Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

C o s m i n

Da, e reglabila. Cum spuneam, nu e cine stie ce.

O pompa buna trebuie sa fie apropiata ca performante de cele din spalatorii.

In rest... cat dai, atata face. Scump si prost poti cumpara, dar ieftin si bun, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Salutare ! Doresc sa achizitionez si eu un aparat de spalat cu presiune, pentru utilizare ocazionala (odata pe saptamana). Momentan oscilez intre modelele astea :

- Karcher K4 Premium

- Makita HW 121

Ar mai fi si Karcher K5 dar acesta depaseste bugetul. Intentionez sa achizitionez si o lance pentru spumare in genul celor folosite in spalatorii, pentru ca din reviewuri cele furnizate cu aparatul nu fac treaba foarte buna. A mai folosit cineva unul din aparatele astea ? As avea nevoie de cateva recomandari. Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Buna ziua. Dintre lancea LS3 si lancea Karcher pe care o recomandati? Aparatul pentru care vreau sa cumpar o lance este un karcher k2.390. Este bun pentru o astfel de lance sau nu o sa faca treaba buna? Multumesc.

Modificat de alin alinush
Incomplet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

ls3 vs karcher (asta 2.641-847.0 ) e diferenta mare de pret intre ele.

ls3 face spuma mai buna, folosita impreuna cu aparat corespunzator (al tau e mai slabut...)

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Spoiler

 

Am cumparat pana la urma lancea ls3 dar sunt putin nemultumit de ea sau nu am procedat eu cum trebuie. Am pun in bidon 100ml spuma de cumparata de la o spalatorie plus 50ml sampon si 500ml apa calduta. Din aceasta cantitate am dat cu spuma 3 sferturi din masina, pentru restul masini a trebuit sa fac alta diluatie. Am observat ca furtunul lancii nu are acea sita mica in capatul care coboara in bidon. Sa fie aceasta cauza pentru care consuma asa repede spuma, sau spuma nu este buna,de calitate? Pun si o poza cu masina dupa ce am dat cu spuma. Cum trebuie sa procedez sa nu mai consume asa repede spuma? Multumesc.

12822748_1545674769058837_1702096721_o.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, sunt pe cale sa imi iau un aparat din gama profi spun ei (karcher) si anume:

http://www.kaercher.ro/ro/Produse/Professional/Curatitoare_cu_presiune/Curatitoare_cu_presiune_fara_incalzire/Clasa_compacta/15201420.htm

imi dati si mie o parere despre specificatiile lui, daca e ok sau nu comparativ cu K7 de exemplu. Ca diferenta de pret este intre ele...

imi spuneau oamenii(de la karcher) ca face 150 bari tot timpul si nu la maxim. eu am nevoie de el sa curat pavaje de beton si placa de beton pe care s-a facut muschi/mucegai si ocazional in sezonul cald masinile.

acum am un bosch aquatac 10(sau 100) din ala micut care nu curata pe beton decat daca il tin la 1-2cm si e limitat la cat are jetul latime la distanta aia...imi ia o saptamana sa curat 20mp.

sau daca exista o alta varianta mai ok decat acesta, propuneti...bugetul alocat e in jur de 3000ron.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut baieti. De Parkside phd 150 d3 ce-mi puteti spune?

Nu ma intereseaza superperformante, ma intereseaza daca e un produs ce merita sau nu cumparat pt pretul sau de 580 lei daca tin bine minte.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Mi-am comandat si eu un Karcher K2 Compact (1400W, 110 bar presiune maxima) si duza de spumare Karcher Fj 6. Le-am cumparat in ideea de a nu ma mai duce mereu la spalatorie sa-i dau un jet si dupa sa o spal acasa. Dupa ce am vopsit integral masina, o spal numai acasa prin metoda 2BM. Un al doilea motiv este ca am aplicat pe caroserie Sonax Polimer Net Shield (maxim o luna) si dupa o sedinta la spalatorie am obserbat niste pete pe vopsea si zone in care nu mai era niciun fel de efect al prodului, probabil o spuma prea agresiva. Intrebarea mea este daca pot folosi in lance doar un sampon de prespalare, fara spuma activa, pentru ca jantele au buza plish si nu pot sa stau mereu sa pun ceva pe ele cat o spal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Imi poate confirma daca 80 bari (presiune de lucru) este suficient pt a spala masina ?! Este vb de un bosch aqt 35-12...Multumesc !

Modificat de TomachE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici cu 150 nu faci cine stie ce. De la 200 in sus, da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe langa presiune conteaza si debitul, detergentul folosit la prespalare, gradul si tipul de murdarie si spalarea finala .

jet de 200 bari si sters cu "piele" de caprioara = zgarieturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
bbogdanmircea
On 7/11/2012 at 7:52 PM, bbogdanmircea said:

Mi se pare foarte bun, am Lavor JET 15 si sunt multumit de el, asta ar tb sa fie mult m bun.

Dupa 4 sau 5 ani de folosire a crapat Lavor-ul, din ce mi s-a spus este ceva pinion la care s-au dus dintii .

Vroiam sa intreb daca si-a mai luat cineva intre timp poate stie unde se pot gasi piese, daca nu o sa intreb la partener de unde l-am luat cat ar costa piesa respectiva .

