Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Miltumesc pt link.

Nu inteleg totusi de ce aceasta dimensiune( 215/45/16) nu este recunoscuta de RAR si nici de importator.

Chiar daca se potrivesc dar nu sunt trecute in carte am inteles ca pot avea probleme la ITP sau in caz de accident.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu sa`ti dau un raspuns pt prima afirmatie, probabil din cauza motorizarii...nu stiu, poti incerca sa dai un mail direct la VW ( Germania ) si sa le ceri un document prin care sa ateste faptul ca 1.4 TDI a fost echipat cu R16 si apoi sa te duci la RAR sa le omologhezi.

 

Da, poti avea probleme la ITP / accident / control RAR in trafic ; sansele sunt mici sa te ia pt roti, mai ales daca sunt o dimensiune echivalenta, dar niciodata nu poti sa stii ce noroc ai :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare! Am revenit cu o intrebare:

Am cumparat jantele, am pus inele adaptoare, am facut o proba pe masina cu anvelope 225/40 R18 (dimensiunea pe care o recomanda mercedes pentru acest tip de jante) dar sunt putin la limita. La gropi sau franare s-ar putea sa atinga si nu vreau distantiere pentru ca nu pot face omologarea cu ele. Problema ar fi doar pe fata si ma gandesc sa pun fuzete de Passat W8. Recomandari?

2021-03-27-22-37-10.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare !

va rog frumos , care v-ati mai lovit de aceasta problema, am un vw jetta din 2013 , am 6.5 J , et 50 si doresc sa cumpar niste jante originale de audi cu 7.5 j , et 36

credeti ca se potrivesc ? 
daca e vorba doar de niste inele de ghidaj , nu ar fi o problema. Astept parerile voastre. Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inelele de ghidaj le iei in calcul atunci cand gaura centrala difera ; poti lua jante cu gaura centrala mai mare si sa pui inele de ghidaj, insa jante cu gaura centrala mai mica nu ai cum sa pui pe masina pt ca nu intra pe butuc. Jantele pe care vrei tu sa le iei se potrivesc ; insa janta noua este mai lata ( in speta J mai mare ) si va sta mai iesita de sub caroserie cu 1,4 cm ( 50-36 = 14 mm / ET mai mic ). Presupun ca este vorba despre niste jante R16 ( sau acum ai R16 si vrei sa treci la R17 ? ). De potrivit se potrivesc, presupun ca ai suspensia stock ; daca va arata sau nu bine, e discutabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am 205 / 60 R16 (6.5 J , ET 50) si vreau sa pun 225 / 40 R17 (7,5J Et36)

Modificat de Bebeee
Fara quote la postul anterior!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Bebeee unpinned şi pinned this topic
  • 2 months later...

Salutare!! As vrea sa mi achiziționez niște jante pentru masina mea.Am un golf 5.Acum am unele cu dimensiunea de 205/55 R16,as dori unele pe 17,225/45 dar nu știu ce ET SI J.Ma puteți ajuta?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

se poate pune pe janta 6j / 17 amvelopa cu latimea 225?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e recomandabil. De regula pt 225 sunt latimile de 7, 7.5, 8.

La 6 in mod normal mai mult de 205 nu se pune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna ziua!

 

Am un Volkswagen Arteon 2018 2.0 TDI 239 cp 4motion care o sa imi vina intr-o saptamana.

 

Pe site, la jante, imi apar dimensiunile atasate.

 

Intrebare: se potriveste o pereche de jante de dimensiunile 8 x 18 ET 45 ?

 

Ma afecteaza cu ceva daca nu au ET 40 ?

 

Va multumesc!

 

11.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa fie rotile cu 5mm spre interior fata de ET40. In mod normal nu afecteaza cu nimic. Poate doar la aspect sa arate mai rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stiu pe cineva care a incercat sa puna pe un passat jante 6.5Jx16 cu ET50 si a avut erori la esp cand mergea. Dimensiunea oem pt el era 6.5Jx16 cu ET42 . Poti incerca ,dar pot aparea probleme. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Se poate momta jante cu et 35 pe un passat b7 2.0 170 cp ? Mentionez ca sunt 7j x 16h2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

@bob97 se pot monta dar cu acel ET vor fi mai ieșite in afara de sub caroserie. 7J x 16 nu e deloc prea diferit de OEM dar acel ET nu este de acolo. Normal ETul tau trebuie sa fie ~42-45. Tu scoti jantele de sub caroserie cu 7-10mm avand ET35


ATENTIE la butuc ! nu este suficient sa ai jante cu PCD 5x112 ! Trebuie si 57,1mm la gaura butuc prindere! Deci o janta de Mercedes cu 5x112 nu este buna pe Passatul tau (acesta a fost doar un exemplu mai extrem)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare tuturor , ma poate ajuta cineva cu o informatie ? Am montat pe masina ( Skoda Superb 2016 ) jante R17 cu 7.5J ET 40 cu anvelope 215/55/17 ( dimensiunea de anvelope recomandata de producator ) si este foarte rigida , simt orice denivelare , zdruncina foarte tare la gropi si denivelari ( mecanica este schimbata toata , bucse , bielete , amortizoare , arcuri , etc ) , este posibil ca jantele sa fie mai late ( producatorul am vazut ca recomanda 6.5 J ET41 sau 7 J ET40 pentru anvelope 215/55/17 ) si din cauza asta sa intinda mai mult anvelopa iar aceasta sa piarda din elasticitate ? Va multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atat timp cat cauciucul nu sta “tras”, diferenta de confort este minimala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna ziua colegi...

Pentru am meu Passat B6 Sedan 2005 (BKP) am citit ca Janetele acceptate pe R16 ar fi 205/55/R16  6,5Jx16ET42 sau ET45.....Am gasit un set de jante care mi-ar placea care sunt 6,5Jx16ET46 de la un Golf 7. Oare  la un control amanuntit RAR as avea probleme cu acest tip de jante ? Va multumesc anticipat !

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, la un control amanuntit nu iti da jos janta sa vada ce specificatii are, respectiv la tine diferenta de 1 mm la ET. Atat timp cat ai dimensiunea ok la anvelope si nu au uzura peste limita, o sa fie in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
IonutNicodim2003

Salutare , as avea nevoie de o parere , aveti idee cum ar sta aceste jante pe passat?

Ar sta placut pe ea sau datorita etajarii prea in interior a jantei va da urat?

342231324_586873166841480_2388778224529619425_n.jpg

342223323_177775091424872_6536356293169341770_n.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Va salut, vreau sa achizitionez un set de jante si anvelope de vara. Masina in cauza este un Golf 7, 1.6 TDI 110CP 2014. 

 

In principiu as dori ceva 7Jx17 et49 sa pot pune 225/45/R17 dar gasesc foarte putine in configuratia asta (doar OEM ma intereseaza). Am gasit modelul London de pe Passat B8 (cred) 7Jx17 et40 si imi plac tare. Cum s-ar aseza cu et-ul asta? Pe configurator imi zice ca ar sta cu 15mm mai spre exterior. 

 

Am vazut ca pe Dijon de exemplu vin 2 marimi  6J x 17 et48 (205/50/R17) si 7Jx17 et49 (225/25/R17) dar anvelopele pe marimea 205/50/R17 sunt foarte scumpe (diferenta chiar si de 250) fata de 225/45/R17. Daca tot pun pe 17 macar sa fie mai late sa castig la aderenta. 

 

Ar fi ok si et43/45/50 pe Golf? Afecteaza tehnic cu ceva masina? 

Modificat de madalin1Q
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!