Jump to content

Suspensie Si Articulatii - Golf 5 / Jetta


cipus
 Share

Postare recomandată

Pai eu zic sa incepi cu un test de amortizoare cu aparatul si vezi daca e de la ele sau nu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie verifcati tirantii transversali de la puntea spate. cand se duc bucsele de la ei, asta e manufestarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care sunt tiranti: bratele alea doua care vin de la sasiu spre roti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele mai mici brate de pe spate...

reperul 24

golf-mk5-488.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Si la mine s-au dus bucsele de la acele brate-tiranti si o sa ma coste 100 ron/buc (ma refer la brat cu totul cu bucse) pe SWAG. La mine scotea un sunet ca de oala in viraje la viteze mici pe zone cu denivelari mari. Pana sa vizitez mecanicul, am crezut ca m-au lasat amortizoarele, dar pana la urma s-a dovedit ca bucsele respective trebuie schimbate. Inca nu le-am schimbat, urmeaza sa fac acest lucru si o sa le schimb cu totul cu brate. Estimez ca o sa coste 100x2+manopera+unghi de fuga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Andrei.

Luni sa marti voi merge si eu la un alt mecanic. Oricum cum am vazut sunt o gramada de bucse acum la suspensia independenta in comparatie cu puntea de pe golf 4. Progres....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, as vrea ca in luna ce urmeaza sa schimb tot ce tine de trenul de rulare spate pt masina din semnatura, aici intrand amortizoare, flanse, protectii, si toate bucsele de pe spate.

 

Pana acum am numarat asa:

 

2 bielete antiruliu spate scurte.

2 amortizoare spate

set protectii amortizoare spate

rulment flanse amortizoare spate x2 bucati

 

am insumat in total 16 bucse pt puntea spate, am vazut ca sunt de 2 feluri, unele simetrice si unele cu o parte mai pronuntata. 

 

Daca mai sunt piese va rog sa ma anuntati, sau daca poate un coleg de forum sa-mi faca o oferta buna pt toate piesele dati-mi un mesaj privat. Multumesc.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dilema ar fi daca sa schimbi bucsele sau bratele cu totul. Oare mecanicul va fi suficient de priceput (si atelierul dotat corespunzator) ca sa iti alinieze bine noile bucse, in cazul in care refolosesti bratele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Despre ce aliniere vorbim? detalieaza te rog. Eu stiam ca se scot la presa vechile bucse si se baga astea noi la locul lor, la semn, in pozitia in care au fost cele vechi, dar la unghi?>! care unghi?despre ce bucse vorbesti ca sunt multe pe spate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am zis de unghiuri ceva.

Spuneam ca unele bucse, de obicei, trebuie orientate precis inainte de a fi inserate cu presa hidraulica. Nu stiu exact cum sunt pe spate, insa pe fata, bucsele din carcasele de aluminiu au niste aripioare interne si o gaura aproximativ hexagonala in care intra "cuiul" bratului; daca nu aliniezi bine bucsa la inserare, sa fie corect pozitionat acel hexagon pentru clipa in care vei monta corpul bucsei pe brat, risti sa ii scurtezi viata din cauza pozitionarii gresite, fapt ce se traduce prin tensionarea suplimentara a bucsei. Ideea ar fi sa te interesezi daca ai de a face cu genul asta de bucse, la care nu e suficient doar sa le presezi in adancime, "pana la semn".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

.pai aia inseamna aliniere la semn, adica bucsa sa fie inserata corect, fara sa se roteasca, ceea ce mecanicul meu a facut cu toate bucsele pe care mi le-a schimbat, plus ca are o presa imensa, cu care face treaba asta dinainte sa ne nastem noi, manopera buna exista trebuie doar sa stii unde sa cauti, eu sunt interesat de cate piese trebuie sa comand, pt ca foarte posibil am sa comand telefonic prin curier, si poate ala nu stie exact ce trebuie sa schimb si eu vreau sa schimb tot ce inseamna bucse/cauciuc pe spate.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci esti un norocos, eu inca nu am gasit acel mecanic priceput. :)

Sa compari totusi costurile inlocuirii bucselor cu cele ale inlocuirii bratului cu tot cu bucse. Un brat are de obicei doua bucse, care costa cat jumatate din bratul venit complet echipat. (Am observat mai tarziu ca anumite brate sunt mai scumpe totusi, indreptandu-se spre 300 ron bucata.)

Din cate stiu eu, bucsele de pe spate ar fi cam astea:
- pentru un brat transversal (track rod), cel drept (am inteles ca s-ar mai numi si tirant lateral, sper sa nu ma insel) - 2 bucse / brat
- pentru un brat superior (upper transverse link), cel de forma unei secere :D - 2 bucse / brat
- pentru un brat inferior (lower transverse link), cel care tine arcul - 2 bucse / brat, dintre care una se monteaza pe portfuzeta, am impresia
- pentru bara stabilizatoare - 2 bucse / bara
- pentru trailing arm - 1 bucsa / brat

Ca o paranteza, arcurile au o farfurie cauciucata (lower spring seat) pentru a nu se sprijini direct pe oala bratului inferior.

