Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

@ Acidutzul - Am montat si eu ieri jantele Oz 35 Anniversary cu J7,5*16 si ET 35 si vin perfect. Din pacate a venit seara prea rapid si nu am apucat sa le si fotografiez. Cum reusesc sa fac asta, am sa postez aici.

P.S. Nici eu nu am PDG. :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai ca sunt curios sa vad cum arata ! Latimea jantei - 7,5- nu este cumva prea mare?! Ce cauciucuri ai pus ? Asteptam poze . Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva ce ET au jantele pe 16'' cu care vine echipata Octavia 2. Ma refer aici la jantele din aliaj cum ar f "Vega" sau "Lyra".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vega 16"

6,5 J x 16 H2, ET 50

f

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut niste fotografii,dar cu vremea asta din pacate sunt murdare si nu se vad cum ar trebui .Oricum orientativ astea ar fi.

post-5156-1205160199_thumb.jpg

post-5156-1205160250_thumb.jpg

post-5156-1205160265_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deosebit ! Arata foarte bine ! Poate pe viitor mai impartasim impresii despre comportamentul masinii.Oricum , fata de 195/65/15 cu cauciucurile astea am inceput sa simt gropile iar cei care au pe 17'' sunt convins ca le simt si mai tare. Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru apreciere, intr-adevar au inceput sa se simta gropile si trebuie sa stau cu ochii in patru :vaidecapulmeu: la minunile din asfalt. Dar cu toate astea comportamentul rutier este de exceptie ,poate si datorita pneurilor. Mai ramane sa fac vreo 200 km (am facut deja 300 de cand le-am montat) si voi merge sa le echilibrez din nou si sa fac directia. :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Zorro Classic

Masina din semnatura a fost achizitionata cu jantele standard a echiparii ("El Dorado") ale caror caracteristici nu le-am gasit explicit pe undeva dar am inteles ca ar fi 6,5Jx16 PCD 5x112 ET47 (de ultima valoare nu sunt 100% sigur). Cauciucurile utilizate sunt 205 55 R16.

As dori sa-mi cumpar un set de jante cu urmatoarele caracteristici 7,0X16 ET 40 sau ET 50.

Care ET ar fi mai bun? Cel mai apropiat de valoarea jantelor montate de producator?

Pe site-ul Seat (http://www.seat.at/at/index.php?pid=147&m=231,9,231&extra=) nu am gasit valoarea 7x16 ci numai 6x16 si 6,5x16. Sa inteleg ca 7X16 nu ar fi bune? Sau este doar o scapare a lor?

Cauciucurile respective se potrivesc cu jantele dorite de mine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro, ET-ul l-ai putea gasi pe partea interioara a unei spite.

Daca ET-jantei originale este 47, uite calculul facut pe site-ul Carbible:

Pentru ET 40 post-3245-1206016386_thumb.jpg jantele vor fi cu 7 mm mai inafara fata de originale.

Pentru ET 50 post-3245-1206016420_thumb.jpg jantele vor fi cu 3 mm mai in interior fata de originale.

Cu cat ET-ul e mai mic, cu atat jantele vor fi mai iesite in afara, mai spectaculos poate, dar atentie sa nu atinga rotile in aripi!

In ceea ce priveste J-ul, la latimea anvelopei de 205 se pot folosi jante cu J 5,5-7.

post-3245-1206016431_thumb.jpg

Deci anvelopele se potrivesc, dupa cum ai si spus, cu jantele dorite.

Faptul ca nu sunt mentionate pe site-ul Seat nu inseamna ca nu sunt bune. E posibil doar sa nu recomande latimile la limita intervalului (5,5 si 7)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zorro Classic

Multumesc! In cazul acesta ar fi de preferat unele cu un ET usor mai mic din ratiuni de "atingere" dar si estetice (desi 7 mm e aproape nimic).

O latime mai mare a jantei determina o modificare a caracteristicilor cauciucului (cauciucul ramanand acelasi)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca latimea mai mare a jantei nu depaseste totusi limitele admise pentru o anumita tipodimensiune de anvelopa (cum ar fi in cazul descris 7 pentru anvelopa de 205 mm care admite un J intre 5,5 si 7) nu cred ca se modifica semnificativ comportamentul rutier al anvlopei si sigur nu e cazul sa ne gandim ca anvelopa ar putea sari de pe janta nici in cele mai violent luate viraje.

Va trebui doar sa verifici presiunea mai des pentru ca rularea cu presiune mai mica in anvelope va duce la uzura mai pronuntata a marginilor benzii de rulare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Pana la urma, dupa 6 pagini de citit, tot nu am inteles. Care sunt dimensiunile minim si maxim de anvelopa ce merg puse pe o janta 7j de exemplu, pentru ca s-a spus ca versiunea aia de calculator de pe carbible nu e ok. Intra cauciucuri 225/45/17 pe jante 7j/17?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se poate.

Anexez un extras din oferta VW pentru Golf V MY 2007.

Nu stiu daca "versiunea aia de calculator de pe carbible" este OK sau nu, nu am argumente in afara de aceasta situatie in care intr-adevar anvelopele 225/45 R17 sunt montate de uzinele Volkswagen pe jante J7.

post-3245-1208792368_thumb.jpg

Se observa insa ca la o scadere mica a talonului (225/40 R18), pentru o aceeasi latime a anvelopei de 225 mm VW foloseste jante J7.5. Si in acest caz calculatorul de pe Carbible indica dimensiunea corecta (minimum J7.5).

