Jump to content

Suspensie Si Articulatii - Golf 5 / Jetta


cipus
 Share

Postare recomandată

normal, pret pe fata/bucata -225 ron, spate/buc daca nu ma insel sunt 190 Ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie dupa schimbarea acestora refacuta geometria? ceva bucse nu trebuie schimbate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand schimbi amortizoarele, e indicat (dar nu obligatoriu) sa schimbi si flansele+rulmentii, in numar de 4 si acestea, si ca pret sunt  undeva la 200-250ron pt toate 4 amortizoarele. 

 

Ca sa-ti fie si geometria facuta pe bune trebuie sa ai in regula si restul (bielete/cap de bara etc).

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

salut toti colegii................si-a montat cineva pachet drumuri grepe pe jetta 2007-2008,1.9 tdi........daca da unde la gasit, cat a costat , si-a pus si ceva inaltatoare ..................eu am o jetta si mi se pare foarte moale suspensia si foarte joasa ,..........nu stiu daca nu in loc la PDG sa incerc o suspensie sport ,,,,,si-a montat cineva asa cva?....multumesc!  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna moale? si ce inseamna joasa?

 

O suspensie moale poate fi din cauza amortizoarelor imbatranite, care fac cursa foarte rapid si nu revin in timp util, iar o garda joasa- asa este proiectata masina, sa fie mai joasa decat un opel sau logan.

 

Daca vrei masina mai inalta iti bagi inaltatoare la flanse, daca vrei masina mai rigida iti cumperi amortizoare sport.

 

Daca vrei sa cresti garda la sol nu are rost sa cumperi amortizoare sport, astea de obicei coboara masina (Dar nu este o regula)- si iti micsoreaza ruliul pe curbe. Prima data trebuie sa spui ce problema ai, si pe urma ti se ofera o solutie. Intri cu masina pe drum pietruit, si agata pe jos? 

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la drum lung da senzatia asa de salupa ...parca as merge pe o perna asa as dorio un pik mai rigida si vis a vis de inaltime o agat foarte usor pe dedesupt si trebuie sa am grija foarte mare la borduri................unde gasesc acele inaltatoare la flanse?

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu inaltatoare va deveni si mai barca, iti trebuie arcuri mai scurte, sau ideal o suspensie sport, atunci masina devine rigida, se lipeste pe sosea in viraje si pe loc drept cand bate foarte tare vantul ea merge glont. bonus o eficienta mai mare la franare, deoarece masina devine un fel de kart, centrul de greutate de fiind mai jos, iar viteza ta de siguranta creste si ea. daca vrei doar garda la sol mai mare poti sa ii pui arcuri mai lungi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte dubioasa descrierea colegului "la drum lung da senzatia asa de salupa"...pai pe toate paginile de specialitate pe net vei citi proprietari de jetta care spun la unison ca masina e lipita de asfalt, ca merge ca pe sine. 

 

Tu ce descrii acolo sunt amortizoarele decedate. Daca tot vrei masina mai inalta, cauta arcuri de PDG de skoda octavia 2.

 

@deenman: o singura obiectie: garda masinii coboara din arcuri nu din amortizoare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la drum lung da senzatia asa de salupa ...parca as merge pe o perna asa as dorio un pik mai rigida si vis a vis de inaltime o agat foarte usor pe dedesupt si trebuie sa am grija foarte mare la borduri................unde gasesc acele inaltatoare la flanse?

 

Eu nu inteleg...poate sunt mai batut in cap.Deci:

 

-Ori atinge jos si vrei sa o ridici?

-Ori mergi pe o perna si vrei sa sa o faci mai rigida si sa iei o suspensie sport(adica sa o cobori implicit?

 

Ca ambele nu are cum,ori atingi cu ea jos ceea ce inseamna ca este jos,ori mergi ca pe o perna si vrei sa o lasi mai jos.

 

In Romania te plangi ca mergi cu masina ca pe o perna.Buuunn! :)) spune-ne si noua pe unde mergi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

El vrea o masina cu amortizoare mai tari, dar mai inalta. Astea 2 lucruri se cam contrazic, mai tare inseamna mai sportiv si mai sportiv e "antonim" cu mai inalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mva987 aici te contrazic putin , eu am montat pe a mea arcuri de Octavia 2 PDG : am castigat 2,5 cm pe fata si 4 cm pe spate la inaltime si o rigiditate superioara fata de arcurile stock ( parca erau confort line) 

Amortizorul este cel OEM acum iar in curbe nu am senzatia de barca sau ca ar face valuri .   Mare plus pentru inaltime si rigiditate zic eu , un minus la confort . 

