Jump to content

Et-ul Si J-ul


Northman
 Share

Postare recomandată

Intra pe linkul pe care l-ai pus si tu (carbible), fa un "Find in page" pentru "An ideal rim-width calculator", introdu in calculatorul de acolo 225/45R17 si apasa pe butonul Click to calculate rim size.

Vei obtine cifrele pe care ti le-am spus: 7,5 up to 9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect dar pe mine ma intereseaza 225/55R16 nicidecum 225/45R17 asa ca se schimba datele problemei. Iar pt 225/55R16 obtin 6x16 up to 7,5x16 .Tu ai spus "in cazul discutat" si atunci ai dreptate pt ca te refereai la ...45R17. DAR totusi cum vine asta :guma de 225 cu R16 merge pusa pe 6J (luam doar valorile minime ale J-ului) si guma de 225 cu R17 nu merge decat pe cel putin 7,5J ? Pai ce,la R16 dispare riscul pe care l-ai mentionat cu virajele? De-aia intrebam daca mai stii alt calculator de genu' asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-3245-1174677770_thumb.png

Ca si comparatie, orientativ, poti sa iei exemplul cu anvelopele de 16" fata de cele de 17" din poza anexata si luata din acelasi link.

Pana acum nu am stiut ca doresti jante de 16", nu ai spus.

R16 e mai mic cu un inch decat R17, inch care se regaseste in inaltimea talonului, mai mare cu 1/2 inch la anvelopele R16. Aceasta diferenta de inaltime, deci acest talon mai inalt (height/width = 0,55 fata de H/W=0,45) la anvelopele pe 16" face ca anvelopa mai inalta sa permita o janta J6 fara sa mai existe riscul de iesire de pe janta.

Datele oferite de calculator sunt corecte deci si in cazul tau: 225/55R16 merg jante de 16" 6J.

Oricum rotile 225/55R16 au o raza cu 10 mm mai mare ca rotile 225/45R17 si ar trebui sa vezi daca sunt intr-adevar recomandate pentru modelul tau.

Daca vrei un calculator pentru compararea diametrelor si a taloanelor, foloseste Miata.net Tire Size Calculator

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De fapt pentru o latime a anvelopei de 225mm, 7,5 si 9 reprezinta limitele intre care se poate situa J; deci pe jante 7,5J, sau 8J, sau 8,5J sau 9J putem monta anvelope cu latimea 225.

asa stiam si eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna baieti.

As avea nevoie de ajutorul vostru..Am gasit niste jante second hand la 330 euro setul care-mi imi cam fac cu ochiul. Problema e ca nu stiu daca se vor potrivi la Golf-ul meu:m-am uitat pe interior de unde mi-am notat urmatoarele:9JX16 H2 LK100 ET15 (de ET15 nu sunt 100% convins). Prinderea este in 5 suruburi. Intrebarea mea este nu e cam ingust un cauciuc (sunt montate si cauciucurile) de 205mm (205/55/16) pentru latimea jentii? Si nu o sa am probleme mai incolo cu rulment, bucse, directie?

jantele seamana f mult (daca nu-s cumva identice) cu cele din linkul http://www.rh-alurad.de/indexen.html modelul AD CUP pe 16 pentru VW Golf 4.Din pacate nu am inteles mai nimic din ce scria acolo in germana :icon_thumright: Nu am reusit sa i-au linkul direct oricat am incercat...

Va multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

am niste jante 7J x 15 offset 37 cu cauciucuri 205/60/15 .. si vreau sa-mi iau 7,50x17 ET37/44. pot avea surprize sa nu se potriveasca? si ce cauciucuri imi trebuie sa nu se modifice viteza ? 215/?/17

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ms R Z F. dar pt niste jante 8Jx18 ET37 care sunt cauciucurile ideale? ca latime ma refer 205,215,225 ? si daca masina din fabrica are 195x65/15 exista posibilitatea sa atinga pe acolo fiind mai late sau sa suprasolicit servo?

Modificat de ratonul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

225/40r18,asta este dimensiunea recomandata de producator, poti pune fara probleme.vezi ca sunt colegi care au sau au avut dimensiunea asta,vorbeste cu ei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok ms mult. cine are 225/40r18 poate scrie aici diferentele fata de stock-ul 195/65/15 ? manevrabilitate,demaraj,viteza,merge mai greu volanul,eventuale probleme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Atentie, un ET mai mic inseamna stabilitate mai mare (jantele mai in exterior) dar diametrul de bracaj va fi mai mare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Stie cineva daca se potriveste o anvelopa de 205/55 R16 pe o janta 7.5j de 16? Din cate am inteles janta e mai lata decat anvelopa cu 1 cm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ia uite aici .

