Jump to content

Suspensie Si Articulatii - Golf 5 / Jetta


cipus
 Share

Postare recomandată

Da, se aude si in dreapta...dar e mai greu de observat din partea soferului. Mi-a zis pasagerul din dreapta ca se aude :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

banii mei sunt pe amortizoarele cu gaz...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg cu geamul deschis in ultima perioada...si de cate ori trec peste denivelari mai mari, sau chiar peste bucatile alea de cauciuc menite sa te mai incetineasca... se aude un "pssst" asa... Ca si cand iese aer pe undeva ;) Pana de curand nu mi s-a parut ...dar abia de o cateva luni merg cu geamurile deschise ca sa-mi dau seama.

Pe cine am intrebat mi-a zis ca e normal. :)

Am suspensie stock, CL.

Asadar...la voi face "psst" la denivelari? :rolleyes:

asa facea si la passat, asa face si la golf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cred ca nu face si in dreapta la fel, nu auzi tu, eu acel fasait il auzeam si la Cielo, cu geamul deschis bineinteles la viteze mici peste denivelari, e normal, lucreaza amortizoarele :P, se mai destind si ele.

Ma jur ca pe partea dreapta nu face! M-am pus si in locul pasagerului, am dat geamul jos, am mers peste denivelari (de mai multe ori) si nu suna nimik pe partea dreapta. Numai pe stanga suna :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal Rex, cred ca tu ai f mult timp liber daca pentru orice chestie hop in service... mai ales cand este perfekt normal sunetul amortizoarelor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, nu am timp :icon_thumright:. Sunt de acord ca un sunet de la amortizoarelor este normal.

Dar totodata conteaza si cat de tare suna. Si daca la stanga suna tare la orice mica denivelare si daca la dreapta nu, ma duce cu gandul ca ceva nu e in regula.

Si nu pentru "orice chestie hop in service". Din pacate, am fost deja in service pt climatronic si pt supensie (lucruri care, la masina noua nu ma asteptam sa fac). :P

Modificat de rex
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred si eu ca nu te asteptai... ca doar de aia am dat o CARUTA de bani pe masina noua... ca sa nu ajung deloc in service... altfel plateam cu vreo 6k mai putin si ne asumam acest risc...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. Sunt normale acele "fasss'uri " :) -> amortizoare pe gaz si la fel se aude si la mine si pe stanga si pe dreapta si in fata si in spate :) (la fel e si la bmw'uri si la mercedesuri , etc ). Ascultati masini care trec pe langa voi si o sa vedeti ca asa este.

2. Am si eu o intrebare: citind topicul am vazut pe la inceput ca se mentiona ca fiind diferite suspensiile de pe TL fata de CL ; eu din cate stiam sunt la fel :huh: ... deci pana la urma cum e ? sunt sau nu la fel si daca nu , care e mai dura ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Suspensia CL este aceeasi cu cea a TL si nu am vazut sa se afirme altceva pe acest topic. A fost vorba undeva doar de diferenta existenta intre scaune ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... iti recomand comfortline sau chiar trendline

Uite aici mi s-a parut ca respectivul user sugera cum ca ar fi diferite , asta si faptul ca am mai auzit si eu vorbe aruncate cum ca nu ar fi la fel , m-a facut sa intreb :) . Diferenta intre scaune stiu ca exista si nu doar la tepiterii , ci si ca forma si duritatea materialelor.

Modificat de Vlad1
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, acum am vazut si eu textul respectiv. Este vorba evident despre un user care a vorbit in necunostinta de cauza ... :Driver:

Deci asa cum inteleg ca stiai deja, nu exista diferente intre CL si TL d.p.d.v. al suspensiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
10x nadir

omfortline

Si ce sa intelegem noi din postul tau???

Am verificat un pic si nu pot sa ajung decat la concluzia ca esti la vanatoare de posturi, atat aici cat si pe alte topic-uri

Ca atare, ai 20% warning si disable posting ability pentru 3 zile

Incearca, te rog, sa te conformezi regulilor de bun simt ale acestui forum

Multumesc!

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

eu am schimbat acum 20000 km bucsele micii de la brate,dar au inceput sa scartaie din nou o sa le scnimb iar zilele astea. am mai schimbat din proproe initiativa bieletele antiruliu pt ca aveam mici batai,insa nu era de la ele pt ca tot mai bate. posibil sa bata tot de la bucsele mici.

p.s. chiar ma gandeam cand am intrat acum pe forum sa deschid un topic pe aceeasi idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E vechi topicul.... :)

La 90.000km am inlocuit la susupensie urmatoarele(si asta e tot ce am inlocuit la masina in 110.000km :P )

->Bielete antiruliu-350 lei la dealer

->Bucse brate fata (mari+cele mici)-700 lei la dealer.

Manopera 200 lei tot la dealer! :)

PS:Am facut atunci testul la amortizoare si suspensia era foarte mica... :frigbaitata:

Si toate astea cu roti de 17''! :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu la 130.000 de km am inlocuit amortizoare fata(desi nu trebuia) dar asta e... m-au costat cam 1200 RON piese plus manopera si bucsele mari de la bratele fata 400 RON. Cam atat la suspensie si articulatii, mai am acasa si bieletele antiruliu de pe puntea spate care au fost in jur de 300 RON care urmeaza sa le pun.