Probabil ca merita luat altul nou la cat costa piesa .

Inlocuitor tot de la Lavor

Ce parere aveti de acest inlocuitor, as lua tot Lavor ptr ca s-ar putea folosi piesele de la celalalt daca nu se poate repara ... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si daca difera piesele? ;) Pana la ultimul surubel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Probabil ca "maruntaiele" nu se potrivesc, eu ma refeream la furtune, lance etc .

Exista ceva in RO la banii astia cu performante mai bune ?

Modificat de bbogdanmircea
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Are cineva vreo recomandare intre cateva produse gen Karcher K2 / K2 Compact, Bosch 33-11 Car Kit, Makita HW102 sau altceva in aceeasi gama de pret? 

Nu trebuie sa fie uauu, trebuie sa poata face 1 spalare / saptamana / masina (am 2 masini), folosind spuma cu Ph neutru + sampon, sa aiba furtun de 5m de preferat (min 4m) si sa nu fie o mizerie de aparat bineinteles.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scoate 140 bar si are pompa din aluminiu.

il folosesc de cca 2 ani si-s multumit de el.

pret a fost de cca 600 lei, daca imi amintesc eu bine.

1.jpg

11.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci de info, dar m-am uitat acum la preturi Black & Decker si nu consider ca merita banii, consider ca pot lua niste produse mai calitative la aceiasi bani sau putin mai jos. Nu am pareri prea bune despre B&D ultimilor ani.. Parca mai repede as lua in Karcker la banii astia si oricum, nu vreau sa dau mai mult de 500 lei pe el. 

Pe lista scurta au cam ramas doua variante:

1. Bosch AQUATAK 33-11 Car Kit pe care l-as putea lua la aprox 330 lei. Vine deja cu un recipient de spumare, chiar daca lumea se cam plange ca e prea micut. Are cablu de 5m, ceea ce este ok.

2. Karcher K2 Premium Full Control, aproximativ 490 lei. Pentru aceasta varianta cred ca ar fi indicata si achizitionarea unui set duza spumare, adica inca 70 lei in plus pentru un recipient de 0.6L sau 100 lei aprox pentru varianta de 1L. Vine cu cablu de 6m si vine cu experienta Karcher in domeniu, unanim recunoscuta, are 2 lance in set si pare a fi produsul mai calitativ in acest versus.

Pareri mai la obiect acum ? :) Inima imi spune sa merg pe Karcher, portofelul pe Bosch :D 

 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cateva comentarii :)

In gama asta de pret nu vei gasi un aparat care sa impresioneze cu ceva. Sunt aparate cu presiune compacta, dar cu debit destul de mic.
Experienta Kaercher este cu dus si intors. Majoritatea modelelor ieftine de la ei au pompa de plastic si stiu ca cedeaza destul de repede. 

Eu am Bosch AQT 33-11 Car Kit, care are pompa metalica, teoretic mai rezistenta. Ca specificatii sunt similare, Kaercher-ul avand debit cu 10% mai mare. Insa la valorile astea nu cred ca vei observa diferenta.

Daca vrei spuma serioasa, ai nevoie de lance de spumare sepata. Nu te baza pe cele cu care vin aparatele. Cea de la Bosch iti spun sigur ca nu se compara cu o lance dedicata (LS3).

La regimul tau de folosire si mai ales ca stai la casa, eu as cauta un aparat serios. Gama compacta este pentru uz ocazional din punctul meu de vedere. Il scoti la balaceala de cateva ori pe an :). Pe mine m-a atras AQT 33-11 pentru ca este foarte mic si il folosesc rar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt perfect de acord cu tine. Dar ce te face sa crezi ca eu (chiar daca stau la casa) o sa il folosesc in fiecare zi ? :) 

As putea foarte usor sa imi iau un K4 de vreo 1100 lei, care da, chiar e bunut, dar pentru un incepator in ale spalarilor ca mine, nu cred ca are rost deocamdata. Poate peste vreo 2 ani, ramane de vazut. 

Debitul si presiunea nu sunt o problema, sunt practic la fel. 

Faza cu pompa de plastic nu a o stiam, intr-adevar...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu k3.8 cu pompa de plastic care a cedat in garantie. Mi au schimbat o la service. Se strica daca freci mult aparatul la o spalare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda..chestiunea asta nu imi place si tinde sa incline balanta catre Bosch...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CristiALF: nu am spus ca il vei folosi in fiecare zi, dar o data pe saptamana pentru 2 masini cum ai spus mai sus, mie mi se pare deja o utilizare serioasa. Plus ca poate mai speli un gard, o poteca :) Chiar si eu il folosesc sa spal balconul si locul de parcare. Imi inchipui ca ii gasesti mai multe intrebuintari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gandit asa, la momentul achizitiei:

-decat sa iau un produs low cost de la un producator premium, 

mai bine iau un produs spre premium de la un producator mediocru.

Nu dati cu pietre :) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, @toni, am inteles :) Prin curte pana acum dadeam cu furtun + pistol connectat la sistemul de apa (compresor + vas tampon), am curte micuta.

@cascadoru gandirea nu e rea, doar ca sunt mari sanse ca la un producator mediocru, toata gama sa fie la fel :D

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!