Jump to content

Suspensie Si Articulatii - Golf 5 / Jetta


cipus
 Share

Postare recomandată

Daca mergi pe orice varianta ( AM, sh, oe) trebuie schimbate ambele arcuri. Punct!

 

ps: tare sunt curios daca nu cumva si amortizorul respectiv ( cel de pe partea cu arcul cu pricina) nu a avut de suferit.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Seara buna tuturor,

 

Am rezolvat intr-un final si problema mea cu suspensia spate: tiranti si bielete atiruliu mici + unghiul de fuga.

Acum masina este mai rigida si la denivelari nu mai are acel dans.

 

Multumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare ... am o intrebare la voi ... bucsele mici pe fata vin si singure sau doar cu acea bara!? ... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totul vine separat, iti trebuie doar cod si un tip rabdator sa caute. Eu tocmai mi-am comandat toate bucsele mici/mare spate bucata cu bucata, initial mi-au zis ca vin doar cu tot cu brate unele, dar le-au gasit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut baieti , la viteze de peste 50/h  am o usoara instabilitate a masinii , iar cand am urcat-o pe rampa mecanicul mi-a spus ca am o bascula pe fata defecta . Apelez la cunostintele voastre sa-mi spuneti daca este absolut necesar sa cumpar amandoua basculele , stanga-dreapta ! Multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde ce intelege prin  defecta daca e stramba trebuie schimbata cu totul. 

 

Daca nu e stramba la bascula se pot schimba ambele bucse individual + pivotul . 

Bucsa spate - in jur de 50 ron

Bucsa fata in jur de 35 ron 

Pivot in jur de 125 ron  

Toate marci destul de bune. 

La acestea se adauga manopera 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie schimbata cu totul :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ce sens este defecta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o schimbi cu totul bascula noua vine cu ambele bucse incorporate dar fara Pivot si costa cam in jur de 250-300 lei una pe marca decenta. 

 

Sfatul meu este sa schimbi si pe partea opusa macar bucsele de la cealalta bascula. 

 

Cu geometria cum stai ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johnny Bravo

Nu este nevoie sa schimbi ambele bascule.

Poti cumpara una singura, completa, si bucse noi la cealalta.

Bascula in sine nu se uzeaza deci, teoretic, nu ar trebui sa fie diferente intre cele doua pentru a fi nevoie sa le schimbi in pereche.

Doar bucsele se uzeaza si este posibil ca la un moment dat sa simti diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si persoana care a schimbat toate bucsele/suspensia masinii (arcuri/amortizoare/pivoti/bielete antiruliu/de directie) cred ca sunt in masura sa-ti spun urmatoarele:

 

 

- bucsele mari de la bratele fata, se pot schimba si fara tot suportul de aluminiu, treubie doar bagate la presa la semn, sa nu fie rotite ca altfel nu se alinieaza bratele cu ax hexagonal in ele.

- dejeaba schimbi bucsele/ sau basculele daca ai axul de la bratul metalic uzat(asa cum l-am avut eu). Am pus bascule Meyle noi, si dupa nici 10 luni imii bateau bucsele, pt ca axul era uzat si avea joc in bucsa, si din cauza asta si-a facut joc si mai mare in bucsa si se auzea urat.

 

Probleme de stabilitate poti sa ai din mai multe cauze (amortizoare/arcuri/ bielete antirului/suporti motor).  Investigheaza mai bine si mai atent, eventual si la alt service tot ce tine de suspensie (inclusiv rulmenti/pivoti/bielete/amortizoare/arcuri/).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca am scris chiar pe topicul acesta; daca se folosesc bucse AM (de calitate slaba, unii spun ca orice AM) la bascule originale din fonta, se uzeaza in timp axul care intra in bucsa, astfel trebuie schimbata toata bascula.

 

Nu merita AM pentru bucse fata, nici macar bascula AM, dovada mai sus.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucse AM de calitate slaba la tine inseamna Meyle si Lemforder? cred ca exagerezi. 

 

 

Primele bucse Meyle pe care le-am schimbat in ianuarie 2014, le-am cumparat cu tot cu basculele de aluminiu, si tot dejeaba (si spre surprinderea ta, sunt echipare OEM). Dupa un anumit numar de km/amortizari, axul hexagonal oricum se uzeaza ca pui tu bucse oem sau am, eu am 280 000km dar probabil tu nu stii treaba asta.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Meyle nu sunt echipare de fabrica, pe bucsele OE nu scrie nici un producator, doar codul OE, de altfel nici ei nu afirma pe site-ul lor ca sunt producatori de prima echipare.

 

O bascula de fonta rezista mult mai mult daca bucsele sunt corespunzatoare...si montate corect, cu suspensia tensionata.

