Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Poate fi o problema diferenta de ET de la 50 care vad ca se foloseste la OII la 42 ? Am vazut ca ET sub 47 nu apare la OII :rolleyes: ..ar fi deci 5mm mai in afara se pare...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Scuze ca ma bag asa, dar care stiti ce date sint trecute pe jantele de tabla de G4 pe 15`, ma refer la; et, j, etc.Eu am jante de tabla originale pe 16` si as vrea sa trec la 15` datorita drumurilur proaste pe care circul in zona mea.Vreau sa achizitionez jante pe 15` cu cauciucuri cu tot de 195/65*15.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Doua observatii:

1. Relatia intre latimea jentii si latimea cauciucului se poate calcula usor; Pentru o janta data (ex. 6J15) se pot monta cauciucuri intre 6 + 1 inch si 6 + 2 inch adica: 177 -> 175 si 203 ->205. Nu se recomanda latimi mai mari ale cauciucului decat cele calculate pt ca scade stabilitatea la viraje iar forma benzii de rulare e afectata. Latimi mai mici (nu prea e cazul) pot duce la dejantare - dezumflarea cauciucului la curbe stranse/contact cu bordura

2. Intre ET si latimea de origine a jentii si valorile aftermarket exista o interdependenta: Daca latimea jentii creste cu 1 inch (ex. 6.5 original -> 7.5 aftermarket) atunci si ET ar trebui sa creasca cu 0.5 inch (12 mm) ex -> ET37 original creste la ET49 aftermarket. ET-ul are o importanta deosebita in distributia sarcinii pe rulmentii fata. La majoritatea masinilor noi, rulmentii fata sunt de a 3-a generatie - butucul si fuzeta sunt de fapt parte din rulment. La origine, ET-ul jantei se alege astfel ca distibutia de sarcina (statica) pe cei doi rulmenti sa fie conforma cu capacitatea lor de incarcare.

Modificarea ET-ului - ca sa arate bine masina - sau montarea inelelor distantiere la jante (cu scopul scaderii ET) duc la solicitarea acestor rulmenti peste sarcina pt care au fost proiectati ceea ce creste uzura. Inelele distantiere sunt o problema deosebita - pt ca scad f. mult ET-ul si se poate sparge rulmentul interior la o groapa solida luata in plin.

O idee f. buna e sa verificati ce spune TUV-ul despre janta respectiva pt masina dvs. Daca e acceptata TUV, atunci e OK. Daca nu... atunci janta poate sa mearga, dar masina o sa fie aratoasa insa mai putin fiabila.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum verificam ce spune TUV-ul pentru janta pe care o alegem pentru masina noastra?

Modificat de audi_fan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi tot cautind dupa jante pe 15` cu et 38 pt G4, am gasit unele cu inscriptia IS-47, deci IS in loc de ET.Ce semnifica oare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat pe un forum auto din Germania si am gasit exact aceeasi intrebare.Raspunsul unui alt user al forumului a fost: ,,IS47=ET47'' dar fara alte explicatii!Poate iti mai raspunde cineva de la noi,asa ptr. mai multa siguranta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am unit eu cele doua topic-uri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Daca latimea jentii creste cu 1 inch (ex. 6.5 original -> 7.5 aftermarket) atunci si ET ar trebui sa creasca cu 0.5 inch (12 mm) ex -> ET37 original creste la ET49 aftermarket.

Deci daca eu am acum la Ibiza jante pe 15" 5x100 6J cu ET 43 pot pune jante de 14" 5x100 6J cu ET38? Am gasit niste jante de tabla 5 x 100 , 175.80 r14 88Q , 6j , et38 si nu stiu daca sunt bune. Nu stiu nici ce inseamna acel 175.8 si nici 88Q :frigbaitata:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
Poate fi o problema diferenta de ET de la 50 care vad ca se foloseste la OII la 42 ? Am vazut ca ET sub 47 nu apare la OII :P ..ar fi deci 5mm mai in afara se pare...

Si eu am Octavia 2 si vreau sa imi iau un set de 4 jante de tabla ,ca sa le incalt cu cauciucuri de iarna.Am pe roata de rezerva din tabla, et 47.Care ar fi limitele pana la care pot sa nu creeze probleme aceast "et",tinand cont ca nu am gasit jante dacat cu un alt "et"(42).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si cum verificam ce spune TUV-ul pentru janta pe care o alegem pentru masina noastra?

Am atasat o fisa TUV pentru distantiere pentru Octavia 1Z (II). Contine inclusiv ET-ul minim acceptabil (de ex la anvelope de 195 cu latime a jentii de 6 inch, ET >=22mm).

