4abc

Suspensie Si Articulatii Golf 5

453 postări în acest subiect de discuţie

dorin 88

fii te rog ceva mai explicit... doresti sa ti se ridice masina sau ce?

Esti sigur ca amortizoarele tale mai lucreaza corect? Ce dimensiuni ai pe cauciucuri si ce ET au jantele?!

Eu unul nu cred ca o suspensie reglabila (sport) iti va rezolva problema

0

Distribuie această postare

Link către postare
Distribuie pe alte siteuri

exact.

vreau sa o ridic, telescoapele nu imi mai merg cum trebuie, este prea lasata

cauciucuri 225/40/R18 si din cate am auzit ar fi J9

daca pun 5 in ea deja e prea mult,vreau sa pun telescoape mai inalte cu o duritate mare

vreau solutii pt a o mai inalta

scuze nu stiu ce inseamna ET sunt nou pe forum

0

Link către postare

Pe mine sincer ma sperie cand aud cate ati schimbat la 20-30k km.

Am 100k km si am schimbat 4 bucse bascula ... originale. Nimic altceva.

Astea sigur sunt masini luate din Romania.

Un sfat. Lasati teparii de la Porsche si mergeti frumusel in Deutch de luati masini nu glume.

Mai ales ca acum nu se mai poate deduce TVA-ul.

Mare atentie cu cine mergeti, in zilele noastre toti sunt cunoscatori si experti.

0

Link către postare
Salut ! Un pocnet asemanator il aud si eu dar parca in fata sau pe la mijlocul masini , oricum sub masina , clar .Am fost cu ea la service : "Nu se aude nimic , nu am gasit nimic ! ''. Cand incetinesc , sau franez se misca ceva si trozneste , un zgomot metalic .Chiar sunt interesat daca stie cineva de la ce o fii?

La Golf am pachet de drumuri grele , nu stiu daca o avea vreo importanta.

si la mine se aude la fel ... am fost cu ea in service ... nu au gasti absolut nimic. dar sunt hotarat sa o duc inapoi ... si nu o voi mai lua atata timp cat sunetul persisita .

0

Link către postare

baieti ajutati ma si pe mine pls

exista cumva inaltatoare pentu golf v?

HELP PLS :lol:

0

Link către postare
La mine se aude numai cand stationez si trag de volan. In rest, nu am treaba nici la viteza mica, nici cand franez. Pe scurt, mi se cam intampla cand scot masina din parcare sau garaj.

Este capatul de bara stanga sau dreapta , am patit si eu prima oara la 38000 pe dreapta si la 55000 pe stanga, de fiecare data le-am schimbat impreuna cu bucsele de pe partea resp si ma costa 1200Ron cu tot cu manopera la Porsche.

0

Link către postare

Am schimbat la 160k bucsele mari de la basculele fata,flansele de la amortizoarele fata si bieletele antiruliu.Acum este mult mai legata si nu se mai aude zgomotul de 'glu-glu'(care provenea de la flanse).Cu bara stabilizatoare m-am linistit...intr-adevar vine cu tot cu bucse,e destul de scumpa si mai merge lejer 30k.Piesele+manopera=1000 ron. :eek:

0

Link către postare

salut

a scimbat cineva amortizoarele stoc ce recomandati?reglabile?fixe? firme recomandate?le vreau putin mai tari si putin mai scurte pt masina din semnatura

multumesc

0

Link către postare

Avem in familie un Golf 5 1.9 TDI cumparat de nou, tocmai a implinit 80.000 km, majoritatea facuti in tara pe drumuri nu tocmai bune, si pana acum nu am schimbat absolut nimic la suspensie sau directie. Nu are nici o bataie sau joc, sunt foarte multumit de masina pana acum.

0

Link către postare

Urmează să schimb și eu una alta pe sub ea...

Bielete antiruliu față st

0

Link către postare

Ce am gasit eu:

1k0 498 203 A/1k0 498 201 A - burduf planetara

1k0 411 303 AK bucse bara stabilizatoare (complete - poate vine cu tot cu bara) ; *AL (gti)

1k0 411 315 j bieleta bara antiruliu (la fel si la GTI).

