Jump to content

Aparat De Presiune - Cu Apa


WRC
 Share

Postare recomandată

....daca eu fac super treaba cu ala de 180 ron ala de 100 eur cred ca este "avion", corect?....deci ai si informatia ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune cineva o poza cu aparatul asta plus? sau un link?

Problema mea este cum amesteci solutia speciala cu apa ? Are bidonas special? :) Si eu vara asta intentionez sa-mi iau.

http://vwforum.ro/index.php?s=&amp...st&p=288717

poza cu ambalajul impricinatului:

post-1792-1176496109_thumb.jpg

Modificat de DragosR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Puteti sa-mi spuneti va rog cat de mare e diferenta de presiune/debit fata de cele mari de la spalatorii ? Adica faci treaba si cu unul mic sau e doar asa "de jucarie" ?

Merita diferenta de bani de la un entry-level de 2 mil la unul de 5-7 mil sau chiar 10-12 mil ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu diferenta de presiune nu e mare. Maxim de 2 ori mai mare e diferenta intre entry-level si cele f scumpe. Debitul face diferenta. (acopera o zona mai mica cele ieftine). Daca esti dispus sa pierzi mai mult timp ajungi la acelasi rezultat.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Foarte corecta observatia lui Motanul. Am testat si un aparat mai cu pretentii, iar rezultatul este identic, dar diferenta este de timp....Concret, daca cu unul mai putin perf. termini treaba un pic mai repede, cu cel de 2 mil termini treaba cu 10 min intarziere...:Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut, eu am un bosch pe care il folosesc cam de patru ani fara probleme

daca folosesti sampon auto poti pune solutia (diluata) de sampon in rezervorul aparatului dar daca folosesti spuma activa trebuie pulverizata cu o pompa speciala care costa intere 20 si 50 de ron

va recomand cu caldura aparatul Masina de curatat cu inalta presiune AQUATAK 120i de aici:

http://www.expotehnica.ro/?page=cat&show=57

in 4 ani de spalat masina sigur s-a amortizat

Daca vrei sa dai spuma activa cu altceva decat cu aparatele astea de curatat cu presiune cu ce sa dai ca sa faca spuma?

de unde ai luat ceva la 20-50 ron ca sa dai sa faca spuma? ceva poze ca sa ne dam seama mai bine daca nu ai detalii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am distrus in decurs de trei ani vreo 5 buc de masini de spalat de la Metro ( scrie in reclama : ptr amatori ), deci nici nu am ce comenta. Pe aparat scria ca creaza apa la o presiune de 110 bari, din pacate numai la inceput, dupa 2 luni a ajuns la 80 bari. M-am suparat si am cumparat unul profesional cu incalzire cu motorina ce creaza 130 bari ( cei drept a costat 2.000 eu ). Dar astia sant adevarati,masurati si testati si il am de aproape 1 an si inca merge perfect, pe deasupra pistolul de spalare nu-l poti tine cu o mana ca-ti zboara instantaneu. Ca sa cureti mizeria de pe motor ai nevoie de macar 120 bari si pentru o eficienta sporita daca mai si incalzeste apa este super.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
Publicat (modificat)

avand ceva cunostinte in domeniu :P , va pot spune ca ce e Metro/Praktiker/Brico sunt, prin natura lor, produse low-cost cu performante pe masura pretului... sigur, folosit o data la 2 luni, normal ca isi va face in felul lui treaba

Pentru sculele profesionale de care zice si rudolf, platesti mai mult (pe alocuri muuult mai mult) dar diferenta este de la cer la pamant...

ne-am distrat intr-o zi la munca cu un astfel de aparat cu incalzire de la o firma vorbitoare de germana :P, si am ramas perplexi cum poate spala... ne mai vorbind de diversele duze ale pistolului, functie de tipul jetului, samd...

Daca pretul e ok, va recomand sa va luati ceva profesional...

PS: n-am nici o legatura cu magazinele DIY :P

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu o sa cumpar ori bosh ori karcher - Ambele au modele si la mai putin de 4 mil. O sa postez cum se comporta.

Mai multe accesorii are aparatul bosh - 90% bosh o sa fie dar mai prospectez.