Site-ul e http://www.tuevgutachten.de/

Dezent are fise TUV pentru fiecare janta pe site. Asta ar fi alta solutie. Eu de la Dezent am luat fisele pt a mea, si am cautat jante cu aceleasi ET/ diam de centrare.

au1_skoda_oktavia_t_1z_041221.pdf

Modificat de Pisicutza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am Octavia 2 si vreau sa imi iau un set de 4 jante de tabla ,ca sa le incalt cu cauciucuri de iarna.Am pe roata de rezerva din tabla, et 47.Care ar fi limitele pana la care pot sa nu creeze probleme aceast "et",tinand cont ca nu am gasit jante dacat cu un alt "et"(42).

Poti sa folosesti fara probleme jante cu ET42,eu momentan pe Golf5 am jante cu ET37 de pe masina anterioara Passat B5.5 si nu am nici o problema nu atinge de nimic deci eu zic ca se poate folosi jante incepand cu ET35 fara probleme. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am achizitinat niste jante cu J 7,5*16 si cu toate ca am studiat configuratoarele mai sus mentionate ,nu m-am lamurit. Din ele rezulta ca pot pune pneuri 205/55/16 sau 215/55/16 si chiar 225/55/16. As dori un sfat competent din practica.

Modificat de rdirectoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

205 55 16 nu poti pune. defapt practic il poti pune dar nu e recomandabil

la 215 55 16 si 225 55 16 limitele sunt intre 6j si 7,5j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@abstrakt -tocmai spuneam mai sus ca as dori sfaturi din practica sau eventual din experienta dobandita in service(vulcanizari,etc) nu din configuratoare. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as dori sa stiu cu ce ET vin jantele de 16" originale de aliaj pe G4, sau sa imi recomandati un ET care sa fie cat de cat normal (adica sa nu imi arunce roata prea in afara). vreau sa pun anvelope 205/55/16 pe jante 6,5-7J*16 ET?

Modificat de Darth Maul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

...Roadrunner...

@rdirectoru:

Poti folosi urmatorele :

205/55 R16 - se monteaza fara probleme, ar fi indicate niste anvelope cu protectie pentru jante.

215/55 R16 - se monteaza fara probleme

225/55 R16 - nu este indicat, deoarece sunt mai inalte decit originalul, echivalentul recomandat fiind 225/50 R16. Si aceste din urma se monteaza fara probleme.

Alegerea e a ta, functie de ce anume doresti. Cu cit cresti latimea anvelopei, creste aderenta si stabilitatea, insa pretul anvelopelor va fi mai mare.

Te-ai lamurit acum ?

@Darth Maul :

Pentru Golf 4, anvelope 205/55 R16, iti recomand jante 7x16, poti folosi linistit jante cu ET 35-38. Vor veni perfect.

Modificat de ...Roadrunner...
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi @roadrunner, acum stiu ce am de facut! :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare ! Am incaltat masina ( O2 ) , cu jante Arcasting K11 dimensiunile lor fiind 16'' cu 7J si cu ET35 iar cauciucurile sunt Dunlop SP 01 205/55/16. Am tot citit despre jante insa vroiam sa aud si parerea altora despre alegerea facuta. Jantele arata super pe masina insa singura retinere o am la acel ET care este destul de mic .Voi ce ziceti ! http://www.ejante.ro/?x=arata_produs&i...d2=34&rad3=

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai noi am avea nevoie de niste poze ca sa ne exprimam parerea (mai ales din fata/spate pt. ET). Cred ca cel mai in masura sa ne spui daca sunt probleme esti tu :) (si aici ma refer la probleme de atins roata de aripa).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am nici o problema ! Nu atinge nimic. Am sa fac si niste poze pentru a a va face o idee.Sper sa pot astazi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa arata 16/7J/ET35 !Sau cam asa:

post-7564-1204904406_thumb.jpg

post-7564-1204904581_thumb.jpg

post-7564-1204904703_thumb.jpg

post-7564-1204904717_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata excelent :) . Ar trebui sa cari marmura cu ea ca sa atinga aripile de cauciuc. Ai cumva pachet de drumuri grele? Si stii cumva ce ET aveau jantele stock? Sa-mi dau seama de la cat ai plecat ca sa compar situatia cu Golf-ul. Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am pachet de drumuri grele iar jantele cu care a venit din fabrica erau de 15' cu un ET de 47. Toate aceste date sunt valabile si pentru Golf V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!Intentionez sa-mi pun jante de 17 pe masina din semnatura si ca sa pastraz circumferinta ar trebui sa pun 235 45 17.Daca pun 235 50 17 cu ce ar putea afecta in afara de vitezometru si nr de km parcursi pe care mi-i arata in bord?Acum am 205 60 16 in loc de 205 55 16 cat ar fi normal.Care ar putea fi efectele negative daca fol aceste tipuri de cauciuc cu balonul mai mare decat e prevazut in mod normal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!