Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Salutare,

Ce ET, J, trebuie sa aiba jantele pe 18 pentru Passat B6?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va rog un sfat si pentru mine:

 

Fact: la 18'' ar trebui sa pun 7.5J si ET 46 cu cauciucuri 225 latime

 

Question: la 18'' cu 8J si ET 44, aceeasi guma de 225 latime, ce se va intampla ? O arunca mult in afara ET-ul de 46 vs. cel de 44 ? Ar fi 2mm mai la exterior janta ?

 

Sta prea "intinsa" guma de 225 pe janta de 8J ? Intreb caci OEM, cea de 8J vine cu guma de 235, de asta sunt usor indecis...

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O arunca 2mm de la ET si inca 6mm de la diferenta de latime. Diferenta de latime fiind 0,5 inch = 12,7mm, jumatate din ea fiind spre exterior si jumatate spre interior.

De regula pana in 10mm mai in exterior fata de setup-ul oem nu este o problema. Eventual poti masura ce distanta este acum intre janta si aripa, dar nu cred sa fie probleme.

 

Nu mi se pare ca sta prea intinsa anvelopa de 225/40 pe 18. Am avut fix acelasi setul cu 225/40 pe 8x18 ET44. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu ai iesit nimic...Back to the drawing board.

 

Modus-urile de pe Superb 3 arata groaznic pe Superb 2...

 

Astea sunt din poza...

post-9928-0-94169400-1450681454_thumb.pn

Modificat de 75NOR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Nu pot sa pun link, dar pe sigemo.ro gasiti configurator pt jante pt fiecare tip de masina/motorizare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa imi iau niste jante originale VW pe 15, dar au 6.5J si ET35 pe cauciucuri de 195.65.15...oare nu ies prea in exterior sau sa am probleme mai tarziu?

 

Mersi,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare , 

Doresc sa achizitionez niste jante pe 16" .Din ce am vazut la Octavia 1 Tour J maxim al jantelor OM este de 6 1\2 iar ET 42 .
Ce vreau eu sunt 7J si ET 34 .... intrebarea este daca se pot monta fara probleme avand in vedere diferentele fata de cele de fabrica . 

Multumesc !

jante-originale-volkswagen-5x100-16-inch-e3d682026de584a0d1-0-0-0-0-0.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

T.R.C. PASSAT 2006
Quote

 

  • Salut pe passat b6 merg aceste jante sunt originale dupa cod?

jante-originale-vw-passat-golf-16-inch-anvelope-c1d8823a74078d0a41-0-0-0-0-0.jpg

jante-originale-vw-passat-golf-16-inch-anvelope-e0cfe23a74020966a9-0-0-0-0-0.jpg

 

 

Acest model stie cineva cum se cheama? Caut jante pe 16 pentru passat b6, multumesc.

89991448_2_644x461_jante-16-5112-vw-passatgolf567jettatouransharanaudiskoda-fotografii.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

Poate intrebarea mea este prosteasca, dar cat inseamna 6 1\2J?

Pe jantele de tabla am inscriptionat aceasta valoare iar pe cele de

aliaj am inscriptionat 7.5J

De ce pe cele de tabla nu am inscriptionat 6.5J sau ceva de genul?

Cat inseamna 6 1\2J?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6 hours ago, duduratoy said:

Cat inseamna 6 1\2J?

Este echivalent cu 6.5J...

1/2=0.5+6=6.5

Destul de logic nu?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare.  As vrea sa pun pe golf 5 jante   pe 16 cu ET 35, oare as întâmpina ceva probleme? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 2/20/2016 at 7:41 PM, T.R.C. PASSAT 2006 said:
  • Salut pe passat b6 merg aceste jante sunt originale dupa cod?

jante-originale-vw-passat-golf-16-inch-anvelope-c1d8823a74078d0a41-0-0-0-0-0.jpg

jante-originale-vw-passat-golf-16-inch-anvelope-e0cfe23a74020966a9-0-0-0-0-0.jpg

 

 

 

Modelul asta de janta a fost OEM Passat B6, deci se potriveste.

Alea 4 din cealalta poza nu sunt OEM.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un golf 5 jante cu et 60 s-ar potrivi sau ar atinge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu as vrea sa știu dacă cu ET de 35 ar fi ok? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
T.R.C. PASSAT 2006

Mc de informatie, caut  un set de jante pe 16 la care sa adaug 4 anvelope noi 205 55 16, astept sa aduca dot 2016. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am găsit niște jante Alutec, au inele de centrare, dar nu au prezoane.Modelul jentilor mele de pe mașină e Perugia 7Jx16H2 cu ET45.Jantele Alutec se potrivesc după caracteristici.Dar prezoanele mele sunt bune pentru jantele Alutec?Tipul care le vinde zice că le-a avut tot pe un B7 cu jante de tabla.

20160408_212134.jpg

102916782_3_1000x700_jante-r16-vw-audiskoda-autoturisme_rev002.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salut!

Am jante de 17" oe modelul Le Mans, 7.5 x 17, ET47. Imi toceste cauciucurile pe interior pe fata si pe spate, pe fata mult mai agresiv.

Cauciucurile sunt 225/45. Este posibil ca ET-ul sa fie prea mic si din aceasta cauza sa le toceasca pe interior? Am vazut ca G5 vine cu ET54 la jantele oe, de fabrica.

Bucsele sunt ok si in ultimii 2 ani am facut 2 geometrii... degeaba.

Modificat de alexdiaz
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema ta nu se datoreaza ET-ului ci unei probleme a trenului de rulare, de ex geometrie dereglata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauciucurile de iarna pe jante de 15" purtate 4 ani sunt tocite uniform.

Am facut geometria anul trecut la NorAuto. De anul trecut pana acum le-a tocit pe interior destul de mult.

Doar pe cele de 17" le toceste.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut. Trebuie să-mi cumpăr jante de tabla pe 16 pentru un b6   din 2009 și nu știu ce et,  j trebuie sa aibă. Va mulțumesc anticipat pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma puteti ajuta cu un sfat anvelope 205 50 17 pot pune pe jante cu 7,5j. A folosit cineva cum se comporta? Eventual o poza? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Salut, ma poate ajuta cineva cu un raspuns la problema mea?Am gasit pe net niste jante care imi plac dar au dimensiune 6.5, ce am eu sunt 6, oare se potrivesc anvelopele pe ele?Nu atinge la virare maxim in aripa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Un prieten vrea sa-si cumpere niste jante de aliaj pentru Jetta 1.6, 2008 (1KM). Ce are acum pe masina sunt cam iesite in afara ... anvelopele ce urmeaza a fi cumparate si ele vor fi 205/55/16. Ce nu am inteles eu, dupa cautari pe net: ce dimensiuni au jantele originale ?? Am gasit ceva cu 6Jx16 sau 6.5Jx16, 5x112, ET 50, gaura centrala 57. Care sunt dimensiunile uzuale ??

Multumesc frumos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dimensiunile mai sus amintite sunt perfecte pentru Jetta. 

Dimensiunile uzuale sunt et 54-47 si 6.5j-7.5j cu "gaura" de 57.1

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci daca alegem 6.5Jx16, 5x112, ET 50 este ok ... cu 205/55/16. Gasisem ceva cu ET 45 sau 46 ... si mi-era sa nu iasa la fel, in afara.

Modificat de Shymano
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!