4abc

Suspensie Si Articulatii Golf 5

453 postări în acest subiect de discuţie

Ieri am schimbat si eu bucsaraie fata trapez ambii si rulment dreapta spate care la 50 km/h ma scotea afara din masina la ce galagie facea cu un total de 1.200 lei.

Am mai schimbat la ea distributia ca era cazul si ulei schimbat in cutia de viteze in rest consumabile (uleiuri filtre) nimic major.

mentionez ca masina are 210.000 km si a fost adusa in tara la 150.000 km acum 2 ani si ceva si are 6 ani.

pot sa spun ca sunt multumit de ea :D

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

Masinii mele i-am schimbat ambele bielete antiruliu la 50.000 km - una facea zgomot la denivelari, insa am inteles ca se schimba in pereche (cealalta ar mai fi mers putin).

Bucsele de bara stabilizatoare aveau si ele putin joc, dar mai merg - la fel, la mine se pare ca vin cu tot cu bara stabilizatoare. Aveti idee daca este vreo posibilitate ca bucsele sa fie montate in bara stab. existenta ca sa nu fiu nevoit sa cumpar toata bara cand o fi sa le schimb?

0

Link către postare

Am schimbat de curand bucsele la bascula si fata si spate.La suportul de aluminiu am pus bucsele de cupra(cele pline) iar in partea cealalta am pus lemforder.Speram sa tina.Masina are 190800km si este a doua oara cand schimb bucsele.

0

Link către postare

A schimbat cineva amortizoarele pana acum? :blink:

0

Link către postare

Pe spate ;) , a fost OEM furnizor Sachs (cel din stanga a inceput sa curga la ~ 180.000 KM) si tot Sachs a primit mititica. Pret 408 RON perechea.

0

Link către postare

cu trosnitura la mislocul masinii arezolvat cineva?

0

Link către postare

Eu am dat comanda de toate 4 si am ales tot Sachs->1100 lei cu toate ca e varianta cea mai scumpa! :))

Nu le-am mai verificat daca sunt curse (eu stiam ca sunt pe gaz) preferand sa le schimb pentru ca stabilitatea si siguranta sunt afectate intr-o masura destul de mare de uzura acestora.

0

Link către postare

Am gasit sa cumpar un set de arcuri de golf 5 gti si nu stiu exact cat de mult coboara masina.. gasisem cu ceva timp in urma un .pdf cu semnificatia punctelor de vopsea de pe ele, daca are cineva semnificatia punctelor pt golf il rog sa le posteze

post-6405-1279954024_thumb.jpgpost-6405-1279954014_thumb.jpg

0

Link către postare

Am inlocuit astazi amortizoarele la masina din semnatura!

Diferenta este semnificativa...tinuta de drum este impecabila! :icon_thumright: Consider rezonabil un nr de km de 180k pentru amortizoarele stock.Erau cam terminate insa sunt sigur ca la cineva care nu are pretentii extreme de la masina ar mai fi mers!

0

Link către postare
cu trosnitura la mislocul masinii arezolvat cineva?

Trosnitura din mijlocul masinii e doar o parere, s-a mai discutat, vezi ca s-ar putea sa fie de la una din bucsele de la trenul de rulare fata, care vin cu tot cu suport de aluminiu. Eu am avut aceeasi problema cand intr-un service mi-au rupt unul din cele 3 suruburi care tin respectiva piesa. Mergi la un service si verifica daca sunt stranse bine. Daca lasi masina intr-un plan inclinat de pot desface. Cel putin, la mine de acolo venea zgomotul (parca se rupea ceva sub masina, in dreptul schimbatorului)

0

Link către postare

Golf V 1.9TDI 90 CP 2005,BRU

Am schimbat suspensia normala cu una reglabila!ulterior au aparut niste probleme!un sunet ciudat parca scartait,si o bataie parca fier pe fier!un mecanic mia spus ca ar trebui sa imi schimb si bieletele antiruliu ca odata cu coborarea garzii la sol a masinii bieletele antiruliu nu mai functioneaza normal!am mai avut cineva astfel de probleme?multumesc anticipat!

