are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut cu vechea masina,la care avem jante nelovite si nu bateau,deci nu am ech1ilibrat niciodata rotile......peste 210.000km fara se le echilibrez,si nu am schimbat decat bucsele la brat, si cate un rulment pe spate.\

Daca era sa afecteze faptul ca nu echilibram rotile ,se vedem la atatia km,nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu sunt de parere ca este obligatoriu sa le echilibrezi. nu exista anvelopa/janta fara dezechilibru. cazul fericit este atunci cand dezechilibrul jantei se anuleaza cu cel al anvelopei. dar e foarte rar, necesita potrivire maxima a cauciucului pe janta. In cazul in care tu nu ai simtit dezechilibrul el nu cred ca nu exista ci este foarte mic si nu se simte la plaja de viteze folosita de tine. elementele directiei sunt afectate numai daca ai un dezechilibru mare si mergi mult la viteza de "rezonanta" a acestuia desi cazul asta nu e asa probabil pt ca face urat si iti dai seama.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

apropo, asa de curiozitate cat costa echilibratul rotilor?! Am anvelopele de iarna care pe drumurile patriei s-au dezechilibrat saracele, nu ma intereseaza neaparat pentru astea ci pentru rotile de vara cu care am s-o incalt incepand de sapt. viitoare presupun.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este obilgatoriu in momentul in care schimbi/scoti anvelopele de pe jante sa faci o echilibrare.

Ratiunea: chestia cu trepidatul nu este intodeauna valabila, ba mai mult exista in aproape toate cazurile. Faptul ca la dezechilibre mici nu iti trepideaza nu inseamna ca acele trepidatii nu exista....sa ne amintim ca, mai avem articulatii pe masina care cu siguranta absorb o buna parte din aceste trepidatii/ socuri etc.

Echilibrarea este sfanta din mai multe ratiuni: protejarea jantelor, anvelopelor, a articulatiilor, siguranta la franare, consum, demaraj....si lista poate continua.

Parerea mea....:o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e sa o facem ca la carte nu se echilibreaza imediat rotile imediat ce se schimba caucioacele. Se ruleaza in jur de 100-200 de km dupa care se trece la echilibrat.

Faceti un test simplu: verificati o roata la vreo 3000 km dupa echilibrare.

Eu le echilibrez ori de cate ori simt ca e vreuna sau mai multe dezechilibrate, nu numai la o zi doua dupa montaj anvelopa.

Ori daca el nu simte vibratii, nu e nevoie. Pun pariu ca sunt multi care le-au echilibrat de o luna-doua si stau mai prost ca cel care a intrebat daca e musai sa le echilibreze.

Daca-ar fi sa "suflu si in iaurt", ca daca se intampla ceva rau, as echilibra rotile la fiecare 3000 de km maxim. Ceea ce nu fac desigur.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu zic ca este imposibil sa nu trebuiasca acolo un plumb de 10 grame, cat ar fi de perfecte jantele, etc!

si aceste 10 g lipsa nu dau trepidatii!nu neaparat!

ma rog...fiecare face cum vrea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din multiple considerente, cel mai important fiind ca nici o anvelopa sau janta nu este perfecta nici noua, recomand echilibrarea periodica, macar de 2 -3 ori pe an.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incet, incet, logica isi spune cuvantul ... :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad scris mai sus "obligatoriu". Cine/ce obliga? Ca este recomandat, asta este altceva.

Rotile clar nu sunt echilibrate dar din moment ce nu simte vibratii sau rezonante inseamna ca dezechilibrarea generala este destul de mica si se poate incadra in acceptabil. Exista si posibilitatea de a se duca sa le echilibreze, sa dea peste un xxxxxxx care are aparatul neetalonat si dupa ce da ~ 50 ron sa plece clantanindu-i dintii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai mare parte din vibratii este absorbita de servo (mai ales in cazul uneia hidraulice) si mai putin de alte articulatii. Este posibil sa ai un noroc chior si cauciucurile sa fi fost foarte bine turnate, fara diferente majore de greutate sau defecte astfel incat sa nu-ti genereze "dardait". Daca merge...fa doar o verificare la un service bun. In Bucuresti iti recomand cu incredere AutoSoft de pe Calea Dudesti aprope de intersectia de la Dristor. mai e si Sama dar am auzit de ea atat lucruri bune cat si proaste asa ca nu stiu ce sa-ti spun...iar de preturi nu mai vorbesc. O echilibrare ar costa in mod normal in jur de 5-6 sute de mii la un service decent (asta pentru cine intreba mai sus - cniky)

Ce zicea AndyG mai sus iar este adevarat. Se echilibreaza dupa un timp iar la cauciucuri noi se recomanda chiar 500 Km de rulaj inainte de a se echilibra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Oameni buni, omiteti un amanunt; omul a spus ca a schimbat gumele de iarna cu cele de vara. Cel putin pt. mine, asta presupune ca, a pus gumele de vara pe care le-a avut si inainte; NU cauciucuri noi. In acest caz, "norocul" consta in faptul ca s-au montat tot asa cum au fost si inainte. Mai "misto" ar fi sa ne spuna acum, ca de fapt a inlocuit rotile de iarna cu cele de vara :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

putin off topic, la sama montat 1 cauciuc + echilibrat costa 500 de mii!no comment!

in acest caz m-as gandi si eu de 2 ori inainte sa echilibrez rotile!

mai toate vulcanizariel au aparate relativ noi de echilibrat, pe antiaeriana sunt foarte ok.si mai sunt si langa gradina boptanica, ceva mai spre splai, pe aceeasi parte!

@ salex: pui incorect problema; extrapoland putin, te obliga cineva sa schimbi uleiul/ lichidul de frana?

dar sa pui cauciucuri de iarna? etc?

responsabilitatea poate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa va spun cat m-a costat operatiunea de primavara.

Se dau 4 jante aliaj cu anvelope de iarna (pe masina) si 4 jante tabla cu anvelope de vara (in portbagaj) + una janta aliaj stramba.

Lucrare:

1. permutare anvelope iarna cu cele vara (adica alea de iarna puse la loc pe jantele de tabla) + echilibrarea a 4 roti = 50 RON

2. indreptat janta aliaj = 40 RON

Total 90 RON, ieftin NU? :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot suntem pe :blink: va anunt ca am dat la autozone 170 lei pe montat anvelope pe jante de aliaj, echilibrat cu plumbi adezivi si presiune cu azot. dar eu zic ca a meritat.. masina de dejantat are prinderi cauciucate (nu iti mutileaza janta) omu a lucrat asa cum am vrut eu... a demontat/montat cu coarba nu cu pistolul pneumatic.... am strans din dinti la pret dar zic ca a meritat, oricum am facut asta doar o data avand in vedere ca am roti de iarna cu jante de tabla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Montat / demontat jante 17" + echilibrat la Sama Service = 50 RON cu discount (10 plumbi cu banda adeziva gratis).

Ce nu inteleg: de ce taxeaza diferit echilibratul in fct de diametrul rotii ?! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!