0

Link către postare

Salut,

Pe spate g5 meu la bara de torsiune sunt 2 bielete mici antiruliu.Am joc in ele.Cand intru in program pe poza nu imi apare cu 2 capete de bara cum sunt ale mele si numai cu unu si in cealalta parte cu o bucsa.???Asa vin mai nou sau numai poza e asa?

0

Link către postare

Recomand sa luati bucsele mari de la bascula fata spre spate cele dde pe Cupra. Eu era cat pe ce sa le schimb (si multe altele) in urma unei constatari umflate, insa am fost sa le montez in alta parte si mecanicul mi-a aratat ca mi-ar lua banii de pomana. Dar cu siguranta bucsele de Cupra vor rezista mai mult pentru ca nu au acele gauri in cauciuc.

Cine e interesat, PM pentru detalii

0

Link către postare

Mie mi-a aparut un vajait urat (disperant de-a dreptul) de la 50km/h.Am diagnosticat ca fiind rulmentul dreapta spate.Costa 460 lei OEM si urmeaza sa il schimb saptamana asta! :D

PS:Kirkus lasa aici daca ai codul de la bucsele mici de la brate de Cupra! :offtopic:

Modificat de 4abc
0

Link către postare

e vorba de bucsele mari. au codul 6LL407183

va pot spune unde le gasiti pentru ca eu nu am mai avut nevoie. bucsele mici e cam greu sa le faci praf...sunt pline

poza: http://img15.imageshack.us/img15/8600/foto346.jpg

0

Link către postare

Eu le-am schimbat acum o saptamana si pe cele mici si pe cele mari.Am pus OEM si au costat vreo 750 lei din cate imi amintesc cu tot cu manopera.

Cert este ca am gasit si pe diferiti producatori.Spre exemplu Meyle costau 300 lei toate insa sunt de parere ca merita cele OEM pentru ca sunt mult mai durabile!

0

Link către postare

Cele mari de cupra+ mici Lemforder sunt ~ 250 lei...cam mare manopera 500 lei:)

Dar la reprezentanta probabil ti-au schimbat si suportul de aluminiu al bucsei mari....daca nu, e hotie!

Modificat de kirkus
0

Link către postare

Au costat 500 lei cele mari OEM (vin cu tot cu suport metalic) si cele mici 100 lei.Manopera a fost 100 lei! :P

0

Link către postare

Am cerut si eu oferta de pret la reprezentanta:243 RON/buc(banuiesc ca e cu tot cu suportul de metal, mecanicul meu a spus ca se schimba cu tot cu suportul metalic).

Modificat de Tilu
0

Link către postare

Salut! golful meu e din 2006 adus in tara in 2008 la 60000, acum am 103000. nu am schimbat nimic tinand cont ca are jante pe 17.

0

Link către postare

Nici eu nu am schimbat nimic in 100.000km facuti in Romania! :rolleyes:

0

Link către postare

Păi... Nici eu nu am schimbat nimic

0

Link către postare

Eu am vreo ~ 66000km din iulia 2006 si pana acum am schimbat pe la 45.000 doar placutele de frana pentru ca erau uzate si se aprinsese martorul in bord. In rest nimic, chiar ma gandeam zilele astea ce misto e Golful ca nu costa intretinerea mai nimic.

0

Link către postare

Pe spate a schimbat cineva vreo bucsa (sau altceva) pana acum? :P

Mie mi-a aparut un zgomot enervant la denivelari si la service mi-au zis ca sub bieletele antiruliu (sunt mai scurte ca cele de pe fata)!

0

Link către postare

Eu am achizitionat masina din Germania la 54.000 km, la aprox 70.000 am schimbat bucsele mari de pe trapezii fata (piese originale) si acum am aprox 119.000 si va trebui sa schimb si bucsele mari si alea mici. In rest, nu am schimbat nimic la trenul de rulare.

0

Link către postare

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont

• Activi pe această pagină   0 membri

Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.