Modificat de MOTANUL
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

pentru home use, ambele isi fac treaba... numai sa nu le ceri mai mult decat pot ele.. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am cumparat din praktiker un Karcher 2.01,m-am hotarat sa il cumpar datorita perioadei mari de garantie a lui-2 ani,daca era un an, sigur nu-l luam.mai are cineva cumparat acest model?chiar daca nu l-am putut incerca inca pe masina datorita vremii neprietenoase de afara,cu proxima ocazie ii fac botezul :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat un Bosh mare, de 680 ron, detergentul se toarna undeva in aparat si il dozeaza singur. Desi am luat de la MaFra nu sunt chiar multumit de calitate... in sfarsit. Odata cu pretul acestor scule, creste, in principal puterea jetului. La nivelul acesta de pret, veti avea o surpriza :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator
m-am hotarat sa il cumpar datorita perioadei mari de garantie a lui-2 ani,daca era un an, sigur nu-l luam

din cate stiu eu, agentii economici sunt, mai nou, obligati sa acorde persoanelor fizice o garantie de minim 24 de luni... dc l-ai luat pe firma, ok...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si rezultate dupa 2 spalari:spala dar ramane o urma de murdarie care nu merge decat daca o frec cu carpa.care sa fie treaba?musai trebuie spuma activa sau solutia PUR folosita e inutila in spalarea cu jetul de apa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am cumparat din praktiker un Karcher 2.01

Cat a costat jucaria ?

eu am luat un Bosh mare, de 680 ron, detergentul se toarna undeva in aparat si il dozeaza singur. Desi am luat de la MaFra nu sunt chiar multumit de calitate... in sfarsit. Odata cu pretul acestor scule, creste, in principal puterea jetului. La nivelul acesta de pret, veti avea o surpriza :Driver:

Surpriza este placuta sau nu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

200 lei a fost karcherul,in 5 luni isi scoate banii...am spalat chiar si mochetele din masina + cea din portbagaj,mai ramane sa cumpar ceva detergent-spuma activa si ceva pt. spalare motor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai luat modelul ala mic gen poseta? Cu breteluta de tinut pe umar? Merge sa pui spuma activa? Sau functioneaza doar cu presiune mare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge sa ii pui spuma,are un furtunas care se poate cupla si al aparat si la o sticla de detergent,aparatul arata cam asa

post-5813-1179679766_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu l-am luat pe asta http://www.karcher.de/de/Produkte/Privat/C...er/13986110.htm post-4207-1179686967_thumb.jpg aveam unul din ala mic tot de la Karcher dar mi-am luat si o masina mai mare si am preferat sa imi iau si un aparat mai mare si cu presiune mai mare. Economisesc foarte mult timp cu asta, mai ales ca are 2 rezervoare pentru detergenti si dau direct din pistol mix-ul de apa cu detergent. Adio galeata si alte chestii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:lol: cind o sa iti iei camion o sa ai iti iei si spalatorie sau ramii la alea care va defecteaza masinile ?? :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) cu spalatoriile auto m-am lecuit, le dadeam si de-o ciocolata (mai mare asa) ca sa faca treaba buna, mi-au zgariat masina cu un furtun de plastic deteriorat, tras peste capota, asa ca nu-mi mai trebuie :lol:

camion, hmm, as putea zice ca decapotabila si camion nu am avut, in rest de toate... insa stii cum e, "never say never" :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce fel de spuma-detergent bagi in karcher?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa iau karcher de asta mic (200 ron) sau bosh(350 ron)?

Karcherul mic (pe linga faptul ca e mai ieftin) ar merge sa il transport in porbagaj mult mai usor (nu am posibilitatea sa spal masina acasa-stau la bloc) si tre' sa merg ori la fratele meu (care sta in zona) ori la parinti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"asta micu" face si fapte mari,azi am vazut ca daca nu-i dai presiune cat de cat apropiata de 2 bari la intrare,nu prea scoate presiune pe iesire...adica se simte dar inainte cand o alimentam de la reteaua de apa la la caminul blocului(unde-s vreo 3 bari),nu puteai tine mana pe jet(oricum nu e recomandat),asa ca...

despre bosch nu stiu nimic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma bag la asta micu daca esti multumit de el. Oricum il folosesc rar (de 2 ori pe luna maxim).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!