Jump to content

Suspensie Si Articulatii - Golf 5 / Jetta


cipus
 Share

Postare recomandată

Salutare. Sper ca am nimerit bine pe topicul asta. Nu as vrea sa fac un topic separat numai pentru problema mea.

Situatia se prezinta asa: Masina merge foarte bine, nu am de ce sa ma plang. Dar cand sunt pe loc si trag de volan se aud ca niste pocnituri in partea din spate a masinii. Ele se aud si in masina dar si afara destul de deranjant. Pocneste de parca ar da sa se rupa ceva pe acolo. :biggrin: Nu inteleg care ar putea sa fie problema si poate ma poate careva lamuriri.

de asemenea poate imi explica cineva la cam cat s-ar ridica o reparatie (daca e cazul si cred ca e).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Un pocnet asemanator il aud si eu dar parca in fata sau pe la mijlocul masini , oricum sub masina , clar .Am fost cu ea la service : "Nu se aude nimic , nu am gasit nimic ! ''. Cand incetinesc , sau franez se misca ceva si trozneste , un zgomot metalic .Chiar sunt interesat daca stie cineva de la ce o fii?

La Golf am pachet de drumuri grele , nu stiu daca o avea vreo importanta.

Modificat de b97dmt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand incetinesc , sau franez se misca ceva si trozneste , un zgomot metalic .

La mine se aude numai cand stationez si trag de volan. In rest, nu am treaba nici la viteza mica, nici cand franez. Pe scurt, mi se cam intampla cand scot masina din parcare sau garaj.

Modificat de Neamtu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul este de la placutele de frana, asa patesc si eu, s-a mai scris despre asta, iar pocnetul acela in mers la viteza redusa sau la franare mi-a aparut de doua ori pana acum, cred ca pe puntea spate, am fost in service si mi-au zis ca e de la telescoape si ca se manifesta mai mult cand e frig afara(sub 0 grade). Asa ca stati linistiti. Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zgomotul este de la placutele de frana, asa patesc si eu, s-a mai scris despre asta ..... Asa ca stati linistiti. Bafta!

Ok, sa aiba legatura ca am si placutele de frana noi (pana in 1000 km) ? Daca da, inseamna ca nu mai trebuie sa le fac vizita la cei de la service ..... :biggrin: deja m-am mai linistit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

bieleta 50.000

rulmentul de la ambele roti 60.000-momentan am 80.000 si trebuie schimbat din nou cel pe dreapta(lucrare facuta la PBN :) )

discuri de frana 75.000

si de curand am un sunet mai bine spus un "scartait" la viteza mica in viraj sau cand vreu sa opresc.Nu este de la placute pentru ca le-am schimbat de curand .Din cate am citi pe un alt topic ar fi bucsele de la brate .

Vreau sa-mi dati si mie un sfat cu acest "scartait".

Cu stima,

Eugen

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
Eu am schimbat la 22000km rulmentii din capetele amortizoarelor din fata, pe garantie. Se auzea un huruit care treptat a devenit din ce in ce mai deranjat in momentul in care invarteam de volan pe loc sau la viteze foarte foarte mici. Trebuie sa recunosc ca am gasit raspunsul la aceasta problema pe forum, dinainte sa ma duc la service (unde nu au vrut sa recunoasca ca se aude ceva, tragand probabil de timp sa ajung la 30 000km ca sa dispara garantia la trenul de rulare). La service mi-au spus ca este vina MEA pentru ca las rotile cotite cand parchez masina (doar ca din pacate pentru ei, explicatia nu a tinut, avand in vedere faptul ca mereu cand parchez le indrept)...

referitor la explictia celor de la service, am si eu o intrebare: Cu ce influenteaza asupra masinii faltul ca lasi rotile cotite la parcarea sau gararea masinii? poate ma ajutati si pe min es ainteleg, ca am mai auzit situatii dar fara o explicatie pertinenta.

Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiam ca dauneaza burdufurilor de la planetare in timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La golf 5 se gasesc bucse bara stabilizatoare separat?Am fost la service si mi-au spus ca vin cu tot cu bara..pretul 650 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vin separat bucsele. Vin cu tot cu bara stabilizatoare! Dar de ce vrei sa le schimbi? :lol: Alea nu se uzeaza asa de repede, mai repede se uzeaza bucsele mici de la brate...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut :wub:

as vrea si eu un pret pt suspensii reglabile, am roti pe 18, si imi cam mananca din aripile din spate sare vopseaua,HELP

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

dorin 88

fii te rog ceva mai explicit... doresti sa ti se ridice masina sau ce?

