Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

daca esti bransat la reteaua apanova nu cred ca trebuie sa iti faci probleme de presiune.

daca ai centrala termica poti vedea pe manometrul ei presiunea apei din retea cind alimentezi instalatia (asta ca sa inlaturi dubiile despre presiunea apei)

al meu lucreaza intre 2 si 12 bani

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am 2 bari asa este acum .......am put nu lucrez cu apanova asas ca nu ma costa apa....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aparatul e luat de la un magazin de materiale de constructii de cartier... a costat 650 RON, are si o perie care se pune in loc de lance, eu personal n-am folosit-o. Nu stiu daca caracteristicile lui sunt mai bune decat alea mici din Metro, chiar ar fi interesanta o comparatie.

Pe mine ma intereseaza o comparatie - mai ales ca eu sunt nemultumit; poate vad si eu unde gresesc (eu am karcher).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce sa iti fac daca nu ai avut bani de meditatii :) ....eu unul tot nu inteleg care iti e nemultumirea desi am impresia ca intre aparatele noastre nu e diferenta asa mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai sa descopar unde e problema. S-ar putea sa nu fie la aparat :) :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am pus caracteristicile tehnice ale aparatului meu... ca sa putem face o comparatie trebuie sa le puneti si voi. Oricum, conteaza foarte mult samponul pe care-l folosesti, daca ala nu curata bine degeaba te chinui cu aparatul cu presiune...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca remember, datele aparatului meu sint aci:

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=287365

am testat intii un sampon fooarte vechi (minim 20 ani) si a fost bun dupa care am trecut pe un arexons concentrat 2 in 1: sampon+ ceara.

cind arunc solutia cu pistolul, fug clabucii pe masina ca speriati de bombe, mai mult ca sigur din cauza de ceara.

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pt. curatator cu presiune incearca la bauMax-x, mi-am luat un K-2 su sunt multumit, dar nu stiu de unde pot sa-mi cumpar spuma activa.

Stiti cumva un magazin online pt. spuma activa?

spor la treaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am 2 bari asa este acum .......am put nu lucrez cu apanova asas ca nu ma costa apa....

cind iese apa pe teava e plina cu bule de aer sau e un jet plin??

Motane, cred ca aparatul tau are performante diminuate din cauza ca apa aia e prea "aerisita": apa in loc sa aiba curgere laminara are una turbulenta si in pompa apar fenomenul de cavitatie si vaporizare; ca sa nu iti(va) tin prelegeri despre hidraulica din anul II, pe scurt, trebuie reglati robinetii din aval/amonte de pompa.

Consider ca apa asta dauneaza si pompei din aparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E bun si cursul din anul II dar foarte probabil era de la lipsa filtrului de impuritati - asa cum am constat ieri cu totii.

(poate dupa ce spal filtrul aparatului - ala interior - lucrurile vor merge si mai bine)

NU am facut poze dar dupa 1 minut de folosire filtrul exterior deja era caramiziu.

Eu am spalat masina in 2 locuri (din cele 2 locuri cel in care am fost aseara are apa mai buna). Si fara respectivul filtru aparatul prezenta fenomenele descrise de tine.

Ref. la ziua de ieri:

Nu m-a ruinat educatia cat m-a ruinat efortul de aseara. Nici nu am apucat sa stam pe indelete de vorba ca tot gaseati cusur la ce prestam.

Ca de obicei - in viata mea - m-au salvat femile. Se intoarce roata dupa ce mai curge putina apa pe lacul morii si o sa fie si masina ta murdara si a mea curata - sa vezi atunci ochi de soacra. :Driver: :o

Apropos de lacul morii mai bine mutam topicul la variant cartel ca acolo nu are niciun succes :vaidecapulmeu:

PS: unde sunt pozele?

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pozele sunt bine, au ajuns in calculatorul de acasa, acum sunt la munca. Oricum nu se vede mare lucru, ca mi-a fost lene sa scot trepiedul. Oricum, astept feedback la metoda mea de spalat, a iesit mai bine decat cand ai spalat-o tu?

Cat despre efortul de aseara, am vazut eu ca erai cam obosit... ai lasat ceara aia sa se usuce pe masina, a frecat saraca sotie la ea .... :vaidecapulmeu:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu venisem pregatit psihic sa pun aparatul la munca nu sa fac eu treaba in locul lui. Adica varianta DragosR.

Dar cum socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ:

- am prestat varianta CristiN :P :P - in care aparatul sta si omul munceste (pentru neinitiatii in aceasta metoda de lucru).

Daca la spalat m-am descurcat singur, la ceruire lucram simultan vreo 4 persoane (cunoscatorii stiu de ce).

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai eu iti propun sa vii cu aparatul in sacosa sa il bransam la apanova, ca nu ma risc sa intre in al meu ceva pietricele cum zicea fratele tau.filtrul suplimentar poate mai sparge din bulele alea de aer asa ca de aia se simte o imbunatatire.acasa am un filtru decantor pt centrala si vreau sa iti zic ca exact cum a patit al tau asa a patit si ala (cee drept intr-o perioada mai lunga) - in pahar se aduna jegul din apa sub forma de floconi (termenul SF pt niste scame :P ) si in timp se depun pe peretele paharului si filtru) iar sita ramine colorata forever. Numai ca la mine dupa ce se fac interventii la conducta apa vine cu namol si rugina, in rest e perfect curata. Azi o sa il spal si ii fac niste poze.