LE: Trebuie sa fie intre 5,5 si 7.

Modificat de razvancutitoiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi, m-am "luminat"... Acuma ori cumpar anvelope, ori schimb jantele... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din linkul de mai sus reiese ca nu se potriveste o anvelopa de 205 pe o janta de 7.5J.

Insa producatorul OZ (conform catalogului lor) spune ca se potriveste...

Sunt curios cum va arata anvelopa pe janta respectiva. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt curios cum va arata anvelopa pe janta respectiva. :ceuameni:

am avut eu 7.5J pe 16" si 205.55 aratau perfect.

uite poza :

post-36-1188466326_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uau! arata bine! eu credeam ca janta va iesi mai in afara :)

Mersi, mi-ai luat o piatra de pe inima!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la sciricco janta este iesita inafara datorita ET-ului(28) si nu J-ului sau latimii(7.5)!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da stiu, scuze ca nu m-am exprimat mai bine: eu credeam ca janta va fi mai lata decat anvelopa, si practic suprafata de rulare va fi mai ingusta decat janta! Ar fi aratat foarte urat! Dar din poza reiese ca anvelopa are o pozitie corecta fata de janta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pe site-ul www.carbibles.com au un calculator (An ideal rim-width calculator) pt calcularea limitelor de latime ale jantelor; acest lucru s-a mai specificat de cateva ori in acest topic

Nu s-au precizat (sau nu am retinut eu) motivele pentru care e bine sa potrivesti latimea jantelor cu cea a anvelopelor:

Daca janta este mai lata decat limita superioara recomandata, anvelopa nu va mai fi asa elastica si se vor simti f tare gropile si denivelarile. Daca janta este mai ingusta decat limita inferioara recomandata, stabilitatea va fi foarte scazuta (mai ales in curbe) si poate in cazuri extreme exista riscul ca anvelopa sa iasa de pe janta; cred ca aceste lucruri sunt explicate mult mai bine pe site.

Deci de aratat arata OK anvelopele de 205 latime pe jante de 7.5, dar sunt sigur ca se simt mult mai tare gropile decat daca latimea jantelor s-ar incadra in limitele recomandate.

Modificat de Ktalin_VW
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru chestia asta cu potrivirea am luat legatura cu firma OZ in italia, si ei au confirmat ca o anvelopa de 205 se potriveste perfect pe janta cu latimea 7.5J, si e "safe". Eu cred ca acel calculator e "dereglat".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu sunt putin nedumerit fiindca jantele mele de 7Jx16 sunt incaltate cu anvelope 205/55/16. Citisem intr-un forum ca nu este o combinatie adecvata rularii in siguranta si confort. Care ar fi explicatia??? Ar trebuii sa fie janta de 6,5J maxim la dimensiunea actuala a anvelopelor ???

BTW...care aveti Touranuri cu jante de aliaj originale ce indice de latime aveti , J= ???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

J nu e indice de latime, e un indicator de profil al cauciucului/jantei caruia ii este destinat.

Valoarea care are exprima latimea la janta e 6,5 sau 7. Pentru un cauciuc cu latime 205/55/R16 se recomanda o latime a jantei intre 5,5 si 7. Toate lucrurile astea s-au mai explicat in acest topic. Poti forta si la 7,5. Arata ok, dar deja apar unele riscuri, nu foarte vizibile, dar exista. Cauciucul nu mai absoarbe socurile cum ar trebui (talonul lateral al cauciucului e fortat si nu se mai flexeaza normal) si se poate uza neuniform pe suprafata de rulare datorita schimbarii distributiei de greutate pe suprafata de contact cu solul).

Ideea de baza ar fi ca latimea jantei sa nu depaseasca 85% din latimea caudiucului. 7 toli inseamna 177,8 mm, care la randul lor reprezinta 86% din 205 mm. Deci 7, conform acestei reguli, e inca ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Eu vreau sa trec de la jantele standard de otel pe 15 cu anvelope 195x65xr15 la jante de aliaj pe 7Jx16 ET42 si anvelope 205x55x16. Dupa toate calculele pare ok trecerea dpdv al diametrului total. La Skoda din fabrica pe 16 se pun numai de latime 6.5 si binenteles tot cu anvelope 205x55. Poate fi o problema daca pe 16" eu pun latime 7 la janta si respect anevelopa 205x55?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok. Exact asta o sa fac si eu... vreau sa-mi schimb jantele de otel 16 de 6,5 cu aliaj de 7. Am cauciucuri 205x55.

Modificat de Acidutzul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • lupo_bv a închis acest topic
  • Marian a deschis acest topic
  • Bebeee unpinned şi pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!