 

Arcurile montate de mine erau cu 4 puncte  albastre pe fata iar pe spate rosu si galben (marcajele lor) .  Fata de cele vechi erau mult mai groase in diametru. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arcurile de la PDG sunt mai tari din fabrica, ar putea fi o solutie, masina are acelasi comportament si atunci cand e incarcata? Arcul chiar daca este mai tare are totusi o cursa mai lunga.

Ce firma face amortizoarele OEM de Golf 5 2.0 tdi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intr-adevar au cursa mai lunga dar este uniform de rigida. 

 

Nu stiu ce firma sunt , dar sunt din 2004 de cand este masina si inca nu am probleme cu ele .  Stiu ca au semnul de VW pe ele am vazut asta cand am pus arcurile.  

Modificat de Doomy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi lucru doresc sa pbtin si eu ca Doomy ........dar stiti cumva daca arcurile de la octavia 2 PDG se potrivesc si pe Jetta 2007 1.9 cu amortizoarele originale?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe fata iti pot zice 100% ca se potrivesc , sunt identice ca pe  golf  . Pe spate nu pot sa iti spun , nu stiu cum este puntea de prindere la Jetta. 

Amortizoarele cred ca sunt identice ca pe golf , la lungime iti pot spune ca se potrivesc , nu o sa ai probleme cu ele la gropi sa atinga capatul cursei. 

 

Eu nu am avut confirmare 100%  ca se vor potrivi , in ziua in care le-am pus am aflat ca se potrivesc 100% . 

 

 

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun, deci platforma este fix aceeasi. Asadar pentru amortizoare de 50mm(motorizare 1.9 tdi) trebuie arcuri de PDG luate de pe skoda 1.9.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ati putea sa imi spuneti daca are importanta la amortizoare dimensiunea acestora cand le pun pe masina? Ce implicatii sunt?

 

Ex: Kyb Excell G 22mm/50mm si Kyb ExcellG 25mm/55mm

 

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe scurt, 50mm sunt pentru 1.9 tdi iar 55 pentru 2.0 tdi.

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi. ma gandeam sa schimb si arcurile cu tot Kyb model K-Flex.

 

ceva pareri?:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ieri  mi-au venit amortizoarele fata + spate : Kyb Excel G, flansele + rulmentii (Sachs)  fata + spate si kitul de protectie (Sachs)  fata + spate, cost total 1280 RON :)

 

Maine merg sa le schimb si voi reveni cu informatii despre performanta acestora :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu informatiile promise.

 

180 RON manopera, deci suma totala: 1460. Pana acuma sunt multumit de performanta lor, sa vedem in timp ce si cum:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De curiozitate si fara vreo tenta ironica, cum masori si cuantifici performanta unor amortizoare? Sau este pur si simplu o parere personala venita din comparatia cu cele inlocuite?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E doar o parere personala in comparatie cu, cele inlocuite.

 

In urma discutiilor cu, colegii de pe forum despre tipul de amortizoare( sachs vs kyb) am inteles ca Kyb ar fi un pic mai rigide si vroiam sa anunt ca momentan nu simt acea rigiditate comunicata de alti colegi si ca sunt multumit de cum se comporta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Buna seara,

 

Am si eu o durere legata de suspensie: la drum rau cu denivelari, gropite (viteza 50-70km) am un balans in spate, la fel si schimbarea benzi de circulatie cand trec in lung peste liniile de tramvai. Mi-a fost recomandat sa schimb telescoapele da am o vaga impresie ca o fac degeaba. Masina se comporta bine la viraje sau la trecerile prin gropi mari la viteze reduse, nu bate nimic. La "testul clasic" dupa o apasare a parti din spate masina se asaza bine nu face balans.

Saptamana viitoare o sa incerc sa mai cer o parere dar pana atunci... consultatiile de pe forum in cazul meu au fost cele mai apropiate de adevar.

 

Poate ma ghidati voi in ce zona sa ma indrept.

Multumesc!

Modificat de flo_AR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!