Esti sigur ca amortizoarele tale mai lucreaza corect? Ce dimensiuni ai pe cauciucuri si ce ET au jantele?!

Eu unul nu cred ca o suspensie reglabila (sport) iti va rezolva problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact.

vreau sa o ridic, telescoapele nu imi mai merg cum trebuie, este prea lasata

cauciucuri 225/40/R18 si din cate am auzit ar fi J9

daca pun 5 in ea deja e prea mult,vreau sa pun telescoape mai inalte cu o duritate mare

vreau solutii pt a o mai inalta

scuze nu stiu ce inseamna ET sunt nou pe forum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine sincer ma sperie cand aud cate ati schimbat la 20-30k km.

Am 100k km si am schimbat 4 bucse bascula ... originale. Nimic altceva.

Astea sigur sunt masini luate din Romania.

Un sfat. Lasati teparii de la Porsche si mergeti frumusel in Deutch de luati masini nu glume.

Mai ales ca acum nu se mai poate deduce TVA-ul.

Mare atentie cu cine mergeti, in zilele noastre toti sunt cunoscatori si experti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Un pocnet asemanator il aud si eu dar parca in fata sau pe la mijlocul masini , oricum sub masina , clar .Am fost cu ea la service : "Nu se aude nimic , nu am gasit nimic ! ''. Cand incetinesc , sau franez se misca ceva si trozneste , un zgomot metalic .Chiar sunt interesat daca stie cineva de la ce o fii?

La Golf am pachet de drumuri grele , nu stiu daca o avea vreo importanta.

si la mine se aude la fel ... am fost cu ea in service ... nu au gasti absolut nimic. dar sunt hotarat sa o duc inapoi ... si nu o voi mai lua atata timp cat sunetul persisita .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baieti ajutati ma si pe mine pls

exista cumva inaltatoare pentu golf v?

HELP PLS :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se aude numai cand stationez si trag de volan. In rest, nu am treaba nici la viteza mica, nici cand franez. Pe scurt, mi se cam intampla cand scot masina din parcare sau garaj.

Este capatul de bara stanga sau dreapta , am patit si eu prima oara la 38000 pe dreapta si la 55000 pe stanga, de fiecare data le-am schimbat impreuna cu bucsele de pe partea resp si ma costa 1200Ron cu tot cu manopera la Porsche.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat la 160k bucsele mari de la basculele fata,flansele de la amortizoarele fata si bieletele antiruliu.Acum este mult mai legata si nu se mai aude zgomotul de 'glu-glu'(care provenea de la flanse).Cu bara stabilizatoare m-am linistit...intr-adevar vine cu tot cu bucse,e destul de scumpa si mai merge lejer 30k.Piesele+manopera=1000 ron. :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

salut

a scimbat cineva amortizoarele stoc ce recomandati?reglabile?fixe? firme recomandate?le vreau putin mai tari si putin mai scurte pt masina din semnatura

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Avem in familie un Golf 5 1.9 TDI cumparat de nou, tocmai a implinit 80.000 km, majoritatea facuti in tara pe drumuri nu tocmai bune, si pana acum nu am schimbat absolut nimic la suspensie sau directie. Nu are nici o bataie sau joc, sunt foarte multumit de masina pana acum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, imi poate spune cineva ce amortizoare sa-mi cumpar la un golf 5, fabricatie 2007, pentru sppate? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Urmează să schimb și eu una alta pe sub ea...

Bielete antiruliu față st

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am gasit eu:

1k0 498 203 A/1k0 498 201 A - burduf planetara

1k0 411 303 AK bucse bara stabilizatoare (complete - poate vine cu tot cu bara) ; *AL (gti)

1k0 411 315 j bieleta bara antiruliu (la fel si la GTI).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doru.tanasoiu

Salut,

Pe spate g5 meu la bara de torsiune sunt 2 bielete mici antiruliu.Am joc in ele.Cand intru in program pe poza nu imi apare cu 2 capete de bara cum sunt ale mele si numai cu unu si in cealalta parte cu o bucsa.???Asa vin mai nou sau numai poza e asa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!