Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Da, este ok. Inclusiv cu Et 45 sau 46. 

Cum am spus si mai sus avem asa (pentru o utilizare fara emotii): 

ET (min/max) 54 -45 

Latime ( min/max) 6-8j

*Orice janta din echiparea de fabrica pentru Golf/Jetta va veni cu et intre 54 si 47 iar j-ul intre 6.5 si 7.5. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Astea erau in "vizor" ... (cam greu sa gasesti cu ET 50,acelasi model; mai cautam.), pe ejante.ro.

Marca: ANZIO GERMANY, Model: TURN, 6.5x16, 5x112, ET 45, Gaura Centrala: 70,1, Finisaj: POLAR SILBER, S: ej405943.

Edit: acum am vazut ca nu corespunde gaura centrala, e mult prea mare (70,1 !!!)

Modificat de Shymano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, spui ca merg fara probleme astea?? Cu inele de centrare ... asta am inteles. 

Asa, arata foarte bine jantele ... astazi am dat comanda de unele d-astea, pentru o Honda Civic Sedan 2016.

Am vazut si modelul Spark, cu ET 46 si ET 50 si gaura de 57.1, arata bine si alea.

Modificat de Shymano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut am si eu o problema cu franele, adica vibreaza pe la 80-100 cand franez mai tare,le-am schimbat anul trecut TRW si placutele, dar am si alta neclaritate adica acu cateva zile am schimbat cauciucurile si mi-au pus pe cel putin una din rotile fata 150 g plumb ca cica asa cerea la echilibrat, chiar asa se strica rotile de aluminiu in 1 an si l-am vazut cand a masurat cu compasul ala care nu stiu cum ii zice J la roata si a bagat 7.5 pe aparat, cum aflu J meu la roata ca nu sunt sigur de treaba astora la echilibrat? ca daca nu au bagat bineatunci nici roata nu e k. am roti pe 15 195/65

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Latimea interioara si profilul jantei

Aceasta este a doua informatie importanta de pe janta si in general apare sub forma 6Jx15 unde cifra 6 reprezinta latimea interioara a jantei iar litera J profilul acesteia. Latimea este exprimata tot in inch si se stabileste masurand distanta dintre marginile jantei, practic locul in care se aseaza anvelopa dupa montare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da am dat o roata jos si scrie pe ea 7jx15 nu 7.5j cum a masurat. de aici ma gandesccavin si ceva vibratii nu , ca nu e calibrataadecvat/..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut. o intrebare va rog frumos...vreau sa cumpar pentru niste jante pe 16 cu J 7 si ET 46 pentru un A4 B6, dimensiunea de fabrica ecu ET 42. Credeti cadiferenta de 4 mm de la ET 42 la ET 46 poate influenta in sensul sa atinga pe interior tinand cont ca janta cu Et 46 intra mai in interior cu 4 mm ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Se dau urmatoarele date despre o janta:  6J X 15 H2 5 / 100 / 38 / 57.0 (sau 60.1)

Pina la 38 stiu tot ce inseamna... Ce reprezinta valorile scrise bold?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

57 mm   diametru  gaura centrare butuc , janta vw

60.1mm diametru  gaura centrare butuc ,  janta audi (merge si pe vw cu inele de centrare)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

38- ET sau offset ( distanta in mm intre planul imaginar al jumatatii jantei si planul de aplicatie al butucului jantei.

Parametru IMPORTANT! 

Sunt sigur ca exista si imagini si link-uri in acest topic ca sa intelegi! 

Sau google: tyre bible... de citit toate paginile ,.....sunt explicite pentru americani care se incalta cu fesul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu la cine faci referire ca se incalta cu fesul... Stiu ce este ala offset, chiar am spus ca pina acolo stiu ce inseamna orice valoare. La alea scrise bold (adica ingrosat) era nedumirirea.

acum o oră, EEXCALADE a scris:

57 mm   diametru  gaura centrare butuc , janta vw

60.1mm diametru  gaura centrare butuc ,  janta audi (merge si pe vw cu inele de centrare)

Multumesc frumos! Banuiam asta dar nu eram sigur. Totusi, am o nedumirire: acele valori mi-au fost date de un site de vinzare unde, la configurare, am selectat Marca masina:Skoda, Model masina: from 2015.01 Fabia (5J) 5 / 100... Daca le iau pe cele mari trebuie si acele inele. Multumesc inca o data!

Modificat de _R_A_D_U
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai roata de rezerva masoara gaura centrala,daca nu masoara la una din rotile de pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai...n-am roata de rezerva. Masina e "pe bancul de lucru"... Acu' se fabrica. Iar eu trebuie sa stiu ce si cum pina cind soseste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai ptobabil e cu gaura de 57 mm,dar e bine sa verifici informatia la furnizorul masinii

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vw si Skoda au utilizat doar 57,1. Imi e greu sa cred ca fix acum pe fabia modifica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu cred ca tot de 57 este, deocamdata nu ma grabesc sa cumpar. Oricum masina vine cu anvelope de vara. Poate se termina iarna pina o primesc si scap momentan de o cheltuiala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,teoretic nu cred ca ar incapea 60.1 la 5x100,cred ca e o eroare de la site-ul respectiv 

Modificat de EEXCALADE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uitati aici un tabel cu latimea cauciucului funtie de latimea jantei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua . Pe un a4 b8 2013 , se poate pune o janta 7x17 et37 ? Jante oem audi . Cauciucuri 225 . Cele de iarna care sunt pe masina erau 16 et45 de aia intreb. Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru un passat b7 kombi, jantele originale sunt pe 18 sunt 8j/et44 se pot monta un set de jante pe 18 cu 8j/et47 ? am vazut pe un calculator de jante ca ar fi cu 3mm in interior, influenteaza comportamentul rutier si starea masinii aceasta diferenta?

multumesc

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se pot monta fara da aiba vreun efect asupra comportamentului masinii. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!