Deci J7 pare sa fie totusi limita minima pentru anvelopele 225/45 R17.

Eu personal am jantele Estoril, deci J7 si nu am avut probleme in cele mai dure conditii de exploatare a doua randuri de anvelope.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am montate 225/45R17 pe jante cu 7J

se potrivesc perfect

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sicer...ma bag si yo cam aiurea dar...tre sa tineti cont si de OMOLOGAREA RAR...asadar...pt vw bora am intrebat eu...si cei de acolo mi-au rspus in felul urmator:

Volkswagen-ul Bora in omologarea europeana din anul 2003, este prevazut sa poata avea urmatoarele anvelope:

195/65R15 91T cu janta 6JX15,

205/55R16 91H cu janta 6.5JX16,

225/45R17 91V cu janta 7JX17,

225/40R18 88Y cu janta 7.5JX18.

In situatia asta, puteti sa va deplasati la orice reprezentanta RAR din tara si sa solicitati trecerea tuturor anvelopelor mentionate in CIV-ul autoturismului dvs, fara a plati taxa de omologare, ci numai taxa de modificare in CIV.

aceleasi dimensiuni sunt valabile si pt G4....

intradevar ...am vazut bora cu jante pe 19 cu 8,5J pe fata si 19 cu 9,5J pe spate...se vedea bine....dar totusi prea mari pt drumurile noaste...

v-am salutat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Scuze pt quote-area postului respectiv,asta n-am mai stiut-o. Totusi ti-as fi recunoscator daca mi-ai da un link catre sursa de unde ai luat aceste date cu limitele pt 225 :strict intre 7,5J si 9J. Ma intereseaza pt ca vreau sa-mi iau jante pt anvelope de 225 inclusiv pe fata si cu un ET care sa le scoata putin in afara. Am observat ca arata f.bine asa pe masini ca a mea.

eu am pus pe touran care are aceleasi dimensiuni la jante adica 205/55/16,5x112distanta intre prezoane,225/55/16 si nu am probleme.mentionez ca jantele sunt 6.5jx16 si cauciucurile stau foarte bine si la 190km/h si la viraje stranse

poate la mine au mers foarte bine 225/55/16 pe jante de 6.5jx16 pt.ca sunt pe 55 ,dar nu stiu cun ar sta daca talonul ar fi pe 40?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Laurentiu_LWR

salut..de ceva timp caut sa-mi cumpar niste cauciucuri...eu am pe masina 205 /55/r 16...si un coleg de-al nostru m-a intrebat daca nu cumva vreau 215/55/16

jantele au 6.5 j*16 et 42

se potrivesc?o sa am probloeme la articulatii bucsaraie sau altceva daca la pun pe 215?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potrivesc, nu vei avea probleme la articulatii, bucseraie, etc diferenta e foarte mica.

Singurele probleme pot apare la ITP, RAR, la un control in trafic, etc asta bineinteles daca nu sunt mentionate in certificat ca anv optionale.

Modificat de WNS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

vreau sa cumpar un set de jante de tabla dar sunt nedumerit din cauza ET-ului.

in certificatul masinii sunt trecute ca si jante de iarna 6 sau 6,5 J cu ET 50 anvelope 205/55/R16.

am gasit la o cunostinta un set la 400 lei dar au ET 40 in rest celellate caracteristici sunt identice .

se pot monta si astea sau trebuie cumparat doar ce spun/recomanda ei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am vazut mai sus un link in care pot gasi et-ul perntru jantele de la skoda , poate cineva sa ma ajute cu un link asemanator pentru jantele de la Golf 5.

Merci,

ps: scuze daca se gaseste pe undeva si nu l-am observat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu un astfel de link, dar daca ne spui ce diametru doresti sa aiba jantele cred ca iti putem da niste indicii.

Eu de exemplu la jantele OEM Estoril pe 17 " am un ET de 54.

gigi72: jantele de iarna cu un ET 40 vor fi mai in afara cu 10 mm decat jantele OEM cu ET 50. Teoretic e posibil sa atinga aripile in viraje sau la denivelari mari, specifice iernii, mai ales daca rotile sunt incarcate cu zapada, noroi, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as vrea sa pun pe un 2.0tdi CL (fabrica 16j) jante 18j marca OZ model ultralegera

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut

buna alegere, cel mai bine e sa mergi la un dealer OZ in Ro, care cel mai sigur iti va da dimensiune potrivita pt masina ta.

Ca sa mergi cu lectia invatata, sa nu-ti bage alteceva pe gat, intra pe : http://www.ozracing.com/at-team/index.alk , configurator, selectezi masina ta, diametrul si modelul jantei ............... si o sa vezi exact caracteristicile jantei !

Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Sunt in situatia de a alege intre niste jante de 7,5x17 cu ET50 sau ET35, pe care le voi echipa evident cu 225x45. ET-ul standard al VW la dimensiunea asta ar fi 51 (Denver pe GTI). Am citit postul asta si stiu ca nu se recomanda coborarea sub ET45. O sa tin cont si de aceste aspecte.

Am insa marea rugaminte catre posesorii de jante 7, 7.5 sau 8 x 17, cu ET intre 35-40, echipate cu cauciucuri 225x45x17, sa-mi spuna daca au avut probleme cu jantele atunci cand masina era incarcata (atins in caroserie) si sa posteze sau sa-mi trimita pe e-mail (stefanalex80@yahoo.com) poze edificatoare (din fata/spate/de sus) ca sa pot face o alegere.

Va multumesc anticipat.

Bafta.

Modificat de Acidutzul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!