Eu venisem pregatit psihic sa pun aparatul la munca nu sa fac eu treaba in locul lui. Adica varianta DragosR.
Ba eu nu cred ca erai pregatit sa pui aparatul...remember teiul de la portbagaj :P
Nu m-a ruinat educatia cat m-a ruinat efortul de aseara. Nici nu am apucat sa stam pe indelete de vorba ca tot gaseati cusur la ce prestam.
La mine circoteala e defect profesional :P
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimati colegi, desi sant probabil offtopic, as vrea sa va intreb, daca cineva are o lance(sau pitol, cum ii zice) cu furtun ramasa de la vreo pompa de spalat Kaercher (sau genul). Eu am dat pompa la cineva si mi-a adus-o cu furtunul de inalta presiune rupt. Va multumesc, si scuze de off-topic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il poti trimite la importator sau in metro sa ti cumpere

Importator:

Adresa:

Str. Ronda nr. 55, sector 2, 024105 Bucuresti, Of. Postal nr. 20, Rom

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Insa in asa fel e situatia, ca nu-l pot trimite sa-mi ia alta (prietenii stiu de ce). La Metro e 150 ron un furtun. De aceea am intrebat pe aici, in eventualitatea in care m-as putea intelege cu cineva sa mi-o dea mi ieftin.

Si... vorba ta e foarte adevarata :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am vazut doar lance (partea din varf) si la praktiker - vitan si la hornbach (berceni).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un var de-al meu si-a cumparat din Ungaria un Kaercher 2.01, 100 bari cica, motor de 1,3kW, micut de tot, usurel, dar si treaba... dupa bani. http://www.karcher.de/de/Produkte/Privat/C...er/16715300.htm

A costat aproximativ 150 ron, l-am testat si la mine ca vroiam sa-mi iau unul, dar parerea mea ca e bun pentru biciclete nu pentru masini. In instructiuni scria insa o chestie ce m-a pus pe ganduri. A nu se racorda la reteaua de apa decat prin utilizarea unui adaptor de presiune furnizat de firma Kercher. Sa fie oare asta problema ca nu mergea calumea? Acasa am hidrofor si presiunea indicata de manometru arata undeva pe la 3 bar, debitul livrat fiind de vreo 20l/min testat de mine. Rog colegii cu cunostinte de hidraulica sa ma ajute cu niste sfaturi.

Multumiri! :coolpics:

post-8441-1185779350_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat pana la urma. Acuma spal masina cu presiune de 120 de bari ;) , dar totusi raman destule urme unde a fost noroi si mai trebuie frecat si cu peria putin. Sa fie din cauza spumei, care la mine lipseste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
m-am apucat de treaba (mentionez ca aveam si solutie ecologica profesionala Ma-Fra):

Solutia cum o aplici: cu un aparat sub presiune sau ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Si eu tot un Karcher am , modelul care sta in picioare ...nu imi amintesc exact codul insa am dat pe el aproximativ 350 de lei in Metro. Presiunea furnizata de aparat este de 120 de bari iar apa ii dau din reteaua publica fara nici un filtru de presiune . Ar fi bun un filtru pentru retinerea impuritatilor insa deocamdata nu am pus.

Flolosesc ori sampon auto HEXOL ori spuma activa de la turtle wax insa nu am un aparat cu care sa o distribui iar cu distribuitorul aparatului nu fac mare lucru intrucat o dilueaza prea mult.

Per ansamblu i-as da nota 7.Nu se compara cu modelele profesionale de 200+ de bari (la care nici sticker-ul vwforum nu a rezistat :frigbaitata: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite asta-i jucaria mea. Da' acuma pe timp de iarna n-o folosesc, ca nu vreau sa am probleme cu ea. E de-abia reparata... :hainoroc:

post-8441-1200898663_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut,de curand mi-am cumparat un aparat de spalat sub presiune Bosch Aquatak 10. Toate bune si frumoase doar ca aparatul nu vine si cu un furtun care sa iti permita sa il racordezi la reteaua de alimentare cu apa. Am observat ca pe racordul din aparat scrie 3/4` , am cumparat furtun cu diametrul respectiv doar ca acesta nu este tocmai etans de aici rezuland un jet destul de anemic si in reprize, asta ca sa nu mai zic de apa care se scurge pe langa aparat. Ar mai trebuie sa cumpar si altceva?! sau nu am facut cea mai buna alegere asupra diametrului, sa ma orientez spre 17 mm sau chiar mai putin :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca este o mufa speciala care se pune intre aparat si furtun...se gaseste peste tot..eu am luat din Metro. Nu am aici sa ii fac poze sa o vezi dar te duci ori la Flux ori la Metro si te uiti la mufe pt furtun si iti vei da seama..daca nu ia un bradut (colier dinala de plastic ) si prinzi furtunul in spatele aparatului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!