Jump to content

Intrebari Despre Noul Leon


TudorM
 Share

Postare recomandată

Nu stiu ce este ala Leon 1p dar daca este Leon 1, adica primul model din 2001 (cel mai frumos Leon), are filtrul de polen foarte accesibil daca deschizi compartimentul motorului. Asa cum stai cu fata la masina, este in stanga aproape de stergatorul mic. Are un capac de plastic prins cu 2 suruburi parca. Atentie la montaj sa pui garniturile bine sa nu intre apa in el. Capacul este negru, mare de vreo 30-40 cm, acolo unde este grilajul de scurgere apa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 160
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • TudorM

    26

  • alteacupra

    13

  • Andrei_VVB

    13

  • Cristi_fx

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Leon 1P inseamna ca e fabricat dupa 2005, asa ca ramane valabil ce am zis mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@cobrax2

Daca ai fi cautat mai atent pe aria asta ai fi gasit acest link .

Toate cele bune!

Modificat de alteacupra
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Cat costa prima revizie la un Leon 1.4 TSI model 2010?

Are cineva o idee? As prefera Metrotehnica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cat costa prima revizie la un Leon 1.4 TSI model 2010?Are cineva o idee? As prefera Metrotehnica.

La Dona Seat Constanta am platit prima revizie 750 ron - revizie completa(schimbat ulei motor+filtru ulei, filtru aer, filtru polen si filtru benzina plus alte verificari), dar am auzit ca daca se doreste doar schimbat ulei motor + filtru ulei pe la vreo 450 ron(se poate intreba la reprezentanta).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce sunt prostiile astea cu schimbatul de filtru polen, benzina,chiar si filtrul de aer la prima revizie? Adica la sub 15.000 Km? Pai nu trebuie schimbate la 30-60.000 Km sau cat scrie in carte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ca praf inghitim... Merge schimbat filtrul de polen.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

prima revizie la metrotehnica 750ron, cu toate filtrele schimbate + silicon pe chedere pe la usi, ulei pentru incuietori etc

@ebi: asa am zis si eu cu filtrul de polen, si cand l-am vazut cum arata dupa ce l-au scos, am zis ca il schimb la fiecare revizie. era in ultimul hal.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 years later...

ce ulei recomandat pt seat Leon 09/2011 ,motorizare 1.6diesel ,77kw, 105 cp, cod motor CAYC. am cumparat -o recent , sh bineinteles  si nu stiu ce  ulei a fost folosit sau macar ce norma e indicata pt acest motor. mai are cineva aceasta motorizare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Salut tuturor, poate "suna" cam ciudata intrebarea ptr unii dar nu am gasit raspuns prin Google. Exista pe Leon 1P cutie in 6 trepte la motorizarea 1,9 tdi ??? Imi face cu "ochiul" Leon-ul 1P, am cautat pe site-urile de vanzari si nu am gasit nici un Leon cu 6 trepte. Pe G5 exista 6 trepte la acelasi cod de motor, pe cand la Leon, acelasi cod de motor nu am gasit nici o masina cu 6 trepte.....multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!