0

Link către postare

Salutare, am si eu o mica problema, la mersul pe piatra cubica imi tacane placutele de frana pe partea stanga la ambele roti si au doar 2000 km, le-am schimbat din acelasi motiv pe cele vechi si tot asa imi fac, iar daca tin piciorul pe frana nu se mai aude nimic. Multumesc si sper ca am postat unde trebuie.

0

Link către postare
Păi... Nici eu nu am schimbat nimic
Modificat de gHapciu
0

Link către postare

Preturile sunt oki :) .Sa fii atent ca eu am schimbat un burduf de planetara pe partea stanga de 2 ori ca se fisurase (dupa nici 1000km) si pana la urma am pus OEM (a costat 110 lei) si vad ca acum nu mai am probleme! :P

0

Link către postare
1k0 411 315 j bieleta bara antiruliu (la fel si la GTI).

@WVWZZZ - codul este valabil si pt. golfV trendline? ...

@gHapciu -Bielete antiruliu fata (2 buc) 265.85 lei - varianta OEM? daca da ce marca sunt?

si eu am ceva pocnituri dreapta fata si cred ca voi schimba bieletele ... este recomandar sa se schimbe pereche impreuna?

0

Link către postare

E singurul cod pe care l-am gasit.

0

Link către postare

Pentru bielete anti-ruliu, punte fata, recomand marca Lemforder.

0

Link către postare

Pun o intrebare un pic off topic..dar nu am gasit un alt topic mai corespunzator...

Intrebare: vreau sa pun o suspensie de pe golf V GTI 2007 pe seat altea 1.9tdi 2007 se poate?

0

Link către postare

Nu prea cred din cauza diametrului amortizorului fata. Din cate stiu, la 1.9 TDI diametrul este de 50mm iar la 2.0TDI/TFSI este de 55. In consecinta, ai nevoie de alta portfuzeta (si poate si altceva). In rest n-ar trebui sa apara probleme de compatibilitate.

1

Link către postare

Eu as spune asa: in primul rand verifica diametrul amortizorului fata. Daca are diametrul 50mm atunci nu e buna suspensia de GTI. Daca e 55mm atunci e buna.

0

Link către postare

salut ... as vrea sa schimb bieletele fata ... cea din dreapta se pare ca ma lasa asa incet si sigur ! Am inteles ca se schimba impreuna deci costul e dublu ... Am gasit Lemforder la 99 ron/bucata ... e ok pretul ?

0

Link către postare

Sa fii atent ca eu am schimbat un burduf de planetara pe partea stanga de 2 ori ca se fisurase (dupa nici 1000km) si pana la urma am pus OEM (a costat 110 lei) si vad ca acum nu mai am probleme!

Ce gură ai mă omule. :D

La mine nu a fost fisurat, doar colierul desprins. Din fericire nu s-a scurs vaselină multă(doar cât să se umezească un pic lângă colier).

Am fost la service și au rezolvat problema. Moca ;)

Davides, mi se pare ok prețul.

Modificat de gHapciu
0

Link către postare

Salut ,

Am un golf 5 1.9TDI BKC cu 198000 km nu am schimbat pana acum decat bieleta antiruliu stanga fata

Acum am observat uzura la pneuriele spate pe interior la cel din stanga mai pronuntata (pneurile sunt cam vechi au fost pe masina cand am luat-o ,atunci erau noi)

A avut cineva problema aceasta ?

Inca o precizare nu bate nimic pe drumuri proaste

Va multumesc anticipat!

Modificat de mubarak2000
0

Link către postare

Poti sa faci o verificare la unghiul de fuga!

0

Link către postare

am schimbat si eu bieletele ... Lemfoerder 95 lei bucata ! ... se simta masina muulllttt mai stabila !

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.