Modificat de kadettro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine scartaie de o ia dracu si nush ce tre sa schimb ... de acu la primavara ... astept sa vad ce mai schimba fiecare ca sa ma pregatesc si eu :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine scartaie la fel, dar le dau din cand in cand cu spray din ala WD40 si le trece instantaneu :D Recomand! :icon_thumleft: Cat de curand o sa trebuiasca sa le schimb dar acum am alte prioritati

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Si la mine mai scartaie dar cand vine vremea ploioasa isi revine.

olteanu82

ai postat astazi in 8-10 topic-uri mai vechi, toate raspunsurile tale fiind de tipul celui de mai sus... daca era 1-2 cazuri, se accepta insa la 10 posturi consider ca te "bagi in seama" sau vanezi posturi... in ambele cazuri trebuia sa iei warning insa fiind la prima abatere, iei doar avertisment verbal

Insa este ultima avertizare!

Citeste te rog Regulamentul si incearca sa-l respecti!

mersi!

PS: posturile inutile vor fi sterse!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat la 22000km rulmentii din capetele amortizoarelor din fata, pe garantie. Se auzea un huruit care treptat a devenit din ce in ce mai deranjat in momentul in care invarteam de volan pe loc sau la viteze foarte foarte mici. Trebuie sa recunosc ca am gasit raspunsul la aceasta problema pe forum, dinainte sa ma duc la service (unde nu au vrut sa recunoasca ca se aude ceva, tragand probabil de timp sa ajung la 30 000km ca sa dispara garantia la trenul de rulare). La service mi-au spus ca este vina MEA pentru ca las rotile cotite cand parchez masina (doar ca din pacate pentru ei, explicatia nu a tinut, avand in vedere faptul ca mereu cand parchez le indrept)...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... nu au vrut sa recunoasca ca se aude ceva, tragand probabil de timp sa ajung la 30 000km ca sa dispara garantia la trenul de rulare...

Nu o sa inteleg niciodata aceste lucruri. Ce au de castigat mecanicii aia, daca trag de timp, pentru ca tu sa faci interventiile contra cost?! Au bonus din incasari? Mi-e greu sa cred lucrul asta.

Revenenid ontopic, si eu aplic tactica lui 31rzv :lol: Aud de ceva vreme cum "troncane" daca pot sa spun asa. Nu grav, mai mult cand trec peste linii de tamvai, mai proemeinente, sau gropi mai uratele, dar cred ca se va agrava treaba daca nu fac ceva in urmatoarele mii de km.

Cred ca la primii bani mai seriosi de care voi dispune voi schimba acele bucse, pentru ca si la mine scartaie. Nu stiu insa care sunt bieletele antirului. Daca este cineva amabil sa ma lumineze si pe mine :) Mersi frumos

George

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa le vezi virezi rotile maxim stanga sau dreapta.Vei descoperi ca ai niste tije care stau in pozitie verticala.Ele sunt ''belele antiruliu'' :icon_cool:

Astea nu scartaie...troncane de te scot din masina.!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La aproape 80000 km am schimbat toate bucsele,bielele antiroliu si mentionez ca urmeaza si rulmenti din capatul amortizoarele(unde se prind amortizoarele,deoarece la o groapa mai adanca troncane ca si cum ar lovi in fier).Tin sa mentionez ca am o suspensie mult mai rigida dar si drumul foarte prost din Craiova ma facut sa fac aceasta schimbare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa ma scuze admin-ul forumului ca postez pe mai multe topic-uri dar problemele mele se regasesc peste tot din pacate.

Si la mine au inceput scartiieli si zgomote de pe la 30000 (acum 62000) dar nu le bag in seama pana la vara. Altele sunt mai importante (alte pbleme cu masina)

Teorica ca utilizatorul este de vina este placa veche auzita de mine in vizitele fara numar... fara numar la service VW.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine scartaie de o ia dracu si nush ce tre sa schimb ... de acu la primavara ... astept sa vad ce mai schimba fiecare ca sa ma pregatesc si eu :)
La mine scartaie la fel, dar le dau din cand in cand cu spray din ala WD40 si le trece instantaneu :D Recomand! :P Cat de curand o sa trebuiasca sa le schimb dar acum am alte prioritati
Si la mine mai scartaie dar cand vine vremea ploioasa isi revine

Pentru cei care au probleme cu scartaitul cand trec peste denivelari uitati AICI solutia !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

adaug si eu cele schimbate la masina mea

golf V AF:2005

190.000km

discuri frana pe la 120.000

si un rulment la roata dreapta spate la 170.000

la suspensie,bucse,amortizoare,arcuri ,bielete nu am umblat niciodata aingurele chestii de la drumurile proaste sunt multi "greierasi" in interior

mentionez ca am luat masina DE anul trecut la 100.000 si am verificato la noi conform istoric si nici la ei nu s-a intervenit la suspensie ...

sper sa ma tina in continaure asa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!