 

Poti sa mergi in orice parc de SH si gasesti bascule originale de calitate foarte buna cu multi km la bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă puneai Lemforder cred ca nu ajungeai la un joc mărit în bucsa așa de repede. De evitat și bucșele Febi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele sunt terminate , dar nici bascula nu mai este in toate mintile :) . . deci. . .roata are joc , si acesta vine de la bascula fata din dreapta , mecanicul mi-a recomandat sa schimb si bascula din stanga . Restul articulatiilor sunt ok ! Din aceasta cauza se aude un usor troncanit iar pe drum drept se simte o usoara instabilitate ! Stiti cumva ce brand au basculele originale ?!

Modificat de dorelclape
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare, de cateva zile am sesizat un huruit ( la inceput era ca un suierat) undeva in fata. Zgomotul se intensifica dupa 50 km/h . Am ridicat masina, am tras de roti si totul este rigid. Suspectez normal un rulment dar nu se simte niciun joc la mana. Nu se aude nimic nici cand invart roata la liber cu mana. E posibil ca rulmentul sa faca galagie chiar daca nu are joc? Ce altceva ar mai putea fi? Poate un rulment ceva unde intra planetara in cutie? Am vazut ca unii colegi au schimbat rulmenti fata/spate....astea au fost simptomele? Sigur o sa merg la service dar vreau sa stiu ce ma asteapta:). Masina e golf 1,6 BSE din 2008 si are 63.000 km. Cam devreme sa fie rulment fata, zic!

Ceva pareri? Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut , baieti am si eu o intrebare. Arcurile de pe touran se potrivesc si pe golf 5 ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, mai mult ca sigur, ma refer din pctdvd al codurilor, nu al dimensiunilor fizice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma intereseaza fizic daca se potrivesc , am vazut multe anunturi gen "vand arcuri golf 5,touran,leon,octavia etc..." din cauza asta sunt pus pe ganduri..

 

 

L.E Am primit confirmarea cuiva care a pus arcuri de mk5 pe touran. Asadar ,functioneaza fara niciun fel de problema. Multumesc !

Modificat de georgekeemo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De pus se pot pune fizic, dar fiind vorba de o greutate diferita pe punti intre Touran si Mk5 masina va fi dezechilibrata. Important la arc nu e atat provenienta, cat pt ce motorizare sunt, la ce sarcina a fost facut sa lucreze. Concret arcurile fata de 2.0TDI fizic merg pe un 1.4TSI, probabil si pe 1.6FSI, dar fiindca dieselul are o greutate considerabil mai mare pe fata, la benzina aceste arcuri vor ridica botul.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles perfect. Este vorba de niste arcuri sport pe site-ul producatorului (fk) nu am gasit arcuri pentru un anumit tip de motorizare.. ciudat,astept actele de la producator sa vedem ce si cum.. multumesc ptr raspuns

 

 

L.E : Revin cu detalii : arcurile sunt destinate pentru urmatoarele motoare/masini : 74-100 de kw.

 

 

TxiCLMx.jpg

IzKDGHA.jpg

Modificat de georgekeemo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara,vreau sa intreb cunoscatorii pentru ca eu la mecanica sunt praf si fiind vorba si despre suspensie,vreau sa schimb telescoapele fata la masina subsemnatului si mar interesa o parere pentru ca am discutat cu prietenii si avem pareri diferite.

 Intrebarea este; caroseriea sta pe arc sau sta si pe telescop?Uni spun ca sta numai pe arc iar telescopul este liber nu atinge caroseria pe corpu lui adica tija este protejata de acel manson si sta tot timpul iesita un pic din telescop,alti spun ca sta pe arc si pe corpul telescopului.Mi ar prinde bine o schita cum vine montat telescopul fata sa pot sa-mi dau seama mai bine.Va multumesc mult pentru intelegere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imaginea atasata ar trebui sa te lamureasca. Intre telescop si sasiul masinii este flansa amortizorului. 

post-59697-0-48667900-1445365227_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine multumesc,dar acea flansa sta pe corpul telescopului sau nu atinge corpul,intreb pentru ca daca pun obucsa de 2 cm sa zicem intre flansa telescopului si telescop,caroseria inseamna ca se ridica cu 2 cm?Ideiea este ca vreau sa ridic garda un pic si nu stiu daca se poate punand o bicsa intre telescop si flansa.(daca flansa ar sta pe telescop ar fi buna acea bucsa,insa daca flansa nu sta pe corpul telescopului atunci acea bucsa nu valoreaza nimic) De asta mar interesa daca flansa cu rulmentul si caroseria sta pe telescop sau numai pe arc !)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!