Ar veni 16 bucse pentru brate si pentru bara stabilizatoare.

Am atasat si o diagrama de la Powerflex cu bucsele de pe golf 5.

PS: Eu raman la ideea ca un brat reconditionat va iesi cel mult la calitatea unuia complet nou, ca sa fiu bland in exprimare.

post-2707-0-14830700-1430234891_thumb.jp

Modificat de adyp2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bafta si tie! :)

Sa ne spui si noua la cat s-a ridicat totalul pentru piese si apoi pentru manopera, daca se poate. Ai vreo marca preferata pentru AM?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu au rost bucse AM, nu este diferenta mare fata de OE, pe langa faptul ca acestea se schimba foarte rar.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Totusi, in cazul in care esti sigur care e producatorul bucselor OEM, nu cred ca ar fi diferenta de calitate daca le iei AM. De pilda, bucsele de pe puntea fata OEM au logo-ul de Lemforder pictat mic in cauciucul lor.

Referitor la diferenta de pret, daca e insignifianta, si eu as proceda cum spui tu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rabdare, mecanicul a cam strambat din nas ultima data cand i-am zis ca vreau sa le schimb toate, stie ca suruburile de pe acolo se desfac greu si uneori se rup si nu a vrut sa se avante din prima deoarece sunt multi care nu inteleg ca se schimba si subururile si daca se rup se complica putin treaba (da are lampa, are spray, stie ce), insa daca clientul insista ce poate face? ma taxeaza mai mult.

 

Initial problema a plecat de la faptul ca nu au putut sa desfaca suruburile din care se face reglajul rotilor la geometrie (pe spate doar), asa ca m-am interesat si le-am gasit, insa am observat la o examinare atenta ca si bucsele nu arata tocmai ca la prima tinerete, si amortizoarele cu siguranta sunt cele originale (274 000km), asa ca schiimbam tot ca sa excludem din start eventualele neplaceri.

 

Masina uneori isi arata suspensia obosita pe spate, la trecerea peste linia de tramvai, si in curbe luate agresiv, pe fata am schimbat tot si acolo se vede diferenta, inclusiv la denivelari gropi. 

 

Nu sunt sigur daca pun totul oem, depinde de diferenta de pret, le schimb pt ca oricum intentionez sa mai tin masina cativa ani, si am anvelope relativ noi si imi e frica sa nu le uzeze aiurea.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In ETKA mea neactualizata de ceva vreme imi spune ca bucsele nu se pot cumpara separat de brate... Deci nu stiu cum ar putea fi cumparate OEM.

Cumulat cu lenea mecanicilor, va rezulta o mare dorinta din partea lor sa schimbe brate complet echipate. Easy money...

 

Cat despre suruburile rupte, am trecut deja prin asta cu cealalta masina. Nu e mare problema, oricum trebuie inlocuite. Daca reusesc eu sa scot suruburi rupte fara sa ma plang, atunci mecanicii de genul asta sunt niste cersetori, care urmaresc rotunjirea "profitului" prin escrocherii sentimentale. :D

Modificat de adyp2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OEM inseamna de acelasi producator care face si piesele originale, dar fara codul VAG.

OE sunt piese originale.

 

Pana acum n-am vazut Lemforder pe bucsele fata in echiparea originala, n-au stantat nici un simbol/marca de producator la G5.

Spre deosebire flansele fata sunt Rollax in varianta OE, dar ei nu produc OEM sau AM.

 

Revenind, am atasat in postul cu piese din ETKA ca un anumit brat nu se mai gaseste pe vechiul cod de piesa (cu tot cu bucse) si din 2013 vine bratul cu cod separat si bucsele cod separat.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca m-am inselat. Nu sunt pictate decat sigla vw si codul original.

121sbvm.jpg

33f6qms.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am sters posturile offtopic. Va rog frumos sa va impartasiti lectiile de viata pe PM. Urmatoarele posturi offtopic vor fi sanctionate.

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Adyp2003   Si eu trebuie sa schimb aceste bucse. Mecanicul mi-a zis ca se pot schimba doar acele bucse de cauciuc,fara a fi nevoit sa le iei cu tot cu acel suport de aluminiu. Asa ar costa mai putin. Nici nu stiu daca e chiar asa,si daca ar fi, daca e ok sa le schimb asa.

Modificat de 22Vik
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

catalinmiti

Pentru G5 GTI din 2006 stiti cumva ce cote trebuie sa aiba rulmentii de la rotile din spate? AM gasit doua variante: cu gaura interioara de 30 si 32 mm si grosimea 68.2 sau 69.2 . Vad ca si codurile OEM sunt cu terminatii diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!